دکتر حسینی » ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال و قیمت سال 1402

ارتودنسی روشی مؤثر برای افزایش زیبایی دندان ‌ها و از بین بردن فاصله‌ نامتناسب و شکل نامتقارن آن ها است. ارتودنسی با ایجاد فشاری دائمی باعث می شود که دندان ها به مرور زمان از محل خود جابه‌جا شوند و نواقص ظاهری آن ها برطرف شود. امروزه نوع جدید از ارتودنسی تحت عنوان ارتودنسی دیجیتال پا به عرصه گذاشته است که نتایج بهتری را برای افراد به دنبال دارد.
در روش قدیمی برای انجام ارتودنسی لازم بود که ابتدا از دهان بیمار و دندان ها یک قالب به وسیله مواد مختلف تهیه شود. سپس دندانپزشک بر اساس این قالب، ارتدونسی را انجام می داد. این روش ضعف هایی داشت که ممکن بود نتیجه کار را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله این ضعف ها می‌توان به عدم تحمل بعضی از بیماران طی پروسه قالب گیری اشاره کرد.
پروسه قالب گیری ممکن بود کمی طولانی شود. در چنین حالتی بعضی از بیماران نمی توانستند برای مدتی طولانی دهان خود را بی حرکت نگه دارند که این موضوع باعث اشکالاتی در کار می شد. البته بزرگترین ضعف روش قدیمی ارتودنسی، غیرقابل پیشبینی بودن نتیجه کار بود. به نحوی که به شکل دقیق دندانپزشک نمی توانست پیشبینی کند که ظاهر دندان ها و تغییرات صورت بیمار به چه فرمی خواهد بود.
ارتودنسی دیجیتال تمامی این ضعف ها را برطرف کرده است. طی این روش، ابتدا با استفاده از اسکنرهای سه بعدی که درون دهان بیمار قرار می گیرد، تمامی سطح دهان و دندان ها به شکل سه بعدی، اسکن می شود. در مرحله بعد اطلاعات مربوطه بر روی نمایشگر متصل به کامپیوتر نمایش داده خواهد شد.
بدین ترتیب با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز سه بعدی، دندانپزشک می تواند به شکلی کاملاً دقیق، تغییرات ایجاد شده را پیشبینی کرده و ارتودنسی را به شکلی بسیار دقیق و موفق انجام دهد.

ارتودنسی دیجیتال

جهت انجام خدمات ارتودنسی دیجیتال با ما تماس بگیرید.

انواع ارتودنسی دیجیتال

در حالت کلی ارتودنسی خود به دو دسته ارتودنسی ثابت و متحرک تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی در رابطه با ارتودنسی دیجیتال نیز صدق می‌کند. البته در ارتودنسی دیجیتال برای کسب نتیجه بهتر علاوه بر اسکنر از ابزارهای مختلفی مانند اشعه AcceleDent، لیزر، دوربین های داخل دهانی و دستگاه TAD نیز استفاده می‌شود. در ادامه هر ابزار و نحوه عملکرد آن ها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

اشعه AcceleDent

این اشعه با اثری که بر روی دندان ها می گذارد باعث می شود که حرکت دندان ها برای قرارگیری در وضعیت مناسب، سریعتر شود. بدین ترتیب استفاده از این اشعه باعث کاهش طول دوره ارتودنسی خواهد شد.

دستگاه TAD

به کمک این دستگاه می توان محل دقیق دندان های آسیا را تعیین کرد. همچنین این دستگاه برای بستن فضاهای ایمپلنت دندان و کاهش آن ها نیز به کار می رود. دقت این دستگاه بسیار بیشتر از روش های قدیمی است و به همین دلیل برای کسب نتیجه بهتر، از آن استفاده می شود.

قیمت ارتودنسی دیجیتال
قیمت ارتودنسی دیجیتال

استفاده از لیزر در ارتودنسی

گاهی اوقات ممکن است فرد نیاز به ارتودنسی داشته باشد اما وضعیت قرارگیری لثه ها به گونه ای است که امکان انجام ارتودنسی فراهم نیست. در چنین مواردی دندانپزشک می تواند با استفاده از لیزر، بافت لثه را به گونه ای کنار بزند که شرایط لازم برای انجام ارتودنسی فراهم شود. استفاده از لیزر در چنین مواردی می تواند خطر عفونت، خون ریزی و التهاب را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

دوربین های داخل دهانی

این دوربین های کوچک با قرار گرفتن در داخل دهان، به دندانپزشک کمک می کنند که بتواند از تمامی زاوایا، دهان و دندان بیمار را بررسی کند. با استفاده از این دوربین ها ارتودنسی را با کیفیت و دقت بیشتری انجام می دهند. بدین ترتیب توانایی پیشبینی تغییرات نیز برای دندانپزشک راحت‌تر می شود.

ارتودنسی به سبک دیجیتال

مراقبت های ارتودنسی دیجیتال

برای به دست آوردن بهترین نتیجه و همچنین جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی، باید مراقبت های بعد از انجام ارتودنسی دیجیتال را جدی گرفته و کاملاً رعایت کنید. اگر بیماری خاصی مانند دیابت دارید یا به نوع خاصی از غذاها حساسیت دارید، بهتر است حتماً این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. در ادامه مراقبت های لازم را ذکر خواهیم کرد.

  • مراجعه به کلینیک در صورت آسیب به ارتودنسی: در صورتی که هر نوع آسیبی به قسمت های مختلف ارتودنسی وارد شد، باید بلافاصله و در کمترین زمان ممکن به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.
  • استفاده از محافظ دهان: اگر محل کار شما یا ورزشی که انجام می دهید، به گونه‌ای است که احتمال ضربه و آسیب به دهان وجود دارد، حتماً از محافظ دهان استفاده کنید. چرا که ممکن است در اثر ضربه، آسیبی جدی به پلاک ها وارد شود.
  • مراقبت مناسب از ارتودنسی های متحرک: اگر از ارتودنسی های متحرک استفاده می کنید، مطمئن شوید که آن ها را در محل مناسب نگهداری می کنید تا هیچ آسیبی به پلاک ها وارد نشود. هرگز آن ها را در محلی که امکان ضربه به پلاک ها وجود دارد، قرار ندهید.
  • رعایت محدودیت های غذایی: پس از انجام ارتودنسی دیجیتال باید از رژیم غذایی خاصی استفاده کنید. خوردن غذاهای سفت و سخت، باعث آسیب به براکت های ارتودنسی خواهد شد. این موضوع علاوه بر افزایش مدت زمان درمان شما، باعث ایجاد هزینه های اضافی نیز خواهد شد.
  • رعایت بهداشت دهان و دندان: مهمترین کاری که باید در این زمینه انجام دهید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. بدین ترتیب از ایجاد هرگونه التهاب جلوگیری خواهد شد. اگر از ارتودنسی های ثابت استفاده می کنید، از دندانپزشک خود بخواهید که نحوه صحیح نخ کشیدن دندان ها و مسواک کردن آن ها را برایتان توضیح دهد.

هزینه ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال امکان ارائه درمانی با کیفیت بالا را فراهم کرده و باعث می شود که روند درمان با سرعت بسیار بیشتری انجام شود. از طرف دیگر بیمار نیز در طی انجام مراحل مختلف راحت تر بوده و احتمال خطا تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. از مهمترین مزایای این روش، قابل کنترل بودن میزان هزینه درمان است.

در حالت کلی هزینه ارتودنسی دندان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر کند. به همین دلیل امکان ارائه قیمت ثابتی برای این کار وجود ندارد. عواملی مانند ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی، جنس ارتودنسی (سرامیکی، فلزی، نامرئی)، وضعیت فک و تعداد فک‌هایی که نیاز به ارتودنسی دارند، از جمله عواملی است که می تواند قیمت ارتودنسی دیجیتال را تحت تأثیر قرار دهد.

انواع ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

ارتودنسی دیجیتال توانسته است بسیاری از نقص های روش قدیمی ارتودنسی را بر طرف کند. با این حال مهمترین مسئله در این رابطه، انجام آن توسط دندانپزشکی با سابقه و پر تجربه است. در صورت عدم انجام این روش به شکلی صحیح، به هیچ عنوان نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد و تمامی وقت و هزینه بیمار هدر می رود.
کلینیک دکتر حسینی با بیش از ۲۰ سال سابقه و تجربه در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی فعالیت می‌ کند. این مرکز توانسته است با بهره گیری از تجهیزاتی پیشرفته و علم روز دنیا، با کیفیت ترین خدمات را در اختیار مراجعین محترم قرار دهد. ما بهترین و دقیق ترین مدل های سه بعدی را از نتایج پیش رو به شما نشان خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنید که تمامی مراحل به همان صورت که لازم است، انجام می شود. پزشکان و کادر مجرب ما در کنار شما هستند تا با خیالی آسوده مراحل درمان را طی کنید. اطمینان داشته باشید که لبخندی زیبا بار دیگر بر لب هایتان جاری خواهد شد.