دکتر حسینی » کامپوزیت یا ارتودنسی دندان؟کدامیک را انتخاب کنم؟
کامپوزیت یا ارتودنسی

کامپوزیت یا ارتودنسی دندان؟کدامیک را انتخاب کنم؟

برای متقاضیان مهم است که از بین ارتودنسی یا کامپوزیت بهترین گزینه را برای بهبود وضعیت دندان‌های خود انتخاب کنند. در مواردی که میزان کجی دندان‌ها جزئی باشد، استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی می‌تواند نیاز بیمار را به اصلاح دندان‌های نامرتب رفع کند. کامپوزیت دندان نسبت به ارتودنسی از حالت تهاجمی کمتری برخوردار است و مزیت‌های بیشتری دارد. در این مقاله می‌خواهیم مقایسه‌ای میان ارتودنسی و کامپوزیت داشته باشیم. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.
یکی از مهم‌ترین دو راهی‌هایی که در میان متقاضیان وجود دارد، انتخاب شیوه کامپوزیت یا ارتودنسی برای اصلاح دندان‌ها است. کامپوزیت یک شیوه غیرتهاجمی است که هزینه کمتری نسبت به ارتودنسی دارد. اما گاهی بسته به وضعیت بیمار، حتما باید از ارتودنسی استفاده شود. به‌عنوان مثال، زمانی که دندان‌های فرد بیش از اندازه نامرتب باشند، ارتودنسی یک شیوه مناسب برای اصلاح وضعیت دندان‌هاست. داشتن لبخند زیبا به سه عامل اصلی بستگی دارد:

  • رنگ دندان: در صورتی که رنگ دندان‌های فرد بیش از اندازه تیره شده باشد، به کارگیری شیوه کامپوزیت ونیر یک راه بسیار عالی برای سفید کردن دندان‌ها است. در برخی از موارد به دلیل ترمیم کانال ریشه، دندان‌ها به رنگ تیره درمی‌آیند که انتخاب بهترین شیوه برای سفید کردن آنها بر عهده دندانپزشک است.
  • موقعیت دندان‌: اگر فرد متقاضی دارای ناهنجاری‌‌ در فک و دندان است بهتر است برای اصلاح وضعیت لبخند خود از شیوه ارتودنسی استفاده کند. ارتودنسی یکی از شیوه‌های اصولی برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان‌ها است. در صورتی که موقعیت دندان‌ها وخیم نباشد، می‌توان از کامپوزیت به جای ارتودنسی استفاده کرد.
  • شکل دندان: اگر دندان‌ها بسیار بلند یا کوتاه باشند، بهترین شیوه برای اصلاح این وضعیت استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی است. دندانپزشک با بررسی وضعیت شکستگی و ساییدگی دندان‌های متقاضی می‌تواند از کامپوزیت ونیر برای بهبود عیوب ظاهری استفاده کند. با توجه به موارد گفته شده، انتخاب بین ارتودنسی یا کامپوزیت بر اساس وضعیت ظاهری دندان‌های بیمار امکان پذیر است. از کامپوزیت برای ضخامت دادن به دندان‌های نازک نیز استفاده می‌شود.

______________________________________________________________________________

برای مطالعه: ریتینر حین و بعد از ارتودنسی

______________________________________________________________________________

مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی

یکی از مزایای کامپوزیت نسبت به ارتودنسی دندان طول مدت درمان کوتاه آن است. به‌طوری‌که می‌توان در یک یا دو جلسه، کامپوزیت دندان را انجام داد و به نتیجه مطلوب رسید. همچنین از مزایای دیگر این روش می‌توان به هزینه کمتر نسبت به ارتودنسی، عدم نیاز به آماده‌سازی قبلی دهان و دندان، تغییر رنگ زیبا و مناسب دندان و درد و ناراحتی کمتر بعد از درمان اشاره کرد.
در انجام کامپوزیت دندان هیچ آسیبی به دندان ازجمله خراشیدگی وارد نمی‌شود. خوب است بدانید که برای قرار دادن کامپوزیت روی دندان شما احتیاجی به بیهوشی هم ندارید. همچنین انجام کامپوزیت برای افراد در سنین مختلف امکان‌پذیر است.
مراقبت از کامپوزیت کاملاً مانند مراقبت از دندان است و احتیاج به هیچ کار بیشتری ندارد. با کامپوزیت می‌توانید رنگ مناسب و ظاهری زیبا را در کمترین زمان برای دندان‌ها ایجاد کنید. درصورتی‌که انجام ارتودنسی به دلیل استفاده و استقرار طولانی مدت وسایل و مواد ارتودنسی روی دندان‌ها ممکن است موجب تغییر رنگ دندان‌ها و زرد شدن آنها شود.

مزایای ارتودنسی نسبت به کامپوزیت

ارتودنسی مشکل دندان‌ها و فک را به‌طور اصولی و اساسی برطرف می‌کند. در این روش به مرور زمان دندان‌ها و فک به جایگاه اصلی خود هدایت می‌شوند. انجام این کار علاوه بر زیبایی باعث بهبود عملکرد دندان‌ها و فک نیز خواهد شد. این در حالی است که کامپوزیت ظاهر دندان‌ها را بهبود می‌بخشد و در ارتقا عملکرد دندان‌ها و فک نقش چندانی ندارد.
کامپوزیت روکشی سرامیکی است که دندانپزشک روی دندان‌ها قرار می‌دهد تا زیبایی ظاهری دندان‌های شما تصحیح شود ولی وقتی از ارتودنسی برای درمان استفاده می‌شود دندان‌ها در جای مناسب خود قرار می‌گیرند. در نتیجه جویدن غذا بهتر انجام می‌شود و مشکلات گوارشی نیز کاهش می‌یابند. همچنین به دلیل اینکه در ارتودنسی فاصله بین دندان‌ها در شرایط استاندارد قرار می‌گیرند تمیز کردن آنها بهتر انجام می‌شود و طول عمر دندان‌ها افزایش می‌یابد.
کامپوزیت‌ها به‌راحتی لکه‌دار می‌شوند و رنگ خود را از دست می‌دهند. همچنین کامپوزیت دندان به‌راحتی در اثر فشار و ضربه می‌شکنند و شما باید هر چند وقت یکبار برای ترمیم و تعویض آنها به دندانپزشک مراجعه کنید. در مقابل، برای انجام ارتودنسی چنین مشکلاتی رخ نمی‌دهد.

 ارتودنسی به جای کامپوزیت

فرآیند انجام و کاربرد ارتودنسی با کامپوزیت متفاوت است هرچند که هر دو زیبایی را برای دندان‌های شما به ارمغان می‌آورند. روش درمان ارتودنسی برای افرادی که ترتیب قرار گرفتن دندان‌های آنها مناسب نیست یا دندان‌های کج دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک متخصص پس از بررسی و معاینه‌های تخصصی برای تصحیح موقعیت دندان‌ها نوع مناسب ارتودنسی را به شما پیشنهاد می‌دهد.
از طرفی اگر جزو افرادی هستید که فقط تمایل دارید ظاهر دندان‌های خود را بهبود دهید بهتر است از کامپوزیت دندان بهره‌مند شوید. البته برای انجام این کار هم لازم است ابتدا پوسیدگی و یا شکستگی دندان‌ها ترمیم شود . پس از آن کامپوزیت را انجام دهید.

تفاوت‌های میان کامپوزیت یا ارتودنسی؟

 

کامپوزیت به جای ارتودنسی

بسیاری از مشکلات دندانپزشکی با استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی قابل درمان هستند. انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد به متقاضیان ارتودنسی یا کامپوزیت این امکان را می‌دهد تا بتوانند با قیمت مناسب، مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنند. از مشکلات دندانپزشکی زیبایی که با استفاده از کامپوزیت قابل حل هستند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندان‌های آسیب‌دیده

اگر دندان‌ها به دلیل فرسایش دچار آسیب شده‌اند، استفاده از کامپوزیت به جای ارتودنسی می‌تواند به‌عنوان یک راهکار عالی برای درمان شکستگی جزئی دندان‌ها باشد. این شیوه مقرون‌به‌صرفه و کمتر تهاجمی است.

بستن فاصله میان دندان‌ها

یکی از رایج‌ترین مشکلات دهان و دندان، ایجاد فاصله میان دندان‌های جلویی است که از نظر زیبایی باعث کاهش اعتمادبه‌نفس در افراد می‌شود. به‌کارگیری شیوه کامپوزیت می‌تواند به‌عنوان یک راهکار عالی برای درمان این مشکل باشد.

دندان‌های زرد

در صورتی که دندان‌ها به رنگ زرد تغییر شکل داده‌اند، استفاده از شیوه کامپوزیت می‌تواند در درمان این مشکل تاثیرگذار باشد. دندان‌های تیره نیز با استفاده از این شیوه قابل درمان هستند.

ارتودنسی همراه با کامپوزیت

انجام ارتودنسی و کامپوزیت به شکل همزمان بر روی دندان‌های بیمار امکان‌پذیر است. در این شیوه، ابتدا دندانپزشک با انجام ارتودنسی سعی می‌کند تا موقعیت دندان‌ها و ناهنجاری‌های موجود را به شکل دقیق تصحیح کند. بعد از انجام ارتودنسی، شیوه کامپوزیت به کار گرفته خواهد شد تا ساختار دندان‌ها بهتر حفظ شود. انجام کامپوزیت بعد از ارتودنسی باعث افزایش شفافیت دندان‌ها می‌شود. همچنین، این موضوع بر روی رنگ و انعکاس نور دندان‌ها بسیار مؤثر است. فواصل زمانی انجام این کار به شکل همزمان طی 1 الی 2 جلسه انجام می‌شود.
انتخاب یک شیوه صحیح برای اصلاح وضعیت دندان به مشکلات دهان و دندان بیمار بستگی دارد. ارتودنسی و کامپوزیت دو شیوه اصولی برای درمان ناهنجاری‌های فک و دهان به شمار می‌روند. اگر مشکل جدی برای دندان پیش نیامده باشد، دندانپزشک شیوه کامپوزیت را پیشنهاد می‌کند. در صورت وجود مشکلات چشمگیر در دهان و دندان، انتخاب شیوه ارتودنسی کارآمدتر است. اما همان‌طور که بیان کردیم، باید به صورت کامل آگاه باشید که کامپوزیت یا ارتودنسی چیست و هر کدام در چه زمانی برایمان کاربرد دارند. در صورتی که بخواهید از میان شیوه‌های معرفی‌شده و انتخاب میان ارتودنسی یا کامپوزیت، بهترین روش را انتخاب کنید کافی است به یک دندانپزشک متخصص مراجعه کرده تا با یک هزینه معقول به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

 

مزایای کدام بیشتر است کامپوزیت یا ارتودنسی؟

 

کامپوزیت ارزان تر است یا ارتودنسی

با توجه به شرایط اقتصادی آگاهی از هزینه‌های درمان دندان‌ها برای همه افراد اهمیت دارد تا بتوانند در کنار قیمت مناسب خدمات مناسب و رضایت‌بخشی را نیز دریافت کنند. اگر مشکل دندان‌های شما سطحی و ظاهری باشد توصیه می‌شود از کامپوزیت استفاده نمایید. در این صورت هزینه‌ها برای شما تا حد قابل توجهی کاهش می‌یابد اما اگر دندان‌های نامرتبی دارید، به دست آوردن زیبایی آنها مستلزم هزینه‌های بیشتر ارتودنسی است.
باتوجه به تفاوت‌های کامپوزیت و ارتودنسی، بیمار یا زیباجو به این فکر می‌کند که کامپوزیت کنم یا ارتودنسی؟ پیشنهاد ویژه ما برای شما این است که برای اطلاع از هزینه‌ها و دستیابی به بهترین و تخصصی‌ترین خدمات دندانپزشکی به دندانپزشکی دکتر حسینی مراجعه کنید. شما در این کلینیک می‌توانید پس از دریافت مشاوره از پزشکان متبحر و باتجربه علاوه بر اینکه بهترین روش درمانی را انتخاب خواهید کرد از هزینه ترمیم دندان‌هایتان نیز آگاه شوید.

آیا می توان درمان ارتودنسی را با کامپوزیت تکمیل کرد؟

ممکن است این سؤال در ذهن شما شکل بگیرد که با توجه به تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی آیا ارتودنسی و کامپوزیت همزمان می‌توانند استفاده شوند و در کنار هم نتایج بهتری را به همراه داشته باشند؟ در پاسخ باید بگویم بله. این دو روش می‌توانند مکمل هم باشند.
شما می‌توانید همزمان که ارتودنسی انجام می‌دهید از کامپوزیت هم استفاده کنید. درواقع انجام این دو روش در کنار هم امکان‌پذیر است. بااین‌حال بهتر است بعد از طی مراحل ارتودنسی، از کامپوزیت برای زیباتر شدن شکل و رنگ دندان‌ها استفاده کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *