شاید شما هم فکر کنید که استخوان، جسم سخت و انعطاف‌ناپذیری است که هیچ وقت تغییر نمی‌کند. اما حقیقت این است که استخوان در تمام مدت در حال تغییر شکل است. در مورد استخوانی که از دندان‌ها پشتیبانی می‌کند، این موضوع می‌تواند هم مفید و هم مضر باشد.

برای مثال، قابلیت انطباق استخوان فک به یک ارتودنتیست اجازه می‌دهد تا به وسیله بریس، دندان‌ها را جا به ‌جا کرده و در موقعیت بهتری قرار دهد. اما تغییرات این استخوان پس از، از دست رفتن دندان در بزرگسالان می‌تواند عواقب وخیمی داشته باشد.

زیرا گاهی اوقات دندان از دست رفته یا کنده شده، بلافاصله با ایمپلنت جایگزین نمی‌شود و گذراندن مدتی بدون دندان، باعث می‌شود تا استخوان فک در زیر لثه تحلیل رود و نتیجه آن از دست دادن بخش قابل توجهی از استخوان زیر لثه است. این ریزش استخوان تقصیر شخص نیست بلکه یک فرآیند جذب طبیعی است که به طور معمول باعث زوال استخوان می شود. بنابراین در زمان کاشت دندان، فرد ممکن است نیاز به استخوان بیشتری برای محکم شدن ایمپلنت داشته باشد.

موارد استفاده از پودر استخوان

متداول ترین کاربرد پودرهای استخوان در ایمپلنت دندان است که برای ارتقا کیفیت و تراکم استخوان فک در ناحیه‌ای که دندان از دست رفته به کار می‌رود. به طور کلی پودر استخوان برای پیوند استخوان فک و ترمیم نواقص آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی از موارد نیز دندانپزشک به تشخیص خود و با توجه به مشکل استخوان فک بیمار، برای بهبود رشد، افزایش طول استخوان و یا جایگزین شدن بخش‌هایی که در اثر تصادف یا حمله تومور از بین رفته‌اند از این روش استفاده می‌کند.

پس از پیوند، گردش خون و خونرسانی به استخوان مورد نظر بهتر انجام گرفته و رشد آن را تحریک می‌کند. علاوه بر این پیوند پودر استخوان پیش از کاشت ایمپلنت موجب جوش خوردن اتصالات فک، ترمیم استخوان‌های شکسته و جایگزین شدن استخوان تحلیل رفته می‌شود.

روش های استفاده از پودر استخوان

روش های استفاده از پودر استخوان

پودر استخوان به سه روش هدایت استخوان، تحریک استخوان و جوش خوردن با استخوان پیش از کاشت ایمپلنت به کار می رود:

هدایت استخوان  (Osteoconduction)

در روش هدایت استخوان، پیوند استخوانی به عنوان داربست برای رشد استخوان جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در حقیقت پودر استخوان چارچوبی را تشکیل می‌دهد که استخوان جدید باید در همان چارچوب تولید شده و رشد کند.

تحریک استخوان  (Osteoinduction)

در روش تحریک استخوان، سلول‌های پیوند استخوان، استئوبلاست‌ها را تحریک می‌کنند تا شروع به رشد و تشکیل استخوان جدید کنند. در حقیقت پودر استخوان موجب تحریک تشکیل سلول‌های استخوانی جدید و یکپارچه شدن آن‌ها با پیوند استخوانی می‌شود.

جوش خوردن با استخوان  (Osteogenesis)

در روش جوش خوردن با استخوان استئوبلاست های ضروری که از گرافت استخوانی، گرفته شده‌اند موجب رشد استخوان جدید و تشکیل استخوان فک می شود.

مراقبت‌های بعد از پیوند استخوان چیست؟

  1. معمولا بعد از پیوند استخوان دندان برای شما آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. حتما همان تعدادی که برای شما تجویز می‌شود را استفاده کنید.
  2. هرچند در بسیاری موارد نیازی به مسکن نیست، اما اگر جراح شما برایتان مسکن تجویز کرد، طبق دستور از آن استفاده کنید.
  3. گاهی بعد از پیوند استخوان، ممکن است تورم یا کبودی داشته باشید که طبیعی است. کمپرس آب سرد بلافاصله بعد از پیوند استخوان، می‌تواند به کاهش تورم کمک کند.
  4. دهان‌شویه با کلرهگزدین به طور معمول به مدت یک هفته توصیه می‌شود.
  5. بخیه جراحی پیوند استخوان دندان، معمولا بسته به نوع جراحی بین یک تا دو هفته می‌تواند در دهان باقی بماند.
  6. به هیچ عنوان در مدت زمان نقاهت از سیگار استفاده نکنید. زیرا می‌تواند موجب شکست پیوند استخوان و عفونت در منطقه جراحی شود.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک