مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل را جدی بگیرید

مراقبت‌ بعد از کشیدن دندان عقل، به بهبود سریع فک کمک می‌کند و از طرفی، مانع بروز عفونت می‌شود. عفونت بزرگ‌ترین خطر بعد از جراحی دندان عقل است که با رعایت نکات توصیه‌شده می‌توان به‌راحتی از بروز آن جلوگیری کرد.

کشیدن دندان عقل

برای کشیدن دندان عقل، جراح لثه را می‌شکافد و معمولا با بریدن دندان، تکه های آن را از درون استخوان فک بیرون می‌کشد و سپس محل را بخیه می‌زند.

مهم‌ترین مزیت کشیدن دندان عقل این است که خطر ابتلا به مشکلات آتی سلامت دهان مانند بیماری لثه، پوسیدگی دندان، آسیب به دندان‌های مجاور، تحلیل استخوان و آسیب فک را کاهش می‌دهد. اگر قبلا به‌خاطر دندان عقل خود دچار درد شده‌اید، کشیدن دندان می‌تواند ناراحتی را کاهش دهد و شما را در مسیر سلامت دهان و دندان بهینه برگرداند.

بهبودی پس از جراحی برای برداشتن دندان عقل ممکن است تا 2 هفته طول بکشد. در این مدت، باید مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل را جدی بگیرید. ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • دهان و گونه‌های متورم: بعد از جراحی، احتمالا  تورم اطراف دهان، گونه‌ها، چشم‌ها و کناره‌های صورت را تجربه کنید.
 • مقداری کبودی خفیف: پوست صورت در ناحیه جراحی ممکن است تا 2 هفته کبود شود.
 • سختی حرکت فک: این مشکل باید طی 7 تا 10 روز از بین برود.
 • درد: اگر دندان سخت یا پیچیده خارج شده باشد، درد بدتر خواهد بود.
 • طعم ناخوشایند در دهان
 • سوزن‌سوزن شدن یا بی‌حسی صورت، لب‌ها یا زبان (اگرچه غیر معمول است)
 • وجود خونابه در دهان: معمولا تا یک یا دو روز بعد از جراحی، وجود خونابه در دهان طبیعی است.

هر گونه خونریزی زیاد، درد شدید یا هر علامت غیرعادی دیگر را فورا به دندانپزشک یا جراح دهان اطلاع دهید.

آشنایی با مراقبت‌ بعد از کشیدن دندان عقل

آشنایی با مراقبت‌ بعد از کشیدن دندان عقل

اقدامات زیر در جهت مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل مفید خواهد بود:

 1. از مسکن‌هایی مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید (همیشه دستورالعمل‌های دوز مصرفی را رعایت کنید.) شواهد نشان می‌دهد ایبوپروفن بهترین مسکن برای مصرف پس از کشیدن دندان عقل است.
 2. به مدت چند روز از فعالیت‌های شدید و ورزش خودداری کنید.
 3. از یک بالش اضافی برای حمایت از سر موقع خواب استفاده کنید.
 4. به مدت 24 ساعت از آبکشی دهان، تف کردن، خوردن نوشیدنی‌های گرم یا هر چیز دیگری که ممکن است لخته‌های خونی ایجاد شده در حفره خالی دندان را از بین ببرد، خودداری کنید (لخته‌ها به روند بهبودی کمک می کنند.)
 5. به مدت 24 ساعت از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 6. به مدت چند روز غذای نرم یا مایع بخورید و با دندان‌های دیگر خود بجوید.
 7. بعد از 24 ساعت محل استخراج را با دهانشویه ضدعفونی‌کننده به‌آرامی بشویید و این کار را به‌طور منظم در چند روز آینده به‌خصوص بعد از غذا خوردن تکرار کنید – همچنین، می‌توانید از آب ولرم با یک قاشق چایخوری نمک به‌عنوان دهانشویه برای کاهش درد و التهاب لثه استفاده کنید.

کار و رانندگی بعد از جراحی دندان عقل

یکی از مواردی که در پروسه مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل باید به آن توجه داشته باشید، رانندگی است. معمولا توصیه می‌شود پس از برداشتن دندان عقل یک یا دو روز از کار خود مرخصی بگیرید.

اگر از بی‌حسی موضعی استفاده شده باشد، می‌توانید بلافاصله پس از عمل رانندگی کنید؛ اما در صورت استفاده از مسکن یا اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شده است، حداقل 24 ساعت از رانندگی خودداری کنید.

بازگشت به حالت عادی

بعد از اینکه دندان عقل شما برداشته شد و هر گونه تورم و کبودی از بین رفت، دهان و صورت شما باید به حالت عادی بازگردد. معمولا بعد از چند روز می‌توانید مسواک بزنید. حتما دوره مصرف آنتی‌بیوتیک تجویزشده را کامل کنید. حدود یک هفته یا دو هفته پس از عمل، یک ویزیت دیگر ترتیب داده می‌شود. در این مرحله، بخیه‌های باقیمانده برداشته می‌شوند.

خونریزی بعد از جراحی دندان عقل

تا دو یا سه روز بعد از جراحی، خونریزی خفیف، ترشح یا قرمزی در بزاق غیرمعمول نیست. خونریزی بیش از حد با قرار دادن یک گاز بر روی ناحیه جراحی و گاز گرفتن محکم به مدت یک یا دو ساعت کنترل می‌شود.

اگر خونریزی ادامه داشت، گاز استریل را عوض کنید یا 30 دقیقه دیگر چای کیسه‌ای مرطوب را گاز بزنید. اسید تانیک موجود در چای کیسه‌ای با انقباض عروق خونریزی به تشکیل لخته کمک می‌کند. همچنین، می‌توانید با حفظ آرامش، ایستادن نشستن و اجتناب از ورزش، خونریزی را به حداقل برسانید.

کنترل درد

اگر درد متوسطی دارید، تیلنول، تیلنول فوق‌العاده قوی یا ایبوپروفن (موترین یا ادویل) را هر سه تا چهار ساعت مصرف کنید. برای درد شدید، داروهای مسکن تجویزشده را طبق دستور مصرف کنید. در صورت بروز جوش یا عوارض جانبی دیگر، مصرف آن‌ها را متوقف کنید. داروهای ضددرد می‌توانند باعث سرگیجه شوند؛ بنابراین، حتما حین بلند شدن احتیاط کنید. درد یا ناراحتی بعد از جراحی باید هر روز کاهش یابد. در صورت تداوم درد، به متخصص اطلاع دهید.

حالت تهوع بعد از جراحی

در صورت بروز تهوع یا استفراغ، حداقل تا یک ساعت پس از جراحی دندان عقل، چیزی نخورید. بعد از آن، به‌آرامی نوشابه، چای یا زنجبیل بنوشید. پس از برطرف شدن حالت تهوع، می‌توانید مصرف داروی تجویزشده را شروع کنید.

تورم و کبودی

تورم و کبودی، این واکنش طبیعی بدن به جراحی و ترمیم نهایی است. تورم تا روز بعد از عمل ظاهر نمی‌شود و روزهای بعد ممکن است تغییر رنگ سیاه، آبی، سبز یا زرد به دلیل پخش شدن خون زیر بافت‌ها رخ دهد. این وضعیت در چند روز اول بدتر می‌شود؛ اما به‌تدریج بهبود می‌یابد. گذاشتن یک پارچه سرد یا کیسه یخ روی صورت به کاهش تورم کمک می‌کند.

رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی دندان عقل

از جمله اقدامات مهم برای مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل توجه به نکات مهم رژیم غذایی است؛ ازجمله:

 • مقدار زیادی مایعات بنوشید (حداقل پنج تا شش لیوان در روز.)
 • از نی استفاده نکنید؛ زیرا حرکت مکیدن می‌تواند لخته خون را در اطراف محل جراحی از بین ببرد. توصیه می‌کنیم از غذاهای نرم و پر از کالری و پروتئین استفاده کنید.
 • سعی کنید هیچ وعده غذایی را حذف نکنید. اگر به خوردن ادامه دهید، احساس بهتری خواهید داشت، قدرت بیشتری خواهید داشت، ناراحتی کمتری خواهید داشت و سریع‌تر بهبود خواهید یافت.

بهداشت دهان

شب جراحی می‌توانید دندان‌های خود را مسواک بزنید؛ اما بهتر است این کار را نکنید. روز بعد از عمل جراحی کشیدن دندان عقل، باید حداقل پنج تا شش بار در روز؛ به‌خصوص بعد از غذا، شستشوی دهان با دهانشویه مخصوص را شروع کنید.

بخیه جراحی

بخیه دندان عقل به کاهش خونریزی کمک می‌کند و باعث بهبودی دندان عقل می‌شود. گاهی اوقات ممکن است بخیه‌ها کنده شوند. نگران نباشید و اگر بخیه‌ها کامل کنده شدند، دور شان بیندازید. بخیه‌ها حدود یک هفته پس از جراحی برداشته می‌شوند.

برخورد با بخیه جراحی برای مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

سایر عوارض کشیدن دندان عقل

از بقیه عوارض کشیدن دندان عقل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بی‌حسی لب، چانه یا زبان معمولا موقتی است.
 • افزایش جزئی دمای بدن پس از برداشتن دندان عقل غیرمعمول نیست. اگر تب ادامه داشت، با پزشک مشورت کنید.
 • ممکن است برآمدگی‌های سختی را در محل جراحی احساس کنید که دیواره‌های استخوانی‌ای هستند که دندان را نگه می‌دارند. آن‌ها معمولا بعد از مدتی صاف می شوند.
 • لب‌های شما ممکن است خشک و ترک‌خورده باشند – آن‌ها را مرطوب نگه دارید.
 • درد هنگام بلع و گلو درد طبیعی است و ظرف دو تا سه روز فروكش خواهد کرد.
 • سفتی عضلات فک ممکن است باعث مشکل در باز کردن دهان شود. این موضوع طبیعی است و بهتر خواهد شد.

سخن پایانی درباره مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل

جراحی دندان عقل جراحی حساس و سختی است و نیاز به مراقبت ویژه و تخصص افرادی مانند بهترین دندانپزشک در غرب تهران دکتر حسینی را دارد. در این مقاله در مورد این موضوع صحبت کردیم که چه نکاتی را باید برای مراقبت بعد از کشیدن دندان عقل رعایت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *