کامپوزیت یا ارتودنسی

ارتودنسی یا کامپوزیت، کدام بهتر است؟

برای متقاضیان مهم است که از بین ارتودنسی یا کامپوزیت بهترین گزینه را برای بهبود وضعیت دندان‌های خود انتخاب کنند. در مواردی که میزان کجی دندان‌ها جزئی باشد، استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی می‌تواند نیاز بیمار را به اصلاح دندان‌های نامرتب رفع کند. کامپوزیت دندان نسبت به ارتودنسی از حالت تهاجمی کمتری برخوردار است و مزیت‌های بیشتری دارد. در این مقاله می‌خواهیم مقایسه‌ای میان ارتودنسی و کامپوزیت داشته باشیم. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

ارتودنسی یا کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین دو راهی‌هایی که در میان متقاضیان وجود دارد، انتخاب شیوه کامپوزیت یا ارتودنسی برای اصلاح دندان‌ها است. کامپوزیت یک شیوه غیرتهاجمی است که هزینه کمتری نسبت به ارتودنسی دارد. اما گاهی بسته به وضعیت بیمار، حتما باید از ارتودنسی استفاده شود. به‌عنوان مثال، زمانی که دندان‌های فرد بیش از اندازه نامرتب باشند، ارتودنسی یک شیوه مناسب برای اصلاح وضعیت دندان‌هاست.

داشتن لبخند زیبا به سه عامل اصلی بستگی دارد:

1.    رنگ دندان

در صورتی که رنگ دندان‌های فرد بیش از اندازه تیره شده باشد، به کارگیری شیوه کامپوزیت ونیر یک راه بسیار عالی برای سفید کردن دندان‌ها است. در برخی از موارد به دلیل ترمیم کانال ریشه، دندان‌ها به رنگ تیره درمی‌آیند که انتخاب بهترین شیوه برای سفید کردن آنها بر عهده دندانپزشک است.

2.    موقعیت دندان‌

اگر فرد متقاضی دارای ناهنجاری‌‌ در فک و دندان است بهتر است برای اصلاح وضعیت لبخند خود از شیوه ارتودنسی استفاده کند. ارتودنسی یکی از شیوه‌های اصولی برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان‌ها است. در صورتی که موقعیت دندان‌ها وخیم نباشد، می‌توان از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد.

3.    شکل دندان

اگر دندان‌ها بسیار بلند یا کوتاه باشند، بهترین شیوه برای اصلاح این وضعیت استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی است. دندانپزشک با بررسی وضعیت شکستگی و ساییدگی دندان‌های متقاضی می‌تواند از کامپوزیت ونیر برای بهبود عیوب ظاهری استفاده کند.

با توجه به موارد گفته شده، انتخاب بین ارتودنسی یا کامپوزیت بر اساس وضعیت ظاهری دندان‌های بیمار امکان پذیر است. از کامپوزیت برای ضخامت دادن به دندان‌های نازک نیز استفاده می‌شود.

ارتودنسی همزمان با کامپوزیت

انجام ارتودنسی و کامپوزیت به شکل همزمان بر روی دندان‌های بیمار امکان‌پذیر است. در این شیوه، ابتدا دندانپزشک با انجام ارتودنسی سعی می‌کند تا موقعیت دندان‌ها و ناهنجاری‌های موجود را به شکل دقیق تصحیح کند. بعد از انجام ارتودنسی، شیوه کامپوزیت به کار گرفته خواهد شد تا ساختار دندان‌ها بهتر حفظ شود.

انجام کامپوزیت بعد از ارتودنسی باعث افزایش شفافیت دندان‌ها می‌شود. همچنین، این موضوع بر روی رنگ و انعکاس نور دندان‌ها بسیار مؤثر است. فواصل زمانی انجام این کار به شکل همزمان طی 1 الی 2 جلسه انجام می‌شود.

تفاوت‌های میان کامپوزیت یا ارتودنسی؟

کامپوزیت به جای ارتودنسی

بسیاری از مشکلات دندانپزشکی با استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی قابل درمان هستند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد به متقاضیان ارتودنسی یا کامپوزیت این امکان را می‌دهد تا بتوانند با قیمت مناسب، مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنند. از مشکلات دندانپزشکی زیبایی که با استفاده از کامپوزیت قابل حل هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.    دندان‌های آسیب‌دیده

اگر دندان‌ها به دلیل فرسایش دچار آسیب شده‌اند، استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی می‌تواند به‌عنوان یک راهکار عالی برای درمان شکستگی جزئی دندان‌ها باشد. این شیوه مقرون‌به‌صرفه و کمتر تهاجمی است.

2.    بستن فاصله میان دندان‌ها

یکی از رایج‌ترین مشکلات دهان و دندان، ایجاد فاصله میان دندان‌های جلویی است که از نظر زیبایی باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. به‌کارگیری شیوه کامپوزیت می‌تواند به‌عنوان یک راهکار عالی برای درمان این مشکل باشد.

3.    دندان‌های زرد

در صورتی که دندان‌ها به رنگ زرد تغییر شکل داده‌اند، استفاده از شیوه کامپوزیت می‌تواند در درمان این مشکل تاثیرگذار باشد. دندان‌های تیره نیز با استفاده از این شیوه قابل درمان هستند.

مقایسه هزینه کامپوزیت و ارتودنسی

کامپوزیت معمولا ارزان‌تر از شیوه ارتودنسی است. البته باید گفت که قیمت کامپوزیت دندان به جنس مصرفی و تعداد دندان‌هایی که باید تحت کامپوزیت قرار بگیرند بستگی دارد. در این میان، لیمنت دندان دارای قیمت دو برابری نسبت به روش‌های گفته‌شده است.

هزینه‌های ارتودنسی به دلیل مراجعه متعدد بیمار به دندانپزشکی به تعداد زیادی تقسیم می‌شوند که این امر فشار مالی را بر روی فرد کاهش می‌دهد؛ در صورتی که پرداخت هزینه کامپوزیت به‌صورت یک جا انجام می‌شود. مزیت بزرگ کامپوزیت به جای ارتودنسی این است که بیمار در هر مرحله از درمان می‌تواند در مورد کوتاهی، بلندی و تیزی دندان‌های خود نظر بدهد.

مزایای کدام بیشتر است کامپوزیت یا ارتودنسی؟

در انتخاب ارتودنسی یا کامپوزیت در نظر گرفتن مزایای انجام کار باعث می‌شود تا متقاضیان بهترین انتخاب را داشته باشند. کامپوزیت مزیت‌های بیشتری نسبت به ارتودنسی دارد که شامل موارد زیر هستند:

  • شیوه کامپوزیت بر خلاف روش ارتودنسی در یک جلسه قابل انجام است.
  • در شیوه کامپوزیت نیازی به آماده‌سازی دندان نیست.
  • در صورت آسیب رسیدن به کامپوزیت، ترمیم یا تعویض آن با کمترین هزینه و در یک جلسه قابل انجام است.
  • در روش کامپوزیت نیازی به برداشتن مینای دندان نیست که این امر باعث حفظ ساختار دندان می‌شود.
  • در شیوه کامپوزیت امکان همرنگ کردن موارد مورد استفاده با رنگ دندان‌های بیمار وجود دارد که برای بیماران دارای اهمیت است.

هر کدام از موارد گفته‌شده به‌عنوان برتری کامپوزیت نسبت به ارتودنسی محسوب می‌شوند. در واقع، متقاضیان با نظر دندانپزشک خود می‌توانند از میان این دو شیوه بهترین انتخاب را داشته باشند.

مزایای کدام بیشتر است کامپوزیت یا ارتودنسی؟

جمع‌بندی مقاله بهتر بودن ارتودنسی یا کامپوزیت

انتخاب یک شیوه صحیح برای اصلاح وضعیت دندان به مشکلات دهان و دندان بیمار بستگی دارد. ارتودنسی و کامپوزیت دو شیوه اصولی برای درمان ناهنجاری‌های فک و دهان به شمار می‌روند. اگر مشکل جدی برای دندان پیش نیامده باشد، دندانپزشک شیوه کامپوزیت را پیشنهاد می‌کند. در صورت وجود مشکلات چشمگیر در دهان و دندان، انتخاب شیوه ارتودنسی کارآمدتر است. اما همان‌طور که بیان کردیم، باید به صورت کامل آگاه باشید که کامپوزیت یا ارتودنسی چیست و هر کدام در چه زمانی برای‌مان کاربرد دارند.

در صورتی که بخواهید از میان شیوه‌های معرفی‌شده و انتخاب میان ارتودنسی یا کامپوزیت، بهترین روش را انتخاب کنید کافی است به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کرده تا با یک هزینه معقول به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *