دلایل ابتلا به درد دندان

  • خانه
  • -
  • عمومی
  • -
  • دلایل ابتلا به درد دندان

١پوسیدگی

معمولاً هنگامی که پوسیدگی در دندان از یک حدی بیشتر شود یا مینای دندان به دلایلی سائیده شود و عاج دندان با محیط دهان تماس پیدا کند، دندان نسبت به سرما، شیرینی و یا گرما حساسیت پیدا می‌کند که این دردها با از بین رفتن عامل درد، قطع میشوند. در این مرحله با مراجعه به دندانپزشک باید پوسیدگی ها رفع گردند.

حساسیت در اثر سایش، در صورتی که حفره ای ایجاد نشده باشد، معمولاً با ژل و خمیر دندان ضدحساسیت برطرف میشود.

این روش از درمان به این صورت است که دندان های خود را با خمیردندان معمولی مسواک بزنید سپس ژل و یا خمیر ضد حساسیت را روی دندان های حساس بمالید و پس از  ١۵ دقیقه با اب شست و شو دهید. این روش را یک الی ۲ ماه روزی ۳ مرتبه انجام دهید.

این روش در صورتی مؤثر است که ساییدگی عمیق نباشد و حفره ای ایجاد نکرده باشد در غیر این صورت برای ترمیم باید به دندانپزشک مراجعه شود.

٢- زمانی که درد به گونه ای شود که با قطع تحریک درد ادامه پیدا کند، ابتدا چند ثانیه سپس به ندرت زمان درد بعد از تحریک طولانی تر میشود. در این مرحله دندان ممکن است با فشار درد داشته باشد و تست آن ضربه زدن به دندان است و شخص نیاز به خوردن مسکن پیدا کند.

معمولاً در این موارد مسکن هایی مانند ژلوفن و یا  مسکن های ترکیبی ، مثل اسیفن به‌خوبی پاسخگو هستند. معمولاً دردها به علت افزایش حساسیت پایانه های عصبی اتفاق میفتد.

٣- تخریب پالپ آغاز میشود و برای رفع مشکل در پالپ پرخونی اتفاق میفتد. در این مرحله تا زمانی که پالپ تخریب شود و پالپ عفونی شود، علت اصلی درد بالا رفتن فشار داخل پالپ ( اتاق عصب )است که درد وحشتناکی را به طور ناگهانی ایجاد میکند.

مهمترین تست معمولاً ضربه زدن به دندان است که درد زیادی را ایجاد می‌کند و زمانی که درد دندان در برابر مسکن ها مقاوم باشد، این درد وحشتناک تر می‌شود و حتماً باید با سوراخ کردن پالپ فشار داخل دندان را کاهش داد.

۴-دردهایی که توسط عفونت انتهای ریشه قبل روت کانال و یا بعد از روت کانال ناقص اتفاق میفتد و تا فشار انتهای کانال کاهش نیابد، درد ادامه دار خواهد بود. خوردن آنتی بیوتیک در این موارد همراه مسکن موثر خواهد بود.

وقتی عفونت به بافت نرم دسترسی پیدا کند، به عنوان مثال بصورت فیستول یا آبسه، معمولاٌ درد فروکش میکند.

۵- دردهایی که بواسطه گیرغذایی بین دندان ها اتفاق میفتد. در این مواقع شرایطی فراهم میشود که شخص نمیتواند ناحیه مورد نظر را تمیز کند.

زخم لثه و وجود مواد غذایی در آن ناحیه، دردی را ایجاد میکند که کاملاً شبیه دردهای دندانی است.

دندان از جای خود حرکت کرده و بلندتر میشود و ضربات دندان مقابل باعث التهاب شدید شده که درد را تشدید می‌کند.

۶- دردهایی که به علت مشکلات لثه ای اتفاق میفتد مانند جرم یا پاکتهای لثه ای.

٧- دردهایی که به علت التهاب لثه در اثر رویش دندان، مخصوصا دندانهای عقل اتفاق میفتد.

در این موارد و در مواردی که قسمتی از دندان رویش پیدا کرده، با ورود مواد غذایی و باکتری ها بین لثه و دندان، عفونت و التهاب در ناحیه درد ایجاد میشود.

گاهی اوقات فشار دندان عقل به دندانهای دیگر ،درد ایجاد می کند.

٨- دردهایی که بواسطه شکستن و یا ترک در دندان اتفاق میفتد. در این حالت دندان ها با فشار حساس خواهند بود.

٩- دردهایی که بعد از درمان های دندانپزشکی اتفاق میفتد. مانند درد بعد از ترمیم، بعد از روت کانال،

حین درمانهای پروتز و بعد از جراحی ها.

١٠– دردهایی که توسط وجود زخم های دهانی اتفاق میفتد.

١١– دردهایی که توسط وجود توده های سرطانی در استخوان فک ایجاد میشود.

١٢– دردهایی که به علت مشکلات عصب سه قلو و یا دردهای راجعه ای از بقیه قسمتهای بدن

روی دندانها حس میشود.

١٣– دردهایی که نهایتاً برای آنها دلیلی پیدا نمیشود که معمولاً با تنش های عصبی اتفاق می افتند و اکثراً عصبی هستند.

حتما با احساس درددر دندان ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

ولی در صورت عدم دسترسی بهتر است مراحل زیر را انجام دهید:

١- تحریک دندان متوقف شود، یعنی اگر دندان به سرما، گرما ، یا شیرینی حساس است از تحریک دندان جلوگیری کنید. اگر به فشار حساس است با دندان چیزی خورده نشود.

٢- مطمئن شوید ناحیه درد کاملاً تمیز است به خصوص بین دندان ها حتماً باید تمیز باشد. با نخ دندان و خلال بین دندانها را تمیز کنید. در اطفال خیلی اکثر اوقات عامل درد گیر غذایی است.

٣- میتوانید از مسکن هایی مانند ژلوفن ، ادویل ، اسیفن ،سلبرکس و در صورت دسترسی ، از قطره دنتول که روی ناحیه ریخته شود استفاده کنید و همزمان آب نمک رقیق قرقره کنید،اب نمک را به اینگونه درست کنید:

یک لیوان آب ولرم + یک قاشق چایخوری نمک. از اسپری های لیدوکائین و یا ژل بی حسی استفاده کنید.

۴- مصرف آنتی بیوتیک را شروع کنید.معمولاً میتوانید آموکسی سیلین ۵٠٠ هر ٨ ساعت ، یا بسته به شدت عفونت و مقاومت شخص، آموکسی کلا و ۶٢۵ هر ٨ ساعت، یا سفکسیم ۴٠٠ هر ١٢ ساعت

همراه با مترونیدازول ٢۵٠ و یا ۵٠٠ میلی هر ٨ ساعت استفاده شود.

اگر باز هم درد ادامه پیدا کند چاره ای جز درمان اورژانسی دندانپزشکی وجود ندارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.