بلیچینگ با لیزر و بدون لیزر

  • خانه
  • -
  • عمومی
  • -
  • بلیچینگ با لیزر و بدون لیزر

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان، درمانی است که باعث سفیدتر شدن رنگ اصلی دندان میشود.
حتی بعضی از بد رنگی های ژنتیکی را برطرف می کند و ظاهر دندان ها را زیباتر می کند. افزایش سن و عادت های غذا خوردن و عادت های روزانه مثل سیگار کشیدن، خوردن نوشابه های رنگی و ادویه ها هم می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها شود.

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان،به دو صورت انجام می شود: سفید کردن در مطب دندان پزشکی و سفید کردن دندان در منزل.

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی:
سفید کردن دندان در مطب به دو صورت انجام می شود:
بلیچینگ دندان با استفاده از لیزر
سفید کردن دندان بدون استفاده از لیزر
تفاوت چندانی هم ندارد فقط استفاده از لیزر و اشعه یو وی باعث فعال شدن مواد سفید کننده و سریع تر عمل کردن آن می شود.
در این روش نیز با استفاده از مواد مخصوص از لثه ها محافظت می شود، سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا بر روی دندان ها گذاشته می شود. ماده موثره بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال می شود، بعضی با نور و بعضی با گرما و فرق چندانی بین آن ها وجود ندارد و هزینه بلیچینگ دندان به این روش با روش بلیچینگ دندان در منزل کمی متفاوت است
بلیچینگ دندان در منزل
تفاوت بلیچینگ در منزل با بلیچینگ در مطب در این است که:
درمطب در زمان پانزده تا سی دقیقه به نتیجه ی دلخواه می رسید اما در منزل بین سه هفته تا یک ماه طول می کشد تا به نتیجه ای معادل هفتاد درصد نتیجه مطب برسید.
توضیحات بیشتری در مورد سفید کردن دندان در منزل(بلیچینگ در منزل):
این روش به این صورت است که ابتدا به دندانپزشک مراجعه می کنید، ما از شما اسکن سه بعدی تهیه می کنیم و یک قالب شفاف برایشان ساخته می شود که مواد بلیچینگ را در منزل روی ان میگذارید و روی دندان هایتان قرار میدهید، که با توجه به نوع مواد حدود هشت ساعت در دهانتان می ماند و بعد از دهانتان خارج می کنید و دهانتان را می شویید. این کار را هرشب باید انجام دهید. البته موادی که ویژه نگه داری است هفته ای یک بار کافی است. کسانی که کمتر مواد رنگدانه دار مصرف می کنند ماهی یکبار هم کافی است.

ممکن است کسی با یک ماه استفاده اصلاً جواب نگیرد؟
خیر تقریباً بین پنجاه تا هفتاد درصد جواب می گیرد.
آیا در منزل هم باید این کار ادامه دار باشد؟
زمانی تکرار میشود که احساس کنیم که دندانها درحال برگشت به رنگ قبلی هستند.
چه نکاتی را باید در رابطه با سفید کردن دندان رعایت کرد؟
طبق سنت موجود، ما ایرانی ها چای زیاد می نوشیم که دارای رنگدانه است و کسانی که زیاد قهوه می نوشند دندان هایشان زرد می شود سیگار و قلیان هم که طبعاً تاثیر گذار است. مصرف این مواد بهتراست محدود شود.

سوالات متداول درباره بلیچینگ دندان:
آیا بلیچینگ محدودیت سنی دارد؟
سفید کردن برای همه افراد و در هر سنی می تواند استفاده شود. البته بیشتر بالای هیجده سال. به دلیل اینکه کمتر از هیجده سال عاج دندان و مینای دندان به طور کامل بالغ نشده و با داشتن فضاهای باز، حساسیت بیشتری دارد. فقط یک سری کنترانداسیون ها دارد یعنی مواردی که نمی توانند استفاده کنند. مثل کسانی که در دندان های جلویی خود پرکردگی همرنگ دندان دارند و یا دندان های فوق العاده حساس دارند. البته به شکلی نیست که مطلقاً نشود استفاده کرد.
آن هایی که پرکردگی دارند وقتی که دندانشان را سفید می کنند دندانشان خیلی سفید می شود و مواد پرکردگی به همان رنگ قبلی باقی می ماند و این باعث تغییر رنگ شده و مواد پرکردگی خودشان را نشان می دهند و حالا تمام پرگردکی ها باید با مواد روشن تر تعویض شود. از نظر سنی در مورد کسانی هم که دندان های حساس دارند، باید از ژل های ضد حساسیت قبل و بعد از سفید کردن دندان استفاده کنند. با وجود این باز هم ممکن است یک هفته تا ده روز دندان هایشان تیر بکشد و اذیت شوند. ولی برای دیگر افراد، راحت است.
این کار در مطب چند جلسه طول می کشد؟
معمولاً یک تا سه جلسه، که هر بار چهل وپنج دقیقه تا دو ساعت طول می کشد.

آیا قبل از بلیچینگ نیاز به جرمگیری داریم؟
اگر بیماری مدتهاست که جرمگیری انجام نداده است و لثه او التهاب دارد، حتما باید قبل از بلیچینگ، دندان های خود را جرمگیری کند و حدود ۱۴-۷ روز پس از جرمگیری می تواند از بلیچینگ استفاده کند.

ماندگاری بلیچیینگ چقدر است؟
بلیچینگ می تواند تا ۱ سال و حتی بیشتر ماندگاری داشته باشد. البته بیماران عزیز باید بعد از هر وعده غذایی با مسواک دندان های خود را تمیز کنند. همچنین بعد از خوردن قهوه و نوشیدنی های رنگی بهتر است دندان های خود را با مسواک تمیز کنند. می توان این کار را بدون خمیر دندان و تنها با مسواک و شستشوی ساده انجام داد. به این کار سفیدی دندان ها به طور قطع تا ۱ سال و بیشتر ماندگاری دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید .