اصطلاح پست و کور نوعی سیستم بازسازی تاج و ریشه است که به ویژه در مورد دندانهایی با تخریب زیاد تاجی که مورد درمان روت کانال (عصب کشی ) قرار گرفته اند به کار می رود .

 

پست یعنی چه ؟
پست نوعی گیر داخل ریشه ایست که در انواع مختلف موجود می باشد پست می تواند prefabricated ( پیش ساخته ) باشد مانند پستهای پیچ شونده برنجی و استیل یا سمان شونده فایبری و کربنی و یا به صورت پست ریختگی ( متال پست ) و یا پستهای میلینگ مانند زیرکنیوم یا گلاس سرامیکها در کانال ریشه مورد استفاده قرار گیرد .

 

کور چیست ؟
کور به واقع سازنده بخش تاجی دندان از دست رفته بوده که از یک سو به پست داخل ریشه متصل و از سوی دیگر با اتصال به کرون ( تاج سرامیکی یا متال سرام ) گیر لازم برای کرون را فراهم می کند . البته کور می تواند از جنس موادی نظیر امالگام یا کامپوزیت و… نیز باشد .

 

نحوه قرار دادن پست و کور در دندانهای به شدت تخریب شده :
معمولترین و مهمترین کاربرد پست و کور استفاده از ان در دندانهای به شدت تخریب شده است . به بیان دیگر در دندانهایی که بیش از سه چهارم از حجم تاج تخریب شده باشد لازم است از نوعی گیر مکانیکی درون کانال برای حفظ crown در سطح تاج دندان استفاده شود که این گیر به کمک پست های prefabricated و یا متال پستها و اخیرا پستهای فایبر به دست می اید . برای قرار دادن این پستها در داخل کانال پیش از هر چیز لازم است دندان مورد نظرتحت درمان RCT یا روت کانال تراپی ( ریشه درمانی ) قرار گیرد . سپس با کمک رادیوگرافی و استفاده از پیزو ریمر یا گیتس گیلدن حدود دوسوم تا سه چهارم از طول کانال اندو شده از گوتا پرکا خالی شده و با قرار دادن اسپرو در درون کانال , بخش خارجی با دورالی فرم داده می شود . این اسپرو و دورالی فرم داده شده در مرحله بعد به لابراتوار فرستاده می شود تا به فرم ریختگی پست تبدیل شود . سپس با کمک سمان ،کور ریختگی درون کانال قرار گرفته و تراش دندان جهت اتصال کرون به ان انجام می گیرد .
در دندانپزشکی دیجیتال این قسمت توسط اسکنر انجام میشود و پست و روکش همزمان فرستاده میشود.

 

آیا همیشه به پست نیاز داریم ؟
اگر بیش از نیمی از ساختار اصلی تاج دندان ( قسمتی از دندان که معمولا بالای لثه دیده میشود ) از دست برود به پست هم نیاز هست .
اگر نیمی از ساختار تاج باقی مانده باشد ، احتمالا کور به تنهایی کافی خواهد بود .

 

دندان شما چه میزان عمر خواهد کرد ؟
باید بدانید که اسیب های روکش که معمولا باعث از دست دادن دندان نمی‌شود در حالی که شکست های پست و کور معمولاً به علت شکستگی های ریشه باعث کشیدن دندان میشود. مطالعات برای دندان با درمان پست و کور عمر ۱۳.۵ سال و بعضا بیشتر را گزارش کرده اند. باید دقت کنید باقی ماندن طولانی مدت درمان به وضعیت ابتدایی و شرایط دندان بستگی دارد.