تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی

تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در روند اجرایی

از دست رفتن دندان‌ها، علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب، مشکلاتی در غذا خوردن و صحبت کردن برای شما به وجود می‌آورد. در چنین شرایطی می‌توانید با پروتز دندان، جای خالی دندان‌ها را بازسازی یا ترمیم کنید. اگر شما هم می‌خواهید با تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی آشنا شوید، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تفاوت این دو روش پروتز دندان و مزایای و معایب هر کدام از آنها آشنا شوید. ما را در ادامه این مقاله همراهی کنید.

تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در چیست؟

تفاوت‌ بین پروتز دیجیتال و پروتز سنتی بسیار زیاد است. این تفاوت‌ها باعث شده‌ است تا پروتز دیجیتال، از محبوبیت زیادی در بین بیماران برخوردار باشد. در پروتز سنتی دندانپزشک برای ساخت پروتز ابتدا از دندان بیمار قالب می‌گیرد. سپس قالب را به لابراتور ارسال می‌کند تا پروتز دندان در آزمایشگاه ساخته شود. دندانپزشک بعد از دریافت پروتز، آن را در دهان بیمار قرار می‌دهد و آزمایش‌های لازم را جهت مناسب بودن پروتز برای دهان بیمار انجام می‌دهد.

متاسفانه در برخی از شرایط این روش با درصد خطا روبرو بوده و نارضایتی بیمار را به دنبال دارد. در حال حاضر پیشرفت تکنولوژی در علم دندانپزشکی باعث شده است تا بیشتر درمان پروتز توسط نرم‌افزارهای سه بعدی انجام بگیرد. همین موضوع باعث ایجاد تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی شده است. برای ساخت پروتزهای دیجیتالی، دندانپزشک از اسکنر استفاده می‌کند و با ورود آن به داخل دهان بیمار، اطلاعات کافی از وضعیت دهان و دندان بیمار بدست می‌آورد.

اطلاعات اسکنر به نرم‌افزار فرستاده می‌شود تا توسط پرینترهای سه بعدی و دستگاه سی ان سی، پروتز دندان‌های بیمار ساخته شود. یکی از خوبی‌های این روش این است که بیمار می‌تواند قبل از نصب پروتز، نتیجه کار را ببیند و در صورت وجود مشکل، دندانپزشک نسبت به اصلاح و رفع مشکل اقدام کند.

مزایای پروتز دیجیتال نسبت به پروتز معمولی

قطعا ورود تکنولوژی در روند درمان پروتز دندان، مزایای بسیار زیادی را به دنبال دارد. به طوری که بیماران با وجود هزینه بسیار زیاد این روش، همچنان تمایل دارند که از پروتز دیجیتال به جای پروتز معمولی استفاده کنند. از جمله مزایای پروتز دیجیتالی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کوتاه‌تر بودن طول درمان

از آنجایی که در روش پروتز دیجیتالی تمامی کارها توسط تجهیزات پیشرفته کامپیوتری انجام می‌گیرد، در نتیجه تعداد جلسات پروتز دیجیتال نسبت به پروتز معمولی بسیار کمتر است. علت تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی وجود دستگاه‌های‌ دیجیتالی است که باعث می‌شوند تا سرعت و دقت عمل کار افزایش پیدا کند.

2- بدون درد و خونریزی

اگر از درد و خونریزی عمل جراحی ترس و واهمه دارید، پروتز دیجیتالی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. برخلاف پروتز معمولی، پروتز دیجیتالی بدون درد و خونریزی انجام می‌گیرد. به این دلیل که در این روش به کمک اسکن، اطلاعات دقیقی از وضعیت دندان و لثه بیمار گرفته می‌شود. در نتیجه محل دقیق قرارگیری پروتز به خوبی مشخص می‌شود و دیگر نیازی به شکاف یا بخیه بعد از قرار دادن پروتز نیست.

علاوه بر این، بعد از مشخص شدن جایگاه دقیق پروتز، دندانپزشک با ایجاد یک حفره بسیار کوچک و از طریق پانچ کردن، ایمپلنت دیجیتالی را روی محل مناسب خود قرار می‌دهد؛ بنابراین شما هیچ‌گونه درد و خونریزی را در محل ایمپلنت احساس نخواهید کرد.

3- افزایش زمان بهبودی

برخلاف پروتز معمولی، سرعت بهبودی بعد از درمان با پروتز دیجیتالی بسیار بالا است. به این دلیل که این درمان بدون جراحت و خونریزی است؛ بنابراین مدت زمان بهبودی نیز کاهش پیدا می‌کند. این تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی باعث می‌شود تا بیمار بعد از درمان، زودتر به زندگی عادی خود بازگردد. چرا که نیازی به بهبودی ناحیه جراحی شده ندارد و میزان خونریزی بسیار کم است.

البته این بدین معنا نیست که بعد از پروتز دیجیتالی نیازی به مراقبت‌های بهداشتی نیست. بلکه شما باید بعد از این پروتز همچنان برخی از اصول را رعایت کنید تا درمان شما موفقیت‌آمیز باشد.

4- بدون عفونت

برخلاف پروتز معمولی، در پروتز دیجیتالی هیچ نگرانی بابت عفونت بعد از عمل وجود ندارد. چرا که در این روش تمامی مراحل درمان از طراحی تا قرار دادن پروتز توسط دستگاه انجام می‌گیرد. در نتیجه این محیط کاملا ایزوله بوده و هیچ عفونتی وارد دهان شما نمی‌شود.

5- دقت بسیار بالا

دقت دستگاه‌ها در پروتز دیجیتالی بسیار بالا است. این ویژگی باعث می‌شود تا جایگذاری ایمپلنت با دقت بسیار بالایی انجام بگیرد و ایمپلنت در مکان مناسب خود ثابت شود. این جایگذاری بدون وارد شدن فشار بر سایر دندان‌ها یا گذاشتن تاثیر منفی روی سایر دندان‌ها انجام می‌گیرد. این ویژگی باعث می‌شود تا میزان موفقیت پروتز دندان بالا برود.

تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در مواد مصرفی نیست

6- زیبایی نتیجه نهایی کار

‌تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در نتیجه نهایی کار کاملا مشخص است. زیبایی که دندان‌های شما بعد از پروتز دیجیتالی دارند، در هیچ روش دیگری نخواهید دید. به این دلیل که در روش دیجیتالی از دستگاه‌های پیشرفته‌ای استفاده می‌شود که دقت بسیار بالایی دارند. دقت بالای این دستگاه‌ها باعث می‌شود تا کاشت دندان‌‌های شما در نهایت زیبایی انجام بگیرد.

7- عدم نیاز به قالب‌گیری

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نسبت به قالب‌گیری دندان در پروتز معمولی حساس هستید، روش پروتز دیجیتالی می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد. به خصوص اگر کودک شما ترس از قالب‌گیری دارد، می‌توانید از این روش، به جای پروتز معمولی برای درمان او استفاده کنید. به خصوص کسانی که هنگام قالب‌گیری دهان احساس حالت تهوع به آنها دست می‌دهد، در روش دیجیتال دیگر نیازی به قالب‌گیری سنتی نیست. چرا که تمامی این مراحل توسط دستگاه‌ و با دقت بسیار بالایی انجام می‌گیرد.

حتی استفاده از بهترین مواد جهت قالب‌گیری، ممکن است همراه با خطا باشد؛ بنابراین احتمال خطا در روش پروتز معمولی وجود دارد. اما تفاوت پروتز دیجیتال با معمولی در این است که در روش دیجیتالی به دلیل استفاده از دستگاه، درصد خطا به صفر می‌رسد. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که برای انجام لمینت، روکش، ایمپلنت، اینله، آنله، بریج کوتاه و… از پروتز دیجیتالی استفاده کنید.

معایب پروتز معمولی

پروتز به روش معمولی معایب بسیار زیادی دارد، در نتیجه این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد و دندانپزشکان، پروتز به روش دیجیتال را در اولویت اول درمان خود قرار دهند. اطلاع از معایب پروتز معمولی با علم بر هزینه بالای پروتز دیجیتالی قطعا شما را مشتاق به کاشت دندان با این روش جدید خواهد کرد. از جمله مهم‌ترین معایب پروتز معمولی دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- عدم دقیق بودن جایگاه پروتز

در صورتی که دندانپزشک تبحر بالایی نداشته باشد، معمولا جای قرارگیری پروتز دقیق نیست؛ بنابراین در صورت عدم تشخیص درست جایگاه پروتز، دردسرهای زیادی را برای بیمار به دنبال دارد. از جمله مهم‌ترین عوارض قرارگیری نادرست پروتز می‌توان به آسیب و فشار به دندان‌ها اشاره کرد.

2- عدم عکس‌برداری مدرن و دقیق

تفاوت پروتز دیجیتال با معمولی در نوع عکس‌برداری در هر کدام از این روش‌ها است. در روش سنتی از عکس‌برداری رادیوگرافی استفاده می‌شود. در نتیجه در این روش ممکن است به قسمت‌های حساس دهان و دندان مانند عصب‌ها، عروق خونی و سینوس‌ها در حین درمان آسیب وارد شود. اما به دلیل عکس‌برداری‌های پیشرفته در روش پروتز دیجیتالی این اشتباه به صفر می‌رسد.

در روش پروتز سنتی، مشخص کردن زاویه مناسب بین ایمپلنت و ریشه‌ها به صورت فرضی محاسبه می‌شود. در نتیجه احتمال خطا در آن بسیار زیاد است.

3- انجام جراحی‌های متعدد

در ایمپلنت معمولی با توجه به تشخیص دندانپزشک، جراحی‌های متعددی روی دهان بیمار انجام می‌گیرد. به عنوان مثال اگر تراکم استخوان فک بیمار برای پروتز معمولی کافی نباشد، دندانپزشک مجبور است که از پیوند استخوان برای درمان پروتز معمولی استفاده کند. این عمل‌ها آسیب جدی به فک و دهان وارد می‌کنند.

در برخی از شرایط نیز ممکن است بدن نسبت به پیوند استخوان فک یا بافت لثه واکنش مثبتی نداشته باشد و آن را پس بزند. این موضوع باعث از بین رفتن هزینه و زمان بیمار می‌شود.

4- شکست پروتز معمولی در بیماران مسن

تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در میزان موفقیت آن در افراد سالمند است. افرادی که سن بالایی دارند، به دلیل تحلیل استخوان‌ها و نرم شدن استخوان فک، دندانپزشک مجبور است که از پروتزهایی با طول کوتاه استفاده کند. این شرایط گاهی باعث می‌شود تا پروسه درمان با شکست روبرو شود. علاوه بر این زمان بهبود زخم‌های ایجاد شده در این روش به نسبت روش دیجیتالی بسیار طولانی‌تر است.

5- درد بیشتر

در روش پروتز معمولی نیاز است تا لثه به طور کامل برش بخورد. در نتیجه تورم، خونریزی و حتی عفونت بعد از درمان ممکن است برای بیماران مسئله‌ساز باشد. این موضوع باعث می‌شود که فرد بیمار درد زیادی را تجربه کند. اما در روش دیجیتال به دلیل ایجاد سوراخ کوچک در لثه دیگر بیمار مشکلات پروتز معمولی را تجربه نخواهد کرد.

تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی در میزان دقت و سرعت عمل است

هزینه پروتز دندان

هزینه خدمات پروتز دندان با توجه به وضعیت ناهنجاری‌های دندان، نوع برند و جنس انتخابی قیمت متفاوتی دارد. از طرفی دیگر تنوع پروتزهای دندانی می‌توانند بر هزینه پروتز دندان تاثیرگذار باشند. همچنین افزایش تعداد واحد دندانی باعث می‌شود تا قیمت پروتز دندان بالاتر برود. علاوه بر این تفاوت پروتز دیجیتالی با معمولی از لحاظ دستگاه‌های استفاده شده بسیار زیاد است و این موضوع باعث افزایش هزینه در پروتز دیجیتالی نسبت به پروتز معمولی شده است.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در هزینه پروتز دندان، دستمزد دندانپزشک و انتخاب نوع کلینیک دندانپزشکی است. به عنوان مثال کلینیک‌های دندانپزشکی خصوصی نسبت به کلینیک‌های دولتی هزینه‌ی بالاتری را از بیماران دریافت می‌کنند. البته توجه به این نکته ضروری است که کلینیک‌های تخصصی به دلیل استفاده از تجهیزات پیشرفته‌تر و امکانات بیشتر قطعا خدمات دندانپزشکی بهتری را ارائه می‌دهند. در نتیجه این موضوع باعث شده است تا هزینه‌ی این کلینیک‌ها بالاتر برود.

اگر شما هم به دنبال بهترین دندانپزشک در غرب تهران هستید و می‌خواهید پروتز دیجیتالی روی دندان‌های خود انجام دهید، کلینیک دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این کلینیک به دلیل برخورداری از تجهیزات بروز و توانایی‌های خاص دندانپزشک آن، کار مربوط به پروتز دیجیتالی را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد.

کلام پایانی درباره تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی

ما در این مقاله در رابطه با تفاوت پروتز دیجیتال و معمولی صحبت کردیم. البته برای درک بهتر باید از بدانید که دندانپزشکی دیجیتال چیست. شما می‌توانید با انجام پروتز دیجیتالی در وقت و هزینه‌های درمانی خود صرفه‌جویی کنید. اگر شما هم پروتز دیجیتالی را نسبت به پروتز معمولی ترجیح می‌دهید، می‌توانید زیر همین پست نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *