درد لمینت دندان در زمان نصب و استفاده

درد لمینت دندان چیست و چه التهاب‌هایی را ایجاد می‌کند؟

برای رفع مشکلاتی مانند تغییر رنگ دندان‌ها، از بین بردن فاصله بین دندان‌ها و نامرتبی دندان‌ها، استفاده از روش لمینت بسیار موثر است. اما یکی از مشکلات هنگام نصب لمینت، درد لمینت دندان است. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد نسبت به این مسئله احساس نگرانی داشته باشند. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با میزان درد و عوارض در هر مرحله از نصب لمینت آشنا کنیم. ما را در ادامه همراهی کنید.

درد لمینت دندان چیست؟

لمینت در واقع نوعی روکش سرامیکی است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و مشکل ظاهری دندان‌های شما را برطرف می‌سازد. بعد از نصب لمینت لبخند شما زیباتر از قبل می‌شود. اما مطمئنا همانند سایر عمل‌های دندانپزشکی، لمینت نیز بدون درد و عوارض نیست. برای پاسخ به این سوال که آیا لمینت دندان با درد همراه است، شما باید ابتدا با مراحل انجام این روش آشنا شوید. سپس فشاری که در هر مرحله به دندان‌ها وارد می‌شود را مورد بررسی قرار دهید.

لمینت دندان طی دو تا سه جلسه انجام می‌گیرد. ابتدا دندانپزشک دندان‌های شما را از لحاظ پوسیدگی مورد معاینه قرار می‌دهد. در صورت سالم بودن دندان‌ها، مقداری از سطح آن‌ها را با ابزارهای مناسب تراش می‌دهد. درد لمینت دندان در این مرحله دور از انتظار نیست. بعد از قالب‌گیری از دندان‌ها، سفارش لمینت شما مورد آزمایش قرار می‌گیرد. در صورت عدم وجود مشکل، لمینت روی دندان‌ها گذاشته می‌شوند.

میزان درد دندان در هر کدام از مراحل لمینت متفاوت است. در ادامه شما را با میزان درد این مراحل آشنا می‌کنیم، اما اگر نمی‌دانید لمینت چیست، شما را به مطالعه مقاله آن دعوت می‌کنیم.

درد تراش دندان قبل از نصب لمینت

بزرگترین نگرانی افراد در نصب لمینت برای زمانی است که مقداری از مینای دندان باید تراشیده شود. در این مرحله دندانپزشک به کمک مته دندانی، لایه خارجی مینای دندان شما را تراش می‌دهد. البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چرا که دندانپزشک قبل از ساییدن مینای دندان از یک بی‌حسی موضعی استفاده می‌کند.

این بی‌حسی به لثه‌های فک بالا و پایین شما به میزان کافی تزریق می‌شود تا در حین تراشیدن مینای دندان، درد لمینت دندان را احساس نکنید. بعد از تزریق و در حین تراشیدن ممکن است احساس گزگز بسیار خفیفی در لثه‌های خود داشته باشید. بعد از پایان کار و از بین رفتن اثر بی‌حسی دردهای شما شروع خواهد شد. در چنین شرایطی دندانپزشک برای جلوگیری از دندان درد، مسکن‌هایی قوی مانند ایبوپروفن را تجویز می‌کند.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که دندان‌های حساسی دارید، ممکن است حتی با وجود بی‌حسی، دردی را هنگام برخورد مته به دندان خود احساس کنید. البته جای هیچ نگرانی وجود ندارد. چرا که این درد قابل تحمل است. در هر صورت امکان دارد دندانپزشک برای کاهش اضطراب شما، اکسید نیتروژن استفاده کند تا آرامش بیشتری در حین مراحل انجام لمینت داشته باشید.

درد هنگام استفاده از لمینت موقت

بعد از تراش دندان‌ها، دندانپزشک از لمینت موقتی تا زمان آماده شدن لمینت نهایی استفاده می‌کند. لمینت موقتی فقط برای مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد و باعث می‎شود تا دندان‌های شما از آسیب‌ها محافظت شوند. درد لمینت دندان در این مرحله بستگی به میزان حساسیت دندان‌های شما دارد. از آنجایی که مینای دندان تراشیده شده و نسبت به قبل نازک‌تر شده است، در نتیجه دندان‌های شما نسبت به اجسام خارجی حساس‌تر هستند.

همچنین ممکن است در حین خوردن غذا یا نوشیدنی‌های گرم و سرد، احساس درد در پایانه‌های عصبی دندان‌های خود داشته باشید. البته این میزان درد در همه افراد یکسان نیست و بستگی به میزان سطح حساسیت بیمار دارد. اما به طور کلی درد دندان در این مرحله کاملا طبیعی است و جای هیچ نگرانی وجود ندارد.

درد به هنگام نصب لمینت

بعد از آماده شدن لمینت نهایی، شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا لمینت نهایی را جایگزین لمینت موقت کند. در این مرحله با استفاده از ابزاری به نام فرز، لمینت موقت شما برداشته می‌شود. سپس با چسب‌های مخصوص، لمینت نهایی روی دندان‌های شما نصب می‌شود. اضطراب بیماران در این مرحله به دلیل حساسیت بالای آن، بسیار زیاد است. درد لمینت دندان در این مرحله نیز وجود دارد.

اما دندانپزشک با استفاده از بی‌حسی موضعی، این درد را به صفر می‌رساند تا بیمار تجربه‌ای از درد در این مرحله نداشته باشد. بعد از نصب لمینت باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌ها و لمینت شما را مورد بررسی قرار دهد.

علت درد دندان بعد از لمینت به صورت کوتاه‌مدت

درد دندان بعد از لمینت کاملا طبیعی است و تا زمان عادت کردن شما به لمینت ممکن است این درد وجود داشته باشد. اما میزان این درد بستگی به تعداد لمینت‌های دندان شما دارد. به عنوان مثال اگر فقط یک یا دو دندان خود را لمینت کرده باشید، معمولا درد دندان بعد از لمینت بسیار کم است. اما اگر تمام دندان‌های بالا یا تمام دندان‌های پایین خود را لمینت کرده باشید، درد شدیدتری را در دندان‌های خود احساس خواهید کرد.

البته توجه به این نکته ضروری است که این درد نباید طولانی‌مدت باشد. چرا که در صورت ادامه‌دار بودن آن باید حتما به دندانپزشک مراجعه کنید. درد لمینت دندان بعد از چند روز با عادت کردن به دندان‌های جدید معمولا کاهش پیدا می‌کند.

علت دندان درد بعد از لمینت به صورت بلند مدت

بعد از لمینت دندان، احساس دندان‌ درد به مدت کوتاه کاملا طبیعی است. بعد از نصب نهایی لمینت دندانپزشک نوبت بعدی را برای شما مشخص می‌کند تا مشکلات احتمالی دندان‌های شما را برطرف سازد. بعد از این جلسه اگر درد و یا ناراحتی در دندان‌های خود احساس کنید، طبیعی نیست. البته ممکن است دندان‌های شما نسبت به قبل حساسیت بیشتری داشته باشند. اما این موضوع نباید خیلی آزاردهنده باشد و زندگی طبیعی شما را دچار اختلال کند.

علت درد لمینت دندان بعد از لمینت به صورت بلند مدت

اگر درد دندان بعد از لمینت طولانی‌مدت باشد، دلیل آن می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

  • حساسیت دندان‌ها

برای هم‌سطح کردن دندان‌ها نیاز است تا قبل از نصب لمینت، مینای دندان شما تراشیده شود. ممکن است دندانپزشک با تراشیدن بیش از حد مینای دندان، حساسیت آن را دوچندان کرده باشد. در چنین شرایطی با خوردن داروهای مسکن می‌توانید درد لمینت دندان را تسکین ببخشید.

  • آسیب رسیدن به عصب دندان

گاهی تراشیدن غیر اصولی می‌تواند به قسمت میانی دندان آسیب وارد کند. علاوه بر این پوسیدگی و ضعف دندان نیز می‌تواند این آسیب را دوچندان کند. برای این منظور دندانپزشک با تجویز داروی بی‌حسی می‌تواند کمی از درد شما را تسکین ببخشد.

  • ناترازی دندان بعد از نصب لمینت

نصب غیر اصولی لمینت، تراز نبودن دندان‌ها و ارتفاع نامناسب دندان‌ها عامل مهمی برای درد دندان بعد از لمینت هستند. به خصوص هنگام غذا خوردن باعث می‌شود تا فشار روی برخی از دندان‌ها بیشتر از سایر دندان‌ها باشد. با مراجعه به موقع به دندانپزشک می‌توانید جلوی این اتفاق را بگیرید.

  • پوسیدگی دندان‌های زیر روکش

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از نصب لمینت باعث می‌شود تا دندان‌های شما دچار پوسیدگی شوند. همچنین نصب غیر اصولی لمینت باعث جمع شدن پلاک و مواد غذایی درون حفره‌ها می‌شود. این موضوع خرابی دندان‌ها را به دنبال دارد.

راهکارهای کاهش درد لمینت

برای کاهش درد لمینت دندان نیاز به برخی اقدامات پیشگیرانه است. این کارها کمک می‌کنند تا میزان درد شما بعد از لمینت به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انجام چکاپ‌های منظم دندانپزشکی

در صورت وجود مشکلاتی در دندان مانند پوسیدگی، امکان پیشرفت عفونت وجود دارد. چکاپ‌های 6 ماهه کمک می‌کند تا پوسیدگی دندان شما به موقع تشخیص داده شود و جلوی پیشرفت آن گرفته شود.

  • استفاده از داروی بی‌حسی

دندانپزشک برای از بین بردن حساسیت تراش مینای دندان و درد ناشی از اصلاح خط لثه از داروی بی‌حسی استفاده می‌کند.

  • رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر شما هم جزو کسانی هستید که نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود تنبل هستید، برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده از لمینت را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم. چرا که رعایت بهداشت فردی دهان و دندان مانند کشیدن نخ دندان و مسواک زدن تاثیر بسیار زیادی روی موفقیت این عمل می‌گذارد و کمک می‌کند تا دچار درد لمینت دندان نشوید.

  • ترک عادات نادرست

برخی از عادت‌های رفتاری مانند سیگار کشیدن، دندان قروچه، جویدن یخ و… باعث آسیب رسیدن به لمینت دندان می‌شوند. در صورتی که می‌خواهید بعد از نصب لمینت دچار دندان درد نشوید، بهتر است به دنبال راهکاری برای ترک این عادت‌ها باشید. به عنوان مثال اگر دچار دندان قروچه هستید، نایت گارد به شما کمک می‌کند تا فشار وارد شده به دندان‌ها را به حداقل برسانید.

  • استفاده از داروهای مسکن

درد بعد از نصب لمینت بسیار طبیعی است. دندانپزشک بعد از نصب لمینت برای کاهش احساس درد و ناراحتی، داروهای مسکن مانند ایبوپروفن و نوافن را برای شما تجویز می‌کند تا کمی درد برای شما قابل تحمل باشد.

زمان لازم برای عادت کردن به لمینت

بعد از نصب لمینت شما باید یک جلسه دیگر به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مشکلات و ناهنجاری‌های به وجود آمده بعد از نصب را برطرف سازد. بعد از این جلسه تا دو هفته زمان نیاز است تا دندان‌های شما به لمینت عادت کنند. بعد از آن وجود هر گونه درد در دندان‌ها غیر عادی است.

این در حالی است که برخی از افراد تصور می‌کنند که درد لمینت دندان به دلیل حساسیت ایجاد شده در دندان‌ها طبیعی است. اما اگر با رعایت مراقبت‌های لازم، همچنان این درد ادامه دار باشد، می‌تواند علت آن ناشی از تراشیدن بیش از اندازه مینای دندان باشد. در چنین شرایطی باید نسبت به خوردن غذاهای سرد و گرم دقت به خرج دهید.

زمان لازم برای عادت کردن به درد لمینت دندان

انتخاب دندانپزشک متبحر

یکی از عوامل درد دندان بعد از لمینت آسیبی است که دندانپزشک به پالپ و عصب دندان شما وارد می‌کند. دلیل این موضوع می‌تواند عدم تراشیدن اصولی مینای دندان باشد. علاوه بر این، عدم پاک‌سازی صحیح دندان از هرگونه جرم و عفونت می‌تواند فرصت رشد و گسترش پوسیدگی را در دندان‌های شما فراهم کند.

بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انجام لمینت دندان، حتما از یک دندانپزشک زیبایی متبحر استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از لمینت خود بگیرید. اگر شما هم به دنبال بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد هستید، دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. کلینیک دکتر حسینی با بهره‌مندی از بهترین تجهیزات و پرسنل مجرب بهترین خدمات دندانپزشکی را به شما ارائه می‌دهد.

انجام عمل لمینت در این کلینیک به شما کمک می‌کند تا درد لمینت دندان را در هیچ کدام از مراحل درمان احساس نکنید. همچنین بعد از پایان کار، نتیجه اصلاح طرح لبخند شما بسیار راضی‌کننده خواهد بود.

قیمت لمینت دندان

قیمت لمینت دندان نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان کمی بالاتر است. هزینه لمینت دندان می‌تواند تحت تاثیر کیفیت مواد استفاده شده، کشور سازنده لمینت، تعداد دندان‌هایی که به این کار نیاز دارند، مارک لمینت و منطقه کلینیک دندانپزشکی متفاوت باشد. در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی شما می‌توانید با کمترین میزان برش دندان و کمترین میزان ضخامت لمینت، یک لبخند زیبا داشته باشید.

لمینت دندانی استفاده شده در کلینیک دکتر حسینی بالاترین کیفیت و طول عمر را داراست و آسایش را برای شما به ارمغان می‌‌آورد. کافی است با مراجعه به این کلینیک و استفاده از تخصص بهترین دندانپزشک در غرب تهران از انواع طرح لبخند، کیفیت و جنس لمینت‌ها مطلع شوید.

جمع بندی مقاله درد لمینت دندان

ما در این مقاله در رابطه با لمینت دندان و میزان درد این عمل زیبایی صحبت کردیم. شما می‌توانید با انجام این عمل زیبایی بر روی دندان‌های خود، مشکلات زیبایی دندان‌های خود را برطرف سازید. اگر نگران عوارض و درد لمینت دندان هستید، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات کافی از مراحل انجام لمینت دندان بدست آورید. در صورت رعایت موارد گفته شده در بالا می‌توانید تا سال‌ها از لبخند زیبای خود نهایت لذت را ببرید.

اگر شما هم تجربه لمینت کردن دندان و درد لمینت دندان را دارید، می‌توانید انتهای همین پست نظر خود را در رابطه با درد و عوارض بعد از لمینت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *