دکتر حسینی » بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان | انواع و قیمت بلیچینگ دندان 1402

بلیچینگ دندان یک روش زیبایی ‌شناسی برای دندان هایی است که به مرور زمان و بنا به دلایل مختلف تغییر رنگ داده و کدر شده اند. در واقع یکی از چالش ‌هایی که بسیاری از افراد با آن رو به ‌رو هستند، تغییر رنگ دندان‌ ها با گذر زمان است. بسیاری از افراد تلاش می کنند تا این مشکل را با استفاده از روش ‌های مختلفی مانند لمینت دندان فاصله دار و کامپوزیت حل کنند. در همین میان، افرادی نیز هستند که به جای روش ‌های پیچیده و گران ‌قیمت، از راهکار های ساده ‌تر و اقتصادی ‌تری مثل بلیچینگ استفاده می کنند.

قبل و بعد بلیچینگ دندان

فیلم بلیچینگ دندان

اگر تصمیم به انجام بلچینگ دارید، پیشنهاد می شود فیلم مراحل بلیچینگ دندان را مشاهده کرده تا نسبت به انجام مراحل آن اطلاعات دقیق تری بیابید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مراجعه به کلینیک مورد اعتماد خود علاوه بر مشاوره با دندانپزشک متبحر، از هزینه بلیچینگ دندان 1402 مطلع شده تا با اطمینان خاطر نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

انواع بلیچینگ دندان

این روش را می ‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد که شامل موارد زیر است.

بلیچینگ در مطب (Office Bleaching)

این روش بلیچینگ توسط دندانپزشک در محیط کلینیک یا مطب انجام شده و معمولاً نتایج سریع ‌تری را به دنبال دارد. در این روش دندانپزشک از مواد بلیچینگ با غلظت بالاتر و تأثیر قوی‌ تر که معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن یا کربامید پراکسید است، استفاده می کند. به همین دلیل تغییر رنگ دندان‌ ها به طور سریع ‌تری اتفاق افتاده و معمولاً در یک یا چند جلسه به اتمام می ‌رسد.

بلیچینگ در منزل (Home Bleaching)

روش بلیچینگ دندان در خانه تحت نظر دندانپزشک و توسط خود فرد انجام شده و مراحل و مواد آن با روش کار در کلینیک متفاوت است. برای این کار دندانپزشک یک قالب برای دندان ‌های فرد تهیه کرده و به کمک آن در لابراتوار یک نایت گارد می سازد. سپس ژل بلیچینگ در داخل نایت‌ گارد قرار گرفته و بر روی دندان ‌ها نصب می ‌شود. مدت زمانی که این نایت‌ گارد باید روی دندان ‌ها باقی بماند، بسته به شرایط دندان ‌های فرد، از یک تا شش ساعت در روز متغیر است. این روش نیاز به صبر و زمان داشته و اگر شخص به دنبال اجرای سریع ‌تر و در بازه زمانی کوتاه ‌تری است بهتر است این فرآیند را در مطب دندانپزشکی انجام دهد.

عکس قبل و بعد بلیچینگ دندان
عکس بلیچینگ دندان

در بلیچینگ از چه موادی استفاده می شود؟

در فرآیند بلیچینگ دندان، از مواد متفاوتی استفاده می شود که برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

پراکسید هیدروژن (Hydrogen Peroxide)

این ترکیب شیمیایی یک ماده اکسید کننده قوی است که در بلیچینگ دندان کاربرد دارد. در واقع پراکسید هیدروژن تجزیه شده و با اکسیژنی که آزاد می کند به دندان‌ ها نفوذ کرده و رنگ‌ های تیره آن را از بین می برد. غلظت ‌های مختلف پراکسید هیدروژن در محلول‌ های بلیچینگ وجود دارد که توسط دندانپزشک در مطب یا در خانه تعیین می ‌شود.

کربامید پراکسید (Carbamide Peroxide)

پراکسید کاربامید، یک ترکیب شیمیایی تشکیل شده از اجزای پراکسید هیدروژن و اوره است که به عنوان یکی از بهترین مواد برای بلیچینگ دندان ‌ها شناخته می ‌شود. یکی از ویژگی ‌های برجسته این ترکیب، ماندگاری طولانی‌ تر نسبت به پراکسید هیدروژن است که باعث می شود محصولات حاوی پراکسید کاربامید تا مدت زمان بیشتری تأثیر خود را بر روی رنگ دندان ‌ها حفظ کنند.

سدیم کلراید (Sodium Chlorite)

سدیم کلراید، همان نمک معمولی است که به عنوان یک جزء از ترکیبات سدیم تشکیل شده و در مصارف خوراکی نیز مورد استفاده قرار می‌ گیرد. ترکیبات سدیم معمولاً دارای ویژگی‌ هایی هستند که می ‌توانند به تسطیح و روشنایی دندان‌ ها کمک کنند. به همین دلیل ممکن است از آن ‌ها به عنوان ماده‌ ی سفید کننده دندان‌ ها استفاده شود.

هیدروکلریک اسید (Hydrochloric Acid)

 اسید هیدروکلریک به عنوان یک ماده رسوب ‌زدایی عمل کرده و به نرم کردن مینای دندان‌ ها کمک می کند. این ترکیب، همانند روش‌ های پیشین، تولید اکسیژن یا پراکسید آزاد را به صورت مستقیم ندارد، اما استفاده از آن باید در شرایط کنترل ‌شده و تحت نظر دندانپزشک انجام شود. این اقدام کمک می کند تا به دندان ها آسیب جدی وارد نشود.

بلیچینگ دندان قبل و بعد

مدت زمان انجام بلیچینگ دندان

مدت زمان مورد نیاز برای اجرای فرآیند بلیچینگ تا حد زیادی به عوامل مختلفی از جمله نوع روش بلیچینگ، میزان تغییرات رنگ دندان، غلظت مواد مورد استفاده و حساسیت دندان‌ ها مربوط است. به طور کلی، مدت زمان انجام این تکنیک می ‌تواند از یک جلسه کوتاه تا چند هفته در موارد پیچیده، متغیر باشد. با این حال، متوسط ​​زمان معمول برای اجرای آن در مطب دندانپزشکی بین 30 دقیقه تا 2 ساعت تخمین زده می‌ شود.

ماندگاری بلیچینگ دندان چقدر است؟

عمر بلیچینگ دندان به میزان رعایت مراقبت ‌های پس از انجام آن بستگی دارد؛ که عبارت‌اند از:

  • از مصرف غذا های اسیدی و سرد خودداری کنید.
  • به بهداشت دهان و دندان ‌هایتان دقت داشته باشید.
  • مصرف دخانیات و سیگار ماندگاری بلیچینگ را تحت تأثیر قرار می ‌دهد.
  • در ۲۴ ساعت اول پس از انجام بلیچینگ، از مصرف غذا هایی با رنگ ‌های غنی خودداری کنید. مصرف نوشیدنی ‌های مانند قهوه، نوشابه و چای را در این دوره به حداقل رسانده و در صورت مصرف، دندان‌ های خود را شستشو دهید.

این مراقبت ‌ها به شدت بر مدت ماندگاری بلیچینگ تأثیر گذار هستند و به حفظ سفیدی دندان‌ ها کمک می‌ کنند. در صورت رعایت این نکات و بالا بودن کیفیت کار دندانپرشک دوره ماندگاری بلیچینگ را از 6 ماه تا دو سال می توان در نظر گرفت.

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

مراقبت‌ های پس از این روش بسیار مهم هستند تا نتایج بهتر و ماندگاری بلیچینگ حفظ شده و از حساسیت یا مشکلات دیگر جلوگیری شود. در ادامه، تعدادی از مراقبت ‌های مهم پس از بلیچینگ دندان را برای شما مشخص کرده ‌ایم:

  • استفاده از مواد ضدحساسیت (در صورت لزوم): اگر پس از بلیچینگ دچار حساسیت دندانی شدید، با مشورت پزشک از محصولات ضد حساسیت استفاده کنید.
  • محدود کردن مصرف مواد نیکوتین دار و رنگی: پس از بلیچینگ بهتر است مصرف موادی مانند قهوه، چای و نیکوتین محدود شود. این اقدام به حفظ رنگ دندان ‌ها کمک می‌کند.
بلیچینگ دندان قیمت ۱۴۰۲
  • رعایت بهداشت دهانی منظم: مسواک‌ زدن دقیق و مرتب، استفاده از دهان شویه و پاک کننده های زبان به مراقبت دهانی کمک می‌ کند. بهتر است دندان ‌ها را حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
  • استفاده از خمیردندان مناسب: انتخاب خمیر دندان مخصوص دندان ‌های بلیچ شده، می ‌تواند به حفظ رنگ و سلامت دندان ‌ها کمک کند. خمیر دندان ‌هایی که حاوی عناصر آب رسان بوده و محافظتی هستند می ‌توانند مناسب باشند.
  • مراجعه به دندانپزشک برای معاینات دوره‌ای: مراجعه به دندانپزشک به صورت دوره ‌ای به منظور ارزیابی وضعیت دندان‌ ها و نظارت بر ماندگاری نتایج بلیچینگ می ‌تواند مفید باشد. دندانپزشک در این جلسات، توصیه‌ های خاصی برای حفظ رنگ دندان ‌ها ارائه می دهد.

هزینه بلیچینگ دندان

هزینه بلیچینگ دندان می‌ تواند بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع روش بلیچینگ، محل انجام بلیچینگ (در مطب یا در منزل)، محل جغرافیایی، تخصص و شهرت دندانپزشک و وضعیت دندان‌ ها متغیر باشد. اگر تصمیم به انجام بلیچینگ فوری دندان دارید، می توانید با مراجعه به یک کلینیک معتبر و با سابقه از قیمت بلیچینگ دندان مطلع شوید.

هزینه بلیچینگ

انجام بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

بلیچینگ دندان قیمت 1402 در کلینیک های مختلف ممکن است متفاوت باشد. از این رو یافتن مجموعه ای که علاوه بر تضمین کیفیت عملکرد، قیمت مناسب تری نیز ارائه دهد بسیار حائز اهمیت است.
اگر به دنبال ماندگاری بلیچینگ دندان خود هستید و هزینه آن نیز برایتان مهم است، می توانید به کلینیک دکتر حسینی مراجعه کنید. این مجموعه یکی از معتبرترین و شناخته شده ترین مراکز جهت انواع خدمات دندانپزشکی است. ایمپلنت دیجیتال، طراحی لبخند با آخرین متد، ارتودنسی ثابت ، لمینت دیجیتال، پروتز متحرک و بلیچینگ با بالاترین کیفیت تنها بخشی از خدمات مجموعه ما است.