١پوسيدگي

معمولاً هنگامي كه پوسيدگي در دندان از يک حدي بيشتر شود يا ميناي دندان به دلايلي سائيده شود و عاج دندان با محيط دهان تماس پيدا كند، دندان نسبت به سرما، شیرینی و یا گرما حساسیت پیدا می‌کند که اين دردها با از بین رفتن عامل درد، قطع ميشوند. در این مرحله با مراجعه به دندانپزشک باید پوسیدگی ها رفع گردند.

حساسيت در اثر سايش، در صورتي كه حفره اي ايجاد نشده باشد، معمولاً با ژل و خمير دندان ضدحساسيت برطرف ميشود.

این روش از درمان به این صورت است که دندان های خود را با خمیردندان معمولی مسواک بزنید سپس ژل و یا خمیر ضد حساسیت را روی دندان های حساس بمالید و پس از  ١٥ دقيقه با اب شست و شو دهید. این روش را یک الی 2 ماه روزی 3 مرتبه انجام دهید.

این روش در صورتی مؤثر است که ساییدگی عمیق نباشد و حفره ای ایجاد نکرده باشد در غیر این صورت برای ترمیم باید به دندانپزشک مراجعه شود.

٢- زماني كه درد به گونه اي شود كه با قطع تحريك درد ادامه پيدا كند، ابتدا چند ثانيه سپس به ندرت زمان درد بعد از تحريك طولاني تر ميشود. در اين مرحله دندان ممكن است با فشار درد داشته باشد و تست آن ضربه زدن به دندان است و شخص نیاز به خوردن مسكن پيدا كند.

معمولاً در اين موارد مسكن هايي مانند ژلوفن و يا  مسكن های تركيبي ، مثل اسيفن به‌خوبی پاسخگو هستند. معمولاً دردها به علت افزايش حساسيت پايانه هاي عصبي اتفاق ميفتد.

٣- تخريب پالپ آغاز ميشود و براي رفع مشكل در پالپ پرخوني اتفاق ميفتد. در اين مرحله تا زماني كه پالپ تخريب شود و پالپ عفوني شود، علت اصلي درد بالا رفتن فشار داخل پالپ ( اتاق عصب )است كه درد وحشتناکی را به طور ناگهانی ايجاد ميكند.

مهمترين تست معمولاً ضربه زدن به دندان است كه درد زیادی را ایجاد می‌کند و زمانی که درد دندان در برابر مسکن ها مقاوم باشد، این درد وحشتناک تر می‌شود و حتماً باید با سوراخ كردن پالپ فشار داخل دندان را كاهش داد.

٤-دردهايي كه توسط عفونت انتهاي ريشه قبل روت كانال و يا بعد از روت كانال ناقص اتفاق ميفتد و تا فشار انتهاي كانال كاهش نيابد، درد ادامه دار خواهد بود. خوردن آنتي بيوتيك در اين موارد همراه مسكن موثر خواهد بود.

وقتي عفونت به بافت نرم دسترسی پیدا کند، به عنوان مثال بصورت فيستول يا آبسه، معمولاٌ درد فروكش ميكند.

٥- دردهايي كه بواسطه گيرغذايي بين دندان ها اتفاق ميفتد. در اين مواقع شرايطي فراهم ميشود كه شخص نميتواند ناحيه مورد نظر را تميز كند.

زخم لثه و وجود مواد غذايي در آن ناحيه، دردي را ايجاد ميكند كه كاملاً شبيه دردهاي دنداني است.

دندان از جاي خود حركت كرده و بلندتر ميشود و ضربات دندان مقابل باعث التهاب شديد شده که درد را تشدید می‌کند.

٦- دردهايي كه به علت مشكلات لثه اي اتفاق ميفتد مانند جرم یا پاكتهاي لثه اي.

٧- دردهايي كه به علت التهاب لثه در اثر رويش دندان، مخصوصا دندانهاي عقل اتفاق ميفتد.

در اين موارد و در مواردي كه قسمتي از دندان رويش پيدا كرده، با ورود مواد غذايي و باكتري ها بين لثه و دندان، عفونت و التهاب در ناحيه درد ايجاد ميشود.

گاهي اوقات فشار دندان عقل به دندانهاي ديگر ،درد ايجاد مي كند.

٨- دردهايي كه بواسطه شكستن و يا ترك در دندان اتفاق ميفتد. در اين حالت دندان ها با فشار حساس خواهند بود.

٩- دردهايي كه بعد از درمان هاي دندانپزشكي اتفاق ميفتد. مانند درد بعد از ترميم، بعد از روت كانال،

حين درمانهاي پروتز و بعد از جراحي ها.

١٠– دردهايي كه توسط وجود زخم هاي دهاني اتفاق ميفتد.

١١– دردهايي كه توسط وجود توده هاي سرطاني در استخوان فك ايجاد ميشود.

١٢– دردهايي كه به علت مشكلات عصب سه قلو و يا دردهاي راجعه اي از بقيه قسمتهاي بدن

روي دندانها حس ميشود.

١٣– دردهايي كه نهايتاً براي آنها دليلي پيدا نميشود كه معمولاً با تنش هاي عصبي اتفاق مي افتند و اكثراً عصبي هستند.

حتما با احساس درددر دندان ها به دندانپزشك خود مراجعه كنيد.

ولي در صورت عدم دسترسي بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

١- تحريك دندان متوقف شود، يعني اگر دندان به سرما، گرما ، يا شيريني حساس است از تحريك دندان جلوگيري كنيد. اگر به فشار حساس است با دندان چيزي خورده نشود.

٢- مطمئن شويد ناحيه درد كاملاً تميز است به خصوص بین دندان ها حتماً باید تمیز باشد. با نخ دندان و خلال بين دندانها را تميز كنيد. در اطفال خيلي اکثر اوقات عامل درد گير غذايي است.

٣- ميتوانيد از مسكن هايي مانند ژلوفن ، ادويل ، اسيفن ،سلبركس و در صورت دسترسي ، از قطره دنتول كه روي ناحيه ريخته شود استفاده كنيد و همزمان آب نمك رقيق قرقره كنيد،اب نمك را به اينگونه درست كنيد:

يك ليوان آب ولرم + يك قاشق چايخوري نمك. از اسپري هاي ليدوكائين و يا ژل بي حسي استفاده كنيد.

٤- مصرف آنتي بيوتيك را شروع كنيد.معمولاً ميتوانيد آموكسي سيلين ٥٠٠ هر ٨ ساعت ، يا بسته به شدت عفونت و مقاومت شخص، آموكسي كلا و ٦٢٥ هر ٨ ساعت، يا سفكسيم ٤٠٠ هر ١٢ ساعت

همراه با مترونيدازول ٢٥٠ و يا ٥٠٠ ميلي هر ٨ ساعت استفاده شود.

اگر باز هم درد ادامه پيدا كند چاره اي جز درمان اورژانسي دندانپزشكي وجود ندارد.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک