عوامل ایجاد کننده جرم دندان

  • خانه
  • -
  • عمومی
  • -
  • عوامل ایجاد کننده جرم دندان

جرم یا پلاک دندان ماده‌ای است که توسط باکتری‌ها ساخته شده و بین خط لثه و بخش فوقانی دندان فرد قرار می‌گیرد. باکتری‌های دندان با ترکیب شدن با پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌های داخل دهان تولید پلاک دندان می‌کنند. در صورتی که جرم دندانی را منظم از بین نبرید تبدیل به ماده سخت‌تری به نام رسوب می‌شود که باید با دستگاه مخصوص در مطب دندانپزشکی از روی دندان‌ها برداشته شوند.

جرم دندان چیست؟

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل شده و نه ‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود، بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. جرم دندان می‌تواند به پوسیدگی دندان و بروز بیماری‌های لثه منجر شود. تولید جرم دندان در افرادی که از قهوه و چای بسیاری در روز استفاده می‌کنند و یا عادت به کشیدن سیگار دارند بیشتر است.

در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن هستند، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد؛ یعنی این‌که برای از بین بردن جرم باید به دندانپزشک مراجعه و جرمگیری کنید.

عوامل ایجاد کننده جرم دندان - قبل و بعد جرمگیری

 

کدام عوامل سبب ایجاد جرم دندان می‌شوند؟

خشکی دهان

خشکی دهان در اثر کمبود بزاق ایجاد می‌شود. بزاق نقش مهمی در جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها دارد. چرا که می‌تواند مواد غذایی و پلاک‌ها را از روی سطح دندان پاک کند. همچنین مواد معدنی موجود در بزاق به ترمیم اولیه پوسیدگی دندان کمک می‌کنند. بزاق همچنین رشد باکتری‌ها را محدود کرده و اسید‌های مضر درون دندان‌ها را خنثی می‎‌کند.

خوردن میان وعده‌های ناسالم

خوردن میان وعده‌های شیرین در دفعات متعدد در طول روز باعث افزایش میزان مواد قندی بر روی دندان‌ها شده و در نهایت منجر به تولید اسید بیشتری می‌شود. این امر در نهایت منجر به افزایش جرم روی دندان و فرسایش آن‌ها خواهد شد.

زدن مسواک فقط یک بار در روز

مسواک زدن سبب از بین رفتن پلاک‌های دندانی نرم، باقیمانده مواد غذایی و باکتری‌ها می‌شود. در صورتی که افراد به طور منظم از مسواک استفاده نکنند این پلاک‌ها از سطح دندان پاک نمی‌شوند، کلسیفیه شده و به جرم دندان تبدیل خواهند شد.

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که دندان‌هایتان سریع جرم می‌گیرد، دو بار در روز و هر بار حدود دو دقیقه با دقت و مسواکی نرم مسواک بزنید. دندان‌های بالا و پایین را به صورت جداگانه مسواک بزنید و از مسواک زدن بخش داخلی دندان‌ها خودداری نکنید.

استفاده نکردن از خمیردندان

برخی افراد بدون خمیر دندان دندان‌های خود را مسواک می‌زنند. اما بهتر است بدانید که خمیر دندان از ایجاد جرم دندان جلوگیری می‌کند. در همه خمیردندان‌ها ذرات سیلیس وجود دارد که به عنوان یک ماده سابنده در فرمولاسیون آن‌ها به کار رفته و کار زدودن پلاک دندانی را آسان‌تر می‌کند.

استفاده نکردن از نخ دندان

تمیز کردن فضای بین دندان‌ها پس از مسواک زدن سبب می‌شود تمامی پلاک‌هایی که در نقاط غیر قابل دسترس با مسواک قرار گرفته‌اند پاک شوند. بنابراین بهتر است یک بار شب‌ها پس از مسواک فضای بین دندان‌ها را به کمک نخ دندان تمیز کنید. نخ دندان کشیدن برای افرادی که از مشکلات مربوط به لثه رنج می‌برند نیز بسیار لازم است.

عدم مراجعه سالیانه به دندانپزشک

هر سال باید برای کنترل وضعیت دندان‌ها به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندان‌ها در وضعیت نامساعدی قرار نگیرند. ترمیم دندان در صورتی که ماده آمالگام یا کامپوزیت مورد استفاده برای پرکردن دندان بالاتر یا پایین‌تر از سطح دندان قرار بگیرد سبب تشکیل پلاک دندانی و جرم دندان‌ها خواهد شد.

هر چند وقت یکبار نیاز به جرم‌گیری داریم؟

بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند؛ اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن ۱۵ ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد. حتی ممکن است ادامه این روند عفونت دندان را در پی داشته باشد. بنابراین بهتر است تا حداقل سالی یکبار جهت جرمگیری دندان‌های خود به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.