بلیچینگ دندان

با بلیچینگ دندان لبخندی درخشان داشته باشید

بلیچینگ دندان یکی از محبوب‌ترین روش‌های سفید کردن دندان در دنیای امروز است. هزینه بلیچینگ به مراتب مقرون به صرفه‌تر از سایر راه‌های درمانی برای سفید کردن دندان‌ها است. بلیچینگ دندان یکی از نخستین عوامل برای بهره‌مند شدن از طرح لبخندی زیبا است. اگر می‌خواهید لبخندی گیرا و درخشان داشته باشید، در این مقاله ما را تا انتها همراهی کنید.

امروزه درمان‌های زیبایی و سفید کردن دندان‌ها به شکل معضلی ذهنی برای افراد جامعه بدل شده است. بلیچینگ یکی از روش‌های پر طرفدار و امن برای سفید کردن دندان‌هاست. به توصیه بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند، در صورتی که بیمار دندان‌های منظم و سالمی داشته باشد، بهتر است از روش بلیچینگ دندان استفاده کند.

اگر شخص از فرم دندان‌های خود رضایت دارد، اگر دندان‌های مرتبی دارد یا اگر پزشک متخصص تشخیص می‌دهد که فرد نباید کامپوزیت کند، یکی از بهترین راه‌های درمان برای سفید کردن دندان‌ها، بلیچینگ است. البته ابتدا بهتر است به طور کامل علت‌ها و عوامل تغییر رنگ دندان‌ها بررسی شود.

چرا دندان‌ها دچار تغییر رنگ می‌شوند؟

حتی اگر یک روال منظم بهداشت دهان و دندان را رعایت شود، زرد شدن دندان‌ها طی یک فرایند طبیعی با افزایش سن تغییر رنگ می‌دهند. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که مینای دندان نازک‌تر می‌شود و این امر باعث می‌شود عاج زیرین به زردی گراید. به طور کلی، علت تغییر رنگ دندان‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

رنگ‌زاهای داخلی؛ مثل افزایش سن و ارث

رنگ‌زاهای خارجی؛ مثل چای، قهوه و تنباکو

برای از بین بردن این رنگدانه‌ها روش‌های درمانی زیادی وجود دارد؛ اما کم‌تهاجم‌ترین و شاید کم‌خطرترین روش، بلیچینگ یا سفید کردن دندان است که اغلب برای بیماران دسته اول، بهترین نتیجه را دارد.

عوامل تغییر رنگ داخلی دندان

رنگ‌زاهای داخلی عوامل تغییر رنگی هستند که وارد ساختار دندان شده‌اند. عواملی که می‌توانند باعث تغییر رنگ داخلی دندان شوند:

 • بیماری‌های ارثی دندان‌ها
 • فلوروزیس (قرارگیری در معرض فلوراید بیش از حد در زمان تشکیل دندان)
 • تروما یا ضربه‌ای که منجر به نکروز دندان شده است
 • ترمیم آمالگام (ماده پر کردن دندان) بعد از مدتی یک نمای سایه آبی رنگ روی دندان دیده می‌شود
 • دندانی که غیراصولی عصب‌کشی شده و حتی با کامپوزیت ترمیم شده
 • مصرف داروهای دسته تتراسایکلین مثل خود تتراسایکلین و ماینوسایکلین در زمان تشکیل دندان

در دسته تغییر رنگ‌های داخلی با چالش‌های بیشتری مواجه هستیم و درمان می‌تواند از بلیچینگ داخلی یا خارجی تا روکش‌های سرامیکی و ونیرهای کامپوزیتی متفاوت باشد. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی عبور از این چالش‌ها را با بهترین راهکارهای درمانی میسر می‌سازد.

سفید کردن دندان

عوامل تغییر رنگ خارجی دندان

تغییر رنگ‌ خارجی به صورت ذراتی روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرند. عوامل رنگ‌زاهای خارجی که باعث تغییر رنگ بیرونی دندان‌ها می‌شوند:

 • بهداشت دهان و دندان ضعیف و تجمع پلاک
 • میکروارگانیسم‌هایی که باعث تشکیل رنگدانه‌هایی روی سطح دندان‌ها می‌شود
 • سیگار، پیپ، قلیان و ..
 • عادات غذایی غلط و مصرف مواد رنگ‌دار مثل چای و قهوه
 • داروهایی مثل قطره آهن و دهانشویه‌های حاوی کلرهگزیدین

درمان تغییر رنگ‌های خارجی بیشتر جرم‌گیری و پالیش دندان است و بعد از آن به تشخیص پزشک متخصص، درمان بلیچینگ می‌تواند بهترین گزینه باشد. کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی افتخار این را دارد که در تمام مراحل اعم از تشخیص تا درمان، بهترین راه برای بهبود بیماران را ارائه دهد.

بلیچینگ دندان چیست؟

امروزه یکی از بهترین و بی‌خطرترین روش‌های سفید کردن دندان، روش بلیچینگ است. در مقایسه با محصولات سفیدکننده بدون نسخه، سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها توسط متخصص دندانپزشک می‌تواند به‌سرعت به نتایج چشمگیری برسد. با روشن کردن مینای دندان و عاج زیرین در روش بلیچینگ می‌توان به ضروریات یک لبخند جذاب پاسخ داد.

برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه آیا این درمان زیبایی دندان مناسب است یا خیر، اینجا به مزایای این درمان می‌پردازیم.

مزایای بلیچینگ دندان

سفید کردن دندان به دلایل مختلفی بسیار محبوب است. دلایل این محبوبیت به شرح زیر است:

1. افزایش عزت نفس

2. افزایش سلامت دهان و دندان

3. سفید کردن سریع دندان‌ها

4. بهبود سلامت روان

5. سفید کردن مقرون به‌صرفه

6. درمان ایمن‌تر

7. درمان موثر در منزل

چه کسانی قبل از بلیچینگ باید معاینه کلینیکی شوند؟

افرادی که ترمیم‌ها و روکش‌های متعددی بر روی دندان‌های مختلف خود دارند باید قبل از بلیچینگ حتما توسط دندانپزشک معاینه شوند. به این دلیل که بلیچینگ دندان تاثیری روی مواد کامپوزیتی و سرامیکی ندارد. بنابراین، این افراد در صورت انجام بلیچینگ، لبخندی ناهمگون و نازیبا خواهند داشت.

در افرادی که تحلیل لثه دارند و راه ریشه‌های دندان‌ها به محیط دهان باز است و همچنین افرادی که دندان‌های‌شان نیاز به پر کردن و سایر درمان‌های ترمیمی را دارد.

انواع روش درمانی بلیچینگ دندان چیست

بلیچینگ یک ‌درمان ‌تخصصی ‌برای ‌سفید کردن ‌‌دندان است و معمولا برای افرادی که از رنگ دندان‌های خود رضایت ندارند استفاده می‌شود. بلیچینگ به دو روش هوم و آفیس انجام می‌شود.

آفیس بلیچینگ “Office Bleaching” در مطب دندانپزشکی و توسط دندانپزشک متخصص انجام می‌شود و با توجه به شرایط دندان‌ها و نظر پزشک متخصص این درمان طی یک الی سه جلسه صورت می‌گیرد.

در روش هوم بلیچینگ “Home Bleaching” یا خانگی، دندانپزشک در یک جلسه قالب دندان‌های بیمار را اندازه‌گیری می‌کند و در جلسه بعدی قالب شفاف به همراه مواد بلیچ، به بیمار تحویل داده می‌شود و در همان جلسه نحوه کار با آن آموزش داده می‌شود و بیمار طی دو الی سه هفته تحت نظر دندانپزشک، درمان را انجام می‌دهد.

بهترین زمان استفاده از این روش، هنگام خواب است تا ماده بلیچینگ فرصت بیشتری برای اثربخشی داشته باشد. البته لازم به ذکر است که نتیجه بهتر وقتی به دست می‌آید که هر دو روش باهم انجام شود. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی هر دو روش را در اختیار مراجعین قرار می‌دهد.

بلیچینگ داخلی چیست؟

درمان ریشه‌های نامناسب و غیراصولی دندان‌ها یکی از موارد تغییر رنگ دندان‌هاست. زمانی که برای بیمار، درمان ریشه یا عصب‌کشی انجام شود، رنگ دندان به مرور به سمت خاکستری‌تر یا تیره‌تر شدن می‌رود. به ویژه اینکه آن درمان ریشه نامناسب و غیراصولی انجام شده باشد یا زمانی به دندان ضربه‌ای وارد شده و آن ضربه باعث تغییر رنگ دندان شده باشد.

 اولین کار بررسی درمان ریشه انجام شده است و اگر نیاز باشد درمان ریشه به صورت اصولی تکرار می‌شود. در مورد دندان‌هایی که در اثر ضربه تغییر رنگ داشته‌اند باید گفت حتما باید ابتدا درمان ریشه انجام شود. بعد از مراحلی که ذکر شد، برای اینکه رنگ خاکستری یا تیره را از دندان گرفت باید از بلیچینگ‌های داخل دندانی استفاده کرد.

بلیچینگ‌های داخل دندانی به موادی گفته می‌شود که باعث می‌شوند که آن رنگ خاکستری و تیرگی از دندان گرفته شود و به دنبال آن، رنگ طبیعی دندان بیمار مشخص می‌شود. بعد از آن، با یک درمان مناسب می‌توان رنگ تیره دندان را برطرف کرد.

تاثیر بلیچینگ بر مینای دندان

پرسشی که مطرح می‌شود این است که آیا بلیچینگ به مینای دندان آسیب می‌زند؟ باید پاسخ داد که خیر، بلیچینگ به مینای دندان هیچ آسیبی نمی‌زند؛ اما افرادی که دندان‌های حساسی دارند امکان دارد یک یا دو روز به سرما و گرما حساس باشند.

اما اگر بلیچینگ دندان توسط پزشک متخصص صورت نپذیرد، امکان دارد استفاده نادرست از مواد بلیچ به مینای دندان آسیب بزند و این آسیب دائمی و غیر قابل بازگشت است. پس، با مراجعه به بهترین دندانپزشک در غرب تهران می‌توان از آسیب‌های دائمی و احتمالی آن پیشگیری کرد. زیرا اگر بلیچینگ توسط دندانپزشک متخصص انجام شود، عوارض آن خفیف و موقتی خواهد بود.

ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

ماندگاری این درمان وابسته به فرد بیمار است؛ اما به طور طبیعی بلیچینگ دندان بین 6 تا 24 ماه ماندگاری دارد و این مدت به رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت‌های تغذیه‌ای بیمار بستگی دارد. برای ماندگاری اغلب پزشکان توصیه می‌کنند برای 6 ماه یا 1 سال این درمان تکرار شود. بعد از درمان بلیچینگ دندان تا  24 ساعت از استفاده موارد زیر باید خودداری کرد:

1. نوشیدنی‌های رنگی مثل چای و آبمیوه می‌توانند موجب ایجاد لکه‌های سیاه و تیره روی دندان شوند

2. مواد غذایی رنگی مثل شکلات، سس قرمز، اسفناج و …

3. سیگار، پیپ، قلیان و …

4. نوشیدنی‌ها و غذاهای بسیار گرم و بسیار سرد

5. خمیردندان‌های رنگی یا دهانشویه

6. نوشیدنی‌های حاوی قند

انجام بلیچینگ دندان، قبل یا بعد از درمان ارتودنسی ؟

بهترین زمان برای بلیچینگ دندان (سفید کردن دندان‌) در افرادی که ارتودنسی ثابت انجام داده‌اند، ۵ الی ۶ ماه پس از اتمام درمان و برداشتن براکت ارتودنسی است. بخش عمده‌ای از زردی دندان‌ها در طول ارتودنسی با رعایت بهداشت دهان و دندان یعنی مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و دهانشویه کنترل کرد. در این صورت چندان نیاز به بلیچینگ وجود ندارد.

 با این حال، بهتر است که سفید کردن دندان‌ها به بعد از ارتودنسی موکول شود. چون در طول ارتودنسی، دندان‌ها با اندکی تغییر رنگ روبرو می‌شوند. اگر فرد بیمار قبل یا در طول درمان ارتودنسی، بلیچینگ را انجام دهد، فقط هزینه خود را هدر داده ‌است. اما بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد این امکان را به بیماران می‌دهد تا در بهترین زمان ممکن برای بلیچینگ دندان اقدام کنند.

تفاوت بلیچینگ و جرم‌گیری؟

جرم‌گیری فقط جرم‌های بین دندان را از بین می‌برد؛ اما بلیچینگ رنگ دندان‌ها را بین 1 یا 2 درجه روشن‌تر می‌کند. با بلیچینگ هیچ‌کس نمی‌تواند ادعا کند که می‌تواند چند درجه دندان‌های بیمار را سفیدتر کند؛ چون بستگی به خود دندان و رنگدانه‌هایی دارد که روی دندان رسوب کرده.

نکته حائز اهمیت آن است که هنگام درمان بلیچینگ، دندان باید عاری از هرگونه جرم و پلاک باشد. پس، بهتر است قبل از بلیچینگ دندان حتما جرم‌گیری صورت پذیرد تا بتوان بهترین نتیجه را دریافت کرد.

هزینه بلیچینگ دندان

سخن پایانی

بلیچینگ دندان از اولین روش‌های سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند، با استفاده از مواد بلیچ است. این درمان را می‌توان هم در کلینیک دندانپزشکی و هم در خانه توسط خود شخص البته زیر نظر دندانپزشک متخصص انجام داد. بلیچینگ دندان و سفید کردن دندان، باعث بالا رفتن اعتماد به نفس فرد می‌شود و حس زیبایی و آراستگی به افراد می‌دهد. به همین دلیل این روش محبوبیت بسیاری نزد اغلب مردم دارد.

لبخند چیزهای زیادی در مورد شما می‌گوید و نقش مهمی در اولین برداشتی دارد که دیگران از شما دارند. پس، با بلیچینگ دندان جوان‌تر به نظر بیایید، بیشتر لبخند بزنید و بدرخشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.