تفاوت لمینت دیجیتال با روش سنتی در چیست؟

لمینت دندان به نوعی روکش و یک گزینه محبوب در دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود. به‌طور کلی، لمینت‌ها در حال حاضر پرطرفدارترین نوع روکش در دندانپزشکی زیبایی هستند. این روش موفق‌ترین روش‌ اصلاح لبخند به شمار می‌آید. تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی چیست؟ در مقاله زیر به‌طور ویژه در مورد تعریف و تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی صحبت خواهیم کرد.

لمینت دیجیتال چیست؟

با ظهور تکنولوژی در علم دندانپزشکی، این دانش نیز دچار تغییر و تحولات گسترده‌ای شد. لمینت دیجیتال نیز یکی از دستاوردهای نفوذ فناوری روز در این حوزه است. لمینت به پوسته بسیار ظریف و نازکی می‌گویند که روی دندان قرار داده می‌شود تا ظاهری زیبا، جذاب و در عین حال طبیعی به دندان‌ها، به‌ویژه دندان‌هایی که دچار تغییر رنگ و پوسیدگی شده‌اند، بدهد. لمینت‌ها نامرتبی‌های خفیف دندانی را نیز می‌پوشانند و ظاهری یکدست و مرتب به دندان‌های افراد می‌بخشند.

لمینت دیجیتالی روش درمانی زیبایی است که تمام کاربردهای لمینت‌ها را، که گفته شد، به بهترین نحو انجام می‌دهد. این روش دیجیتالی، کوتاه‌مدت با بهبودی سریع و مطمئن است. در این درمان از محاسبات دیجیتالی بسیار دقیق و با دقت در حد میکرون استفاده می‌شود. با سیستم دیجیتالی “CAD/ CAM” قالب‌های لمینت ونیر دندانی توسط اسکنر داخل دهانی سه‌بعدی، اسکن شده و به یک کامپیوتر برای آماده‌سازی و طراحی داده می‌شود. سپس، برای ساخت توسط دستگاه میلینگ یا پرینترهای سه‌بعدی به آزمایشگاه تخصصی دیجیتال ارسال می‌شود.

لمینت دیجیتالی

 فرایند ساخت لمینت دیجیتالی در سه مرحله انجام می‌پذیرد:

1. اسکن دیجیتالی و تهیه قالب

2. طراحی دیجیتال توسط نرم‌افزار

3. ساخت لمینت دیجیتالی

مزایای لمینت دیجیتالی

همان‌طور که ذکر شد، لمینت دیجیتال یک روش خلاقانه، به‌روز و اطمینان‌بخش است که دارای ویژگی‌های زیادی است؛ از جمله:

  • حداقل تراش مینای دندان
  • افزایش استحکام و دوام دندان‌های طبیعی به‌علت میزان تراش کمتر
  • ترمیم دندان‌های شکسته و اصلاح ظاهر آن‌ها
  • دقت بسیار بالا و کاهش میزان خطا
  • طراحی لبخند منحصربه‌فرد در دندانپزشکی دیجیتال
  • و امکان مشاهده نتیجه قبل از ساخت و اتمام کار

بررسی تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در دندانپزشکی

همیشه با پیشرفت علم و تکنولوژی، تمام ابعاد زندگی بشر دستخوش تغییرات مثبت می‌شود. علم دندانپزشکی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست. یکی از هدف‌های بررسی تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در دندانپزشکی این است که نفوذ تکنولوژی در این علم را نظاره کرد و دریافت که چگونه فناوری دیجیتال دنیای لمینت‌ها را نیز متحول کرده است.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در معاینه دندانپزشکی

فرایند معاینه دندان یک مرحله ضروری قبل از انجام درمان لمینت است. این مرحله تضمین می‌کند که سلامت دهان و دندان فرد برای این روش ایده‌آل است یا خیر. دندانپزشک متخصص با معاینه، هر گونه نشانه التهاب یا حفره را بررسی کرده و قبل از آغاز درمان لمینت، آن‌ها را اصلاح می‌کند.

در لمینت به روش سنتی فقط یک معاینه روتین و معمولی صورت می‌گیرد؛ اما در روش لمینت دیجیتالی این معاینه توسط اسکنرهای دیجیتالی انجام می‌شود که بسیار دقیق‌تر از روش سنتی است. از آنجا که شروع درمان لمینت بدون ارزیابی سلامت دهان و دندان و اصلاح مشکلات زمینه‌ای ممکن است بر سلامت دندان بیمار تاثیر منفی بگذارد، یکی از تفاوت‌های مهم لمینت دیجیتال با سنتی در معاینه آغازین درمان است.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در طراحی لبخند

بعد از معاینه یا اسکن دیجیتال توسط اسکنرها در روش لمینت دیجیتالی، نوبت به بررسی فرم و حالت دندان‌های فرد می‌رسد. از آنجا که فرم دندان در هر فرد منحصربه‌فرد است، این مرحله بسیار حائز اهمیت است. به‌جز اسکن انجام‌شده یک عکس یا پرتره از صورت بیمار گرفته می‌شود تا بتوان لبخند منحصربه‌فرد بیمار را با توجه به حالت واقعی فرم دهان و چهره خود او طراحی کرد.

هزینه لمینیت دندان

در این مرحله، بدون صورت گرفتن هر اقدامی برای درمان زیبایی لمینت، فرد می‌تواند نتیجه درمان را به کمک نرم‌افزار طراحی ببیند. دندانپزشک متخصص نیز می‌تواند تمام نظرات و پیشنهادهای قابل اجرای بیمار را در طراحی لبخند او پیاده کند. در واقع، بیمار در این مرحله بدون هر گونه اقدامی، نتیجه نهایی دلخواه خود را خواهد دید یا حتی می‌تواند در صورت عدم رضایت، درمان لمینت را انجام ندهد.

 این بدان معنا است که نتیجه عملی و اجرایی لمینت دیجیتالی مانند نتیجه تمام مراجعان بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی دیجیتال در تهران، با 100درصد اطمینان خاطر و رضایت همراه است. در تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی می‌توان گفت که روش سنتی فاقد این مرحله است و از قبل، نتیجه درمان مشخص نیست.

هزینه لمینت دندان و عوامل موثر بر قیمت لمینت

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در تراشیدن دندان

برای اینکه لمینت‌ها بر دندان‌ها قرار داده شوند و لمینت ظاهری طبیعی داشته باشد، دندانپزشک متخصص باید لایه‌ نازکی از دندان‌های بیمار را بردارد. فرایند تراشیدن دندان کاملا بدون درد است؛ زیرا دندانپزشک فقط بافت بی‌جان را برمی‌دارد. با این حال، یک تفاوت‌ لمینت دیجیتال با سنتی در تراشیدن دندان است؛ زیرا در روش دیجیتال تراشیدن دندان در مقایسه با روش سنتی بسیار ناچیز است و می‌توان گفت بدون تراشیدن نیز امکان قرار دادن لمینت دیجیتال وجود دارد؛ مگر اینکه دندان بیمار دچار پوسیدگی و سایر مشکلات سطحی دندانی باشد.

از طرف دیگر، لمینت‌ها در روش دیجیتال به قدری ظریف و در عین حال محکم هستند که نیاز چندانی به تراشیدن دندان، به‌ویژه مانند تراشیدن دندان در روش سنتی نیست. به همین دلیل، از استحکام بیشتری نیز برخوردارند.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در قالب‌گیری

از دیگر تفاوت‌های لمینت دیجیتال با سنتی، مرحله قالب‌گیری است. در روش سنتی، قالب‌گیری به‌صورت فیزیکی و با مواد قالب‌گیری انجام می‌شود. گاهی اوقات این مواد قالب‌گیری برای بیمار خوشایند نیست یا ممکن است به آن حساسیت داشته باشد. در قالب‌گیری به روش سنتی جنس مواد قالب‌گیری باید مرغوب و متناسب باشد و بیمار به‌درستی قالب را گاز بگیرد تا این مرحله با خطای کمتری صورت پذیرد. اما در روش دیجیتال فرایند قالب‌گیری بسیار متفاوت‌تر است.

در  قالب‌گیری به روش لمینت دیجیتال، مانند روش سنتی از مواد قالب‌گیری استفاده نمی‌شود و همان اسکن انجام شده در مرحله طراحی لبخند، به عنوان قالب‌گیری در چند دقیقه کوتاه انجام می‌شود. از این رو، یکی دیگر از تفاوت‌های لمینت دیجیتال با سنتی در این است که اسکن دیجیتال در مقایسه با قالب‌گیری در روش سنتی، بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر است؛ زیرا اسکنرها ریزترین جزئیات دهان و دندان بیمار را ثبت می‌کنند. در حقیقت، اسکن دیجیتال در روش لمینت دیجیتال بر خلاف روش سنتی با کمترین خطای ممکن همراه است.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در ارسال قالب به آزمایشگاه

در روش سنتی پس از قالب‌گیری، قالب برداشت‌شده با پست یا وسایل نقلیه به آزمایشگاه تخصصی دندانپزشکی ارسال می‌شود. این فرایند با مشکلاتی مانند امکان ضربه خوردن یا افتادن و .. روبرو است؛ اما در روش لمینت دیجیتال با یک کلیک می‌توان فایل اسکن‌شده بیمار را با کمترین حجم در مقایسه با قالب فیزیکی به سرتاسر دنیا ارسال کرد.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در مدت زمان فرایند درمان

در روش سنتی بعد از قالب‌گیری و ارسال قالب به آزمایشگاه، مدت زمان زیادی صرف می‌شود تا واحدهای لمینت به دندانپزشکی ارسال شود. اما در روش لمینت دیجیتال پس از انجام طراحی دیجیتالی و تایید بیمار نوبت به ساختن واحدهای لمینتی می‌رسد. در این مرحله، فایل طراحی انجام‌شده به پرینتر سه‌بعدی داده می‌شود و پرینتر با دقت بسیار بالایی و در کمترین زمان ممکن تمام واحدهای مورد نیاز لمینت را می‌سازد.

بهترین دندانپزشک در غرب تهران با بهره‌گیری از تمام فناوری روز دنیا به تمام نیازهای مراجعان خود پاسخ داده است تا بهترین روند درمان را در زمانی کوتاه، با دقتی بسیار بالا و کیفیتی منحصربه‌فرد ارائه دهد.

تفاوت لمینت دیجیتال با سنتی در نتیجه درمان

اگر درمان لمینت به‌درستی و با ظرافت کافی انجام شود، بسیار طبیعی به نظر می‌رسد. در لمینت به روش دیجیتال، از آنجا که درمان بسیار دقیق است، نتیجه هم بسیار باکیفیت و طبیعی خواهد بود. از طرف دیگر، چون بیمار سلیقه و نظر خود را در طراحی درمان اعمال می‌کند، هم اطمینان خاطر زیادی دارد و هم از نتیجه رضایت کافی را خواهد داشت. بنابراین، در روش لمینت دیجیتال اطمینان و اعتماد بیمار به دندانپزشک، فرایند درمانی و نتیجه نهایی قابل توجه و حائز اهمیت است.

برای رسیدن به طبیعی‌ترین لبخند به ابزارهای به‌روز و پیشرفته نیاز دارید. دکتر حسینی بهترین دندانپزشک در غرب تهران، از فناوری روز دنیا استفاده می‌کند. روش لمینت دیجیتال از یک دوربین به کمک نرم‌افزار طراحی نوین و هوش مصنوعی برای یافتن بهترین و مناسب‌ترین فرم برای زیبایی دهان و دندان شما استفاده می‌کند. از شکل تا رنگ، ما همه‌چیز را در نظر می‌گیریم تا لبخندی کاملا جذاب و بی‌نقص به شما ارائه دهیم و زیبایی طبیعی شما را دوچندان کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *