افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان چگونه است؟

افزایش طول تاج دندان یکی از روش‌های رسیدگی به بیش از حد دیده شدن لثه است. تاج قسمتی از دندان است که در بالای خط لثه قابل مشاهده است. برخی از افراد برای اهداف زیبایی دوست دارند این روش را انجام دهند؛ در حالی که برخی دیگر به این روش نیاز دارند. در این مقاله ما توضیح می‌دهیم که افزایش طول تاج شامل چه چیزی است، از جمله اینکه این درمان چگونه است، چه چیزی در طول این عمل می‌تواند در انتظار بیمار باشد و چه چیزی موجب بهبودی است.

هدف از افزایش طول تاج دندان چیست؟

این نوع درمان در دسته جراحی‌ دهان و دندان قرار می‌گیرد که شامل برداشتن بافت اضافی لثه و احتمالا مقداری استخوان در اطراف دندان‌های بالایی برای بلندتر به نظر رسیدن آن‌ها است. دندانپزشکان یا پریودنتیست‌ها (جراحان لثه) اغلب این روش استاندارد را انجام می‌دهند. در این مقاله می‌خواهیم به توضیح جراحی دندان چیست و هدف از انجام این جراحی بپردازیم.

اگر خط لثه ناهموار باشد، بلند کردن تاج می‌تواند خط لثه را برای ایجاد لبخند متقارن‌تری اصلاح کند. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی دیجیتال در تهران، این شیوه را با کمک علم دیجیتال در دندانپزشکی انجام می‌دهد. به همین دلیل، همیشه نتایج درمان این مرکز، از رضایت بالایی برخوردار است. افزایش طول تاج دندان ممکن است به دلایل درمانی دیگری نیز انجام شود. برای مثال، افزایش طول تاج ممکن است برای پشتیبانی از نصب روکش لازم باشد.

روش‌های افزایش طول تاج دندان

ممکن است به‌دلیل ترک‌خوردگی یا آسیب دندان نیاز به روکش یا کلاه دندان باشد. اگر پوسیدگی‌ درمان نشود، اغلب بیش از حد بزرگ می‌شود که نمی‌توان آن را با پر کردن ترمیم کرد یا برای بیمار روکش قرار داد. به‌طور کلی، دندانپزشکان ممکن است روش‌های افزایش طول تاج دندان را برای موارد زیر انجام دهند:

 • رفع نگرانی‌های زیبایی
 • پوسیدگی‌های زیر خط لثه را برای درمان در معرض دید قرار دادن
 • نواحی شکسته شده دندان را در معرض دید قرار دادن
 • برای اینکه بتوانند درمانی مانند نصب بریج را انجام دهند، ساختار بیشتری از دندان را در معرض دید قرار دادن

دندانپزشک مراقب حفظ استاندارد لثه به اندازه کافی برای حفظ سلامت ساختارهای دندان و لثه بیمار خواهد بود. از این رو، خاطرنشان می‌شود که این جراحی برای همه افراد مناسب نیست. هر کسی که به دلایل زیبایی به این روش علاقه‌مند است، باید این موضوع را با دندانپزشک خود در میان بگذارد.

بنابراین، به غیر از دلایل زیبایی، یک پریودنتیست نیز ممکن است قبل از اینکه بتواند بریج را قرار دهد یا یک روش ترمیمی دندانی دیگر را در پیش گیرد، جراحی افزایش طول تاج دندان را برای نمایاندن بیشتر ساختار دندان انجام دهد.

لبخند لثه‌ای و افزایش طول تاج دندان

لبخند لثه‌ای می‌تواند در نتیجه ژنتیک یا به دلیل عوامل دیگری مانند بهداشت نامناسب دندان ایجاد شود. افرادی که لبخند لثه‌ای دارند معمولا بیش از سه میلی‌متر از لثه آن‌ها هنگام خندیدن در معرض دید است. این روش شامل برداشتن بافت نرم و گاهی اوقات استخوان برای افزایش میزان قابل رویت دندان است. دندانپزشک متخصص یا پریودنتیست ممکن است این روش را روی یک دندان، چند دندان یا کل خط لثه انجام دهد.

دکتر برای اصلاح طرح لبخند

مزایای افزایش طول تاج دندان

بر خلاف بسیاری از درمان‌های زیبایی دندانپزشکی، افزایش طول تاج دندان فقط یک بار می‌تواند انجام شود. علاوه بر ایجاد لبخندی جذاب‌تر و متقارن‌تر، افزایش طول تاج دندان می‌تواند پوسیدگی دندان را کاهش دهد؛ زیرا قسمت بیشتری از دندان در معرض مسواک و نخ دندان قرار می‌گیرد. این درمان نیز می‌تواند دندان را از کشیده شدن نجات دهد و از مشکلات و هزینه‌های بیشتر بعدی پیشگیری کند.

جراحی افزایش طول تاج دندان

این روش سرپایی اغلب می‌تواند در حدود یک ساعت کامل شود؛ اما فردی که علاقه‌مند به افزایش طول تاج دندان است باید برای معاینه و بررسی مناسب بودن این روش به بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند مراجعه کند؛ زیرا اطمینان از سلامت کلی و داشتن لثه‌های سالم قبل از جراحی مهم است. برای حمایت از سلامت لثه و دندان، دندانپزشکی دیجیتال در تهران این موارد را توصیه می‌کند:

 • مسواک زدن مرتب دندان‌ها
 • نخ دندان کشیدن حداقل یک بار در روز
 • استفاده از دهانشویه
 • مراجعه مرتب به دندانپزشک برای ارزیابی جامع

قبل از افزایش طول تاج دندان، بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند یک آنالیز قبل از جراحی را برای تعیین محل جدید خط لثه انجام می‌دهد و بعد نتیجه درمان را توسط فناوری دیجیتال شبیه‌سازی می‌کند. همچنین، دندان‌ها، لثه و ساختارهای اطراف را ارزیابی خواهد کرد. این اطلاعات کمک می‌کنند تا در مورد مناسب‌ترین روش جراحی تصمیم گیری شود. در نهایت، «نتیجه درمان» پیش از هر اقدامی نشان فرد داده خواهد شد تا تصمیم نهایی برای انجام درمان گرفته شود.

یک پریودنتیست یا دندانپزشکی که در سلامت لثه تخصص دارد، بافت اضافی لثه را برمی‌دارد. در شرایط ویژه‌ای نیاز است که بافت استخوانی را برای نمایان شدن بیشتر دندان‌ها برداشته یا تغییر شکل دهد. تکنیک‌های مختلف افزایش طول تاج دندان عبارت‌اند از:

 • جراحی لثه
 • جراحی فلپ با تغییر موقعیت آپیکال
 • اکستروژن با جراحی

جراحی لثه برای روکش دندان چگونه است؟

نکات بعد از جراحی افزایش طول تاج دندان

در بعضی موارد، حد فاصل بافت لثه را می‌توان با لیزر مشخص کرد که اصطلاحا به آن کانتور کردن می‌گویند. در بعضی دیگر، ممکن است برای دستیابی به نتیجه مطلوب نیاز به برداشتن بخشی از استخوان‌ دندان باشد. افزایش طول تاج دندان به‌عنوان یک روش معمول دندانپزشکی در نظر گرفته می‌شود؛ اما درست مانند هر جراحی دهان دیگری، خطرات خاصی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

 • عفونت به احتمال زیاد نگرانی اصلی پس از درمان افزایش طول تاج است که دندانپزشک ممکن است آنتی بیوتیک برای پیشگیری یا درمان عفونت پس از جراحی را برای بیمار تجویز کند.
 • خونریزی نگرانی دیگری است که نیاز به نظارت و مدیریت دقیق دارد.

دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعد از عمل، نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به عوارض و کمک به روند بهبودی دارند.

پس از انجام عمل افزایش طول تاج دندان، در صورت داشتن هر گونه نگرانی در مورد وضعیت دندان‌ها و لثه‌ها، باید با دندانپزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت‌های روند بهبودی

بهبودی به نوع عمل و مهارت دندانپزشکی که آن را انجام داده است، بستگی دارد. لثه‌های بیمار احتمالا به چند ماه زمان نیاز دارند تا پس از عمل بلند کردن کامل تاج دندان بهبود یابند. بیشتر فعالیت‌های روزانه منظم می‌تواند بلافاصله پس از جراحی ادامه یابد. با این حال، همیشه باید تمام نکات یا دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از جراحی خود را برای بهبودی کامل رعایت کرد:

 مراقبت‌های بلافاصله بعد از جراحی

 • از کیسه یخ به مدت تقریبا 20 دقیقه در روز بعد از عمل جراحی برای کاهش تورم استفاده کنید.
 • برای کاهش خونریزی ناخواسته، از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های گرم خودداری کنید.
 • در 48 تا 72 ساعت اول از انجام فعالیت‌های سنگین باید خودداری کنید.
 • هر گونه داروی تجویز شده را طبق دستور دندانپزشک مصرف کنید.

نکات بیشتر برای بهبودی بهتر

 • لثه‌ها ممکن است مدتی طولانی به دمای سرد و گرم حساس باشند.
 • از مصرف غذاهای سفت، تند یا چسبنده در طول فرایند بهبودی اجتناب کنید.
 • غذاهای نرم و آب فراوان باعث می‌شود لثه‌ها سریع‌تر بهبود پیدا کنند.
 • به مدت هفت تا 10 روز الکل مصرف نکنید و سیگار نکشید.
 • از کشیدن زبان روی لثه‌های درمان‌شده خودداری کنید.
 • برای بررسی محل جراحی از کشیدن لب به بیرون خودداری کنید.
 • مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید.

نکته مهم اینکه اگر دندانپزشک قرار است دستگاهی مانند بریج را نصب کند، ممکن است منتظر بماند تا بهبودی کامل شود. بر اساس نظر دندانپزشکی دیجیتال در تهران، بهبودی کامل پس از جراحی افزایش طول تاج دندان ممکن است در قسمت دندان‌های پشتی شش تا 12 هفته طول بکشد؛ در حالی که بهبودی در قسمت دندان‌های جلویی ممکن است سه تا شش ماه طول بکشد.

 دندانپزشکی دیجیتال در تهران

خطرات جراحی افزایش طول تاج دندان

خطرات و عوارض مرتبط با جراحی افزایش طول تاج دندان شامل موارد زیر است؛ اما به آن‌ها محدود نمی‌شود:

 • درد و ناراحتی حین و بعد از جراحی
 • وارد شدن آسیب به دندان‌های مجاور
 • درد بعد از عمل، تورم، کبودی، خونریزی و عفونت
 • حساسیت دندان بعد از عمل در محل جراحی (مشکلی رایج که معمولا در عرض چند هفته برطرف می‌شود.)
 • احتمال رشد دوباره لثه
 • تغییر احساس یا بی‌حسی در صورت کشیده شدن یا آسیب دیدن اعصاب در ناحیه جراحی! (این مشکل ممکن است موقت یا دائمی باشد و بسیار نادر است.)
 • تاثیر منفی سیگار یا قلیان بر روند بهبودی

توجه به این نکته مهم است که با بهبودی و گذشت زمان، ممکن است لثه بیشتر جمع شود. اغلب به همین دلیل است که تا چند ماه پس از جراحی، پر کردن و قرار دادن بریج یا روکش نهایی صورت نمی‌گیرد.

در صورت انجام پرکردن یا روکش گذاشتن روی دندان بلافاصله بعد از جراحی، لبه پرکننده یا روکش در دهان نمایان می‌شود. از آنجایی که انقباض لثه باعث نمایان شدن بیشتر ریشه دندان می‌شود، به احتمال زیاد بیمار در برابر غذاها یا نوشیدنی‌های گرم، سرد یا شیرین حساسیت نشان خواهد داد که این حساسیت موقتی است.

سخن پایانی درباره افزایش طول تاج دندان

افزایش طول تاج دندان یک شیوه درمانی دندانپزشکی است که برای بازسازی بافت لثه یا استخوان به منظور زیبایی یا نمایان شدن بیشتر دندان برای روکش استفاده می‌شود. این کار روشی است بسیار رایج و در اکثر موارد کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. این روش بی‌خطر است؛ البته اگر توسط یک متخصص باتجربه انجام شود.

از این رو، انتخاب بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند می‌تواند شما را از این خطرات دور نگه دارد؛ زیرا یک متخصص همیشه از بهترین روش و بهترین ابزار در درمان بیماران خود استفاده می‌کند و با دارا بودن تجربه بالا و دانش کافی، بهترین کیفیت درمانی را در دندانپزشکی دیجیتال در تهران ارائه می‌دهد. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند اینجا است تا شما را در تعیین اینکه آیا افزایش طول تاج دندان برای شما مناسب است یا خیر، راهنمایی کند. برای انجام خدمات دندانپزشکی می‌توانید به کلینیک دکتر سید محمدرضا حسینی مراجعه نمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *