لمینت دندان یکی از روش های درمانی موثر است که علاوه بر جنبه درمانی جنبه زیبایی دارد و باعث زیبایی لبخند شما بدون انجام عمل ارتودنسی می‌باشد و تاثیر بسزایی در ظاهر شما دارد و کسانی که زمان کافی برای انجام ارتودنسی ندارند، انجام لمینت بهترین راه حل است .

تفاوت عمده میان روکش و لمینت در ضخامت، تراش و میزان سطحی است که پوشش می‌دهند. ضخامت روکش ها بیشتر از لمینت‌هاست و تراش آن نیز بیشتر است. لمینت‌ها برخلاف روکش ها که کل دندان را تراش می‌دهند، فقط سطح نازکی از دندان را تراش می‌دهند. همچنین میزان سطحی که لمینت دربرمی‌گیرد، نازک تر از روکش هاست.

 

انواع لمینت دندان

  • لمینت سرامیکی :  روش غیر مستقیم است  و همانطور که از اسم آن پیداست از جنس سرامیک است. لمینت‌های سرامیکی ظاهری زیبا دارند و رنگ و مقاومت آن ها نسبت به لمینت کامپوزیتی ثبات بیشتری دارد. درنتیجه هزینه لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر است.
  • لمینت کامپوزیتی: روش مستقیم است که در مقابل لمینت سرامیکی قرار دارد. این روش نسبت به لمینت سرامیکی براقیت بیشتری دارد و عبور نور آن نیز بیشتر است. تنوع رنگ زیادی دارد پس در نتیجه می‌تواند هم رنگ دندان طبیعی باشد. لمینت‌های کامپوزیتی تراش کمتری داده می‌شوند یا اصلاً تراش داده نمی‌شوند. همچنین قیمت این کامپوزیت ها نسبت به کامپوزیت های سرامیکی کمتر است.

 

   مزایای لمینیت دندان

    رنگ پذیری این لمینت‌ها ثابت است یا حداقل رنگ پذیری را دارند درنتیجه برای افراد سیگاری که سیگار کشیدن باعث تغییر رنگ دندان های آن‌ها می‌شود بهترین روش است. این لمینت‌ها هم رنگ با دیگر دندان ها هستند و سطح شفاف و براقی دارند. همچنین اگر مینای دندان پوسیده شود، لمینت کاربرد درمانی دارد.

     معایب لمینت دندان

  • اگر پزشک هنگام نصب لمینت، از چسب نامناسب و بی‌کیفیت استفاده کند، احتمال جدا شدن آن از دندان زیاد است و باید به دندانپزشک مراجعه کرد تا باردیگر نصب شود.
  • هنگام نصب لمینت، دندان طبیعی تراشیده می‌شود درنتیجه امکان برداشتن لمینت و برگشت به حالت اول امکان پذیر نیست.
  • درمان لمینت همانند درمان های دیگر با حساسیت های زیادی از جمله سرما و گرما روبروست و پس از مدتی این حساسیت ها از بین می‌رود.

مراقبت های بعد از لمینت کردن دندان

  1. هنگام نوشیدن مایعات گرم و سرد باید دقت کرد زیرا لمینت به گرمی و سردی حساس است.
  2. از گاز زدن و یا جویدن موادغذایی سفت مانند سیب، تخمه، ته‌دیگ و … دوری کنید.
  3. از مصرف سیگار، چای، قهوه و … به مقدار زیاد باید خودداری کرد زیرا باعث تغییر رنگ لمینت‌ها می‌شود.
  4. بهداشت کامل دهان و دندان رعایت شود. اگر از دهان شویه استفاده می‌کنید باید طبق نظر پزشک باشد در غیر اینصورت دهان شویه های معمولی باعث خرابی لمینت‌ها می‌شود.

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک