ارتودنسی رنگی در دهان

ارتودنسی رنگی چیست و در دندانپزشکی چه کاربردی دارد؟

احتمالا متوجه شده‌اید که ارتودنسی رنگی بیشتر در میان کودکان و نوجوانان رواج دارد. اما همه افراد می‌توانند از بندهای رنگی برای ارتودنسی خود استفاده کنند. اگر شما هم به فکر مرتب کردن دندان‌های خود افتاده‌اید و می‌خواهید از بندهای رنگی برای ارتودنسی خود استفاده کنید، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید راحت‌تر رنگ بریس‌های ارتودنسی خود را انتخاب کنید. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

ارتودنسی رنگی چیست؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد، درمان مستقلی تحت عنوان ارتودنسی به صورت رنگی نداریم. اگر بدانید که ارتودنسی دندان چیست، پس می‌دانید که در واقع این نوع ارتودنسی در دسته‌بندی انواع ارتودنسی مانند ثابت، متحرک، نامرئی و… قرار نمی‌گیرد. این نوع ارتودنسی یک اصطلاح ساده‌ای است که در ارتودنسی ثابت برای برخی از بیماران استفاده می‌شود.

ارتودنسی ثابت فلزی به عنوان یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای مرتب کردن دندان‌های نامنظم مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش برای اصلاح فرم و موقعیت دندان‌ها از سیم و براکت استفاده می‌شود. در واقع بریس به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های ارتودنسی رنگی از اجزای مختلفی از جمله براکت، باند، سیم قوس‌دار و الاستیک تشکیل شده است.

در ارتودنسی ثابت، دندانپزشک براکت‌ها را به جلوی دندان‌های بالا و پایین متصل می‌کند. سپس سیم قوس‌دار را از میان این براکت‌ها عبور می‌دهد تا براکت‌ها به یکدیگر وصل شوند. باندهای فلزی، دندان‌های آسیاب انتهایی را به یکدیگر وصل می‌کنند. در نهایت برای اتصال براکت‌های بالا و پایین از الاستیک یا کش ارتودنسی استفاده می‌شود. این الاستیک‌ها رنگ‌های مختلفی دارند و باعث می‌شوند تا ارتودنسی شما به صورت رنگی به نظر برسد.

الاستیک‌ها یا کش‌های ارتودنسی که بیشتر برای ارتودنسی ثابت استفاده می‌شوند، وظیفه مرتب نگه داشتن دندان‌ها را برعهده دارند. دندانپزشک می‌تواند از این کش‌ها برای جهت دادن به دندان‌ها استفاده کند. برخی از افراد ترجیح می‌دهند که از کش‌های بی‌رنگ یا سفید استفاده کنند؛ اما بیشتر کودکان و نوجوانان الاستیک‌های رنگی را برای درمان ارتودنسی خود انتخاب می‌کنند.

انتخاب بهترین و زیباترین رنگ ارتودنسی

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که در ارتودنسی رنگی چگونه بهترین و زیباترین رنگ را انتخاب کنید، این چند نکته ساده به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین رنگ را برای خود یا فرزندتان انتخاب کنید:

1- مشورت با متخصص ارتودنسی

انتخاب رنگ مناسب برای بریس‌های ارتودنسی کار بسیار دشواری است. اگر تجربه اول شما در این کار است، پیشنهاد می‌کنیم که با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید. او می‌تواند ترکیب رنگ‌هایی که برای شما مناسب است را پیشنهاد بدهد. همچنین شما می‌توانید با مشاهده نمونه کارهای متخصص خود، در رابطه با رنگ مورد نظر خود تصمیم‌گیری بهتری داشته باشید.

2- استفاده از ترکیب رنگ‌ها با یکدیگر

ممکن است برای شما نیز این سوال پیش آمده باشد که آیا در ارتودنسی می‌توان از ترکیب چند رنگ استفاده کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که انتخاب رنگ در ارتودنسی یک امر سلیقه‌ای است؛ بنابراین این امکان برای هر کسی وجود دارد که از چندین رنگ در ارتودنسی خود استفاده کند. اما به لحاظ زیبایی پیشنهاد می‌کنیم که رنگ‌های انتخابی را به صورت هماهنگ با یکدیگر انتخاب کنید.

همچنین می‌توانید یک رنگ غالب را برای ارتودنسی رنگی انتخاب کرده و سایر رنگ‌ها را متناسب با آن انتخاب کنید.

3- انتخاب رنگ براساس علاقه

در انتخاب رنگ ارتودنسی می‌توانید از رنگ‌های مورد علاقه خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید رنگ‌هایی که معنای خاصی دارند را انتخاب کنید. به صورت کلی بهتر است رنگی را انتخاب کنید که با آن راحت‌تر هستید و حس خوبی را به شما منتقل می‌کند.

4- انتخاب رنگ متناسب با رنگ پوست صورت

یکی دیگر از نکات بسیار مهم برای انتخاب رنگ سیم ارتودنسی، انتخاب آن براساس رنگ پوست و مو است. بهتر است رنگ انتخابی شما با رنگ پوست و مو در تضاد نباشد. اگر رنگ پوست یا موهای شما تیره است، بهتر است رنگ‌های روشن مانند آبی، بنفش و صورتی را برای رنگ ارتودنسی خود انتخاب کنید.

در غیر این صورت اگر پوست سفیدی دارید و رنگ‌ موهای شما روشن است، رنگ‌های ملایم مانند قرمز، بنفش، سبز، آبی و… می‌توانند بهترین انتخاب برای ارتودنسی رنگی باشند.

انتخاب ارتودنسی رنگی متناسب با رنگ پوست صورت

5- انتخاب رنگ با توجه به رنگ چشم

اگر رنگ چشم‌های شما قهوه‌ای است، بهتر است رنگ ارتودنسی را متناسب با رنگ چشم خود انتخاب کنید. چرا که این موضوع می‌تواند بر زیبایی چهره شما تاثیر مثبت بگذارد. همچنین می‌توانید رنگی را برای ارتودنسی خود انتخاب کنید که چشمان شما درشت‌تر و جذاب‌تر به نظر برسند. به گونه‌ای که با لبخند خود، طرف مقابل بتواند با چهره شما ارتباط برقرار کند.

6- انتخاب رنگ با توجه به رنگ لباس

لباس‌هایتان می‌توانند شما را در انتخاب رنگ ارتودنسی کمک کنند. شما می‌توانید رنگی را انتخاب کنید که هماهنگ با لباس‌هایتان باشد. به عنوان مثال اگر عادت به پوشیدن لباس‌هایی با رنگ ملایم دارید، می‌توانید رنگ کش ارتودنسی را متناسب با رنگ لباس‌های خود انتخاب کنید. اما اگر عادت به پوشیدن لباس‌های روشن دارید، رنگ‌های خنثی برای رنگ کش ارتودنسی بسیار مناسب هستند. این رنگ‌ها در ترکیب با رنگ لباس می‌توانند ظاهری زیبا به شما ببخشند.

اگر لباس‌های شما معمولا تیره هستند، سعی کنید که برای انتخاب رنگ الاستیک در ارتودنسی رنگی از رنگ‌های روشن استفاده کنید. این ویژگی باعث می‌شود تا لبخند صورت شما زیباتر به نظر برسد.

7- انتخاب رنگ مناسب

بهتر است هر رنگی را برای الاستیک ارتودنسی انتخاب نکنید. چرا که برخی از رنگ‌ها مانند سفید، مشکی، قهوه‌ای، سبز و… باعث می‌شوند تا زیبایی چهره شما تحت تاثیر قرار بگیرد. برخلاف تصور بسیاری از افراد انتخاب رنگ سفید برای بریس ارتودنسی اصلا توصیه نمی‌شود. چرا که سفیدی آنها در مقایسه با دندان‌های شما بسیار بیشتر است و زردی دندان‌ها را نمایان می‌کنند. در نتیجه این موضوع می‌تواند بر زیبایی لبخند شما نیز تاثیر منفی بگذارد.

همچنین بریس‌های سفید نسبت به سایر رنگ‌ها، زودتر کدر می‌شوند. به خصوص اگر اهل خوردن قهوه یا چایی هستید، این نوشیدنی‌ها می‌توانند رنگ بریس را تغییر دهند. رنگ‌هایی مانند مشکی، قهوه‌ای و سبز نیز اصلا پیشنهاد نمی‌دهیم. چرا که این حس را به دیگران منتقل می‌کنند که مواد غذایی درون بریس‌ها وجود دارند و شما مسواک نزده‌اید. استفاده از رنگ زرد در ارتودنسی رنگی نیز توصیه نمی‌شود، چرا که دندان‌های شما را زردتر نشان می‌دهند.

8- ارتودنسی شفاف

اگر شما هم جزو کسانی هستید که علاقه‌ای به دیده شدن اجزای ارتودنسی خود ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که از ارتودنسی نامرئی و شفاف استفاده کنید. اینویزیلاین‌ها، پلاک‌های شفافی در ارتودنسی هستند که براساس قالب دندان شما ساخته می‌شوند و روی آن‌ها قرار می‌گیرند. در نتیجه دیگر کسی متوجه نخواهد شد که دندان‌های شما ارتودنسی است.

9- ارتودنسی سرامیکی

برای کسانی که به ارتودنسی نامرئی علاقه دارند، استفاده از ارتودنسی سرامیکی را پیشنهاد می‌دهیم. در این نوع ارتودنسی، براکت‌ها همرنگ دندان‌ها ساخته می‌شوند. اگر دوست ندارید که درگیر انتخاب رنگ ارتودنسی شوید، براکت‌های سرامیکی می‌توانند یک انتخاب عالی برای شما باشند.

رنگ کش‌های ارتودنسی رنگی

رنگ کش‌های ارتودنسی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است. استفاده از کش‌های رنگی برای همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود؛ بنابراین بهتر است در شرایطی خاص از این رنگ‌ها استفاده کنید. از جمله محبوب‌ترین رنگ‌های ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- رنگ آبی

ارتودنسی رنگی آبی جزو یکی از پرطرفدارترین رنگ‌ها در ارتودنسی رنگی است. چرا که این رنگ هماهنگی بسیار زیادی با چهره و لباس شما دارد. به خصوص کسانی که رنگ چشمان آنها آبی است، این رنگ می‌تواند زیبایی خود را بیشتر نشان دهد. برای انتخاب تناژ رنگ آبی معمولا دندانپزشک چندین رنگ آبی روشن و تیره را روی دندان‌های شما قرار می‌دهد تا رنگ مناسب شما انتخاب شود.

2- رنگ صورتی

اغلب دختران جوان تمایل بسیار زیادی به رنگ صورتی برای رنگ بریس ارتودنسی خود دارند. این رنگ بخصوص برای کسانی که موهای روشن و پوست سفیدی دارند، یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب است. توجه به این نکته ضروری است که به هیچ عنوان از ترکیب رنگ صورتی و بنفش برای بریس ارتودنسی استفاده نکنید.

3- رنگ بنفش

از دیگر رنگ‌هایی که برای کش‌های ارتودنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد، رنگ زیبای بنفش است. این رنگ بخصوص برای کسانی که می‌خواهند رنگ دندان‌های آنها سفیدتر به نظر برسند، یک انتخاب عالی است.

4- رنگ قرمز

اگر پوست سفیدی دارید و موهای شما روشن است، رنگ قرمز در ارتودنسی رنگی می‌تواند چهره شما را جذاب‌تر نشان دهد. البته این رنگ، خیلی بین افراد رایج نیست. برخی از پسرها از ترکیب رنگ قرمز و مشکی برای بریس ارتودنسی استفاده می‌کنند.

5- رنگین کمان

اگر شما هم جزو کسانی هستید که انتخاب یک رنگ از میان رنگ‌ کش‌های ارتودنسی برایتان مشکل است، پیشنهاد می‌کنیم که از ترکیب چند رنگ برای دندان‌های خود استفاده کنید. البته برخی از دندانپزشکان تنها از دو رنگ برای بیماران خود استفاده می‌کنند. اما شما می‌توانید در جلسه معاینه از دندانپزشک خود برای استفاده از بریس رنگین کمانی پرس و جو کنید. ترکیب آبی و صورتی و ترکیب آبی و بنفش جزو پرطرفدارترین رنگ‌های ارتودنسی رنگین‌کمانی هستند.

6- ارتودنسی رنگی شفاف

اگر عادت به خوردن غذاهای رنگی مانند چای، قهوه، سس، پفک و…دارید، این روش را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم. چرا که احتمال تغییر رنگ بریس شفاف، با خوردن مواد غذایی رنگی بسیار زیاد است و بعد از گذشت زمان می‌تواند ظاهر دندان‌ها را دچار تغییر کند.

7- رنگ نقره‌ای و خاکستری

اگر دوست دارید که با انجام ارتودنسی رنگی دندان‌های شما سفیدتر به نظر برسند، استفاده از رنگ‌های نقره‌ای و خاکستری را به شما پیشنهاد می‌دهیم. البته توجه به این نکته ضروری است که استفاده از بریس‌های تیره بعد از مدتی ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند و مانند پوسیدگی دندان به نظر می‌رسند.

8- رنگ زرد

محبوبیت رنگ زرد در میان رنگ‌های ارتودنسی بسیار پایین است. چرا که رنگ زرد این احساس را به وجود می‌آورد که دندان‌های شما دچار لک شده است.

مراقبت‌های لازم در ارتودنسی رنگی

مراقبت‌های لازم در ارتودنسی رنگی

در صورت استفاده از بریس‌های رنگی بهتر است مراقبت‌های زیر را انجام دهید:

  • یکی از نگرانی‌های اصلی در ارتودنسی به صورت رنگی، تغییر رنگ ارتودنسی است. استفاده از رنگ‌های روشن و شفاف مانند سفید، اگرچه در معرض دید سایر افراد نیست، اما احتمال زرد شدن آنها وجود دارد. بنابراین اگر علاقه به خوردن غذاهای رنگارنگ مانند قهوه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به جای استفاده از رنگ‌های روشن، رنگ‌های تیره را انتخاب کنید.
  • اگر نسبت به تمیزی بریس خود حساس هستید، رنگ‌های خاکستری و نقره‌ای یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای ارتودنسی رنگی هستند. هم‌رنگ بودن این رنگ‌ها با براکت‌های فلزی باعث می‌شود تا دیگر دغدغه‌ای بابت تغییر رنگ یا تمیزی آنها نداشته باشید.
  • استفاده از برخی از رنگ‌ها مانند سبز اصلا توصیه نمی‌شود. چرا که این رنگ‌ها شباهت به تکه‌های غذا دارند؛ در نتیجه طرف مقابل با نگاه کردن به دندان‌های شما این حس را دارد که دندان‌های خود را مسواک نزده‌اید.
  • ●     رعایت بهداشت دهان و دندان در ارتودنسی به صورت رنگی مانند ارتودنسی ساده است. شما باید این کارهای ساده را به صورت روتین، هر روز انجام دهید. به عنوان مثال باید بعد از هر وعده غذایی نخ دندان بکشید و دندان‌های خود را مسواک بزنید. همچنین باید از خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید.
  • بهتر است به صورت منظم جهت بررسی وضعیت ارتودنسی خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

تغییر رنگ در هر جلسه معاینه

خوشبختانه شما می‌توانید رنگ کش‌های ارتودنسی را در هر جلسه معاینه تغییر دهید. جهت تنظیم بریس‌ها و بررسی دندان‌ها در ارتودنسی رنگی نیاز است هر 6 یا 8 هفته یک بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. شما می‌توانید با توجه به نظر دندانپزشک خود، بهترین رنگ را برای کش‌های ارتودنسی خود انتخاب کنید.

هزینه ارتودنسی رنگی چه مقدار است؟

هزینه ارتودنسی بستگی به مشکلات فک و دندان‌های شما دارد. وجود ناهنجاری در دندان‌ها باعث می‌شود تا هزینه درمان ارتودنسی متفاوت شود. همچنین نوع براکت انتخابی مانند فلزی، سرامیکی، رنگی و… می‌تواند بر هزینه‌ی نهایی تاثیرگذار باشد. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر هزینه‌ی ارتودنسی موقعیت دندان‌ها است. هزینه ارتودنسی برای فک بالا و پایین با یکدیگر متفاوت است.

انتخاب متخصص ارتودنسی می‌تواند هزینه‌های درمان شما را کاهش دهد. اگر شما هم به دنبال بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد هستید، کلینیک دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این متخصص ارتودنسی با درمان صحیح و اصولی دندان‌های شما می‌تواند هزینه ارتودنسی را کاهش دهد.

این مرکز با بهره‌مندی از جدیدترین دستگاه‌ها و تکنولوژی روز دنیا، بهترین درمان را برای شما انجام می‌دهد. همچنین شما می‌توانید از مشاوره‌های این مرکز جهت انتخاب رنگ ارتودنسی خود استفاده کنید.

ما در این مقاله در رابطه با ارتودنسی رنگی صحبت کردیم. اگر شما هم برای انتخاب رنگ مناسب ارتودنسی خود دچار تردید هستید، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا انتخاب بهتری داشته باشید.دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *