سینوس فک حفره‌ای است که در ناحیه فک بالا و در داخل استخوان فک بالایی قرار دارد. شکل و اندازه سینوس در هر فرد متفاوت بوده و با افزایش سن نیز بزرگ‌تر خواهد شد.

اگر ارتفاع استخوان بین کف سینوس و سقف دهان به اندازه کافی نباشد با تکنیک‌های مختلف جراحی اقدام به جبران آن و تحریک استخوان سازی خواهیم کرد. به این عمل جراحی سینوس لیفت می‌گوییم. هدف از این جراحی افزایش ظرفیت و حجم کافی در مناطق بالایی دندان‌های آسیاب کوچک و بزرگ جهت کاشت ایمپلنت است.

زمانی که دندان‌های طبیعی در این ناحیه از بین می‌روند، کف سینوس کم‌کم به سقف دهان نزدیک شده و با گذشت زمان تنها یک لایه نازک استخوانی، سینوس و دهان را از یکدیگر جدا می‌کند. در نتیجه سینوس سطح و استحکام کافی برای کاشت و قرارگیری ایمپلنت را نخواهد داشت. زمانی که ارتفاع استخوان در فک بالا زیاد نباشد یا سینوس ها بیش از اندازه به فک نزدیک شده باشند، جراحی سینوس لیفت انجام می‌شود.

مراحل جراحی سینوس لیفت

به طور کلی سینوس لیفت به دو روش کلی باز و بسته انجام می‌شود. روش بسته زمانی انجام می‌گیرد سینوس به اندازه زیاد تحلیل نرفته باشد. در روش بسته به کمک حفره ایجاد شده به منظور کاشت ایمپلنت، غشاء سینوس را کمی بالا برده و پس از گذاشتن پیوند استخوان در ناحیه، ایمپلنت را جاگذاری می‌کنند.

در روش باز ابتدا پزشک مورد نظر بافت لثه را در ناحیه گونه ای سینوس، برش زده تا استخوان‌ نمایان شود. سپس یک روزنه کوچک بیضی شکل روی استخوان ایجاد می‌کنیم که دسترسی ما را به غشاء سینوس فراهم می‌کند. در یک طرف این روزنه غشا وجود دارد که سینوس و فک را از یکدیگر جدا می‌کند. به تدریج این غشاء را به سمت بالا برده و از فک جدا می‌ کنیم.

سپس در فضای بین غشاء سینوس و کف سینوس، مواد پیوند استخوان را قرار می‌دهیم که مقدار این مواد نیز متفاوت خواهد بود. پس از قرار گرفتن استخوان، بافت لثه بخیه زده می‌شود. ۴ الی ۹ماه پس از جراحی زمان مناسب برای کاشت ایمپلنت است.
در روش دندانپزشکی دیجیتال در اکثر ضخامت‌های استخوانی می‌توان به روش بسته جراحی سینوس لیفت را با حداقل تروما انجام داد و همزمان ایمپلنت دیجیتال نیز در ناحیه گذاشته شود.

 

نکات جراحی سینوس لیفت

  • پس از جراحی سینوس لیفت ممکن است کمی تورم و خونریزی داشته باشید.
  • در موقع عطسه باید از داخل دهان هوا را خارج کنید و به هیچ وجه فین نکنید.
  • پزشک مورد نظر مسکن، آنتی بیوتیک و مواد شست و شوی دهانی ضدمیکروبی برای شما تجویز خواهد کرد تا از عفونت جلوگیری کند. اکثر بیماران پس از سینوس لیفت دیجیتال تنها مقدار کمی درد را احساس می‌کنند.
  • درصورتی که بلافاصله پس از کشیدن دندان اقدام به انجام ایمپلنت کنید، نیاز به جراحی سینوس لیفت کمتر می‌شود. در جراحی های دیجیتال این عمل مشکل، بسیار ساده و راحت شده است و کمترین تروما را به بیمار تحمیل می‌کند.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک