چه افرادی کاندیدای مناسبی جهت انجام لمینت هستند؟

  • خانه
  • -
  • لمینت
  • -
  • چه افرادی کاندیدای مناسبی جهت انجام لمینت هستند؟

لمینت‌ها ورقه‌هایی نازک از جنس کامپوزیت یا سرامیک هستند که بر اساس نیاز هر شخص طراحی شده و رنگ آن مطابق با رنگ دندان‌های طبیعی است. لمینت برای رفع ایراد و نقایص جزئی دندان مانند شکستگی، فواصل میان دندان‌ها، تغییر رنگ و یا ارتفاع دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ورقه‌های نازک به سطح جلویی دندان‌ها می‌چسبند و رنگ، شکل، اندازه و ارتفاع دندان‌ها را تغییر می‌دهند.

باید بدانید که لمینت ها در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی ارائه می‌شود. لمینت‌های سرامیکی همانطور که از اسم آن‌ها پیداست از جنس سرامیک هستند و نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی ظاهری زیباتر و مقاومت بیشتری دارند. لمینت های سرامیکی(پرسلینی) از ترکیب چند لایه ی نازک سرامیکی تشکیل شده اند که پس از قالبگیری در لابراتوار ساخته شده و جایگزین مینای دندان طبیعی می شوند.

برای بکارگیری لمینت‌های کامپوزیتی دندان‌ها تراش کمتری خورده و اگر دندان‌ها در وضعیت مناسب و ایده‌آلی باشند نیازی به تراش دادن نیست. همچنین لمینت‌های کامپوزیتی نسبت به سرامیکی براق‌تر بوده و از هزینه کمتری برخوردار هستند.

لمینت‌ها باعث آسیب به دندان‌های اصلی خواهند شد؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، اگر دندانپزشک در زمینه لمینت اطلاعات و تجربه کافی داشته باشد دندان‌ها آسیبی نخواهند دید. قبل از نصب لمینت دندانپزشک دندان‌های شما را بطور دقیق معاینه کرده تا از مناسب بودن دندان‌های شما برای انجام لمینت اطمینان حاصل پیدا کند.

تشخیص لمینت دندان از دندان طبیعی غیر ممکن است زیرا لمینت‌ها برای هر فرد بطور مجزا ساخته می‌شوند و رنگ آن مطابق با رنگ‌ دندان‌های طبیعی است. لمینت‌ها می‌تواند دندان‌هایی که بسیار تیره شده و در مقابل روش‌های دیگر مقاومت کرده‎‌اند را تا حدود زیادی سفید کند.

برای تهیه لمینت‌ها ابتدا دندان‌ها باید قالبگیری شوند و پس از تراش دندان و تهیه قالب، لمینت در لابراتوار ساخته و آماده نصب شود.

چه کسانی کاندید لمینت دندان هستند؟

کسانی که دندان‌های بد رنگ دارند. این تغییر رنگ که ممکن است ناشی از کشیدن سیگار، مصرف مواد غذایی، نوشدن قهوه زیاد و ضرب دیدگی دندان یا عصب کشی ناقض باشد.

برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان کسانی که به هم ریختگی‌های دندانی دارند؛ یعنی فاصله بین دندان‌های آن‌ها زیاد است یا موقعیت دندان آن‌ها بد است و فرو رفتگی یا برامدگی در آن‌ها وجود دارد.

اگر لبه دندان فرد شکسته شده یا اثرات ترک خوردگی در آن مشاهده شود لمینت دندان می‌تواند درمان مناسبی باشد.

 

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

کسانی که پوسیدگی‌های وسیع روی دندان‌هایشان دارند. در این صورت انجام لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت دندان برای این افراد به بعد از برطرف کردن پوسیدگی یا عفون لثه هایشان موکول می‌شود.

کسانی که سایش مینای دندان شدیدی دارند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست. برای این گونه افراد معمولا به جای لمینت کردن دندان مجبور به استفاده از انواع روکش دندان هستیم.

افرادی که دندان قروچه دارند، این عادت باعث شکستگی لمینت دندان شده و به مرور به آن آسیب می‌رساند.

رسیدگی به لمینت دندان

 

مراقبت و نگهداری از لمینت ها:

نگهداری از لمینت دندان بسیار آسان است و مانند دندان طبیعی باید مرتب مسواک شده و از نخ دندان برای تمیز نگه داشتن آنها استفاده شود. دندانپزشک معمولا استفاده از خمیر دندانی را به شما توصیه می‌کند که حاوی فلوراید باشد و مانع از ساییدگی دندان‌ها شود.

یک هفته پس از نصب لمینت‌ها باید دوباره به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وی عملکرد لمینت ها و واکنش دهان به وجود لمینت‌ها را بررسی کند. حتی اگر با لمینت‌ها مشکلی ندارید باید برای اطمینان از سلامت دهان و دندان خود پس از یک هفته به پزشکتان مراجعه کنید.

در صورتی که عاداتی مانند دندان قروچه یا سایش دندان دارید، دندان پزشکتان ممکن است به شما محافظ دندانی بدهد تا در هنگام خواب با گاز گرفتن محافظ، آسیبی به لمینت‌های خود وارد نکنید.

همچنین باید برای رسیدگی‌های بیشتر به طور مداوم به پزشکتان مراجعه کنید زیرا لمینت‌های سرامیکی باید با خمیری ویژه که خاصیت ضد سایشی دارد، صیقل داده شوند. همچنین دندانپزشک‌تان باید دندان‌هایتان را در فواصل زمانی کوتاه بررسی کند تا به محض یافتن کوچکترین نشانه خرابی در لمینت‌ به آن رسیدگی کند.

 

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن دندان لمینت شده وجود دارد؟

سوال بیشتر مراجعه کنندگان این است که احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان چقدر است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی لمینت توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمی‌شود. ولی این امکان وجود دارد که لمینت دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود. که البته طراحی و نصب دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش می‌دهد. دندان ترمیم شده با لمینیت به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار می‌شود. پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر لمینت دندان است.

همچنین باید اضافه کرد کرد لمینیت دندان برای افرادی که دندان‌های سالم دارند توصیه نمی‌شود زیرا در هر بار لمینیت کردن لایه فوق العاده نازکی از دندان تراشیده می‌شود. اگر این کار ادامه پیدا کند و هر بار مقداری از دندان تراشیده شود عمر دندان کوتاه شده و در دراز مدت ممکن است دندان به پر کردن، عصب کشی یا حتی کشیدن نیاز پیدا کند.

 لمینت‌های سرامیکی علی‌رغم ضخامت کمتر، ﺩارای استحکام فوق العاده بالایی بوده و به راحتی دچار آسیب نمی‌شوند، ضخامت لمینت‌های سرامیکی بسیار کمتر و ظاهر و نمای آن به نسبت لمینت‌های کامپوزیتی شفاف‌تر و طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. این خصوصیت به ماهیت ذاتی سرامیک نسبت به کامپوزیت مربوط می‌شود که درخشنده‌تر و شفاف‌تر هستند.

لمینیت‌های سرامیکی همچنین به ندرت دچار تغییر رنگ و سایش می‌شوند و از طرفی نیازی به پولیش مداوم و مراقبت‌های دوره‌ای نسبت به کامپوزیت‌ها  ندارند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.