Taç uzunluğu arttırılması, diş kökünün etrafındaki dişeti ve kemiği çıkarmak için yapılan ağız ve diş ameliyatlarından biridir ve diş kökünün etrafındaki dişeti ve kemiği ve artık kökün kalan kenarları daha iyi onarımı için ve gülümseme desenini düzeltmek için kullanılır. Normal durumlarda, dişlerin kök uzunluğu büyüklük açısından uygun olabilir, ancak kenarlar diş eti dokusuyla veya kemik yüzeyinin altında kaplanır veya dişin tepesi diş etinin ön dişlerine takılır veya ön dişlerde diş eti ve diş eti yüzeyi uygun değildir, Sonuç olarak, uygun görünmmeye bilir.

Dijital güzellik diş hekimliğinin, bu tür problemlere birçok çözümü var ve en uygun kozmetik cerrahi yontemi tacın uzatılmasıdır. Bu tip ameliyatlarda diş etlerinin ve kemiklerin dokusunu yarmak, ayrımak ve çıkarmak dişlerin uzunluğunu arttırır, ek dokuları çıkararak daha fazla diş ortaya çıkar ve daha güzel bir görünüm elde edilir.

Diş kronunun uzunluğunun arttırılması, güzellik de dahil olmak üzere çeşitli yönlere sahiptir. Taç uzatmasının kullanımlarından biri, dişlerin çürümeye veya kırılmaya bağlı olarak tacın tamamını veya bir kısmını yitirmesi durumunda, bu problemin taç uzatma ameliyatı ile çözülebilmesi ve protezi dişlerin üzerine yerleştirme olasılığının daha kolay hale gelmesidir. Dijital diş hekimliğinde diş eti deformasyonu ve taç uzaması lazer ile yapılır. Bu işlem lazerle yapılır ve tamamen ağrısız ve kanamasız ve anestezik madde daha az kullanılır.

Diş hekimi ilk önce dijital tarayıcı kullanarak alanı tarar ve ardından dişeti ameliyatı tasarlayıp analiz etmek için görüntüleri yazılıma aktarır, son tasarımdan sonra, bir 3D yazıcı yardımıyla cerrahi kılavuzu üretilir. Bu kılavuz dişlerin üzerine yerleştirilir ve cerrahi alanı bir elektrocerrahi cihazı veya cerrahi bıçağıyla yüksek hassasiyet ve minimum sürede tedavi edilir. Dijital güzellik diş hekimliği ile mümkün olan en kısa sürede en güzel dişler yaratılır ve bu dijital diş mucizesidir.