دکتر حسینی » لمینت دندان خرگوشی چیست و نحوه انجام آن چگونه است؟
لمینت دندان خرگوشی چیست

لمینت دندان خرگوشی چیست و نحوه انجام آن چگونه است؟

دندان‌ و زیبایی آن تأثیر بسیار زیادی در جذابیت چهره و زیبایی ظاهری دارد. به همین دلیل مشکلات مربوط به دندان می توانند به شدت زیبایی چهره را تحت تأثیر قرار دهند. در پاسخ به این سؤال که لمینت دندان خرگوشی چیست باید گفت که یکی از مشکلاتی که زیبایی چهره را تحت تأثیر قرا می دهد، دندان خرگوشی است.
در چنین حالتی معمولاً دو یا چند دندان از فک بالا، جلوتر از دندان های هم ردیف خود یا دندان های فک پایین قرار می گیرند. یکی از راهکارهای اصلی برای حل این مشکل، لمینت دندان خرگوشی است. لمینت دندان فاصله دار خود یک درمان مؤثر برای از بین بردن نواقص دندان است که به زیبایی بیشتر آن کمک می کند.
لمینت ها یک لایه نازک هستند که فقط سطح خارجی دندان را می پوشانند. از این رو لمینت دندان خرگوشی می تواند بدون هیچگونه آسیبی، زیبایی دندان ها را چند برابر کند.

_____________________________________________________________________

مطالعه بیشتر: درمان پلاک دندان

_____________________________________________________________________

مزایا و معایب لمینت دندان خرگوشی

در پاسخ به این سؤال که لمینت دندان خرگوشی چیست؟ ابتدا باید با مزایا و معایب آن آشنا شوید. چرا که این روش نیز مانند دیگر روش های موجود مزایا و معایب خاص خود را دارد. از جمله مزایای لمینت دندان خرگوشی می توان به مواردی مانند هزینه کمتر نسبت به بعضی از روش های دیگر، ماندگاری بیش از ۱۰ سال، عدم نیاز به بیهوشی، غیر تهاجمی بودن درمان، عدم نیاز به دوره نقاهت، رفع فاصله بین دندان ها، سفیدی بیشتر و مرتب شدن دندان ها و برطرف کردن مشکل بزرگی یا کوچکی بیش از حد دندان ها با استفاده از این روش اشاره کرد.
در رابطه با معایب این روش نیز باید به مواردی همچون عدم مناسب بودن این روش برای بیرون زدگی های بیش از حد دندان، نیاز به تعویض لمینت هر چند سال یکبار و مراقبت های زیاد بعد از لمینت برای ماندگاری بالاتر، اشاره کرد. همچنین باید توجه داشت که لمینت صرفاً یک روش زیبایی است و مشکل اصلی (بیرون زدگی دندان های فک بالا) را حل نخواهد کرد.

عوارض لمینت دندان خرگوشی

کارایی لمینت دندان خرگوشی

برای بسیاری از افراد این سؤال مطرح می شود که کاربردهای لمینت دندان خرگوشی چیست و شامل چه مواردی می شود؟ لمینت دندان خرگوشی کارایی بسیار زیادی در پوشاندن نواقص موجود دندان ها دارد. لمینت دندان خرگوشی می تواند باعث متقارن شدن دندان ها و صاف شدن آن ها شود. همچنین باعث سفید شدن دندان هایی می شود که زرد هستند و لبخند زیباتری را برای افراد به ارمغان می آورد.

کارایی لمینت دندان خرگوشی

شرایط  لمینت دندان خرگوشی

سؤال بعدی این است که شرایط لمینت دندان خرگوشی چیست؟ برای انجام لمینت دندان خرگوشی سالم بودن دندان اصلی اساسی است. در صورتی که بیماری های مربوط به لثه مثل آبسه در لثه دارید یا دندان های شما پوسیده هستند، بهتر است ابتدا اقدام به رفع مشکل موجود نمایید، سپس لمینت دندان خرگوشی را انجام دهید.
همچنین یکی دیگر از شرایط لمینت دندان خرگوشی، داشتن مینای دندان کافی برای این کار است. چرا که در طی انجام لمینت، باید مقداری از مینای دندان برش داده شود تا فضا برای قرار دادن لمینت ها فراهم گردد.

دلایل به وجود آمدن دندان خرگوشی

هر چند علت شکل گیری دندان خرگوشی در بعضی از موارد دلایل ژنتیکی دارد و به دلیل وجود ژن های خاصی چنین اتفاقی می افتد؛ اما گاهی اوقات عوامل دیگری نیز وجود دارند که در به وجود آمدن دندان های خرگوشی تأثیرگذارند. از جمله علت خرگوشی شدن دندان‌ها می توان به مواردی مانند استفاده زیاد و طولانی مدت از پستانک، دندان های اضافی یا  وجود دندان های نهفته و مکیدن انگشت شست در کودکی اشاره کرد.

روش انجام لمینت دندان خرگوشی

نحوه لمینت دندان خرگوشی بدین صورت است که در ابتدا دندانپزشک با بررسی دقیق دندان ها تصمیم می گیرد که آیا شرایط دندان ها برای انجام لمینت دندان خرگوشی مناسب است یا خیر. ممکن است روش های دیگری مانند ارتودنسی سرامیکی برای بعضی از افراد بهتر باشد.
در نهایت و پس از تشخیص دندانپزشک، ابتدا قالبی از دندان ها تهیه شده و لمینت های سرامیکی برپایه آن ساخته می شوند. سپس این لمینت ها توسط دندانپزشک روی دندان بیمار قرار می گیرند. البته برای انجام لمینت چینی باید دندان ها را تراش داد.

روش انجام لمینت دندان خرگوشی

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی

ابتدا دندانپزشک اقدام به انجام عکس‌برداری های لازم می کند. سپس باید سلامتی دندان ها و لثه ها بررسی شود. در مرحله بعد جرمگیری دندان ها آغاز شده و عملیات تراش مینای دندان برای قرارگیری صحیح لمینت انجام خواهد شد.
سپس کار قالب گیری انجام شده و در نهایت در مرحله آخر با استفاده از اشعه ای مخصوص، لمینت ها روی دندان قرار می گیرند. باید توجه داشت که نباید هیچ فاصله ای بین لثه و لمینت وجود داشته باشد. در غیر این صورت با تجمع باکتری ها در این ناحیه، عفونت های زیادی رخ خواهد داد و با پوسیدگی دندان در نهایت لمینت نیز خواهد افتاد.

ضخامت لمینت دندان خرگوشی

لمینت های سرامیکی یا کامپوزیتی مورد استفاده در لمینت دندان خرگوشی ضخامت بسیار کمی دارند. به طوری که ضخامت آن ها به حدود نیم میلی متر می رسد. اما جنس سرامیکی یا کامپوزیتی آن ها باعث شده است که در مقابل این ضخامت کم، از استحکام بسیار بالایی برخوردار باشند.

ضخامت لمینت دندان خرگوشی

مدت زمان لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان خرگوشی ممکن است چند جلسه و به دو هفته زمان نیاز داشته باشد. البته این مورد به مهارت و تجربه دندانپزشک نیز بستگی دارد. با این حال به طور متوسط عمر مفید لیمنت های دندان خرگوشی به ۷ تا ۱۵ سال و حتی بیشتر نیز ممکن است برسد.

چه کسانی از لمینت دندان خرگوشی نمی توانند استفاده کنند؟

در صورت وجود مشکلات مربوط به لثه مانند تحلیل لثه، التهاب لثه یا عفونت های لثه یا حتی پوسیدگی دندان، بهتر است به گزینه های دیگری مانند ارتودنسی فکر کنید. لمینت دندان خرگوشی برای افرادی که دارای چنین مشکلاتی هستند، کاربرد ندارد. چرا که این مشکلات می توانند باعث افتادن لمینت شوند.

آیا لمینت خرگوشی برای تمام دندان ها مناسب است؟

به دندان های خرگوشی دندان باک نیز گفته می شود. اگر دندان های خرگوشی با یکدیگر و با دیگر دندان های موجود هم تراز باشند، می توان برای زیبایی آن ها اقدام به لمینت دندان کرد. اما اگر دندان های خرگوشی به صورت کمان شده شدید باشد یا با دیگر دندان ها هم تراز نباشند، لمینت گزینه مناسبی برای آن ها محسوب نمی شود و بهتر است از درمان های دیگری مانند باندینگ ارتودنسی استفاده کنند.

درمان دندان خرگوشی با لمینت یا ارتودنسی؟

اینکه برای درمان دندان خرگوشی از لمینت استفاده کرد یا ارتودنسی، بستگی به میزان بیرون زدگی دندان ها دارد. اگر میزان بیرون زدگی دندان های فک بالا کم باشد، می توان با انجام لمینت مشکل را برطرف کرد.
در صورتی که بیرون زدگی دندان های فک بالا بسیار زیاد باشد، باید ابتدا با ارتودنسی این بیرون زدگی را کاملاً درمان کرد. پس از درست شدن زاویه دندان ها و نحوه قرارگیری آن ها می توان در صورت لزوم از لمینت نیز برای زیبایی بیشتر استفاده نمود.

درمان دندان خرگوشی با لمینت یا ارتودنسی

مراقبت های بعد از لمینت دندان خرگوشی

هر چند لمینت یکی از بهترین گزینه ها برای رفع مشکل دندان خرگوشی است اما بعد از انجام آن باید مراقبت های لازم را برای محافظت از لمینت دندان خرگوشی و جلوگیری از عدم ترک خوردگی یا زردی یا شکستن آن ها انجام داد. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • رعایت همیشگی سلامت دهان و دندان
  • عدم جویدن مواد بسیار سفت مانند ناخن، مداد یا یخ
  • محدودیت در مصرف نوشابه های گازدار، چای و قهوه
  • احتیاط یا عدم انجام ورزش هایی مانند فوتبال یا بسکتبال
  • مراجعه منظم به دندانپزشک جهت بررسی وضعیت لمینت ها
  • استفاده از محافظ دندان یا بایت گارد در صورت داشتن دندان قورچه

در این مقاله سعی کردیم به این سؤال که لمینت دندان خرگوشی چیست پاسخ دهیم. لازم به ذکر است که در کلینیک دکتر حسینی تمامی مشورت های لازم و اطلاعات ضروری در این رابطه در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت. ما با بیش از ۲۰ سال سابقه درخشان در این زمینه در خدمت شما سروران گرامی هستیم تا هر آنچه را که برای داشتن لبخندی زیبا لازم دارید، در اختیارتان قرار دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *