بدنه اصلی ایمپلنت

  • خانه
  • -
  • ایمپلنت
  • -
  • بدنه اصلی ایمپلنت
بدنه اصلی ایمپلنت

بدنه اصلی ایمپلنت

ساختار اصلی اکثر ایمپلنت ها یک پایه تیتانیومی به شکل پیج است که در داخل استخوان فک قرار داده می شود . ولی ایمپلنتهایی با الیاژ تیتانیوم و زیرکنیوم ، زیرکنیوم وحتی سرامیکی توسط بعضی شرکتها ارائه شده است.
نحوه کار به این صورت است که بعد از برش لثه ناحیه مورد عمل و دسترسی به استخوان فک ، با دریلهای مخصوص ، استخوان فک دریل شده و این پایه در داخل استخوان قرار میگیرد .
در ایمپلنت دیجیتال ، در اکثر موارد بدون شکافتن لثه ، ایمپلنت جایگزین میشود.
یکی از دلایل گرانی ایمپلنت علاوه بر تیتانیوم که گران قیمت هست نحوه ساخت این پایه ها میباشد به این صورت که این پایه ها در سطح خود به صورتی ساخته شده اند که استخوان مجاور را تحریک به استخوان سازی در مجاورت خود میکنند و لذا میشود گفت که این سطوح هوشمند میباشند . بعد از مدتی که استخوان سازی در اطراف پایه صورت گرفت باعث چسبندگی محکم پایه به استخوان اطراف شده و استحکامی مشابه ریشه دندان طبیعی را فراهم میکند . این قسمت از کار که پایه و اساس ایمپلنت هست مهمترین قسمت کار و دقیق ترین مرحله کار میباشد و تاثیر تعیین کننده ای در موفقیت درمان دارد.
در ایمپلنت دیجیتال بعلت محاسبات دقیق ،جایگزاری ایمپلنت بدون خطا خواهد بود.

درمان ایمپلنت برای جایگزینی دندان از دست رفته میباشد.

پیش از کاربرد ایمپلنت با دندانپزشک خود در این رابطه مشورت نمایید. برای استفاده از ایمپلنت سلامتی کامل بدن و همچنین دارا بودن استخوان فک و لثه های سالم از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر شما سابقه بیماری مزمن داشته باشید و یا مبتلا به براکسیسم (سایش دندانها) و یا امراضی از جمله دیابت و غیره باشید، یا بعلت مصرف سیگار و الکل ، میزان موفقیت ایمپلنت کاهش می یابد.

بدنه اصلی ایمپلنت
بدنه اصلی ایمپلنت

در صد موفقیت انجام ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد که در بیماران مختلف متفاوت است. حتی این مسئله در مورد ایمپلنت فک بالا و پایین نیز تفاوت دارد.

سه فاکتور مهم در موفقیت ایمپلنت موثر هستند:

  • تبحر پزشک و روش عمل
  • میزان و کیفیت استخوان فک
  • مارک و برند ایمپلنت
  • به طور متوسط میزان موفقیت ایمپلنت دندانی ۹۵% گزارش شده است.

در صورتی که دندان از دست رفته، عفونی نباشد و مقدار زیادی استخوان در اثر عفونت از دست نرفته باشد، شانس زیادی برای برای جایگزینی همزمان ایمپلنت وجود دارد.

معمولاً پس از کشیدن دندان، مقداری تحلیل استخوان اتفاق می افتد، دندانپزشک تا حد امکان سعی می کند بلافاصله پس از کشیدن دندان اگر شرایط فراهم باشد، ایمپلنت را در حفره ی دندان کشیده شده جایگزین کند.

-چه مواردی را در انجام ایمپلنتهای دندانی باید دانست؟

اکثر ایمپلنتها در یک جلسه گذاشته می شوند و جلسات پس از آن جهت معاینه و چکاپ می باشد تا زمانی که وقت انجام پروتز یا قسمت دندانی ایمپلنت فرا برسد و این قطعه به عنوان دندان همیشگی نصب گردد . در بعضی موارد استخوان شخص ضعیف است و باید بوسیله پیوندهای استخوانی تقویت گردد ، که این امر یا قبل از قراردادن ایمپلنتها صورت می گیرد و یا هنگام قراردادن آنها.

عمل کاشت ایمپلنت دیجیتال چیست؟ برای خواندن این مقالخ اینجا کلیک کنید

در بیشتر مواقع عمل جراحی قراردادن ایمپلنتها تحت بی حسی موضعی انجام می گردد .در شرایط خاص و مخصوصا دندانهای قدامی میتوان از روکشهای موقت تازمان روکشهای دائم ،در جای خالی استفاده کرد.

زمان استخوان سازی بین ۲ ماه تا ۶ ماه بسته به تراکم استخوانی می تواند باشد .

– زمان دوام و هزینه ایمپلنتهای دندانی تا چه حد میباشد؟

هزینه ایمپلنت بعلت تعداد کمپانی ها ی سازنده این قطعه در آسیا ، اروپا و امریکا دارای قیمتهای متفاوت است و در بعضی از انواع آن هزینه یک ایمپلنت کمتر از هزینه یک بریج و موارد جانبی آن می باشد و انتظار ما از طول عمر ان همانند یک دندان طبیعی
میباشد
والبته بستگی زیادی به وضعیت لثه و نگهداری و بهداشت دهان دارد.
-آیا ایمپلنتهای دندانی نیاز به مراقبت ویژه دارند؟

اصولا” ایمپلنتهای دندانی باید از همان توجه و مراقبتی برخوردار گردند که در دندانهای طبیعی انجام می گردد .

اگرچه ایمپلنت مثل دندان دچار پوســــیدگی نمی شود ولی میکروب های دهانی می توانند تحت شرایطی به لثه اطراف ایمپلنت آسیب برسانند و اگر اقدامی صورت نگیرد حتی باعث به خطـــر افتادن ایمپلنت شوند .

پس توجه و مراقبت شخصی بطور روزانه در کنار مراجعات زمانبندی شده به دکتر مربوطه جهت چکاپ ضرورت دارد .پس تا وقتی که تصمیم جدی به مسواک زدن ندارید ، برای نصب ایمپلنت مراجعه نکنید.

عمدتا” روز جراحی و گاهی اوقات ، روز بعد ازآن بایستی از انجام کارهای روزمره و مشکل جلوگیری شود و شخص استراحت داشته باشد . با این حال خیلی از بیماران ما روز بعد از جراحی را به محل کار می روند ، این یک تصمیم شخصی است و در اختیار شما . البته در این مرکز بسیاری از کارها بدون جراحی به تشخیص دکتر انجام می گردد.

 

ایمپلنت دیجیتال دندان چیست؟ برای خواندن این مقاله کلیک کنید

برای دریافت نوبت آنلاین کلیک کنید

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.