لامینیت‌ دندان یکی از روش‌های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان بدون انجام ارتودنسی استفاده می‌شود. لامینیت دندان برای کسانی که زمان کافی برای انجام روش‌های درمانی طولانی مانند ارتودنسی را ندارند، مناسب است. لمینیت های دندان انواع مختلف دارند که لامینیت‎‌های سرامیکی یک نوع آن است. این لامینیت‌ها که به آن پرسلن ونیر هم گفته می‌شود، لایه‌های نازکی هستند که به سطح بیرونی دندان چسبیده می‌شوند و تأثیر بسزایی در زیبایی و جذابیت لبخندها دارند و یکی از روش‌های اصلاح طرح لبخند می‌باشند. لامینیت‌های سرامیکی کاربردهای مختلفی دارند که از آن‌ها برای بستن فاصله میان دندان‌ها، تصحیح فرم و بلندتر کردن دندان‌ها، برطرف نمودن بدشکلی و بدرنگ بودن دندان‌ها و طراحی لبخند استفاده می‌شود. لامینیت‌های پرسلن ونیر در برابر لکه‌ها مقاوم ترند و ظاهر آن‌ها همانند دندان طبیعی است. هزینه پرسلن ونیر نسبت به لامینیت‌های کامپوزیتی کمی گرانتر است، اما ثبات رنگ، مقاومت و زیبایی آن‌ها از لامینیت‌های کامپوزیتی بیشتر است.

 

مزایای لامینیت‌ دندان سرامیکی:

• دارا بودن سطحی شفاف و درخشنده

• تطابق و هم رنگ بودن با دندان‌های اصلی

• عدم رنگ‌پذیری و ثابت ماندن رنگ آن‌ها
• زمانی که مینای دندان دچار پوسیدگی و آسیب می‌شود، پرسلن ونیرها جنبه درمانی دارند.

• لامینیت سرامیکی برای کسانی که به علت کشیدن سیگار یا موارد دیگر که باعث تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود به علت عدم تغییر رنگ بسیار مناسب است.

 

برای ساخت و طراحی لامینیت‌های پرسلن ونیر به روش دندانپزشکی دیجیتال مراحل زیر انجام می‌شود:

 

در مرحله اول بعد از تهیه عکس‌های فوتوگرافی، دیزاین دو بعدی توسط نرم‌افزار تهیه و همراه طراحی‌های ممکن دیگر برای بیمار ارسال می‌شود. در صورت درخواست بیمار و به دلخواه ایشان تغییرات در طراحی انجام می‌شود و بعد از تأیید نهایی توسط پرینتر‌های سه بعدی راهنما (گاید) مخصوص پرینت می‌شود.

 

دکتر سید محمدرضا حسینی ، لیمنت دندان ، نمونه کار و مراحل لامینیت

 

در مرحله بعد توسط گاید(شابلون)، مدل لامینیت‌ها با کامپوزیت شکل داده می‌شود و بعد از اصلاح و رضایت بیمار اسکن سه بعدی از مدل مورد پسند تهیه می‌شود و درنهایت تراش و اسکن نهایی انجام می‌شود و با استفاده از نرم افزارهای مخصوص، لامینیت‌ها طراحی و ساخته می‌شود و در نهایت با سمان‌های مخصوص و به روش خاصی رو دندان‌ها نصب می‌شوند.

روش نگهداری:

به هرحال روش نگهداری لامینیت ، از روکش‌ها سخت‌تر است. با توجه به اینکه لامینیت فقط با یک سطح دندان در تماس است ، احتمال شکستن ان وجود دارد. بنابراین توصیه می‌شود تا نیروهای مستقیم به لامینیتها وارد نشود، مانند شکستن تخمه و … . در صورت شکستن متعدد لامینیت یک دندان، دندانپزشک با تغییر طرح درمان ، دندان مورد نظر را روکش میکند که البته از لحاظ زیبایی هیچ تفاوتی با لامینیت ندارد.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک