از بین بردن فاصله بین دندان‌ها

 • خانه
 • -
 • عمومی
 • -
 • از بین بردن فاصله بین دندان‌ها

از بین بردن فاصله بین دندان‌ها (به ویژه دندان‌های جلویی) که فاصله بین آن‌ها از نظر زیبایی می‌تواند ناخوشایند باشد، تأثیر زیادی در بهبود وضعیت ظاهری و چهره شما خواهد داشت. بستن فاصله بین دندان‌ها نه تنها باعث بهبود عملکرد دهان و دندان‌ها می‌شود، بلکه امکان مسواک زدن و کشیدن نخ دندان با راحتی و سهولت بیشتر را فراهم می‌کند و به این ترتیب شما می‌توانید دندان‌های خود را سالم‌تر نگه دارید.

علت فاصله بین دندان‌ها

برای اینکه بتوانید بهترین روش برای از بین بردن فاصله بین دندان‌ها را انتخاب کنید، اول باید بدانید این فاصله‌ها چرا به وجود آمده‌اند. به فاصله بین دندان‌ها شکاف دیاستم نیز می‌گویند. دیاستم معمولا اتفاقی رایج و بی‌خطر است ولی گاهی باعث درد یا اذیت شدن فرد می‌شود.

فاصله دار شدن دندان‌ها می‌تواند دلایل ارثی یا غیر ارثی داشته باشد. بدیهی است مواردی که غیر ارثی هستند قابل پیشگیری بوده و می‌توان با مراقبت درست مانع از ایجاد آن‌ها شد. در ادامه به معرفی تعدادی از دلایل ایجاد فاصله میان دندان‌ها خواهیم پرداخت:

 • افتادن دندان‌ها
 • داشتن دندان‌هایی کوچک تر از حد معمول
 • تطابق نداشتن اندازه استخوان‌های فک
 • بزرگ بودن فرنوم لب
 • مکیدن انگشت شصت در کودکی
 • دشواری در قورت دادن غذا
 • بیماری لثه

فرقی نمی‌کند علت فاصله‌دار شدن دندان‌هایتان کدام‌یک از موارد بالا باشد، در هر صورت با مراجعه به دندانپزشک خود راه‌حلی برای رفع آن‌ها پیدا خواهید کرد.

 

 

آیا فاصله بین دندان‌ها می‌تواند مشکلات خاص برای فرد به همراه داشته باشد؟

مشکلاتی که به علت فاصله بین دندان‌ها ایجاد می‌شوند، احتمالا با رسیدن فرد به سن بلوغ تشدید شده و باعث وارد شدن آسیب به دندان‌ها و افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه یا پریودنتال می‌شوند. دلایلی که به خاطر آن‌ها باید به بستن فاصله بین دندان بپردازیم به شرح زیر هستند:

 • اصلاح مشکلات ظاهری
 • طرح لبخند ناخوشایند
 • اصلاح عملکرد نامناسب دندان‌ها
 • جلوگیری از مشکلات لثه در نتیجه فاصله بین دندان‌ها

 

روش‌های از بین بردن فاصله بین دندان‌ ها

 

درمان فاصله بین دندان‌ها با ارتودنسی

بهترین حالت برای درمان فاصله بین دندان‌ها بستن این فضا با ارتودنسی است. در واقع فاصله بین دندان‌ها دو به دو اتفاق می‌افتد و این فضای خالی به انتهای فک انتقال داده خواهد شد. وقتی که این فضا بسته می‌شود، در هر حال مریض دندان‌های خودش را دارد و چیزی از خارج به آن اضافه نشده است. بنابراین ماده پر کردگی‌ای وجود ندارد که بیفتد، تغییر رنگ دهد و مشکلات لثه‌ای برای فرد پیش نخواهد آمد. مهم‌ترین مزیت ارتودنسی این است که در صورت مراقبت درست این فضا مجددا میان دندان‌های فرد تشکیل نخواهد شد.

بریس‌های نامرئی

در ارتودنسی نامرئی از ابزارهای نگه‌دارنده شفاف یا پلاستیکی برای ایجاد هماهنگی تدریجی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. درمان با این روش یک فرآیند گسسته است و می‌تواند به چند ماه تا چند سال زمان نیاز داشته باشد. علاوه بر این، هزینه بستنن فاصله  دندان‌ها با این روش معمولا بیشتر از ارتودنسی سنتی است.

استفاده از بریس‌های نامرئی

 

بستن فاصله دندان با کامپوزیت

برای فاصله‌هایی که کمی بزرگ‌تر باشند و یا هنگامی که یک شخص بخواهد مشکل فاصله دندان‌های خود را سریع‌تر برطرف کند، بهتر است از روش کامپوزیت‌ دندان استفاده شود.

کامپوزیت یک نوع رزین مخصوص و همرنگ دندان است که بر روی دندان گذاشته می‌شود و سپس با استفاده از یک نور مخصوص، محکم و سخت می‌شود. به این ترتیب رزین محکم به دندان می‌چسبد. از این کامپوزیت‌ها می‌توان برای بازسازی قسمت‌های شکسته و از دست رفته دندان‌ها و یا اصلاح دندان از نظر زیبایی ظاهری استفاده کرد. به فاصله تنها چند ساعت بعد از چسباندن کامپوزیت، دندان‌ها شکل عادی و طبیعی پیدا خواهند کرد.

روکش دندان و لمینت دندان

روکش دندان و لمینت دندان دو چیز متفاوت هستند که برای دو هدف مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. لمینت دندان یا همان ونیر پورسلین یک لایه نازک است که به سطح جلوی دندان یا دندان‌هایی که قصد از بین بردن فاصله بین آن‌ها را دارید، چسبانده می‌شود. برای جایگذاری ونیرها لازم است که ابتدا قسمت کوچکی از مینای دندان شما برداشته شود تا ونیر به شکل مناسبی جا بیفتد و ظاهری طبیعی داشته باشد. ونیر غالبا همراه با کامپوزیت استفاده می‌شود تا بتواند ظاهر طبیعی و یکنواختی برای دندان ایجاد کند.

جراحی فرنوم لب

فرنوم یک بافت ضخیم و گوشتی است که در قسمت جلویی دهان وجود دارد و بر روی لثه‌های طرف بالا و پایین مشاهده می‌شود. این بافت می‌تواند منجر به ایجاد فاصله میان خط میانی دندان‌ها شود. در این حالت به علت وجود بافت پیوندی قرار گرفته در میان دو دندان جلویی از نزدیک شدن آن‌ها به هم‌دیگر جلوگیری می‌شود. جراحی فرنوم یک درمان بسیار ساده یک مرحله‌ای است که معمولا با استفاده از الکتروسرجری و در مدت کمتر از یک ساعت در مطب دندانپزشک انجام می‌شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید .