دکتر حسینی » ارتودنسی تیکه ای یا چند دندان چیست و چه مزیتی دارد؟

ارتودنسی تیکه ای یا چند دندان چیست و چه مزیتی دارد؟

ارتودنسی تیکه ‌ای که به آن ارتودنسی چند دندان نیز گفته می شود، روشی درمانی برای اصلاح مشکلات تعدادی از دندان های جلویی است. پس برای پاسخ به این سؤال که ارتودنسی تیکه ای چیست، می توان گفت روشی است که در آن براکت‌ ها و سیم‌ های کمانی بر روی چند دندان بالایی یا پایینی قرار گرفته تا موقعیت دندان‌ ها به بهترین حالت منظم شود.

__________________________________________________________________________

مطالعه بیشتر: ارتودنسی پیشگیری چیست ؟

__________________________________________________________________________

روش های ارتودنسی چند دندان یا تیکه ای

ممکن است این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که روش های انجام ارتودنسی چند دندان چیست؟ ارتودنسی تیکه ای یا چند دندان شامل روش های مختلفی می شود که در ادامه بررسی می کنیم.

 1. ارتودنسی تیکه ای پشت دندانی: در این روش، براکت‌ ها و سایر اجزا در قسمت داخلی دندان ‌ها نصب شده و در ظاهر دیده نمی شوند.
 2. ارتودنسی تیکه ای با روش معمولی: در این روش، ارتودنتیست براکت‌ ها را بر روی دندان ‌های کج نصب می ‌کند. درمان از طریق این روش معمولاً حدود 2 سال به طول می انجامد.
 3. ارتودنسی تیکه ای با طول درمان شش ماه: این روش مناسب برای افرادی است که دندان ‌های کج آن‌ ها انحرافات کمی داشته و به تشخیص دندانپزشک، اصلاح دندان ‌ها در مدت 6 ماه امکان ‌پذیر است.

روش های ارتودنسی چند دندان

ارتودنسی چند دندان به روش معمولی

در ارتودنسی چند دندان به روش معمولی، ارتودنتیست دقیقاً براکت ‌ها را بر روی دندان‌ های بیمار نصب می ‌کند. در طی دوره درمان، ارتودنتیست با استفاده از براکت ‌ها و تجهیزات دیگر، ترتیب دندان‌ ها را بهبود می ‌بخشد تا دندان‌ ها به موقعیت درست خود برسند.

ارتودنسی تیکه ای شش دندان جلو

ارتودنسی تیکه ای شش دندان جلو، به منظور بهبود جنبه‌ های زیبایی انجام می ‌شود. این روش برای هر چه بهتر شدن ترتیب و هماهنگی دندان‌ های جلویی مناسب بوده و معمولا برای درمان مشکلات فک و دهان به ‌کار نمی ‌رود. مهمترین نقطه قوت این روش، اصلاح عدم هماهنگی و ترتیب نامناسب دندان ‌هاست.

ارتودنسی چند دندان برای فک پایین یا بالا

اصولاً، متخصصان توصیه می‌ کنند که درمان ارتودنسی دندان برای هر دو فک (پایین و بالا) به صورت هم زمان انجام شود؛ زیرا این روش برای افرادی که مشکلات ترتیب دندان ‌ها و عضلات فکی دارند، بسیار مناسب است. اگر بپرسید مزایای درمان همزمان فک ‌های بالا و پایین ارتودنسی تیکه ای چیست، باید بگوییم که تنظیم ترتیب دندان ‌ها و فک ‌ها، مرتب‌ سازی عضلات فکی و پیشگیری از مشکلات آینده برخی مزایای انجام این نوع ارتودنسی است.

ارتودنسی چند دندان برای فک پایین یا بالا

مزایای ارتودنسی چند دندان

مزایای ارتودنسی تیکه ای دندان عبارتند از:

 • بهبود تلفظ
 • دوره درمانی کوتاه مدت
 • بهبود بهداشت دهان و لثه
 • بهبود زیبایی و اعتماد به نفس
 • تصحیح مشکلات استقرار دندانی
 • کاهش خطر مشکلات مفصل فک
 • هزینه کمتر نسبت به ارتدودنسی کامل

کاربردهای ارتودنسی تیکه ای

کارایی ارتودنسی تیکه ای بسیار متنوع است که برخی از آن ها شامل موارد زیر می شوند:

 • آندربایت: بهبود ناهماهنگی فک ‌ها
 • بی نظمی دندان ‌ها: بهبود بهم ریختگی
 • کراس بایت: تصحیح ناهماهنگی فک ‌ها
 • اپن بایت: ترتیب جلوه‌ دهی مناسب دندان ‌ها
 • زاویه داشتن دندان ‌ها: ترتیب مناسب دندان ‌ها
 • مکیدن شست در کودکی: بهبود مشکلات مکیدن
 • فاصله ‌گذاری: ایجاد فضای مناسب بین دندان ‌ها

کاربردهای ارتودنسی تیکه ای

تفاوت ارتودنسی تیکه ای با ارتودنسی کامل

ارتودنسی تیکه‌ ای معمولاً محدود تر بوده و فقط برای اصلاح مشکلات چند دندان جلویی مورد استفاده قرار می ‌گیرد. در صورتی که روش کامل گسترده ‌تر بوده و برای بهبود موقعیت دندان ها در هر دو فک (بالا و پایین)، ترتیب بایت ‌ها و ارتقاء جلوه کامل دهان به ‌کار می‌رود.

ارتودنسی تیکه ای باعث بهبود چه مشکلاتی می شود؟

این روش می ‌تواند برای حل یک سری مشکلات مهم در دهان و صورت مؤثر باشد. برخی از مشکلاتی که با ارتودنسی تیکه ای قابل حل هستند عبارتند از:

 • تراز دهان و ترتیب دندان ‌ها: ارتودنسی تیکه ای باعث تراز دهان و قرار گیری صحیح دندان ها در ردیف خود می شود.
 • ترتیب صحیح فک‌ها: این تکنیک می‌تواند مشکلاتی مانند فک بزرگ (پروگناتیسم) یا فک کوچک (رتروگناتیسم) را تصحیح کرده و ترتیب صحیح آن ها را بهبود ببخشد.
 • جلوگیری از انسداد مسیر هوا: در برخی موارد، مشکلات دندانی می‌تواند منجر به انسداد مسیر هوا و مشکلات تنفسی شده که این روش در بهبود این مشکلات تأثیر بسزایی دارد.

در برخی افراد، دندان‌ها به شکل نامناسب ترک خورده یا در نقاط غیرمعمول بر روی هم اصطکاک دارند. این مشکلات باعث سایش و فشار زیاد بر روی دندان‌ها شده که می‌تواند به ترکیدگی و آسیب دندان‌ها منجر شود. استفاده از ارتودنسی تیکه ای باعث رفع این مشکلات می شود.

رفع مشکلات با ارتودنسی تیکه ای

مدت زمان ارتودنسی تیکه ای

مدت زمان ارتودنسی تیکه ‌ای متفاوت است و بستگی به وضعیت بیمار و نوع مشکلات دندانی دارد؛ اما این روش معمولاً زمان کمتری نسبت به ارتودنسی داشته و بین 3 الی 6 ماه به طول می انجامد. نکته مهم این است که دندان پزشک با بررسی مشکلات شما و برنامه درمانی مناسب، می ‌تواند تخمینی از مدت زمان مورد نیاز برای بهبود مشکلات دندانی شما ارائه دهد.

طول درمان ارتودنسی تیکه ای

طول درمان ارتودنسی تیکه ای بسته به مشکلات دندانی و جوانب دیگر هر فرد متفاوت بوده و معمولاً این درمان در روش تکه ای نصف زمان ارتودنسی کامل است. البته در موارد پیچیده ‌تر که نیاز به تغییرات بزرگ تری وجود دارد، ممکن است مدت زمان بیشتری نیاز باشد.

کاندیدای مناسب ارتودنسی تیکه ای

کاندیدای مناسب برای ارتودنسی تیکه ‌ای عبارتند از افرادی که:

 • دندان ها در فک بالا و پایین در یک امتداد قرار نمی‌ گیرند.
 • درنتیجه پر کردن و یا کشیدن، بین دندان ها فاصله افتاده است.
 • فاصله بین دندان های بالایی و پایینی که باعث مشکل در جویدن می شود.
 • دندان‌ های پایینی یا دندان‌ های جلویی به شدت به سمت بیرون قرار دارند.
 • دندان‌ های بالایی جلوتر از دندان ‌های پایینی قرار گرفته و حالت بیرون زدگی دارند.

کاندیدای مناسب ارتودنسی تیکه ای

مراقبت های بعد از ارتودنسی تیکه ای

مواظبت منظم از دندان‌ها، استفاده از محافظ دندانی (ریتینر بعد از ارتودنسی)، انجام بررسی های دوره ‌ای، پیروی از دستورات پس از درمان برخی از نکات برای مراقبت بعد از ارتودنسی است.
مهمترین نکته این است که در تمام مراحل ارتودنسی تیکه ‌ای، مراجعه به یک دندانپزشک متبحر و کلینیک مجهز، تضمین کننده موفقیت ارتودنسی شماست. با مراجعه به کلینیک دکتر حسینی می توانید کلیه خدمات، ایمپلنت دیجیتال، ارتدودنسی دیجیتال، پروتز متحرک، بلیچینگ و بسیاری خدمات دیگر را با بالاترین کیفیت دریافت کنید. درنظر داشته باشید که دندانپزشکی دیجیتالی این مرکز فرایندهای پیشین درمانی را آسان‌تر، سریع‌تر و با دقت بیشتری انجام می دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *