نام دندان‌ها

با نام دندان‌ ها و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شوید

تمام دندان‌های شما برای گاز گرفتن و آسیاب کردن غذا ضروری هستند. همچنین، شما به دندان‌های خود نیاز دارید تا کمک کنند واضح صحبت کنید و زیبا لبخند بزنید. یادگیری نام دندان‌ ها و آشنایی با کاربرد و وظایف‌شان می‌تواند شما را در مورد مراقبت از آن‌ها بیشتر آگاه سازد. نام دندان‌های جلو و عقب متفاوت است و در دسته‌بندی‌های مختلفی نیز قرار می‌گیرند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد اسم تمام دندان‌ها و کارآیی و عملکرد آن‌ها بیشتر بدانید.

گنجی به نام دندان‌

دندان‌های انسان یکی از قوی‌ترین اعضای بدن هستند. در مقاله نام دندان‌ ها ما به طور کامل به بررسی و نام تک تک آن‌ها می‌پردازیم. دندان‌ها از پروتئین‌هایی مانند کلاژن و مواد معدنی مانند کلسیم ساخته شده‌اند. دندان‌ها علاوه بر اینکه به انسان کمک می‌کنند حتی سخت‌ترین غذاها را بجود، به او کمک می‌کنند واضح صحبت کند و یکی از ارکان زیبای صورت نیز محسوب می‌شوند.

 انسان در کودکی معمولا تا حدود 3 سالگی تمام 20 دندان شیری خود را درمی‌آورد و تا حدود 21 سالگی، اکثر افراد تمام 32 دندان خود را خواهند داشت که به آن‌ها دندان‌های دائمی یا ثانویه می‌گویند.

نقش دندان‌ها در زندگی انسان

وظیفه اصلی دندان‌ها این است که با بریدن، آسیاب کردن و مخلوط کردن غذا در حین جویدن به انسان کمک ‌کنند تا غذا بخورد و آن را به‌راحتی ببلعد. اما این تنها عملکرد دندان‌ها نیست. دندان‌های انسان هم به تنفس و صحبت کردن او نیز کمک می‌کنند و هم به‌عنوان پایه‌ای برای شکل دادن به قسمت پایین صورت عمل می‌کنند. آن‌ها حتی کمک‌کننده به تبادل مواد معدنی در سراسر بدن نیز هستند. از این رو، مراقبت از دندان بسیار مهم و حیاتی است.

انواع دندان‌های انسان

4 نوع اصلی دندان با نام دندان‌ ها به شرح زیر است:

 • ثنایا
 • دندان نیش
 • پرمولرها
 • مولرها

اکثر افراد 8 دندان ثنایا و 4 دندان نیش در دندان‌های شیری یا دندان‌های دائمی خود خواهند داشت. دندان‌های پرمولر و آسیاب سوم در دندان‌های دائمی، دندان‌هایی هستند که با بالا رفتن سن رشد کرده و به جمع 32 دندان انسان می‌پیوندند.

بهداشت دهان و دندان چیست؟ رعایت بهداشت فردی

نام دندان‌ها

نام دندان‌ های جلو و عقب به ترتیب از اولین دندان جلو در فک انسان عبارت‌اند از دندان «ثنایا» یا مرکزی یا «اینسیزول» “Central incisor” که در دو طرف خط وسط صورت قرار دارند. دندان شماره 2، «لترال» “Lateral incisor” یا کناری یا ثنایای کناری است. اندازه کوچک‌تری در مقایسه با ثنایا دارد. دندان 3، دندان نیش یا دندان «کاسپید» “Canine” است. دندان نیش نوک تیزی دارد؛ از این رو، تیزترین دندان فک بوده و اغلب از سایر دندان‌ها بلندتر است.

دندان‌های شماره 4 و 5 دندان‌های آسیاب کوچک هستند و «پرمولر» “Pre molar” نامیده می‌شوند که نام آن‌ها به ترتیب پرمولر اول و پرمولر دوم است. بعد از دندان‌های آسیاب کوچک، 3 دندان آسیاب بزرگ به نام «مولر» “Molar” است. دندان‌های 6، 7 و 8 به ترتیب دندان مولر اول، دندان مولر دوم و دندان مولر سوم هستند. مولر سوم همان دندان عقل است.

حالا که اسم تمام دندان‌ها با موقعیت آن‌ها گفته شد، بهتر است به کاربرد و وظایف دندان‌ها هم بپردازیم.

دندان ثنایا “Central incisor

در ادامه مقاله نام دندان‌ ها به بررسی دندان ثنایا می‌پردازیم. دندان‌های ثنایا برای بریدن و آوردن غذا به دهان برای جویدن کاربرد دارند. به طور معمول، 4 دندان ثنایای بالا و 4 دندان در پایین وجود دارد که همه در مرکز دهان قرار گرفته‌اند. 2 دندان ثنایای مرکزی در جلوی فک بالا برجسته‌ترین دندان‌ها در دهان انسان هستند. آن‌ها با دندان‌های ثنایای مرکزی در فک پایین برای حرکت اولیه برش مرتبط با گاز گرفتن غذا جفت می‌شوند. دندان‌های ثنایای مرکزی فک پایین کوچک‌ترین دندان‌های انسان هستند و در مقایسه با همتایان فک بالا، شکل نسبتا بلند و باریکی دارند.

هر 2 جفت ثنایای مرکزی دارای نیمرخ صاف و تیغه‌مانندی هستند که به آن‌ها امکان می‌دهد هنگام ورود غذا به دهان، غذا را برش دهند. دندان‌های ثنایا را دندان‌های جلویی یا پیشین نیز می‌نامند؛ زیرا هنگام صحبت کردن و لبخند زدن به‌راحتی دیده می‌شوند. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند، با تجربه و تخصص بالای خود می‌تواند از لبخند افراد یک لبخند جذاب و گیرا بسازد.

همه چیز در مورد طرح لبخند دیجیتال در دندانپزشکی

دندان کناری ثنایا Lateral incisor

دندان‌های لترال یا ثنایای جانبی فک بالا در دو طرف ثنایای مرکزی فک بالا دیده می‌شوند و دارای نیم‌رخ مسطح مشابهی هستند؛ اما در واقع شکل باریک‌تری دارند. دندان‌های ثنایای جانبی فک پایین کمی بزرگ‌تر از دندان‌های ثنایای مرکزی فک پایین و تا حدودی گردتر هستند.

دندان نیش “Canine

در ادامه بررسی نام دندان‌ ها به دندان نیش می‌پردازیم. دندان‌های نیش پایدارترین دندان‌ها هستند. این دندان، که کاسپید نیز نامیده می‌شود، دندان‌های نوک‌تیزی هستند که برای پاره‌پاره کردن غذا کاربرد دارند. در مجموع 4 دندان نیش وجود دارد که یکی در هر طرف دندان‌های ثنایا جانبی در بالا و پایین وجود دارد. دندان نیش ریشه محکمی داشته و معمولا بلندترین ریشه را در بین تمام دندان‌ها دارد.

دندان آسیاب کوچک “Pre molar

دندان‌های پرمولر بین دندان‌های جلویی نیش و دندان‌های آسیاب اصلی قرار دارند. این دندان‌ها، دندان‌های انتقالی هستند که غذا را بین عملکرد پارگی دندان نیش و عملکرد ساییدن دندان‌های آسیاب منتقل می‌کنند. یعنی پرمولرها به دندان‌های ثنایا و دندان نیش کمک می‌کنند تا هنگام جویدن، غذا را آسیاب و مخلوط کنند.

به عبارت دیگر، وظایف اولیه این دندان‌ها در حین جویدن با عملکرد دندان‌های آسیاب و دندان نیش هم‌پوشانی دارد. انسان بدوی در هر نیم‌فک دارای 4 دندان پرمولر بود. این دندان اغلب در ارتودنسی کم‌ارزش محسوب می‌شود؛ چون افرادی که فک شلوغ و نامرتبی دارند، زمانی که برای ارتودنسی مراجعه می‌کنند، این دندان را می‌کشند. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد بهترین راهکار در اختیار بیماران خود قرار می‌هد تا درمانی اثربخش و لبخندی زیبا داشته باشند.

دندان آسیاب بزرگ “Molar

انسان‌ها معمولا 12 دندان آسیاب در پشت دهان دارند؛ یعنی 6 عدد در فک بالا و 6 عدد در فک پایین قرار دارد. دندان‌های آسیاب دندان‌هایی هستند که بیشتر برای جویدن کاربرد دارند. این دندان‌ها معمولا بزرگ‌تر از دندان‌های پرمولر هستند و سطح بزرگ‌تری برای جویدن و خرد کردن غذا به قطعات آسان‌هضم دارند. آن‌ها با سطح بزرگ و صاف‌ترشان در مقایسه با سایر دندان‌ها مشخص می‌شوند.

دندان مولر اول در کنار پرمولرهای هر طرف فک، بالا و پایین قرار دارد. دندان مولر دوم در کنار دندان آسیاب اول قرار می‌گیرد. آخرین دندان در کنار دندان آسیاب دوم، دندان آسیاب سوم است که به آن دندان عقل نیز می‌گویند. نکته مهم این است که هر دندان آخری دندان عقل نیست. دندان مولر پیچیده‌ترین نوع دندان در انسان در نظر گرفته می‌شود. کشیدن این دندان یک فرایند پیچیده دندانپزشکی است و ممکن است دردناک‌تر از کشیدن دندان‌های دیگر باشد.

دندان عقل

در بررسی نام دندان‌ ها، به توضیح دندان عقل می‌پردازیم. دندان‌های آسیاب شامل 4 دندان عقل هستند که آخرین مجموعه دندان‌هایی هستند که در فک ظاهر می‌شوند. دندان عقل به‌طور کلی آخرین دندانی است که در سن متوسط 17 تا 25 سالگی رویش می‌کند؛ اما ممکن است در سنین مختلف، در برخی افراد رخ دهد. برخی از بزرگسالان ممکن است بیش از 4 دندان عقل داشته باشند که به‌عنوان دندان‌های اضافی شناخته می‌شوند. اما تقریبا در یک‌سوم از همه انسان‌ها، دندان عقل ممکن است اصلا ظاهر نشود.

 وقتی  فضای کافی برای رشد آن‌ها در فک وجود نداشته باشد یا دندان‌های دیگر با رویش دندان عقل تداخل داشته باشند، سبب می‌شود که آن‌ها به‌طور کامل از لثه خارج نشوند یا نهفته باقی بمانند. این شرایط به کشیدن دندان عقل ختم خواهد شد.

 با مراجعه به بهترین دندانپزشک در غرب تهران می‌توان از تمام خدمات درمانی و حتی زیبایی مربوط به درمان دندان عقل نهفته و نیمه‌نهفته بهره برد.

آخرین تعرفه و قیمت کشیدن دندان عقل

هر دندان چند ریشه دارد؟

تعداد ریشه برای هر نوع دندان متفاوت است. به‌طور معمول، دندان‌های ثنایا، دندان نیش و پرمولر 1 ریشه دارند؛ در حالی که دندان‌های آسیاب دارای 2 یا 3 ریشه هستند.

دسته‌بندی دندان‌ها بر اساس موقعیت فکی

3 دندان اول؛ یعنی ثنایا، لترال و کانین دندان‌های قدامی هستند. بعد از دندان‌های قدامی، 2 آسیاب کوچک قرار دارد و بعد از آن، 3 دندان آسیاب بزرگ هستند که این 5 دندان آسیاب، دندان‌های خلفی نامیده می‌شوند. به این ترتیب، از 8 دندان نیم‌فک انسان، 3 دندان قدامی و 5 دندان خلفی است. به هر نیم‌فک کوادرانت “Quadrant” نیز گفته می‌شود که به معنای یک‌چهارم دهان است.

نام دندان‌های جلو و عقب

دندان شیری در کودکان

دندان‌های شیری زمانی که نوزاد حدود 6 ماهه است شروع به رویش از طریق لثه می‌کند. دندان‌های ثنایای پایین معمولا اولین دندان‌های شیری هستند که درمی‌آیند. اکثر بچه‌ها تا سن 3 سالگی هر 20 دندان شیری خود را دارند. دندان‌های شیری شامل همان 10 دندان در فک بالا و پایین هستند: 4 دندان ثنایا و جانبی آن، 2 دندان نیش، 4 دندان آسیاب. کودکان در سنین 6تا 12 سالگی معمولا دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و سپس با دندان‌های دائمی جایگزین می‌شوند.

مراقبت از دندان‌ها

حالا که با نام دندان ها آشنا شدید بهتر است مراقبت از آن‌ها را فرا بگیرید.دندان برای جویدن صحیح غذا و کمک به صحبت کردن افراد ضروری است. مراقبت خوب از همه دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان در طول زندگی فرد می‌تواند به محکم و سالم نگه داشتن دندان‌ها کمک کند. گرچه دندان‌ها محکم ساخته شده‌اند، تا زمانی که به‌خوبی از آن‌ها مراقبت نشود، تا آخر عمر دوام نمی‌آورند. افراد می‌توانند دندان‌ها و دهان خود را با اقدامات روزانه زیر تمیز نگه دارند:

 • مسواک زدن 2 بار در روز
 • استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید
 • استفاده از نخ دندان حداقل 1 بار در روز
 • داشتن یک رژیم غذایی متعادل
 • اجتناب از مصرف قند و نشاسته اضافی در غذا و نوشیدنی
 • اجتناب از مصرف تنباکو مثل سیگار، قلیان و …
 • معاینات دوره‌ای منظم دندانپزشکی

از دیرباز تا به امروز دندان‌ها بسیار اهمیت داشته‌اند؛ به طوری که از عهد قدیم وقتی دندان‌ها از دست می‌رفتند، از دندان مصنوعی استفاده می‌کردند و امروزه از کاشت ایمپلنت بهره می‌گیرند. با توجه به کارآیی بالای ایمپلنت، هزینه آن نیز بالا است. مراقبت از دندان طبیعی لازم و ضروری است و بی‌دندانی هزینه بسیار بیشتری در پی دارد. بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در تهران می‌تواند به بهترین شکل بی‌دندانی را درمان کرده و از عوارض بعدی آن پیشگیری کند.

مزایای معاینات دوره‌ای دندانپزشکی

یک معاینه منظم دهانی و دندانی برای مراقبت از نعمت دندان بسیار دارای اهمیت است. معاینات معمول دندانپزشکی نگاهی به سلامت بیشتر بدن دارد. پیوندهای قابل‌توجهی بین جنبه‌های سلامت دهان، از جمله تراکم استخوان، بیماری لثه و بسیاری از شرایطی که بر قسمت‌های مختلف بدن تأثیر می‌گذارند، وجود دارد.

بسیاری از بیماری‌های خطرناک دهان و دندان مانند آبسه دندان، با مراجعه منظم به دندانپزشکی دیجیتال در تهران قابل تشخیص و پیشگیری هستند؛ به طوری که قبل از نشان دادن علائمی که بیمار بفهمد، دندانپزشک بنا بر تخصص و تجربه بالای خود و داشتن سابقه بیمار، آن را در جلسات معاینه می‌بیند.

از دیگر مزایای معاینات مرتب می‌توان به صرفه‌جویی و مدیریت در زمان و هزینه اشاره کرد؛ زیرا زمانی که یک مشکل شروع به وقوع می‌کند، توسط دندانپزشک تشخیص داده و سریع درمان می‌شود. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی با بهره‌مندی از فناوری روز دنیا بهترین خدمات درمانی را ارائه می‌دهد.

درمان آبسه دندان و لثه چیست؟

جمع‌بندی درباره نام دندان‌ ها

 دندان‌ها نقش مهمی در صحبت کردن، تنفس، زیبایی صورت و… دارند. یادگیری نام دندان‌ ها می‌تواند شما را از اهمیت دندان‌های خود و نحوه عملکرد آن‌ها آگاه کند. در این مقاله نام دندان‌ ها و دسته‌بندی آن‌ها را بررسی کردیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.