مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از لمینت دندان بعد از انجام لمینت

با استفاده از لمینت دندان می‌توان تا حدود زیادی عیوب ظاهری دندان‌ها را برطرف کرد. برای این که لمینت انجام‌شده ماندگاری زیادی داشته باشد، مراقبت از لمینت دندان دارای اهمیت است. یک سری مراقبت‌های مخصوص بعد از انجام لمینت وجود دارد که در نظر گرفتن آن‌ها باعث افزایش طول عمر لمینت خواهد شد. در این مقاله قصد داریم تا به نحوه مراقبت بعد از لمینت دندان بپردازیم.

آشنایی با لمینت دندان

برای اینکه بدانیم لمینت چیست، نخست باید با کاربرد آن آشنا شویم. با استفاده از لمینت دندان می‌توان تا حدود زیادی شکل دندان‌ها و اندازه آن‌ها را تغییر داد. اگر از دندان‌های خود راضی نیستید، می‌توانید با انتخاب بهترین دندانپزشک در غرب تهران، مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنید. انتخاب یک دندانپزشک مناسب باعث می‌شود تا اگر دندان‌های شما ترک خورده‌ یا فاصله میان آن‌ها زیاد است، به‌راحتی مشکلات موجود را درمان کنید.

بسیاری از متقاضیان پس از لمینت دندان، اعتمادبه‌نفس ازدست‌رفته خود را به دست می‌آورند. ونیرهای سرامیکی که در لمینت دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند، حدود 10 الی 15 سال عمر می‌کنند. توجه کردن به نگهداری لمینت دندان باعث می‌شود تا بتوانید طول عمر لمینت را به شکل قابل توجهی افزایش دهید.

آشنایی با لمینت دندان و روش‌های مراقبت از لمینت دندان

مراقبت از لمینت دندان

زمانی که لمینت دندان انجام داده‌اید، دندانپزشک از شما می‌خواهد که در چند هفته ابتدایی برای بررسی وضعیت دندان‌ها به کلینیک مراجعه کنید. پس از تایید دندانپزشک متخصص، برای این که بتوانید طول عمر لمینت انجام‌شده را افزایش دهید، بهتر است به این نکات توجه داشته باشید:

1.    رعایت کامل بهداشت دهان و دندان

مهم‌ترین نکته‌ای که باید بعد از لمینت در نظر داشته باشید، رعایت کردن بهداشت دهان و دندان است. رعایت بهداشت دهان و دندان باعث افزایش ماندگاری لمینت خواهد شد. عده‌ای از افراد تصور می‌کنند که ونیرها هیچ‌گاه پوسیده نمی‌شوند که این باور اشتباه است. با توجه به این که روکش‌های ونیر با دندان‌های طبیعی پیوند خورده‌اند، رعایت کامل بهداشت دهان و دندان باعث افزایش ماندگاری آن‌ها می‌شود.

بعد از خوردن هر وعده غذایی باید مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. استفاده یک روز در میان از دهانشویه که دارای آنتی سپتیک باشد می‌تواند از بروز پوسیدگی بیش از حد دندان‌ها جلوگیری کند.

2.    استفاده از مسواک نرم و خمیر دندان مناسب

برای نگهداری لمینت دندان‌های خود به هیچ وجه نباید از مسواک‌های دارای پرز سخت استفاده کنید؛ چرا که این دسته از مسواک‌ها باعث ساییده شدن لمینت دندان‌ها می‌شوند. علاوه بر مورد گفته‌شده، استفاده از خمیر دندان غیرساینده از اهمیت بالایی برخوردار است. در بسیاری از موارد دندانپزشک نام و نوع خمیر دندان مورد نیاز را به بیمار اعلام می‌کند.

3.    مراقبت از لثه

در بحث مراقبت از لمینت دندان، توجه کردن به سلامت لثه دارای اهمیت است. عفونت‌های لثه باعث انتقال بیماری‌های عفونی به لمینت دندان می‌شوند. سالم بودن لثه علاوه بر ایجاد ظاهر مناسب، طول عمر لمینت را نیز افزایش می‌دهد. در صورتی که دارای دندان‌های پوسیده باشید، قبل از لمینت باید پوسیدگی را ترمیم کنید و سپس نسبت به انجام لمینت اقدام کنید. پوسیدگی دندا‌ن‌ها در صورتی که درمان نشود، باعث آسیب رسیدن به لمینت خواهد شد.

4.    مراجعه منظم به دندانپزشک

پس از نصب لمینت، برای بررسی منظم باید هر 6 ماه یک بار به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید. در صورتی که دندان‌ها و لثه‌ در سلامت کامل قرار داشته باشند، طول عمر لمینت افزایش پیدا خواهد کرد. دندانپزشک با بررسی دوره‌ای وضعیت دهان و دندان شما می‌تواند به‌راحتی عفونت‌های موجود را برطرف کند.

5.    عدم جویدن مواد غذایی سفت

لمینت دندان مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد غذایی سفت دارد؛ اما برای افزایش طول عمر لمینت نصب‌شده، بهتر است از انجام موارد زیر تا حد امکان خودداری کنید:

  • جویدن ناخن
  • جویدن ته مداد
  • باز کردن درب بطری فلزی با دندان
  • شکستن پسته و بادام در بسته با دندان

6.    مراقبت از ساییده شدن لمینت

بسیاری از افراد در هنگام خواب دچار عارضه دندان قروچه هستند. این عامل می‌تواند به‌تنهایی باعث ساییده شدن لمینت دندان‌ها شود. دندان قروچه فشار زیادی به لمینت نصب‌شده وارد می‌کند. یک راه تاثیرگذار برای جلوگیری از این وضعیت، استفاده از محافظ شبانه دندان است. عدم پیگیری عارضه دندان قروچه می‌تواند آسیب‌های زیادی را به دندان‌ها وارد کند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ترک خوردن لمینت، شکسته شدن دندان و افتادن لمینت نصب شده اشاره کرد.

7.    عدم مصرف مواد غذایی رنگدانه‌دار

بهتر است بعد از نصب لمینت از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی رنگدانه‌دار خودداری کنید. مصرف این نوشیدنی‌ها باعث تغییر رنگ و زرد شدن لمینت می‌شود. همچنین، خوردن مواد غذایی رنگدانه‌دار می‌تواند مینای دندان‌ها را به مرور زمان از بین ببرد. از مواد غذایی‌ای که دارای رنگدانه‌های مضر هستند می‌توان به قهوه، زردچوبه و زعفران اشاره کرد.

بعد از مصرف این خوراکی‌ها، باید بلافاصله دندان‌های خود را مسواک بزنید تا اثربخشی مواد مضر موجود در این مواد غذایی به حداقل خود برسد.

8.    عدم مصرف دخانیات

مصرف سیگار و قلیان باعث ایجاد آسیب به لمینت دندان‌ها می‌شود. مصرف دخانیات به مرور زمان، پوسیدگی دندان‌ها را به دنبال دارد. اگر بخواهید طول عمر لمینت نصب‌شده را به شکل قابل توجهی افزایش دهید، بهتر است از مصرف دخانیات خودداری کنید. اگر عادت به مصرف دخانیات دارید، کافی است قبل از نصب لمینت به فکر ترک آن باشید.

9.    عدم انجام فعالیت‌های سنگین برای مراقبت از لمینت دندان

اگر ورزش‌های سنگین مانند بدنسازی، پرتاب چکش، فوتبال و … را انجام می‌دهید و به‌تازگی اقدام به نصب لمینت کرده‌اید، بهتر است حدود 2 هفته از انجام ورزش‌های سنگین خودداری کنید. ممکن است انجام این ورزش‌ها باعث آسیب رسیدن به لمینت دندان شود. بهتر است در هنگام انجام ورزش‌های سنگین از محافظ دهان استفاده کنید.

عدم انجام فعالیت‌های سنگین برای مراقبت از لمینت دندان

جمع‌بندی مقاله مراقبت از لمینت دندان

لمینت دندان مانند دندان‌های طبیعی نیاز به مراقبت دارد. در این مقاله در مورد نحوه مراقبت از لمینت دندان نکات قابل توجهی بیان شده است. در صورتی که بتوانید از لمینت نصب‌شده به‌خوبی مراقبت کنید، می‌توانید طول عمر لمینت را افزایش دهید. وجود پوسیدگی در دندان می‌تواند باعث آسیب رسیدن به لمینت نصب‌شده شود. برای دریافت نتیجه رضایتبخش، بهتر است علاوه بر انجام مراقبت‌های قبل و بعد از لمینت، به‌دنبال انتخاب بهترین دندانپزشک نیز باشید‌.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *