تعویض بریج دندان

تعویض بریج دندان

بریج دندان راهکاری است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید جای خالی دندان‌های خود را به خوبی پر کنید. اما گاهی ممکن است بعد از گذاشتن بریج به دلیل شکستن یا هر مشکل دیگری نیاز به تعویض بریج دندان داشته باشید. اگر شما هم می‌خواهید با علل تعویض بریج آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید. راهکارهای گفته شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا طول عمر بریج دندانی خود را افزایش دهید.

 بریج دندان چیست؟

بریج دندان یا پل دندان یک روش درمانی و زیبایی در دندانپزشکی است. این روش باعث می‌شود تا جای خالی دندان‌های شما به خوبی پر شوند. همان‌طور که از نام این روش مشخص است، ساختار بریج مانند پل است، چرا که می‌تواند مانند یک پل، دندان‌ها را به یکدیگر متصل کند. در این روش، روکش روی دو دندان کناری قرار می‌گیرد و فضای خالی بین آن‌ها از طریق دندان مصنوعی پر می‌شود.

در واقع در روش بریج دندان، روکش‌ها ثابت هستند و دندان مصنوعی را حمایت می‌کنند. جنس بریج با توجه به تصمیم دندانپزشک می‌تواند از نوع سرامیک، طلا و یا سایر آلیاژهای مناسب انتخاب شود. عمر بریج دندان بسیار بالا است. اما گاهی برخی از شرایط باعث می‌شوند که نیاز به تعویض بریج دندان داشته باشید. بریج دندان انواع مختلفی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بریج دندانی سنتی

ساده‌ترین و سنتی‌ترین روش برای جایگزین کردن جای خالی دندان‌ها، استفاده از بریج دندانی سنتی است. با این حال این روش سنتی، همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش زمانی جواب می‌دهد که دندان‌های کناری سالم باشند و از استحکام قابل قبولی برخوردار باشند. به این دلیل که در روش بریج دندانی سنتی، باید مینای دندان کمی تراش بخورد. سپس روکش را بر روی تاج دندان‌های طبیعی قرار می‌دهند. این روکش با اتصال به دندان مصنوعی، آن را در جای خود ثابت نگه می‌دارد.

2- بریج معلق

همان‌طور که از نام پل دندانی معلق مشخص است، در این روش بریج یا پل دندانی حالت کاملا متصلی ندارد. در این روش، در سمت راست یا چپ جای خالی، تنها یک دندان وجود دارد و این دندان نقش تکیه‌گاه را برای بریج بازی می‌کند. در نتیجه در این روش تنها همان دندان تکیه‌گاه را برش می‌دهند تا روکش بر آن نصب شود. سپس دندان مصنوعی را بر همان روکش متصل می‌کنند. در این روش، در برخی از شرایط مانند پوسیدگی دندان پایه، نیاز به تعویض بریج دندان دارید.

3- بریج دندانی مریلند

برخلاف دو روش بالا، در روش بریج دندانی مریلند نیاز به دو دندان داریم. یعنی سمت راست و چپ جای خالی، باید حتما دندان وجود داشته باشد. یکی از ویژگی‌های خوب این روش، عدم نیاز به تراشیده شدن دندان‌های اطراف جای خالی است. در این روش به جای تراشیدن دندان‌ها، از بال‌های فلزی استفاده می‌شود. این بال‌ها با اتصال بر روی دندان‌های طبیعی کمک می‌کنند تا دندان مصنوعی در جای خود ثابت نگه داشته شود.

4- بریج دندانی همراه با ایمپلنت

همانند روش بالا، در این روش نیز نیاز به تراشیدن دندان‌های کنار جای خالی نیست. در این روش، پایه‌های ایمپلنت از طریق عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرند. سپس در مرحله بعدی دندانپزشک بریج دندان را نصب می‌کند. این روش درمانی نسبت به سایر روش‌ها طولانی‌تر است. چرا که نیاز است تا پایه ایمپلنت به خوبی با استخوان فک جوش بخورد. از طرفی دیگر نیاز است تا زخم لثه نیز به طور کلی خوب شود.

علل ترمیم و دلایل تعویض بریج دندان

علل ترمیم و تعویض بریج دندان

رعایت اصول بهداشتی کمک می‌کند تا نیازی به تعویض بریج دندان نداشته باشید. به طور متوسط یک بریج می‌تواند تا 10 سال برای شما عمر کند؛ بنابراین اگر نسبت به حفظ سلامت بریج دندان کوشا باشید، پل‌های دندانی می‌توانند مدت طولانی برای شما دوام بیاورند. مشکلات زیر می‌توانند به بریج دندانی شما آسیب وارد کنند:

1- نحوه غذا خوردن

نوع غذا و نحوه خوردن آن می‌تواند سلامت بریج را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان مثال خرد کردن مواد غذایی سفت با دندان می‌تواند به بریج دندانی آسیب وارد کند. همچنین غذاهایی که چسبندگی زیادی دارند، باعث می‌شوند تا فشار زیادی به دندان وارد شود. در نتیجه خوردن این غذاها باعث خراب شدن بریج دندانی می‌شود.

بنابراین اگر بریج دندانی دارید، خوردن برخی غذاها مانند کارامل‌های جویدنی، آجیل‌های سفت، آب نبات‌های سفت و… را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

2- خراب شدن دندان‌های اطراف بریج

دندان‌های سالم اطراف بریج به عنوان یک پایه محافظتی برای پل‌های دندانی عمل می‌کنند. در برخی از شرایط دندانپزشک برای جابه‌جایی اتصالات بریج، اقدام به سوراخ کردن این دندان‌ها می‌کند. این موضوع باعث می‌شود تا در صورت پوسیدگی دندان‌ها، نیاز به تعویض بریج دندان وجود داشته باشد.

برای پیشگیری از این شرایط پیشنهاد می‌کنیم که بعد از هر وعده غذایی حتما مسواک بزنید و لای دندان‌های خود را با نخ دندان تمیز کنید. در غیر این صورت پوسیدگی می‌تواند مشکلات دیگری از جمله عصب‌کشی را برای شما ایجاد کند. علاوه بر این طول عمر بریج دندانی را به شدت کاهش می‌دهد.

3- کنده شدن بریج

یکی از علائم نیاز به ترمیم بریج، کنده شدن پل دندانی است. در چنین شرایطی نیاز دارید تا برای بررسی بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورتی که دندان‌های کناری بریج سالم باشند، این شرایط کمک می‌کند تا پل‌های دندانی در جای خود سالم باقی بمانند.

4- جدا شدن پرسلن از بریج

برخی عادت‌های رفتاری مانند دندان قروچه باعث ساییدگی پرسلن بریج می‌شود. همچنین در صورتی که عادت به باز یا پاره کردن چیزی با دندان دارید، این شرایط می‌تواند باعث جدا شدن پرسلن از بریج شود. در چنین شرایطی برای جلوگیری از تعویض بریج دندان پیشنهاد می‌کنیم که حتما از محافظ دندان استفاده کنید. به این دلیل که اگر پرسلن از بریج جدا شود، دیگر نمی‌توان آن را به دندان وصل کرد، بنابراین باید کل بریج را تعویض کنید.

5- وجود حفره در دندان‌های پایه بریج

برای جلوگیری از ایجاد حفره در بریج دندانی پیشنهاد می‌کنیم که به طور منظم معاینات دندانپزشکی خود را انجام دهید. دندانپزشک در صورت نیاز با عکس‌برداری از دندان‌های شما، تغییرات به وجود آمده در دندان‌هایتان را مورد بررسی قرار می‌دهد. سپس در صورت مشاهده هرگونه نقطه تاریک در دندان‌های پایه، نسبت به ترمیم بریج دندان اقدام می‌کند.

6- ایجاد حفره در زیر بریج

در صورتی که حفره به وجود آمده در زیر بریج قرار داشته باشد، بریج دندانی شما قابل ترمیم نیست و نیاز است تا به کلی بریج برداشته شود تا دندانپزشک بتواند دندان آسیب‌دیده شما را مورد معالجه قرار دهد. در انتهای درمان، دندانپزشک با تعویض بریج دندان یک بریج جدید برای شما می‌گذارد.

7- سست شدن بریج

در صورتی که هنگام غذا خوردن احساس می‌کنید که بریج دندان شما در حال حرکت است، باید مورد معاینه دندانپزشک خود قرار بگیرید. چرا که هر تغییر حالت در بریج می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد.

8- شل شدن پایه‌های دندان

گاهی اوقات برخی از بیماری‌های لثه‌ای، باعث کوچک شدن استخوان دندان‌های شما می‌شوند. این شرایط باعث جدا شدن بافت لثه و در نهایت شل شدن دندان‌ها می‌شود. در صورتی که این بیماری لثه‌ای برای دندان‌های پایه بریج اتفاق بیفتد، سلامت بریج دندانی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی دندانپزشک مجبور است تا دندان پایه را کشیده و آن را با یک دندان مصنوعی جایگزین کند.

دلایل استفاده از بریج دندان

عوامل مختلفی باعث می‌شوند تا دندان‌های شما از بین بروند. نبود دندان ممکن است مشکلات بسیار زیادی را برای شما به وجود بیاورد. در چنین شرایطی استفاده از روش‌های جایگزین مانند ایمپلنت، دندان مصنوعی، بریج و… کمک می‌کند تا جای خالی دندان‌های شما به خوبی پر شود. از جمله دلایل استفاده از بریج دندانی و یا تعویض بریج دندانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در صورت از بین رفتن دندان‌های جلویی، زیبایی لبخند شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
  • زیبا نبودن لبخند در افراد می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شود. به طوری که فرد گوشه‌گیر شده و از حاضر شدن در جمع خودداری می‌کند.
  • بعد از کشیدن دندان‌ها، استخوان‌ها شروع به تحلیل می‌کنند. این موضوع گاهی باعث ایجاد عفونت لثه نیز می‌شود.
  • فضای خالی در بین دندان‌ها، مشکلاتی را در حین غذا خوردن برای شما به وجود می‌آورد.
  • نبود برخی از دندان‌ها باعث ایجاد مشکلاتی در صحبت کردن و یا ادای برخی از کلمات می‌شود.
  • فاصله بین دندان‌ها باعث کج شدن سایر دندان‌ها می‌شود.

افزایش طول عمر بریج

نگهداری و مراقبت از بریج دندان تاثیر بسزایی در افزایش طول عمر آن دارد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای نگهداری و مراقبت از بریج دندان خود به نکات زیر توجه کنید:

  • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن

در صورت عدم نیاز به تعویض بریج دندان نیاز است تا هر روز دندان‌های خود را مسواک بزنید. البته توجه به این نکته ضروری است که تنها مسواک زدن دندان‌ها به خصوص بریج دندانی کافی نیست. چرا که برس مسواک به سختی به لثه می‌رسد. در چنین شرایطی ضروری است که حتما نخ دندان بکشید.

علاوه بر این نیاز است تا برای خارج کردن مواد غذایی از زیر بریج، هر شش ماه یک بار تمیزکاری حرفه‌ای انجام دهید. در صورت عدم انجام این کار، پوسیدگی دندان‌های پایه شما دور از انتظار نیست. هرچقدر بهداشت دهان و دندان خود را جدی‌تر بگیرید، این کار باعث می‌شود تا متوسط عمر بریج دندانی افزایش پیدا کند؛ بنابراین طبق یک برنامه‌ریزی دقیق، هر چند ماه یک بار برای مراقبت‌های حرفه‌ای به دندانپزشک مراجعه کنید.

  • عدم استفاده از دندان‌ها به عنوان ابزار

استفاده ابزاری از دندان‌ها باعث می‌شود تا دندان‌های شما دچار آسیب شوند. به خصوص اگر بریج دندانی دارید، بهتر است از انجام برخی از کارها با دندان مانند باز کردن اشیا، بریدن و… جدا خودداری کنید. دندان‌های شما مخصوص خوردن غذا ساخته‌ شده‌اند، در نتیجه استفاده ابزاری از آنها می‌تواند باعث تعویض بریج دندان شود.

  • جلوگیری از دندان قروچه

راه‌هایی را برای متوقف کردن دندان قروچه پیدا کنید. به عنوان مثال می‌توانید شب‌ها هنگام خوابیدن از یک محافظ شبانه دندان جهت جلوگیری از ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر استفاده کنید. اما پیشنهاد می‌کنیم که به جای استفاده از این راهکارها به دنبال علت دندان قروچه و کنترل آن باشید.

بهترین زمان برای مراجعه جهت ترمیم بریج دندانی

برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته، بریج دندانی یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب است. البته توجه به این نکته ضروری است که بریج دندانی یک روش دائمی به حساب نمی‌آید. چرا که برخی از عوامل می‌توانند باعث آسیب رسیدن به بریج شوند. به عنوان مثال در این روش دندان‌های طبیعی شما توسط روکش پوشیده شده‌اند، در نتیجه ممکن است متوجه پوسیدگی دندان‌های خود نشوید.

در صورت مشاهده هرگونه ترک خوردگی و لب پر شدگی، احساس حساسیت در دندان‌های اطراف بریج و احساس درد هنگام مسواک زدن و جویدن غذا پیشنهاد می‌کنیم که حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. هر کدام از این نشانه‌ها می‌توانند باعث تعویض بریج دندان شما شوند.

نحوه ترمیم بریج دندان

نحوه ترمیم و درمان بریج دندانی بستگی به علت شکست آن دارد. در صورتی که دندان‌های تکیه‌گاه شما دچار مشکل شده باشند، در چنین شرایطی دندانپزشک بریج دندان شما را به طور کامل برمی‌دارد. در صورتی که از بریج ثابت برای دندان‌های خود استفاده کرده باشید، دندانپزشک برای درمان دندان پایه، مجبور است که بریج دندانی شما را بشکند. در نهایت بعد از ترمیم دندان پایه، آن را با یک بریج سالم جایگزین می‌کند.

در صورتی که دندان‌های پایه شما قابل درمان نباشند، دندانپزشک از ایمپلنت‌های دندانی جهت تکیه‌گاه بریج استفاده می‌کند. در چنین شرایطی نیاز به عمل جراحی دارید تا پایه ایمپلنت بر روی استخوان شما قرار بگیرد. اما اگر دندان پایه شما سالم باشد و تنها پرسلن روی بریج دچار ترک خوردگی شده باشد، با ترمیم بریج دندان، مشکل شما حل خواهد شد.

نحوه ترمیم و تعویض بریج دندان

هزینه تعویض بریج دندان

هزینه تعویض بریج دندان بستگی به نوع بریج دندان، مارک بریج و تبحر دندانپزشک شما دارد. اگر شما هم به دنبال بهترین دندانپزشکی دیجیتال در تهران هستید، کلینیک دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کلینیک با بهر‌مندی از بهترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و کادری مجرب کار بریج دندان را برای شما انجام می‌دهند.

همچنین چکاپ‌های ماهیانه و مراقبت‌های حرفه‌ای از دهان و دندان شما در این کلینیک کمک می‌کند تا نیاز به تعویض دوباره بریج دندان نداشته باشید.

جمع بندی مقاله تعویض بریج دندان

ما در این مقاله در رابطه با علل ترمیم و تعویض بریج دندان صحبت کردیم، اما اگر می‌خواهید درباره چیستی آن بیشتر بدانید، شما را به مطالعه مقاله بریج دندان چیست دعوت می‌کنیم. راهکارهای گفته شده در این مقاله به شما کمک می‌کنند تا دیگر نیازی به تعویض بریج دندان‌های خود نداشته باشید. اگر شما هم تجربه کاشت دندان به روش بریج را دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *