دلیل اصلی برای روکش کردن دندان از دست دادن یا ضعیف شدن نسوج تاج دندان است. این اتفاق به سه دلیل پوسیدگی، سایش بیش از حد سطوح مختلف دندانی یا شکستگی تاج اتفاق می‌افتد. زمانی که دندانی پوسیده می‌شود، باید اقدام به ترمیم آن کرد. اگر دندان در مراحل اولیه پوسیدگی باشد ترمیم آن سریع و آسان تر انجام می‌گیرد اما اگر پوسیدگی شدت زیادی داشته باشد، نیاز به درمان ریشه است. اما چه زمانی باید دندان‌ها را روکش کنیم ؟ 

روکش برای دندان هایی مناسب است که نسوج تاجی آن‌ها از دست رفته باشد و یا به علت عصب کشی، دیواره آن‌ها نازک شده باشد و بدلیل خشک شدن، دندان در معرض شکسته شدن قرار گیرد، یا دندان‌هایی که شکسته شده یا ساختار آن‌ها به علت پوسیدگی خراب شده باشد. پیش از اینکه تصمیم به روکش دندان هایتان بگیرید، لازم است بطور دقیق وضعیت دهان و دندان‌هایتان مورد بررسی قرار گیرد زیرا انجام روکش اصول خاصی را به دنبال دارد.

برای ساختن روکش باید موقعیت دندان در فک بررسی شود اگر دندان‌ها دارای زاویه‌ای نامناسب در فک بودند انجام روکش باید با دقت بیشتری انجام گیرد. پیش از اقدام به انجام روکش، نکته مهمی که حائز اهمیت است وضعیت لثه‌هاست که باید در سلامتی کامل باشند. با توجه به این نکته که در درمان روکش معمولا نسوج سالم دندان هم تراشیده می‌شود باید دو نکته مورد توجه قرار بگیرد.

  • اول اینکه مراقب باشیم که دندان‌هایمان بدلایل نادرست روکش نشوند.
  • دوم اینکه زمانی که باید دندانی روکش شود، با مخالفت بعلت حفظ نسوج باقیمانده ، باعث از دست دادن دندان نشویم.
  • روکش‌ها جنس های مختلفی دارند.
  • روکش‌هابا بیس فلز و چینی، بیس زیرکنیوم وچینی، تمام زیرکنیوم، تمام چینی، چینی فشرده بدون بیس، گلاس سرامیک‌ها و …

روکش‌های چینی بدون بیس، یکی از انواع روکش‌ها هستند که علاوه بر استحکام بخشی به دندان‌ها، باعث زیبایی دندان‌ها می‌شوند. این روکش‌ها، دندان‌های قدامی را که دچار شکستگی شده‌اند، بدرنگ هستند و یا ظاهر و فرم بدی دارند را پوشش می‌دهد و باعث می‌شود دندان‌ها جلوه‌ای زیباتر داشته باشند. اگر روکش تمام دندان را نپوشاند و فقط برای قسمتی از دندان طراحی شده باشد به آن لامینیت، اینله یا انله گفته می‌شود.

نکات مهم پس از انجام روکش دندانی

  • پس از انجام روکش، باید هر 6 ماه به پزشک جهت معاینه روکش‌ها مراجعه کرد.
  • زمانی که روکش انجام می‌دهید تا مدت‌ها ممکن است به فشار و گرما و سرما حساس باشید اما پس از مدتی این حساسیت از بین می‌رود.
  • پس از نصب روکش، دیگر بهداشت دندان در آن ناحیه به سادگی قبل نیست و باید با دقت کافی بهداشت رعایت شود مثلاً از مسواک و نخ دندان‌های خاص استفاده کرد.
  • اگر احساس می‌کنید روکش دندان‌ها برایتان بلند است، با فشار آوردن سعی به کوتاهی آن نکنید زیرا اعمال فشار به روکش‌ها سبب شکستن چینی روکش می‌شود. با مراجعه به پزشک این مشکل چاره ساز است.

مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر سید محمدرضا حسینی به عنوان یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی غرب تهران، آماده ارائه خدمات روکش دندان به هموطنان گرامی است.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک