سن ارتودنسی

بهترین سن ارتودنسی دندان و نشانه های نیاز به ارتودنسی

همه ما دوست داریم دندان‌های صاف و لبخند زیبا داشته باشیم. مهم نیست که نوجوان باشیم یا بزرگسال، همه به زیبایی و سلامتی اهمیت می‌دهند. اما همیشه این سوالات وجود دارد که بهترین سن ارتودنسی دندان چه سنی است؟ آیا در سنین بالا هم می‌توان ارتودنسی انجام داد؟ سن ارتودنسی کودک چند سالگی است؟

بسیاری از مردم تصورات غلطی درباره سن ارتودنسی دندان دارند. واقعیت این است که هیچ پاسخ دقیقی برای این سوال وجود ندارد که برای همه بیماران صدق کند. بهترین سن برای ارتودنسی به عوامل مختلفی بستگی دارد. اما به‌طور کلی می‌توان گفت ارتودنسی در هر سنی امکان‌پذیر است. در این مطلب درباره ارتودنسی در سنین مختلف و همچنین شرایطی خواهیم گفت که می‌تواند سن ارتودنسی را برای انواع مختلف بیماران تغییر دهند.

قبل از هر چیزی بدانید که ارتودنسی چگونه عمل می‌کند

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که درمان ارتودنسی چیزی فراتر از زیبایی است. شاید از نظر شما ارتودنسی به معنای اصلاح دندان‌های به‌هم‌ریخته برای زیباتر شدن لبخند باشد؛ در حالی که این برداشت غلط است. ارتودنسی دو جنبه دارد، یکی برای زیبایی‌شناسی و دیگری رسیدگی به مسائلی است که خوردن، نفس کشیدن و صحبت کردن را برای بیمار دشوار می‌کند.

ارتودنسی استاندارد شامل براکت‌ها و نوار فلزی است که به هر دندان بسته می‌شود و در امتداد ردیف‌های بالایی و پایینی دندان‌ها توسط یک سیم اتصال نازک به هم متصل می‌شوند. سیم به وسیله نوارهای کشی کوچک در جای خود به براکت‌ها متصل می‌شود. تمام قسمت‌های ارتودنسی‌ با هم کار می‌کنند تا فشار تنظیم‌شده را روی دندان‌ها اعمال کنند و به مرور زمان، موقعیت‌شان را تغییر دهند تا صاف‌تر و هم‌ترازتر شوند. از آنجایی که سیم‌ها با افزایش فشار منظم تعویض می‌شوند، دندان‌ها به حرکت خود ادامه می‌دهند تا موقعیت نهایی در پایان دوره درمان به دست آید.

معرفی انواع ارتودنسی در دندانپزشکی

درمان فرزندانتان را زود شروع کنید

در سنین رشد باید یک دندانپزشک، کودک را تحت نظر داشته باشد؛ پس، حتما فرزندان‌تان را برای معاینات سالانه از سنین پایین نزد پزشک ببرید. ما پیشنهاد می کنیم که بچه‌های خود را تا ۷ سالگی نزد دندانپزشک یا ارتودنتیست ببرید. قبل از اینکه فرزندان‌تان دندان دائمی در بیاورند، باید مطمئن شوید که فک و دندان‌های آن‌ها درست رشد می‌کنند. در غیر این صورت، برای رفع هر گونه مشکل به درمان ارتودنسی شدیدتری نیاز خواهند داشت. وقتی فرزندان خود را از سنین پایین به‌طور منظم برای بررسی به دندانپزشک می‌برید، متخصص دندانپزشکی می‌تواند رشد آن‌ها را کنترل کند و در صورت لزوم اقدامات پیشگیرانه انجام دهد تا در آینده ارتودنسی راحت‌تر انجام شود. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد توصیه می‌کند که اولین ویزیت کودک را در سن 7 سالگی برنامه‌ریزی کنید. دندان‌ها و فک کودک شما در این سن هنوز در حال رشد هستند و ویزیت به‌موقع، رسیدگی به برخی از مشکلات ارتودنسی را آسان‌تر می‌کند.

سن ارتودنسی دندان در دوره‌های مختلف زندگی

بهترین سن ارتودنسی دندان در دوره های مختلف عبارت اند از:

بهترین سن برای ارتودنسی

دوره کودکی

به‌طور کلی، ارتودنسی زمانی انجام می‌شود که بیمار هیچ دندان شیری‌ای برای از دست دادن نداشته باشد؛ چرا که نظم دادن به دندان‌هایی که در نهایت می‌افتند منطقی نیست. علاوه بر این، مراقبت مناسب از دندان‌ها و تمیز کردن منظم حین ارتودنسی بسیار مهم است و کودکان در سنین پایین نمی‌توانند این کار را به‌خوبی انجام دهند. اما، در مواردی از درمان، ارتودنسی‌ها برای تغییر موقعیت دندان‌های دائمی، در دهان کودک استفاده می‌شود. با این کار، فضای بیشتری در فک برای دندان‌های جدید ایجاد شود.

یکی دیگر از دلایل مهم ارتودنسی در سنین پایین، اصلاح فک است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که فک کودک نیاز به تغییر شکل دارد، ارتودنسی روی دندان‌های شیری بسته می‌شوند. در این سن شکل دادن استخوان فک بسیار راحت‌تر است؛ در حالی که اگر در بزرگسالی نیاز به اصلاح فک باشد، باید عمل جراحی انجام شود.

 بهترین سن ارتودنسی به خود کودک بستگی دارد؛ چرا که افراد با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند. برخی از کودکان زودتر از دیگران بلوغ را پشت سر می‌گذارند. اما توصیه کلی این است که بچه‌ها باید بین سنین 9 تا 14 سالگی ارتودنسی کنند.

آشنایی با مراحل ارتودنسی دندان

دوره نوجوانانی و جوانانی

معمولا بهترین سن ارتودنسی دندان، سنین 14 تا 20 است. این بازه، محدوده سنی است که در آن تمام دندان‌های دائمی رشد کرده و بیرون آمده‌اند. اما بافت‌ها و استخوان‌ها هنوز در مرحله بلوغ هستند. بنابراین، حرکت دندان‌ها به موقعیت مناسب‌شان بسیار راحت‌تر است.

همچنین، افراد در چنین سنی، در برابر ناراحتی‌های گاه‌به‌گاهی که با سفت شدن تدریجی براکت‌ها به وجود می‌آید، صبورتر هستند. این افراد در بهداشت دندان حین ارتودنسی نیز بهتر عمل می‌کنند و اقدامات لازم را برای نگهداری و تمیز نگه داشتن دستگاه را انجام می‌دهند که با گذشت زمان از تغییر رنگ احتمالی مینای دندان جلوگیری می‌کنند.

تنها مسئله‌ای که در مورد ارتودنسی در سن نوجوانی و جوانی وجود دارد، ظاهر آن است. برخی از افراد در مورد ظاهر ارتودنسی و نگه داشتن آن برای مدت طولانی نگران‌اند. خوشبختانه، می‌توان با برخی از ارتودنسی‌ها مانند ارتودنسی‌های سرامیکی یا شفاف که از نظر ظاهری ظریف‌تر هستند، این نگرانی را کاهش داد.

به‌طور کلی، نوجوانان و جوانان بیشترین مراجعین برای ارتودنسی هستند؛ اما مواردی وجود دارد که سن ارتودنسی را کمی بالاتر می‌برد. برای مثال، اگر دندان عقل یکی از دغدغه‌های ارتودنتیست شما باشد و احتمال رویش آن‌ها باعث ایجاد مشکل در درمان شود، توصیه می‌شود قبل از انجام درمان ارتودنسی، دندان عقل را بکشید تا بهترین نتیجه را به دست آورید.

بزرگسالان

اگرچه در اکثر موارد سال‌های نوجوانی و اوایل جوانی بهترین سن برای ارتودنسی هستند؛ اما بسیاری از بزرگسالان نیز برای رفع مشکلات فک و دندان‌ها نیاز به ارتودنسی دارند. بسیاری از افراد در دوران جوانی، چه به دلایل مالی یا سایر مسائل پزشکی نتوانسته‌اند درمان ارتودنسی انجام دهند و حالا قدرت مالی، زمان یا سلامتی کافی برای موفقیت‌آمیز بودن درمان را دارند.

به غیر از جنبه زیبایی، برخی از بزرگسالان برای رفع مشکلاتی که با افزایش سن در حال پیشرفت هستند، نیاز به ارتودنسی دارند. این نیاز به دلال مختلف است؛ مثلا ممکن است در حادثه یا تصادف آسیبی دیده باشند که فقط با استفاده از ارتودنسی قابل اصلاح باشد. با صرف نظر از دلیل آن، سن ارتودنسی محدویت ندارد و بزرگسالان در هر سنی می‌توانند ارتودنسی انجام دهند.

نشانه‌های نیاز به ارتودنسی

یکی از واضح‌ترین نشانه‌های نیاز به ارتودنسی، وجود دندان‌های کج یا با فاصله زیاد است. این‌ موارد بیشتر جنبه زیبایی دارند؛ اما برخی از علائم کلیدی که به درمان ارتودنسی نیاز دارند عبارت‌اند از:

  • مشکل در تنفس (تمایل به تنفس دهانی)
  • خروپف هنگام خواب
  • مشکل در غذا خوردن و جویدن
  • مشکلات تلفظ و گفتار
  • دندان‌های شلوغ و کج که باعث ضربه به دیواره دهان، زبان یا لثه می‌شوند
  • فک جلو آمده یا عقب رفته

برای شروع چه کنیم؟

ارتودنسی، چه به‌عنوان پیشگیری در افراد جوان‌تر و چه به‌عنوان تغییر زیبایی در بزرگسالان، بهترین راه برای داشتن دندان‌های صاف و لبخند زیبا است. همچنین، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را آسان‌تر می‌کند، که پلاک را کاهش می‌دهد و خطر ایجاد پوسیدگی و بیماری لثه را کاهش می‌دهد. اگر قصد ارتودنسی برای خودتان دارید یا یکی از اعضای خانواده نیاز به درمان ارتودنسی دارد، همین امروز با تیم ما تماس بگیرید. ما با دقت شما را در مورد سن ارتودنسی راهنمایی کرده و تمام گزینه‌های درمانی موجود را توضیح خواهیم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *