طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان به چه عواملی بستگی دارد؟

کامپوزیت یک ماده پر کاربرد در دندانپزشکی محسوب می‌شود. کامپوزیت‌ها شامل انواع مختلفی هستند که طیف وسیعی از درمان‌های دندانپزشکی را در بر می‌گیرند از ترمیم‌های دندانپزشکی گرفته تا درمان دندانپزشکی زیبایی که امروزه بسیار محبوب و فراگیر شده است. طول عمر کامپوزیت دندان بر اساس دلایل و شرایط مختلف، گوناگون است. در این مقاله به بررسی طول عمر کامپوزیت دندان می‌پردازیم. پس، تا انتها با ما همراه باشید.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت از مواد رزینی (یک ماده پلاستیکی) ساخته می‌شود. این ماده با دندان انسان سازگاری بالایی دارد. از سوی دیگر، به رنگ طبیعی دندان است و می‌تواند مطابق رنگ دندان هر فرد ساخته شود. به همین دلیل، طرفداران زیادی دارد.

از کامپوزیت می‌توان برای پر کردن و ترمیم دندان‌ استفاده کرد. همچنین، می‌توان آن را در دندانپزشکی زیبایی به‌عنوان ونیر یا لمینت نیز به کار برد تا لبخندی زیبا و دلنشینی به دست آورد.

موارد استفاده از کامپوزیت دندان

موارد استفاده از ماده کامپوزیت در درمان‌های دندانپزشکی زیاد است، نظیر:

  • پر کردن و ترمیم کردن دندان‌
  • اصلاح طرح لبخند (دیجیتال و معمولی)
  • اصلاح ظاهر دندان و جلوه بخشیدن به آن‌ها
  • اصلاح بدرنگی دندان‌ها
  • اصلاح فواصل بین دندانی خفیف
  • اصلاح شکستگی‌ها و لب‌پر شدن‌های دندان
  • مرتب کردن بی‌نظمی‌های جزئی دندانی
  • بستن فواصل کم بین دندانی

کامپوزیت و دندانپزشکی زیبایی

امروزه بسیاری از افراد برای اصلاح طرح لبخند، رفع بی‌نظمی یا پوشاندن دندان‌های ترک‌خورده به ونیر کامپوزیت‌ روی می‌آورند. همان‌طور که گفته شد، کامپوزیت دندان در دندانپزشکی به‌عنوان مواد ترمیمی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما اکنون مواد کامپوزیت جدید با عنوان کامپوزیت ونیر یا لمینت کامپوزیتی، کارآیی زیادی در دندانپزشکی امروزی دارند.

 این ماده به‌صورت مستقیم روی دندان‌ها توسط دندانپزشک در یک جلسه، شکل می‌گیرد و در بهترین حالت ممکن بین 5 تا 10 سال عمر می‌کند و در مقایسه با لمینت سرامیکی، از نظر هزینه مقرون به صرفه‌تر و ارزان‌تر است. عوامل زیادی بر طول عمر کامپوزیت دندان موثر است.

آیا لمینت کامپوزیت دندان دائمی است؟

گاهی اوقات دوام و طول عمر کامپوزیت دندان کم بوده و طول عمر آن کم است. گاهی نیز در صورت رعایت عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان، ممکن است بادوام‌تر باشد و طول عمری بالاتر از حد متوسط داشته باشد.

چه عواملی می‌تواند بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر بگذارند؟

عوامل مختلفی هستند که می‌توانند بر طول عمر کامپوزیت دندان تاثیر بگذارند و دوام آن‌ها را افزایش و حتی کاهش دهند. بعضی از این عوامل به شرح زیر است:

1.میزان تخصص و تبحر دندانپزشک

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین عامل موثر بر افزایش عمر کامپوزیت دندان، میزان تبحر و مهارت دندانپزشک متخصص است. دندانپزشکی که برای درمان کامپوزیت به او مراجعه می‌شود باید از تجربه و تخصص کافی برخوردار باشد تا بتواند بهترین درمان را به بیمار ارائه نماید.

2.کیفیت و برند کامپوزیت

کامپوزیت‌ها در دندانپزشکی امروزی تنوع زیادی دارند. یکی از عوامل موثر بر طول عمر کامپوزیت دندان، برند و جنس این ماده است و هر چه برند بهتر و جنس آن مرغوب‌تر باشد، کامپوزیت مورد استفاده از طول عمر بیشتری برخوردار خواهد بود. یک دندانپزشک متخصص و معتبر هیچ‌وقت از برندهای بی‌کیفیت و نامناسب اسنفاده نخواهد کرد و به بیماران خود با توجه به شرایط آن‌ها بهترین مشاوره را ارائه خواهد داد.

3.بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان در میزان طول عمر کامپوزیت دندان موثر است. مسواک زدن دو بار در روز و نخ دندان کشیدن برای افزایش طول عمر کامپوزیت‌ها بسیار مهم و حیاتی است. حتی بهتر است بعد از نوشیدن چای، قهوه یا نوشیدنی‌های رنگی، بلافاصله دندان‌ها شسته شوند.

دندان طبیعی نیاز به توجه و رسیدگی و رعایت بهداشت مستمر دارد. زمانی که از درمان زیبایی کامپوزیت دندان استفاده می‌شود، ضرورت رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان دوچندان خواهد شد.

4.محافظت از دهان

 اگر بیمار ورزش‌های تماسی مانند بوکس، ورزش‌های رزمی و .. انجام می‌دهد، باید حتما محافظ دهان داشته باشد تا از دندان‌هاترک‌خوردگی یا شکستن دندان‌ها محافظت کند. در نتیجه، طول عمر کامپوزیت دندان بیشتر خواهد شد.

5.دندان قروچه

 برخی از افراد دچار بیماری دندان قروچه هستند؛ به‌ویژه در شب‌ها این مشکل بیشتر بروز پیدا می‌کند. دندان قروچه می‌تواند فشار زیادی بر روی کامپوزیت‌ها (چه در درمان بالینی و چه درمان زیبایی) وارد کند. اگر فردی مستعد دندان قروچه است، هنگام خواب برای محافظت از آن‌ها بهتر است از محافظ شب یا نایت گارد استفاده کند.

6.استفاده ابزاری از دندان‌ها

 استفاده از دندان به‌عنوان ابزار در کوتاه کردن طول عمر کامپوزیت دندان موثر است. از دندان‌ها نباید برای باز کردن چیزهایی که نمی‌توان با دست یا ابزارهای دیگر باز کرد و برای بریدن چیزهایی مانند چسب یا شکستن پسته، فندق و… استفاده کرد.

مزایای کامپوزیت دندان

7.ترک عادات بد زندگی

بعد از انجام درمان کامپوزیت دندان بعضی از عادت‌های بد زندگی مانند جویدن ناخن و اجسامی مثل ته مداد، کشیدن سیگار و قلیان و .. را باید ترک کرد؛ زیرا این عادات ناپسند باعث وارد شدن آسیب به کامپوزیت و کاهش طول عمر کامپوزیت دندان می‌شود.

8.مراقبت غذایی

باید از خوردن غذاهای سفت و ترد خودداری کرد. همچنین، باید از گاز زدن خوراکی‌هایی مانند آب‌نبات سفت یا خمیری و چسبناک، یخ، آجیل و سایر دانه‌های خوراکی و سفت برای مراقبت از کامپوزیت‌ پرهیز کرد تا دندان‌های زیبایی داشت.

نکات مهم در مورد مراقبت‌ های‌ بعد از کامپوزیت دندان

9.مراجعه مرتب به دندانپزشک

مهم است که هر شش ماه یک بار چکاپ، جرم‌ گیری و تمیز کردن دندان نزد دندانپزشک انجام شود. همچنین، کامپوزیت‌ها خاصیت آب‌دوستی دارند و در اثر عدم مراقبت درست از آن‌ها امکان دارد دچار تیرگی یا لک شوند که با مراجعه به دندانپزشک متخصص و پالیش کردن مثل روز اول براق و درخشان می‌شوند. اگر مایل به انجام کامپوزیت دندان هستید، برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. دکتر حسینی از مجرب‌ترین دندانپزشکان هستند و  خدمات دندانپزشکی دیجیتال در تهران و در مطب ایشان انجام می‌شود.

بر خلاف لمینت سرامیکی، در صورت لب‌پر شدن یا شکستن کامپوزیت دندانپزشک متخصص می‌تواند آن را ترمیم کند و نیاز مجدد به تعویض لمینت کامپوزیتی آن واحد دندانی نخواهد بود.

مزایای کامپوزیت دندان چیست؟

 برنامه درمانی سریع

بهترین مسئله در مورد کامپوزیت ونیر این است که می‌توان با دندان‌های طبیعی و حتی ترک‌خورده یا ناقص خود وارد دندانپزشکی شد و با یک لبخند کاملا جذاب و یک چهره جدید از مطب بیرون آمد. کل این فرآیند در یک جلسه به طول می‌انجامد و این سرعت و راحتی نزد بیشتر افراد محبوب است.

 تحولی در لبخند

مشکل کجاست؟ پوشاندن یک ترک روی دندان‌های جلویی؟ ایجاد یک تغییر جدید در شکل دندان؟ تغییر چهره و زیباتر شدن لبخند؟ و… ونیرهای کامپوزیت می‌توانند پاسخگو باشند!

فرقی نمی‌کند که فرد به دنبال اصلاح جزئی یا تغییر اساسی باشد، ونیرهای کامپوزیتی قدرت رسیدن به خواسته‌ها و نیازهای مورد نظر افراد را بنا به انتخاب افراد دارند. به بیان ساده‌تر، بیمار دندانپزشک را مانند یک فرد کاملا جدید ترک خواهد کرد.

جایگزینی مقرون به صرفه

حقیقت این است که لمینت‌ سرامیکی زیبایی و طول عمر بالایی دارند؛ اما گران‌تر نیز هستند. اما به لطف ونیر کامپوزیت، گزینه ارزان‌تری برای افرادی که به دنبال جایگزین دیگری هستند وجود دارد. بنابراین، افراد می‌توانند لبخندی را که به دنبالش هستند، بدون اینکه فشار اقتصادی متحمل شوند، به دست آورند.

 لمینت کاموپوزیتی و لمینت سرامیکی

 بازگشت‌پذیری

در صورتی که دندان فرد از سلامت کافی برخوردار است، می‌توان در صورت تمایل و برای تجربه اصلاح لبخند از ونیر کامپوزیت استفاده کرد. از آنجایی که برای ونیر کامپوزیت نیازی به تراش دندان نیست، بعد از مدتی می‌توان کامپوزیت را از روی دندان حذف کرد. قابل ذکر است در همه حال بهداشت دهان و دندان باید رعایت شود تا آسیبی به دندان طبیعی وارد نشود.

تفاوت لمینت کاموپوزیتی و لمینت سرامیکی

لمینت کامپوزیت مزایایی نسبت به لمینت سرامیکی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها میزان هزینه است. به طور متوسط، لمینت سرامیکی حدود دو برابر گران‌تر از لمینت‌های کامپوزیتی هستند. علاوه بر این، کامپوزیت‌ها را می‌توان در یک جلسه انجام داد و مانند لمینت سرامیکی نیازی به قالب‌گیری و ارسال به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ندارد و این درمان را به درمانی یک روزه تبدیل می‌کند؛ زیرا لمینت کامپوزیت مستقیم به جای اینکه در آزمایشگاه انجام شود، روی دندان‌های بیمار فرم داده می‌شود.

از طرفی، کامپوزیت‌ها نیازی به تراش دادن دندان در صورت سالم بودن آن‌ها ندارند. طول عمر کامپوزیت دندان 10 سال است و در صورت رعایت نکات موثر، می‌تواند بیشتر هم شود؛ اما طول عمر لمینت سرامیکی بین 11 تا 25 سال است.

کامپوزیت‌ها راهی طولانی‌مدت برای بهبود لبخند شما هستند و به طور متوسط تقریبا 10 سال یا بیشتر دوام می‌آورند. اگر درست مواظبت کنید به این معنی است که رنگ لبخند شما برای مدت طولانی‌تری ثابت می‌ماند.

سخن پایانی درباره طول عمر کامپوزیت دندان

کامپوزیت‌ یا composite یک روش سریع، کم‌هزینه و غیرتهاجمی هستند و در صورت آسیب یا شکستگی به‌راحتی قابل ترمیم خواهند بود. ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان همیشه یکی از نگرانی‌ها و سوالات افراد بوده است که بعد از اقدام به این درمان، کامپوزیت‌ها چقدر دوام می‌آورند. این طول عمر کامپوزیت دندان از عوامل زیادی تاثیر می‌گیرد و حتما نیاز به مراقبت دارد تا فرد یک لبخند زیبا و چشمگیر داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *