دندانپزشکی دیجیتال چیست

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟

به لطف پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های مرتبط با دندانپزشکی دیجیتال، دندانپزشکان امور مربوط به ویزیت بیماران خود را سریع‌تر، ایمن‌تر، راحت‌تر و قابل اعتمادتر از همیشه انجام می‌دهند. اما دندانپزشکی دیجیتال چیست و چطور کار می‌کند؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا نحوه کمک کامپیوترها به بهبود لبخند شما را بررسی کنیم.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

دندانپزشکی دیجیتال شامل هر فناوری دیجیتال یا کامپیوتری است که دندانپزشک شما ممکن است از آن برای بررسی، تشخیص و درمان مشکلات دندان‌ها و بهبود سطح سلامت دهان شما استفاده کند.

انواع دندانپزشکی دیجیتال

در دندانپزشکی دیجیتال چیست باید گفت در این مدل از دندانپزشکی تمام جنبه‌های مراقبت حرفه‌ای از دهان و دندان را از لحظه شروع ویزیت تا تشخیص و درمان هرگونه بیماری و مشکل و حتی نحوه بررسی مشکلات دهان توسط دندانپزشک متخصص را تغییر داده است. این فناوری، در ویزیت شما به پیگیری سلامت دهان و دندان‌های شما می‌پردازد و نتیجه هر مرحله از درمان را به شما گزارش می‌دهد. برخی از ابزارهای دندانپزشکی دیجیتال که ممکن است در هر مرحله از فرایند تشخیص تا درمان خود از آن‌ها کمک بگیرید عبارت‌اند از:

تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری با پرتو مخروطی

سی تی پرتو مخروطی یک دستگاه اشعه ایکس چرخان است که نمای سه‌بعدی از دندان‌ها و آناتومی دهان را ارائه می‌دهد. علاوه بر این‌ها، این تکنیک تصویربرداری مشکلات دهانی‌ای را که با غربالگری اشعه ایکس معمولی قابل تشخیص نیستند و همچنین موقعیت دقیق دندان‌ها و ریشه آن‌ها را تعیین می‌کند. به طور کلی، این روش‌ کاشت ایمپلنت دیجیتال را نیز آسان‌تر و قابل پیش‌بینی‌تر کرده است.

اسکن داخل دهان

امروزه دوربین‌های کوچک، جایگزین آینه‌های گرد و کوچکی شده‌اند که دندانپزشکان در طول تاریخ از آن برای بررسی وضعیت داخل دهان بیماران خود استفاده می‌کرده‌اند. یکی از مهم‌ترین مزایای این دوربین‌ها قدرت بزرگنمایی مناسب آن‌هاست. به عبارت بهتر، چون این دوربین‌ها می‌توانند دندان شما را تا ابعاد قابل توجهی بزرگ و تصویر آن را در صفحه چاپ کنند، هرگونه مشکل و بیماری در دهان و دندان که باید به آن توجه شود را به‌راحتی شناسایی می‌کنند.

رادیوگرافی دیجیتال

در ادامه دندانپزشکی دیجیتال چیست از استفاده اشعه ایکس در کلینیک‌ صحبت می‌کنیم. در مدل سنتی،برای چاپ تصویر از تکنولوژی پردازش فیلم استفاده می‌شود. در این مدل به خودی خود فرایند زمان‌بر و پرهزینه‌ای است، استفاده شود. تکنولوژی استفاده از اشعه ایکس در امور مرتبط با سلامت دهان و دندان پیشرفت کرده است. امکان استفاده از رادیوگرافی دیجیتال با سرعت بالا را در اختیار کلینیک‌های دندانپزشکی قرار داده است. رادیوگرافی دیجیتال از اسکنرهای نوری برای گرفتن تصاویر واضح از دندان‌ها و قالب‌های دندانی استفاده می‌کند.

تمام این‌ها در حالی انجام می‌شود که بیمار روی صندلی نشسته و دندانپزشک پس از انجام رادیوگرافی، تصاویر ضبط‌شده را روی صفحه کامپیوتر مشاهده می‌کند. طبیعی است که امکان چاپ یا به‌اشتراک‌گذاری اطلاعات اسکن نیز وجود دارد. جالب است بدانید که قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس در روش رادیوگرافی دیجیتال، آسیب و خطر کمتری در مقایسه با روش سنتی استفاده از این اشعه نیز به همراه خواهد داشت.

بهترین دندانپزشکی در غرب تهران

تشخیص فرم دهان با استفاده از فناوری‌های CAD و CAM

پیش‌تر، متخصصان دندانپزشکی برای تشخیص فرم دهان و دندان‌ها، ماده چسبناک موسوم به مواد قالب‌گیری را در دهان بیمار قرار می‌دادند و از او می‌خواستند تا آن را با دندان‌های خود نگه دارد تا سفت شود و فرم دهان و دندان‌ها را به خود بگیرد.

 این روش به آن‌ها اجازه می‌داد تا قالب دندان هر شخص را بسازند و به آزمایشگاه بفرستند. در آزمایشگاه، یک تکنسین دندانپزشکی از این قالب استفاده می‌کرد و هر وسیله‌ای را که برای تعمیر، جایگزینی یا تراز کردن دندان‌های شما مورد نیاز بود، می‌ساخت. اما با استفاده از تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال فرایند اسکن داخل دهان نیازی به قالب‌گیری و… نیست. در این روش، اسکنر یک تصویر دیجیتال سه‌بعدی از دهان شما ایجاد می‌کند. سپس، تکنسین‌های دندانپزشکی از آن برای طراحی پروتز و… استفاده می‌کنند.

ابزارهای تشخیص سرطان دهان

در ادامه دندانپزشکی دیجیتال چیست در مورد تویربرداری فلورسانس که می‌تواند به دندانپزشکان در تشخیص ناهنجاری‌ها و علائم سرطان، که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نیستند، کمک کند صحبت می‌کنیم.اگر چنین ناهنجاری‌هایی به‌موقع و در همان مراحل اولیه تشخیص داده شوند، شانس درمان و بهبودی آن‌ها بیشتر خواهد بود.جالب است بدانید که این ابزارها می‌توانند ضایعات و سایر اختلالات بالقوه بدخیم را نیز تشخیص دهند و نقش بسزایی در بهبود بیماری داشته باشند.

جراحی ایمپلنت با استفاده از ابزارهای دندانپزشکی دیجیتال

این فناوری یکی از جدیدترین تکنولوژی‌هایی است که هنوز به‌طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. با این حال، استفاده از آن به متخصصان دندانپزشکی کمک می‌کند تا با استفاده از اسکن داخل دهان، دقیق‌ترین و موثرترین راه را برای قرار دادن ایمپلنت در ساختار استخوان فک هر شخص شناسایی کنند. از آنجایی که تعداد افرادی که به ایمپلنت نیاز دارند به‌طور مرتب در حال افزایش است، این نوآوری می‌تواند در آینده بسیار مفید باشد.

دیاگنودنت

دیاگنودنت ابزاری است که برای تشخیص زودهنگام حفره‌ها استفاده می‌شود. این فناوری پیشرفته از پالس صدا و لیزر برای تشخیص پوسیدگی دندان‌ها استفاده می‌کند و پوسیدگی دندان‌ها را به روشی موثرتر از روش‌های سنتی تشخیص می‌دهد. به این ترتیب، به حفظ بخش بیشتری از ساختار دندان و حذف قسمت‌هایی که به‌تازگی دچار پوسیدگی شده‌اند، کمک می‌کند.

ابزارهای نگهداری و مدیریت اطلاعات بیماران

در بسیاری از مطب‌ها و کلینیک‌های دندانپزشکی در سراسر دنیا، نسخه‌ها و پرونده‌های بیماران به‌صورت کاغذی نگهداری و بایگانی می‌شوند. استفاده از تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال دسترسی دندانپزشک به سوابق بیمار را تسهیل می‌کند، گردش کار را بهبود می‌بخشد و در صورت لزوم، امکان اشتراک‌گذاری آسان و سریع اطلاعات بیمار از یک مطب به مطب دیگر را فراهم می‌سازد.

تا اینجا، در مورد مفهوم دندانپزشکی دیجیتال و انواع تکنولوژی‌های آن‌ها صحبت کردیم. اما چگونه می‌توان از این امکانات و قابلیت‌ها در درمان دندان‌های آسیب‌دیده و به‌طور کلی، برای حفظ و بهبود سلامت دندان‌ها بهره برد؟ کدام دندانپزشکان از فناوری‌های جدید در مطب خود استفاده می‌کنند؟

بهترین متخصصان سلامت دندان

استفاده از فناوری‌های دندانپزشکی دیجیتال در ایران نیز به‌سرعت در حال پیشرفت است و متخصصان سلامت دندان با استفاده از آن‌ها خدمات بسیار عالی را در اختیار بیماران و مراجعه‌کنندگان خود قرار می‌دهند. استفاده از این متدها، به تشخیص و درمان سریع‌تر، ایمن‌تر، راحت‌تر و مطمئن‌تر انواع بیماری‌ها کمک می‌کند. یکی از این مراکز، کلینیک دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی واقع در محدوده غرب تهران است.

تیم مجرب و کارآزموده دکتر حسینی با استفاده از جدیدترین ابزارها و متد روز دنیا به بررسی سلامت دهان و دندان‌های بیماران می‌پردازد و با صرف کمترین زمان و هزینه، بهترین و کارآمدترین روش درمان را برای انواع مشکلات و ناراحتی‌های دهان و دندان شما ارائه می‌دهند.

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

در مقاله دندانپزشکی دیجیتال چیست به بررسی مزایای مختلفی که دندانپزشکی دیجیتال برای بیماران به همراه دارد خواهیم پرداخت:

تشخیص دقیق وضعیت دهان و دندان‌

دندانپزشکان می‌توانند از تکنیک‌های دندانپزشکی دیجیتال برای تشخیص و درمان بیماری‌های دهان بهره ببرند و مشکلات احتمالی را در همان مراحل اولیه شروع بیماری درمان کنند. همچنین، از آنجا که تصاویر رادیوگرافی دیجیتال و اشعه ایکس پرتو مخروطی قابلیت بزرگنمایی دارند، می‌توان از آن‌ها برای نمایش دقیق از دندان‌ها، آناتومی دهان و طراحی لبخند استفاده کرد.

صرفه‌جویی در زمان و هزینه

با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، یک پزشک می‌تواند به جای اینکه روزها منتظر باشد تا آزمایشگاه یک قطعه برای ترمیم دندان بیمار تحویل دهد، آن را در مطب خود طراحی کند و بسازد. بنابراین، در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود. علاوه بر این، تصاویر اسکنرهای دیجیتال بلافاصله بعد از اسکن دهان، قابل ارسال برای آزمایشگاه‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات بیمه نیز خواهند بود. بنابراین، بیماران مجبور نیستند منتظر چاپ تصاویر اسکن‌شده بمانند و به‌راحتی می‌توانند آن‌ها را روی صفحه نمایش مشاهده کنند.

بهبود تعاملات و ارتباطات

تصویربرداری دیجیتال به دندانپزشکان اجازه می‌دهد که با سایر متخصصان و لابراتوارهای دندانپزشکی همکاری کنند، اطلاعات بیمار را برای آ‌ن‌ها ارسال کنند و حتی برای بهبود سریع مشکلات با یکدیگر تعامل داشته باشند.

دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی

سخن نهایی درباره دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در این مطلب به معرفی فناوری‌های دندانپزشکی دیجیتال پرداختیم. دیدیم که این روش شامل استفاده از فناوری یا دستگاه‌های دندانپزشکی است که از قطعات کامپیوتری یا دیجیتالی بهره می‌برند. فناوری مبتنی بر رایانه، متد‌های دندانپزشکی را قادر می‌سازد فرایند درمانی کارآمد و خودکاری را به بیماران ارائه دهند.

امیدواریم با مطالعه این مطلب بیش از پیش با ماهیت و مزایای دندانپزشکی دیجیتال آشنا شده باشید. شما همچنین می‌توانید برای دریافت هر نوع خدمات دندانپزشکی و طراحی لبخند دیجیتال از دکتر سید محمد رضا حسینی به‌عنوان بهترین دندانپزشک در غرب تهران با شماره‌های زیر تماس بگیرید و نوبت ویزیت خود را نهایی کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *