نکات بسیار مهم در انتخاب خمیر دندان مناسب

  • خانه
  • -
  • عمومی
  • -
  • نکات بسیار مهم در انتخاب خمیر دندان مناسب

همانطور که می‌دانید چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان در حفظ و نگهداری بهینه دندان‌ها و جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های این حوزه اهمیت بالایی دارد. یکی از موادی که به عنوان معمول‌ترین ماده برای شستشوی این عضو حساس و زیبا به کار می‌رود خمیر دندان است.
امروزه با توجه به تنوع بسیار زیاد خمیر دندان‌ها، انتخاب بهترین نوع آن کار راحتی است. در ادامه قصد داریم تا با معرفی ویژگی انواع خمیر دندان‌ها و نکات مهم، کمک کنیم تا بتوانید بهترین گزینه را با توجه به شرایط دندان‌های خود انتخاب کنید.

معرفی انواع خمیر دندان

خمیر دندان‌ حاوی فلوراید (ضد پوسیدگی)

فلوراید در کاهش پوسیدگی و جلوگیری از ایجاد حفره‌ روی دندان‌ها بسیار موثر است. همچنین فلوراید به درمان پوسیدگی‌های اولیه و بهبود ضعف‌های مینای دندان نیز کمک می‌کند.
مطالعات نشان می‌دهد که فلوراید سدیم (NaF) موثرترین فرمولاسیون فلوراید است که خوشبختانه بیشتر تولید کنندگان خمیر دندان از آن استفاده می‌کنند. فلوراید سدیم در بخشی که مینای سالم دارد با هیدروکسی آپاتایت (ماده ی تشکیل دهنده ی مینا) ترکیب شده و فلوئور آپاتایت به وجود می‌آورد. این ترکیب به مراتب سخت‌تر و مقاوم‌تر از هیدروکسی آپاتایت است. به این ترتیب فلوئور با مقاوم سازی مینا می‌تواند فرسایش اسیدی مینا و عاج را محدود کند.
بزرگسالانی که میزان پوسیدگی دندان‌هایشان زیاد است و یا جریان تولید بزاق آنها کاهش یافته، معمولا باید خمیر دندان‌هایی با غلظت فلوراید بیشتر استفاده کنند.

خمیر دندان‌های ضد جرم

جرم‌ها در اثر مینرالیزه شدن‌(معدنی شدن) پلاک میکروبی روی سطوح دندانی تشکیل شده و می‌توانند سبب ایجاد بیماری‌های لثه شوند. معدنی شدن پلاک و سخت شدن آن(ایجاد جرم) به دلیل فوق اشباع بودن بزاق با یون‌های کلسیم و فسفات صورت می‌گیرد.
فرمول بعضی از خمیر دندان‌های ضد جرم به گونه‌ای طراحی شده است که پروسه معدنی شدن پلاک و تبدیل آن به جرم را دچار وقفه می‌کند. این نوع خمیر دندان‌ها به این منظور زینک سیترات و زینک کلراید را در ترکیب خود دارند.
مکانیسم دیگری که در خمیر دندان‌های ضد جرم استفاده می‌شود، اضافه کردن مهار کننده‌های رشد کریستال است تا به این ترتیب تشکیل جرم را کاهش داده و به تعویق بیندازند. پیروفسفات‌های محلول نمونه‌ای از این مهارکننده‌ها هستند که به ترکیب این نوع خمیردندان‌ها افزوده می‌شوند.
البته باید توجه داشت جرم‌های سخت و چسبنده موجود در سطح دندان‌ها تنها با جرمگیری حرفه‌ای توسط دندانپزشک به طور کامل برداشته و حذف می‌شوند.

خمیر دندان‌ ضد حساسیت

استفاده از این نوع خمیر دندان‌ها معمولا برای افرادی مفید است که دندان‌هایشان در زمان مصرف نوشیدنی و غذاهای سرد و گرم و همچنین موقع مسواک زدن حساس هستند.
خمیر دندان‌های ضد حساسیت به چند طریق عمل کرده و باعث کاهش حساسیت دندان‌ها می‌شوند. بعضی از این خمیر دندان‌ها حاوی نیترات پتاسیم هستند. نیترات پتاسیم ماده ضد حساسیت تایید شده توسط FDA است که باعث کاهش واکنش اعصاب دندانی به تحریکاتی مثل سرما و گرما می‌شود و این عمل را از طریق دپلاریزه کردن انتهای اعصاب حسی دندانی و توقف ارسال سیگنال‌های درد به مغز انجام می‌دهد.
بعضی از خمیر دندان‌های ضد حساسیت از مواد مسدود کننده یا بلاک کننده توبول‌های عاجی به عنوان مکانیسم اولیه کنترل حساسیت استفاده می‌کنند. این مواد شامل استرانسیم کلراید، پتاسیم اکسالات، پتاسیم نیترات و سدیم سیترات هستند که موجب رسوب ترکیبات معدنی در دهانه لوله‌های عاجی می‌شوند و در نتیجه حساسیت دندانی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند.
نکته قابل توجه این است که این خمیردندان‌ها تنها علائم حساسیت را کاهش می‌دهند. بنابراین مراجعه به دندانپزشک و معاینه کلینیکی و بررسی رادیوگرافی دندان‌ها برای یافتن علل حساسیت دندان‌ها و انجام درمان‌های قطعی، ضروری است.

خمیر دندان‌های ضد باکتری

در این نوع خمیر دندان‌ها از ماده‌ای به نام تری کلوزان استفاده می‌شود. تری کلوزان یک ماده ضد باکتری با طیف وسیع است که بر علیه انواع گسترده‌ای از باکتری‌ها موثر است. تری کلوزان همچنین به عنوان یک عامل آنتی باکتریال در محصولات دهانی مانند خمیر دندان‌ها و دهانشویه‌ها نیز به کار برده می‌شود. با اینکه میزان این ماده در خمیر دندان‌ها در محدوده حداقل مجاز یعنی ۰.۳% است، با این وجود استفاده زیاد از این نوع خمیر دندان‌ها عموما توصیه نمی‌شود.

خمیر دندان‌ سفید کننده

این خمیر دندان‌ها به دو روش فیزیکی و مکنیستم‌های شیمیایی عمل می‌کنند.
در روش فیزیکی ساینده‌ها باعث برداشته شدن رنگدانه‌های خارجی از سطح دندان‌ها می‌شوند. رنگدانه‌های خارجی در اثر فاکتورهای محیطی مانند سیگار، غذاها، نوشیدنی‌ها و آنتی بیوتیک‌ها به صورت رنگدانه‌های تیره روی سطح دندان‌ها تشکیل می‌شوند.
خمیر دندان‌های سفید کننده که با مکانیسم شیمیایی عمل می‌کنند حاوی هیدروژن پراکسید و یا کارباماید پراکسید هستند. کارباماید پراکسید ماده‌ای است که در تماس با آب شکسته شده و به اوره و هیدروژن پراکسید تبدیل می‌شود. سپس هیدروژن پراکسید تشکیل رادیکال‌های آزادی را می‌دهد که حاوی اکسیژن بوده و در واقع به عنوان مولکول‌های فعال سفید کننده(بلیچینگ) عمل می‌کند. این خمیر دندان‌ها بر روی رنگ داخلی دندان که در اثر ژنتیک، سن و نقایص مادرزادی ایجاد شده و معمولا زرد رنگ می‌باشد تاثیر می‌گذارد.
از آنجا که خمیر دندان‌های سفید کننده مواد ساینده بیشتری دارند و هنوز در تحقیقات اثر قطعی آنها بر روی سختی مینا مشخص نشده است، بیشتر دندانپزشکان استفاده از این خمیر دندان‌ها را در طولانی مدت توصیه نمی‌کنند. از جمله مواد ساینده در خمیردندان‌ها می‌توان به کلسیم کربنات، دی کلسیم فسفات دی هیدرات، سدیم کربنات و سیلیس هیدراته اشاره کرد.

انواع خمیر دندان

در انتخاب خمیر دندان به مواد تشکیل دهنده آن دقت کنید

اگر به ماده شیمیایی خاصی در هنگام استفاده از لوازم بهداشتی آلرژی یا حساسیت دارید که اسمش را می‌دانید، پیش از خرید حتما نگاهی دقیق به مواد تشکیل‌دهنده خمیر دندان مورد نظر بیندازید.

تعدادی از ترکیبات حساسیت زا (ایجاد حساسیت برای عده کمی از اشخاص) که در ساخت خمیر دندان استفاده می شود عبارتند از:

• رایحه‌های روغنی، مانند نعناع دشتی، نعناع فلفلی و دارچین می‌توانند باعث ایجاد درماتیت تماسی تحریک کننده، استوماتیت(التهاب دهان) و التهاب لب در برخی از افراد شوند. این ترکیبات ممکن است به صراحت در لیست مواد تشکیل دهنده ذکر نشده باشد و فقط می‌توان آن‌ها را به عنوان طعم دهنده‌ها نام برد.
• خوشبوکننده‌هایی مانند منتول، می‌توانند در برخی افراد واکنش‌های آلرژیک یا تحریک غشا دهان ایجاد کنند.
• سایر ترکیبات آلرژی زا(نه برای همه، بلکه فقط برای برخی از افراد) شامل اسید سیتریک(که معمولا به عنوان سیترات روی یا سیترات پتاسیم ذکر شده است)، تری کلوزان، پروپیلن گلیکول، پلی اتیلن گلیکول.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.