دکتر حسینی » مزایای دندانپزشکی دیجیتال و بررسی معایب آن
مزایای دندانپزشکی دیجیتال

مزایای دندانپزشکی دیجیتال و بررسی معایب آن

دندانپزشکی دیجیتال یا Digital Dentistry یکی از علوم جدیدی است که در سال‌های اخیر با پیشرفت تکنولوژی به‌شدت مورد توجه قرار گرفته است. در این مطلب قصد داریم درباره معایب و مزایای دندانپزشکی دیجیتال صحبت کنیم و ببینیم چرا استفاده از این نوع دندانپزشکی توصیه می‌شود. پس، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

کشور ما نیز در استفاده از این تکنولوژی از سایر کشور‌ها عقب نمانده و امروزه در بسیاری از دندانپزشکی‌های سطح کشور از این روش برای رفع مشکلات دهان و دندان بیماران استفاده می‌شود.

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم به مزایای دندانپزشکی دیجیتال بپردازیم، بهتر است بدانیم اصلا دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد. دندانپزشکی دیجیتال در واقع به‌کارگیری فناوری‌های دیجیتال جهت درمان‌های مختلف دندانپزشکی است که با بهره‌گیری از تجهیزات مناسب، دقت، سرعت و کیفیت بالاتری را برای درمان دندانپزشکی فراهم می‌کند.

در دندانپزشکی دیجیتال متخصصان می‌توانند به روش‌های هوشمندانه‌تری نسبت به گذشته کار کنند. روش ديجيتال مانند كاربرد روند ديجيتال در ساير زمينه‌ها دارای مزايا و معايبی است که البته در كل نقاط قوت اين روش بيش از نقاط ضعف آن است.  

امکانات و مزایای دندانپزشکی دیجیتال

از جمله مزایای دندانپزشکی دیجیتال امکانات منحصربه‌فردی است که این روش پیشرفته در اختیار شما قرار می‌دهد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

1. فناوری کد کم

فناوری کد کم و ساخت ریستوریشن‌های دندانی یکی از مهم‌ترین کاربرد‌های دندانپزشکی دیجیتال است. با تکنولوژی کد کم می‌توان ترمیم‌های سه‌بعدی دندان اعم از روکش دندان، لمینت دندان، روکش، بریج و… را در سریع‌ترین زمان ممکن و به زیبایی هرچه تمام‌تر در اختیار بیمار قرار داد.

در واقع این فناوری توانسته قابلیت ساخت انواع لمینت‌ها، روکش‌های دندانی و… را در اختیار دندانپزشکان قرار دهد. کلمه کد CAD مخفف Computer Aided Design و کلمه CAM مخفف Computer Aided Manufacturing به معنای طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است.

سیستم تصویربرداری داخل دهانی و بررسی وضعیت دندان‌ها شامل ساییدگی، وضعیت مفصل گیجگاهی فکی و… با فناوری کد کم قابل انجام است. همچنین، کد کم یک روش بسیار مناسب برای درمان‌هایی مانند کاشت فوری ایمپلنت به روش دیجیتال است؛ زیرا در این روش می توان روکش‌های دندانی را در سریع‌ترین زمان ممکن تهیه کرد و در اختیار بیمار قرار داد.

2. بی‌حسی موضعی دیجیتال

در این روش دندان‌ها با یک تزریق ساده بی‌حس می‌شوند. کامپیوتری که در این روش از آن استفاده می‌شود، این بی‌حسی را کنترل می‌کند تا به جای دقیقی از دندان‌ها دسترسی پیدا کند. خوبی این روش این است که در آن لب و زبان شما بی‌حس نمی‌شود و بی‌حسی دندان و لثه نیز بعد از 90 دقیقه به طور کامل از بین می‌رود.

3. رادیوگرافی‌های دیجیتال

از جمله پیشرفت‌ها و مزایای دندانپزشکی دیجیتال در سال‌های اخیر می‌توان به رادیوگرافی‌های سریع و فوری اشاره کرد. یونیت ایکس ری سه‌بعدی یک تشخیص دقیق در پی دارد و در برنامه‌ریزی درمانی برای درمان ریشه یا کشیدن‌های پیچیده نیز بسیار مناسب است.

4. پرینت‌های سه‌بعدی برای ایمپلنت دندان

در این روش از ترکیبی از سی‌تی‌اسکن سه‌بعدی به همراه عکسبرداری دیجیتال برای درمان ایمپلنت دندان استفاده می‌شود. طراحی و چاپ دستورالعمل جراحی امکان درمان را با کمترین میزان تهاجم فراهم می‌کند. کیفیت درمان در این روش بسیار بالاست و دوران ریکاوری نیز در آن بسیار کوتاه است.

5. برنامه‌ریزی درمانی برای طراحی لبخند دیجیتال و ارتودنسی

یکی دیگر از امکانات و مزایای دندانپزشکی دیجیتال در حوزه ارتودنسی است که امکان مشاهده نتایج ارتودنسی را به کمک عکسبرداری دیجیتال و تصاویر سه‌بعدی شبیه‌سازی‌شده فراهم می‌کند. در این روش به کمک نرم‌افزار‌های دیجیتالی موجود لبخندی را که شما در آرزوی آن هستید برای شما طراحی می‌کنند.

6. اسکن سه‌بعدی داخل دهانی

این اسکن‌های دیجیتال از یک دوربین کوچک استفاده می‌کنند تا تصاویری از رپلیکای دهان‌تان تولید کنند. شما می‌توانید از طریق ارتباط با تکنسین آزمایشگاه از او بخواهید تا طراحی دندان را به صورت آنلاین با شما به اشتراک بگذارد.

معایب دندانپزشکی دیجیتال

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

همه ما می‌دانیم که روش‌های قدیمی درمانی دندانپزشکی دارای خطا‌هایی است که بعضا می‌توانند برای ما دردسرساز باشند. در همین راستا و برای حل این مشکلات، دندانپزشکی دیجیتال به وجود آمد. به‌طور کلی، استفاده از فناوری‌های دیجیتال، روند درمان بیماران را بسیار دقیق‌تر می‌کند و هزینه‌های درمان را برای آن‌ها کاهش می‌دهد.

فناوری‌های دندانپزشکی دیجیتال امکان پیش‌بینی نتایج دندانپزشکی را فراهم می‌کند و میزان خطا را به حداقل میزان ممکن می‌رساند. علاوه بر موارد بالا، استفاده از این تکنولوژی‌های جدید می‌تواند باعث کاهش درد بیماران و تسریع بهبودی شود که کاهش اضطراب و نگرانی بیماران در مورد درمان را به دنبال خواهد داشت.

همچنین، کاهش هزینه‌های درمان یکی از بارزترین مزایای دندانپزشکی دیجیتال است که بسیاری از بیماران از آن استقبال می‌کنند. به‌طور کلی، هزینه خدمات دیجیتال تا حدودی بیشتر از خدمات سنتی است و به همین دلیل بعضی از بیماران آن را در راس انتخاب خود قرار نمی‌دهند؛ اما استفاده از این روش درمانی باعث افزایش دقت و کاهش خطای انسانی می‌شود که می‌تواند ماندگاری بسیاری از درمان‌ها مانند ایمپلنت و بریج را افزایش دهد.

در یک کلام، از جمله فواید و مزایای دندانپزشکی دیجیتال می‌توان به بهبود کارآیی هم از نظر قیمت و هم از نظر زمان، بهبود دقت در مقایسه با روش‌های پیشین و  قابلیت پیش‌بینی بالای نتایج اشاره کرد. به‌طور کلی، دندانپزشکی دیجیتال اگر به‌درستی به کار گرفته شود و با آموزش کامل همراه باشد، لذت کار دندانپزشکی را افزایش می‌دهد و درمان و مراقبت بهتری برای بیمار به همراه خواهد داشت. برای داشتن طرح لبخند زیبا می‌توانید مقاله همه چیز در مورد طرح لبخند دیجیتال در دندانپزشکی را مطالعه کنید.

معایب دندانپزشکی دیجیتال

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، یکی از معایب دندانپزشکی دیجیتال، هزینه‌های نسبتا بالا خدمات ان است. همین موضوع باعث شده که بیماران تمایل کمتری به استفاده از دندانپزشکی دیجیتال داشته باشند. فراموش نکنید که این هزینه‌ها به دلیل دقت بالای نتایج در درازمدت به‌سرعت جبران می‌شود؛ چرا که این روش درمانی از صرف مجدد وقت بیماران و اتلاف آن جلوگیری می‌کند و در نتیجه هزینه‌های آن‌ها را تا حد قابل توجهی کاهش می‌دهد.

سخن پایانی درباره معایب و مزایای دندانپزشکی دیجیتال

با توجه به مزایا و معایب دندانپزشکی دیجیتال هنوز هم بعضی از دندانپزشکان قادر به استفاده از فناوری‌های دیجیتال دندانپزشکی نیستند یا تمایلی برای اختصاص دادن زمان برای یادگیری این فناوری را ندارند. از این رو، ممکن است پیدا کردن دندانپزشکی که این خدمات را با قیمت مناسب به شما ارائه دهد، کار دشواری باشد. دکتر سید محمدرضا حسینی به شما کمک می‌کند از مزایای دندانپزشکی دیجیتال در تهران بهره‌مند شوید و در همین راستا خدمات بهترین ایمپلنت دیجیتال، لمینت دیجیتال، طراحی لبخند دیجیتال، ارتودنسی دیجیتال، پروتز متحرک و بلیچینگ در اختیار شما عزیزان قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس حاصل کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *