ساییدگی مینای دندان

ساییدگی مینای دندان چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟

ساییدگی مینای دندان قدم اول آغاز بیماری‌های دندان است. با درمان ساییدگی مینای دندان از طریق مراجعه به بهترین دندانپزشک در غرب تهران می‌توان از بروز پیشامدهای دردناک بعدی دندان جلوگیری کرد. از آنجایی که ساییدگی مینای دندان با افزایش عمر، رژیم غذایی غلط و عدم بهداشت اصولی دهان و دندان رخ می‌دهد، توصیه می‌کنیم برای آشنایی هرچه بیشتر با علل و بروز این بیماری، با ما تا پایان مقاله همراه باشید.

باید گفت این مشکل در حالت کلی به علت فرسایش یا اصطکاک به وجود می‌آید. درمان ساییدگی مینای دندان یک درمان روتین دندانپزشکی است که اگر اصولی و درست انجام نشود یا اصلا برای درمان اقدامی صورت نگیرد، باعث پوسیدگی، خرابی و نهایتا به از دست دادن دندان می‌انجامد. بنابراین، داشتن آگاهی در مورد ساییدگی مینای دندان امری ضروری است.

مینای دندان چیست؟

سخت‌ترین بافت بدن مینای دندان است. مینای دندان بیرونی‌ترین لایه دندانی محسوب می‌شود و وظیفه‌اش حفاظت از عاج دندان‌ است. رنگ مینا می‌تواند از زرد روشن تا سفید مایل به خاکستری باشد. مینای دندان نقش بسیار مهمی در حفاظت از دندان‌ها در برابر پوسیدگی دارد؛ چون یک پوشش قوی است که لایه‌های داخلی دندان را از تاثیرات اسیدی و پلاک‌های دهان محافظت می‌کند.

برعکس سایر بافت‌های بدن مثل استخوان‌ها، مینای دندان فاقد سلول‌های زنده است و به همین دلیل، امکان ترمیم و بازسازی مجدد خود را ندارد. ۹۶درصد از مینا را مواد معدنی و 4 درصد باقی‌مانده را آب و مواد آلی تشکیل می‌دهند. این ماده غنی‌ترین عضو بدن از نظر کلسیم است و ۹۵درصد آن را ترکیبات کلسیم تشکیل می‌دهد.

ساییدگی مینای دندان چیست؟

گاهی وقت‌ها باکتری‌های موجود در پلاک، قند و نشاسته غذایی را به اسید تبدیل می‌کنند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، این اسیدهای موجود در پلاک شروع به از بین بردن مواد معدنی سالم بر مینای دندان می‌کنند. این فرایند موجب می‌شود که مینای دندان پوسیده شود و در دندان حفره تشکیل شود. با گذشت زمان، این حفره‌های مینای دندان افزایش می‌یابد و اندازه آن‌ها بزرگ می‌شود.

مینای دندان سطح سخت و بیرونی دندان است. اگرچه سخت‌تر از هر ماده دیگری در بدن است؛ اما می‌تواند به‌تدریج از بین برود یا فرسایش یابد و عاج نرم‌تر زیرین آن را نمایان کند. این از دست دادن مینای دندان ممکن است منجر به حساس شدن دندان شود. ساییدگی مینای دندان از شایع‌ترین بیماری‌های دهان و دندان است و دلایل مختلفی در پشت آن وجود دارد؛ از نحوه مسواک زدن گرفته تا انتخاب غذا و نوشیدنی.

راه‌های پیشگیری از ساییدگی مینای دندان

ساییدگی مینای دندان از جمله بیماری‌های دندان است و روش‌های مراقبت از دندان و پیشگیری از این بیماری به شرح زیر است:

۱. آگاهی یافتن از دلایل فرسایش و ساییدگی مینای دندان

۲. شناسایی نشانه‌های ساییدگی مینای دندان

۴. استفاده مرتب از دهانشویه حاوی فلوراید

5.  مراجعه منظم به دندانپزشکی برای معاینه دندان‌ها (2 بار در سال)

۵. درمان حاوی فلوراید با مشورت دندانپزشک

۶. مصرف مواد معدنی طبیعی برای حفظ، مراقبت و بازیابی دندان‌ها

 (با مشورت پزشک متخصص می‌توان مصرف مکمل‌های ویتامین “D”، کلسیم و چربی سالم مثل روغن نارگیل و آب قلم در رژیم غذایی روزانه گنجاند؛ زیرا امکان دارد به بازیابی مینای دندان کمک کند)

۷. ترمیم پوسیدگی و حفره‌های پدید آمده در دندان

8. اتمام و تکمیل مراحل ترمیم

9. استفاده از آدامس بدون قند و شستشوی دندان بلافاصله بعد از مصرف مواد قندی و نشاسته‌ای

نشانه‌های ساییدگی مینای دندان

نشاناه ساییدگی دندان می‌تواند از حساسیت به گرما و سرما تا مشکلات شدیدتر مانند ترک خوردن متغیر باشد.

علائم اولیه فرسایش دندان

تغییر رنگ: از آنجا که عاج دندان در هنگام فرسایشدندان در معرض دید قرار می گیرد،دندان در معرض دید قرار می گیرد، تغییر رنگ یا زرد شدن دندان‌ها ممکن است رخ دهد.هر چه در نتیجه فرسایش، عاج بیشتر در معرض دید قرار گیرد، دندان‌ها زردتر می‌شوند؛زیرا عاج به طور طبیعی زرد است. این تغییر رنگ مربوط به خود دندان است.دندان‌های زردی که به دلیل عدم رعایت بهداشت دندان یا مصرف محصولات تنباکو به این شکل ظاهر می‌شوند،مشکل کاملا متفاوتی را به جود می‌آورند.

حساسیت دندان: دندان‌های حساس از علائم بسیار رایج فرسایش دندان هستند؛ زیرا مینای دندان که از دندان‌ها محافظت می‌کند فرسوده می‌شود و عاج نمایان می‌شود. این عاج که سختی کمتری نسبت به مینای دندان دارد، به دما نیز حساس‌تر است و بیشتر در معرض پوسیدگی است.

 گرد شدن زاویه‌های دندان‌: در مراحل اولیه فرسایش دندان، معمولا دندان‌ها ظاهر گردی دارند. برجستگی‌های مینا از بین می‌رود و سطحی صاف‌تر یا گردتر باقی می‌گذارد. به طور مشابه، لبه‌های تیزتر دندان‌ها مانند نیش و ثنایا نیز گرد به نظر می‌رسند؛ زیرا مینای دندان در قسمت‌هایی از دندان که معمولا در تماس با غذا است، از بین می‌رود

شیشه‌ای شدن دندان: در مراحل اولیه فرسایش دندان غیرمعمول نیست که نوک‌ دندان‌های جلویی شفاف به نظر برسند. شفافیت دندان تابع نازک شدن مینای دندان است

علائم پیشرفته فرسایش دندان

ترک‌خوردگی دندان: اگر فرسایش دندان تا مرحله پیشرفته ادامه یابد،لبه‌های دندان شروع به ترک خوردن می‌کند یا اصطلاحا لب‌پر می‌شود در این مرحله،اسیدها و باکتری‌ها در دهان به دندان نفوذ می‌کنند که منجر به مشکلاتی از ایجاد حفره‌ها گرفته تا پوسیدگی ریشه‌ای دندان می‌شوند.

ضایعات فرسایشی: فرورفتگی‌های کوچکی که به عنوان حفره نیز توصیف می‌شوند، می‌توانند در نواحی گاز گرفتن دندان ظاهر شوند. این فرورفتگی‌ها نشان می‌دهند که مینای دندان به‌طور ناخوشایندی فرسایش یافته است.

حساسیت شدید: از آنجایی که مینای دندان در طول فرسایش دندان از بین می رود، دندان‌ها می‌توانند در مراحل پیشرفته ساییدگی مینای دندان بسیار حساس شوند. قرار دادن دندان آسیب‌دیده در معرض دماهای بسیار گرم یا بسیار سرد می‌تواند باعث ایجاد احساسی دردناک در دهان و فک شود.

علل ساییدگی مینای دندان چیست

یک اتفاق رایج زندگی در طول عمر بشر است. خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که بتوان از دندان‌ها محافظت کرد و از آسیب بیشتر آن جلوگیری کرد. به‌طور کلی، علل ساییدگی مینای دندان به شرح زیر است:

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی

مرکبات و غذاهای شیرین و همچنین نوشابه و آب میوه‌ها به ویژه آب ‌میوه‌های صنعتی بسیار اسیدی هستند. محدود کردن دفعات مصرف این غذاها و استفاده از نی می‌تواند به جلوگیری از ساییدگی کمک کند.

داروها

برخی از داروها می‌توانند تولید بزاق را کاهش دهند که باعث خشکی دهان می‌شود. بزاق برای فرایند معدنی‌سازی مجدد حیاتی است و بدون مقدار کافی آن، مینای دندان نمی‌تواند به‌سرعت خود را تقویت کند و در برابر فرسایش آسیب‌پذیر می‌شود.

برگشت اسید معده

رفلاکس یا برگشت اسید جریان معکوس اسید معده به مری و سپس دهان است. با گذشت زمان، این اسیدها می‌توانند دندان‌ها را فرسایش دهند. اگر شخص رفلاکس اسید شدید را تجربه می‌کند، ابتدا باید آن را درمان کند و بعد، برای درمان ساییدگی مینای دندان به بهترین دندانپزشک در غرب تهران مراجعه کند.

مسواک زدن نادرست دندان

از مسواک زدن شدید افقی و استفاده از مسواک با فرچه سفت باید اجتناب شود. همچنین، باید مراقب بود که از خمیردندانی که بیش از حد ساینده است استفاده نشود؛ زیرا می‌تواند باعث ساییدگی مینای دندان شود.

دندان به‌عنوان ابزار

استفاده از دندان‌ها به‌‌عنوان ابزار، مانند پاره کردن نوار چسب یا جویدن ناخن، می‌تواند دندان را بشکند یا دندان خراشیده شود و ترک  بردارد و در نهایت منجر به آسیب بیشتر به مینای دندان شود.

دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند بخشی از مینای دندان را از بین ببرد. جویدن آدامس بدون قند در طول روز و استفاده از محافظ دندان در شب راه‌های ساده‌ای برای جلوگیری از سایش  در اثر اصطکاک بیشتر دندان‌ها بر هم است.

فشردن و ناهماهنگی فک

ابفرکشن “Abfraction” به معنای ساییدگی در تاج دندان و کنار لثه است. چند دلیل مختلف برای ابفرکشن وجود دارد که اصلی‌ترین آن‌ها فشار اضافی ناشی از فشردن فک یا ناهماهنگی در حالت گاز گرفتن است. این ناهماهنگی منجر به سایش مخرب دندان‌ها می‌شود. اگر فکر می‌کنید علائم ابفراکشن را دارید، به بهترین  دندانپزشکی دیجیتال در تهران مراجعه کنید.

شایع‌ترین راه‌های درمان ساییدگی مینای دندان‌

درمان ساییدگی مینای دندان فقط توسط دندانپزشک متخصص امکان‌پذیر است و درمان خانگی برای درمان آن وجود ندارد. بنابراین، اگر فرد دچار ساییدگی مینای دندان شد، تنها می‌تواند به پزشک متخصص مراجعه کند.

باندینگ دندان “Dental bonding

در صورت بروز فرسایش جزئی تا متوسط مینای دندان​، می‌توان از روش‌های باندینگ دندان برای درمان بهره گرفت. باندینگ دندان دارای راه‌های درمانی است که طی آن مواد کامپوزیتی همرنگ دندان بر سطح دندان یا دندان‌هایی که دچار ساییدگی شده‌اند اجرا می‌شود تا از ساییدگی بیشتر جلوگیری کنند و هم ظاهر طبیعی‌تری داشته باشند.

ترمیم‌های دندان و کامپوزیت‌ ونیرها بخشی از این روش‌ درمانی هستند. افزون بر اصلاح طرح لبخند، باندینگ دندان نیز این امکان را دارد که حساسیت دندان‌ها را کمتر کند و مشکلات مرتبط با نامتوازن بودن لبخند را نیز برطرف کند. برای داشتن لبخندی دلنشین و خوشایند می‌توان به بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در غرب تهران مراجعه کرد.

لمینت دندان “Dental laminate

لمینت‌ لایه‌ای نازک برای بهبود رنگ، فرم و اندازه دندان‌ها است. این‌ لایه‌ از جنس کامپوزیت است و می‌تواند با باند شدن به سطح دندان، از حساسیت آن‌ها کم کند و در برابر آسیب و تغییر رنگ از دندان‌ها بیشتر محافظت کند.

روکش دندان “Dental crown

اگر دندانی بیش از حد آسیب دیده باشد یا دچار ساییدگی شده باشد، به دستور دندانپزشک متخصص می‌توان از روکش‌های دندانی برای بازیابی دندان‌ها استفاده کرد. روکش‌‌های دندان متنوع هستند که دندانپزشک بر طبق جنس و موقعیت دندان و همین‌طور مقدار و عمق ساییدگی مینای دندان‌ها، تشخیص می‌دهد که کدام نوع برای درمان بیمار مناسب است.

سخن پایانی درباره ساییدگی مینای دندان

بهترین راه برای درمان ساییدگی مینای دندان پیشگیری از بروز آن در قدم اول است. حتی اگر از پیش مقداری ساییدگی مینای دندان دارید، باز هم می‌توانید با رعایت بهداشت دندان و مراجعه به دندانپزشکی از بدتر شدن آن جلوگیری کنید. حتما به دنبال معاینه جامع توسط یک متخصص دندانپزشکی مورد اعتماد باشید. هر چه بیشتر برای رسیدگی به فرسایش مینای دندان صبر کنید، نیاز به روش‌های ترمیمی دندان گران‌تر و گسترده‌تر یا تجربیات دردناک مانند درمان ریشه بیشتر می‌شود.

به یاد داشته باشید: فرسایش مینای دندان غیر قابل برگشت است. هرچه در حال حاضر بهتر از لبخند خود مراقبت کنید، احتمال آسیب دائمی مینای دندان شما در آینده کمتر خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *