Günümüzde insanlar sadece zarar görmüş dişlerin tedavisi için diş hekimlerine başvurmuyorlar, aynı zamanda güzel bir gülümsemeye sahip olmak birçok insanın endişesi durumuna gelmiştir. restoratif ve kozmetik diş hekimliğinin gelişmesiyle inaniyoruzki, kozmetik diş hekimliği geleneksel diş hekimliğinin kusurlarını kapsayacak ve daha kapsamlı tedaviler sağlanabilecektir. Basit bir örnekte, restoratif ve kozmetik dişçilikte amalgam denilen diş dolguları yerine şimdi kompozit denilen materialler kullanılmaktadır.

Büyük çürüklerde, çürük boşluğu tarayıcı tarafından taranır ve tasarımdan sonra hızlı bir şekilde kodekam adlı özel CNC makineler kullanılarak üretilir ve dişlere yapıştırılır. Mümkün olan en kısa sürede, güvenilir, güzel ve dikkatli bir onarım.

Ön dişler arasındaki boşluk, dişlerin kronunun (taç) uygun olmayan uzunluğu veya dişlerin şekli gibi sorunlar, güzellik bakımlarına olan talebi arttırmıştır.

Güzel bir gülümsemeyi tasarlamak için birçok işlem dijital olarak tasarlanıp ve uygulanabilir, aşağıda bunların bir kaçına değineceiz:

Porselen (Çin) dijital laminatların tasarımı ve üretimi:

Porselen laminatları yapmak ve tasarlamak için aşağıdaki adımlar uygulanır:

Fotografik fotoğraflar çekildikten sonra, iki boyutlu tasarım yazılım tarafından yaratılır ve diğer olası tasarımlarla birlikte hastaya gonderilir.

Hastanın isteği ve beğenisine göre tasarım değişiklikleri yapılır ve son onay alındıktan sonra 3D yazıcılar tarafından basılır.

Bir sonraki adımda,  güzellik klavuzu yardımıyla laminat modeli kampozit kullanılarak oluşturulur ve hastanın istediği düzeltmeler ve tatmini ardından, beğenilen modelin üç boyutlu bir taraması hazırlanır.

Daha sonra laminatlar son bir tarama ve değişiklikler yapıldıktan sonra özel aletler kullanılarak tasarlanır ve yapılır.

Kompozit kaplamaların tasarımı ve imalatı:

Bu tedavi için, hastanın yüzünde iki boyutlu tasarım tasarladıktan ve onayladıktan sonra, özel bir yazılım yardımıyla, rehber ve kılavuz tasarlanır ve yapılır, daha sonra kılavuza yerleştirilerek bir saatten daha kısa bir sürede, kompozit çenenin tüm ön dişlerine yerleştirir ve en az değişiklikle iş tamamlanır.