دکتر حسینی » ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان - قیمت ارتودنسی دندان و انواع آن

ارتودنسی یکی از مهم‌ترین درمان‌های دندان است که باعث ایجاد هماهنگی میان دندان‌های فک بالا و پایین می‌شود. ارتودنسی دندان کمک می‌کند تا بی‌نظمی و ناهنجاری‌های دندان و حتی فک از بین برود. شاید در نگاه اول به نظر برسد که این درمان تنها برای زیبایی دندان‌ها انجام می‌شود؛ اما باید بدانید که وجود بی‌نظمی در دندان‌ها باعث می‌شود که تمیز کردن دندان‌ها سخت باشد و به‌مرور زمان به بیماری‌های دهان و پوسیدگی دندان مبتلا شوید.

عکس ارتودنسی دندان قبل و بعد

جهت انجام خدمات ارتودنسی دندان با ما تماس بگیرید.

انواع ارتودنسی دندان

متخصص ارتودنسی با بررسی وضعیت دندان‌ها و انجام معاینات اولیه بهترین نوع ارتودنسی را برای بیمار مشخص می‌کند. به‌صورت کلی، انواع روش‌های ارتودنسی دندان شامل موارد زیر است:

 • ارتودنسی فلزی: یکی از قدیمی‌ترین روش‌های ارتودنسی دندان، نوع فلزی آن است. در این روش براکت‌های فلزی بر روی دندان قرار می‌گیرند. سپس، به کمک سیم فلزی، دندان‌ها را به سمت موقعیت مناسب حرکت می‌دهند.

 • ارتودنسی متحرک: این ارتودنسی درواقع دستگاهی سفارشی (شخصی‌سازی‌شده) است که درون دهان قرار می‌گیرد تا به دندان‌های بالا یا پایین شما شکل دهد. ازآنجایی‌که این ابزار به دندان نمی‌چسبد و در طول درمان در جای خود ثابت نمی‌ماند، به آن متحرک گفته می‌شود.

 • ارتودنسی ثابت: این ارتودنسی معمولاً به‌وسیله براکت‌هایی انجام می‌شود که روی دندان قرار می‌گیرند. سیم کشی دندان از رایج‌ترین انواع ارتودنسی ثابت محسوب می‌شود.

 • ارتودنسی لینگوال(نامرئی یا پشت دندانی): این نوع درمان تا حدودی برعکس ارتودنسی ثابت است. در این روش از ارتودنسی دندان، وسایل موردنیاز برای شکل دادن به دندان، در قسمت پشت آن نصب می‌شود. دلیل آن‌که به آن لینگوال گفته می‌شود، نزدیک بودن آن به زبان است.
  معمولا افرادی که سن بالایی دارند برای انجام مراحل ارتودنسی از این روش استفاده می‌کنند. در روش لینگوال به جای نصب براکت بر روی دندان، آن را در سطح پشت دندان‌ها نصب می‌کنند. این روش به عنوان ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می‌شود. از نظر عملکردی این روش مشابه با ارتودنسی فلزی است؛ اما از نظر هزینه بسیار بالاتر از روش‌های دیگر است.تنها مزیت استفاده از این روش مشخص نبودن سیم‌های ارتودنسی در دهان است. اما سختی‌های این روش باعث شده است تا کمتر کسی به سراغ این روش ارتودنسی دندان برود.

فیلم ارتودنسی دندان
ارتودنسی دندان قبل و بعد
 • ارتودنسی دیمون: این ارتودنسی یکی از انواع ارتودنسی ثابت است که در آن برای اتصال سیم فلزی و براکت، احتیاجی به استفاده از هیچ وسیله دیگری (نوار الاستیکی) نیست. یکی از جدیدترین و پیشرفته‌ترین روش‌های درمانی، ارتودنسی دیمون است. در این روش براکت‌ها قابلیت باز و بسته شدن به‌صورت خودکار را دارند. در صورت استفاده از این روش درمانی، تعداد مراجعات شما به مطب به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند.
  یکی از مزیت‌های استفاده از این روش، راحت‌تر انجام شدن بهداشت دهان و دندان است؛ چرا که در این روش دیگر نیاز به نصب کش ارتودنسی ندارید. اگرچه این روش از ارتودنسی هزینه بسیار زیادی دارد؛ اما فواید و مزیت‌های آن باعث شده است تا این روش به یکی از پرطرفدارترین روش‌های ارتودنسی دندان تبدیل شود.

 • ارتودنسی سرامیکی: در این نوع ارتودنسی، براکت‌ها سرامیکی بوده و رنگ شفافی دارند. همچنین سیم‌های موردنیاز برای ارتودنسی نیز شفاف هستند و به‌نوعی نامرئی محسوب می‌شوند. در این روش به جای استفاده از براکت‌ فلزی از براکت‌ سرامیکی استفاده می‌شود. این براکت‌ها به دلیل همرنگ بودن با رنگ دندان‌ها، قابل مشاهده نیستند.

 • ارتودنسی کوتاه‌ مدت: زمانی که برای کارکرد ارتودنسی وجود دارد، حدود 1 سال است. ارتودنسی اینویزیلاین به زمانی کمتر از ارتودنسی‌های دیگر نیاز دارد، به همین جهت به آن کوتاه‌مدت گفته می‌شود. در این روش از پلاک‌هایی استفاده می‌شود که علاوه بر شفاف بودن، متحرک هم هستند و باعث می‌شوند بیمار حین استفاده از آن بسیار راحت باشد. این ارتودنسی نیز به‌نوعی نامرئی است.

 •  ارتودنسی پیشگیری: در این روش از دستگاه خاصی استفاده نمی‌شود؛ بلکه ارتودنسی پیشگیری به تمام روش‌های درمانی گفته می‌شود که پیش از بروز ناهنجاری در دندان‌های کودک، انجام می‌شود تا از بروز هرگونه بی‌نظمی جلوگیری کند.
قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو

فیلم قبل و بعد از ارتودنسی دندان

با نگاهی به فیلم‌های قبل از ارتودنسی و مقایسه آن با نتایج بعد از درمان، متوجه می‌شویم که نتایج این روش بسیار شگفت‌انگیز است. این درمان، تمامی مشکلات ناشی از ناهماهنگی‌های دندان را حل کرده و درنهایت دندان‌هایی بسیار منظم و زیبا را به شما هدیه می‌کند. فرقی نمی‌کند که ناهماهنگی‌های میان دندان‌های شما از نوع کراس بایت باشد یا اوربایت و آندربایت، درهرصورت می‌توانید از روش‌های مختلف ارتودنسی برای درمان این مشکلات استفاده کنید.
افرادی که دندان‌هایشان تراکم زیادی دارد و یا فاصله‌ای غیرطبیعی میان آن‌ها وجود دارد، اشخاصی که دندان نهفته دارند و افرادی که دندان کج دارند، کاندیداهای مناسبی برای این درمان به‌شمار می‌روند. جالب است بدانید که اگر نسبت به انجام ارتودنسی اقدام نکنید، ممکن است بعدها مشکل شما شدت بیشتری گرفته و به دلیل ناهماهنگی‌های دندان و فشاری که به آن‌ها وارد می‌شود، در قسمت‌هایی مانند سر، پس سر و حتی شانه‌ها دچار درد شوید.
همچنین دندان‌های به‌هم‌ریخته بیشتر دچار پوسیدگی می‌شوند و به همین جهت ممکن است دهان شما بوی بدی بگیرد و حتی برای تنفس دچار مشکل شوید.

ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد؟

طول درمان ارتودنسی دندان کاملاً وابسته به روش مورداستفاده و همچنین میزان ناهنجاری دندان و فک بیمار است. به‌طورمعمول نتایج ارتودنسی از 6 ماه تا 2 سال نشان داده می‌شوند. زمانی که مشکلات چندان شدید نباشند، فرد در طول 6 ماه به نتیجه می‌رسد. حالتی هم وجود دارد که دندان‌های فرد بیش‌ازحد به‌هم‌ریخته هستند و از طرفی سن بیمار بالاست (از سن رشد گذشته است). در چنین وضعیتی ممکن است فرد حتی به زمانی بیشتر از 2 سال برای درمان احتیاج داشته باشد.
دقت داشته باشید که هر چه زودتر برای انجام ارتودنسی اقدام کنید، به زمان کمتری برای درمان احتیاج خواهید داشت. بدین ترتیب توصیه می‌شود که کودکان از سنین پایین تحت نظر متخصص قرار بگیرند تا در صورت لزوم، ارتودنسی پیشگیری انجام شود.

 

کدامیک از انواع ارتودنسی دندان برای من مناسب است؟

تشخیص بهترین نوع ارتودنسی دندان باید توسط یک متخصص انجام شود؛ زیرا عوامل زیادی وجود دارند که در انتخاب مناسب‌ترین روش تأثیر می‌گذارند. به‌طور مثال شرایط سنی، میزان به‌هم‌ریختگی دندان‌ها و بودجه‌ای که بیمار برای این درمان در نظر دارد از عوامل بسیار مهم در انتخاب نوع ارتودنسی محسوب می‌شوند. همچنین بیمار باید تمایل خود برای مرئی بودن یا نامرئی بودن ارتودنسی را بیان کند و سپس به متخصص اجازه بدهد که بهترین روش را به او پیشنهاد کند.

مراقب های بعد از ارتودنسی دندان

در طول درمان ارتودنسی دندان باید برخی نکات کلیدی را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را از این درمان گرفته و همچنین دچار مشکل نشوید. برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از ارتودنسی به شرح زیر هستند:

 • در روزهای اول می‌توانید برای کاهش درد، از مسکن‌ها استفاده کنید.
 • چنانچه احساس زخم در دهان داشتید، می‌توانید از ترکیب آب و نمک استفاده کنید.
 • نوبت‌های ویزیت و چکاب ماهانه خود را به‌موقع انجام دهید تا خطری متوجه ارتودنسی دندان شما نباشد.
 • روزهای اول و تا زمانی که به ارتودنسی عادت کنید، بهتر است از غذاهای نرم استفاده کنید و تا حد امکان نیز به غذایی گاز نزنید.
هزینه ارتودنسی دندان
 • بعد از هر بار غذا خوردن، دندان‌های خود را مسواک بزنید و به‌آرامی دستگاه ارتودنسی را تمیز کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که هیچ غذایی در دهان شما باقی نمانده باشد.
 • ارتودنسی باعث می‌شود که دندان‌های شما تا حدودی حساس شوند و از طرفی تمیز کردن آن‌ها با سختی بیشتری همراه باشد. بنابراین بهتر است مسواکی نرم برای خود انتخاب کنید.
 • اگر در شرایطی قرار گرفتید که امکان مسواک زدن ندارید یا مسواک خود را فراموش کردید، بهتر است چندین بار دهان خود را با آب بشویید تا دندان‌ها و ارتودنسی شما از باقی‌مانده غذا و چربی کاملاً پاک شود.
 • با مشورت متخصص، دهان‌شویه و خمیردندان مناسبی را انتخاب کنید که به دستگاه ارتودنسی شما آسیبی نرساند. استفاده از نخ دندان هم می‌تواند به تمیزشدن بیشتر دندان‌ها و کاهش احتمال پوسیدگی آن کمک کند.
 • هر زمان که احساس کردید تغییری در حالت قرارگیری ارتودنسی ایجاد شده است، به پزشک متخصص مراجعه کنید تا آن را بررسی کند. سهل‌انگاری در این مورد می‌تواند باعث شود که نتایج ارتودنسی به‌طورکلی تغییر کنند.

هزینه ارتودنسی دندان

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌ها برای افراد، هزینه ارتودنسی است. قیمت ارتودنسی دندان با توجه به نوع آن تعیین می‌گردد و نمی‌توان قیمت مشخصی را برای آن بیان کرد. به‌طور مثال ازآنجایی‌که انجام ارتودنسی لینگوال پیچیدگی زیادی داشته و نیازمند دقت بالایی می‌باشد، نسبت به دیگر انواع ارتودنسی هزینه بیشتری دارد. همچنین معمولاً تعرفه ارتودنسی دندان متحرک که برای کودکان درحال ‌رشد استفاده می‌شود، هزینه پایین‌تری نسبت به سایر روش‌ها دارد.
به‌طورکلی اگر بخواهیم انواع ارتودنسی را ازنظر هزینه، از کم به زیاد مرتب کنیم، ارتودنسی متحرک در ابتدای این لیست قرار دارد؛ جایگاه دوم به ارتودنسی ثابت فلزی تعلق می‌گیرد. ارتودنسی سرامیکی و سپس ارتودنسی دیمون و درنهایت هم ارتودنسی لینگوال به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

قیمت ارتودنسی دندان

انجام ارتودنسی دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

ارتودنسی دندان یکی از درمان‌هایی است که از حساسیت بالایی برخوردار است و به دقت بالایی نیاز دارد. در این روش دندان‌های فرد به‌مرورزمان از حالت غیرطبیعی خود خارج می‌شوند و نظم و ظاهر زیبایی پیدا می‌کنند. اگر اجرای درمان ارتودنسی به‌درستی انجام نشود، جهت‌گیری دندان‌ها با نتیجه مطلوب همراه نخواهد بود. بدین ترتیب بسیار مهم است که این درمان تحت نظر یک متخصص باتجربه و حرفه‌ای انجام شود.
کلینیک دکتر حسینی از بهترین مراکز دندانپزشکی در ایران است که مجهز به تجهیزات پیشرفته و به‌روز می‌باشد. چنانچه برای درمان مشکلات دندان‌های خود به دنبال مرکزی معتبر برای انجام ارتودنسی باکفیت و مقرون‌به‌صرفه هستید، می‌توانید به این کلینیک مراجعه کنید.