ویزیت آنلاین

دندانپزشکی دیجیتال چیست

به لطف پیشرفت تکنولوژی و ظهور فناوری‌های مرتبط با دندانپزشکی دیجیتال، دندانپزشکان امور مربوط به ویزیت بیماران خود را سریع‌تر، ایمن‌تر، راحت‌تر و قابل اعتمادتر از همیشه انجام می‌دهند. اما دندانپزشکی دیجیتال چیست و چطور کار می‌کند؟ با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا نحوه کمک کامپیوترها به بهبود لبخند شما را بررسی کنیم.

دندانپزشکی دیجیتال شامل هر فناوری دیجیتال یا کامپیوتری است که دندانپزشک شما ممکن است از آن برای بررسی، تشخیص و درمان مشکلات دندان‌ها و بهبود سطح سلامت دهان شما استفاده کند.

دندانپزشکی دیجیتال چیست
دندانپزشکی دیجیتال چیست

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در حال حاضر روش‌های درمانی در دندانپزشکی تغییر کرده‌اند. یکی از جدیدترین این روش‌ها استفاده از فناوری‌های دیجیتال در درمان مشکلات دهان و دندان است. در این روش کامپیوتر و خدمات دیجیتال جایگزین ابزارهای دستی و مکانیکی شده‌اند. همین ویژگی باعث شده است تا این روش از دقت، سرعت و کیفیت بالاتری نسبت به قبل برخوردار باشد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

اگرچه این تکنولوژی در ایران یک نوع درمان نوپا است؛ اما خوشبختانه در این زمینه پیشرفت‌هایی متناسب با سایر کشورها داشته‌ایم. از دندانپزشکی دیجیتال برای انجام امور مختلف از جمله ثبت تصاویر دیجیتال، ریستوریشن‌های دندانی، ایمپلنت، ساخت انواع روکش‌های دندانی، لمینت، گرفتن تصاویر سه‌بعدی از فک و داخل دهان بیمار و… استفاده می‌شود.

به‌کارگیری خدمات کامپیوتری و دیجیتال باعث می‌شود تا در هزینه و زمان درمان‌های دندانپزشکی صرفه‌جویی شود. همچنین، این روش نسبت به سایر روش‌های دندانپزشکی از دقت بسیار بالایی برخوردار است و درصد خطای کمتری دارد. با این وجود، تمام دندانپزشکان به یادگیری این روش و استفاده از آن در درمان مشکلات بیماران خود تمایل ندارند. همین موضوع باعث شده است تا جراح دندانپزشکی دیجیتال بسیار کم باشد.

کاربرد دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در ادامه دندانپزشکی دیجیتال چیست کاربرد دندانپزشکی دیجیتال را بررسی می‌کنیم. فناوری دیجیتال کمک بسیار زیادی به درمان مشکلات دهان و دندان کرده است. این فناوری درمان سریع‌تر، آسان‌تر و با دقت بیشتری را برای بیماران به ارمغان می‌آورد.

 اگرچه درمان مشکلات مربوط به دندان و فک از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است؛ اما درمان به کمک این فناوری توانسته است بسیاری از مشکلات را به‌راحتی حل کند. همین موضوع باعث شده است تا بسیاری از درمان‌های دهان و دندان به کمک دندانپزشکی دیجیتال انجام شود.از جمله کاربردهای دیجیتال در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فناوری کد کم CAD/CAM

امروزه ورود تکنولوژی به دنیای دندانپزشکی باعث شده است تا این حرفه نسبت به گذشته تغییرات بسیار زیادی داشته باشد. هر دندانپزشک لازم است تا از روش‌های دیجیتالی جدید در دندانپزشکی استفاده کند و روند درمان خود را نسبت به گذشته به‌روز نگه دارد. این ویژگی باعث می‌شود تا کیفیت درمان آن‌ها بهبود پیدا کند. در نتیجه با استفاده از ابزارها و تجهیزات پیشرفته در لابراتوارهای دندانپزشکی می‌توانند روند مدرن درمانی را پیش بگیرند.

یکی از جدیدترین روش‌های درمانی، سیستم طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر است. اگرچه این روش در قدیم در بخش‌ مهندسی و ساخت استفاده می‌شد؛ اما ورود آن به حوزه دندانپزشکی باعث شد تا دندانپزشکان بتوانند خدمات باکیفیتی را به بیماران عرضه کنند.

استفاده از فناوری CAD/CAM در ترمیم دندان‌ها، نسبت به روش‌های سنتی ساخت پروتز دندان باعث شده است تا درمان بیماران نسبت به گذشته راحت‌تر اتفاق بیفتد. استفاده از فناوری کد کم در دندانپزشکی دیجیتال دقت ساخت پروتزهای دندانی را بالا می‌برد. همچنین، از این فناوری می‌توان برای ساخت انواع روکش‌های سرامیکی، اباتمنت، پل‌ها و… نیز استفاده کرد.

امروزه بسیاری از لابراتوارهای دندانپزشکی سعی کرده‌اند تا آزمایشگاه‌های خود را به این فناوری مجهز کنند تا بتوانند درمان مشکلات بیماران خود را به بهترین حالت ممکن برآورده کنند.

دندان پزشکی دیجیتال
دندان پزشکی دیجیتال

از جمله کاربردهای این فناوری در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاشت ایمپلنت فوری
 • تصویربرداری داخل دهانی
 • بررسی وضعیت دندان‌ها مانند ساییدگی، وضعیت مفصل گیجگاهی فکی
 • ساخت ریستوریشن‌های دندانی برای روکش دندان، وینر، بریج و…

ایمپلنت دیجیتال

یکی از روش‌های مناسب برای جایگزینی دندان‌های از دست‌رفته، استفاده از ایمپلنت است. پیشرفت تکنولوژی باعث شده است تا این روش درمانی نسبت به گذشته پیشرفت‌هایی نیز داشته باشد. ایمپلنت دیجیتال یکی از کاربردهای دندانپزشکی دیجیتال است. دندانپزشک با استفاده از ابزارهای جدید و نرم‌افزارهای سه‌بعدی توانسته است ایمپلنت را با دقت بسیار بالایی انجام دهد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

برای این منظور دندانپزشک از یک شبیه‌ساز کامپیوتری استفاده می‌کند تا بتواند وضعیت استخوان و عصب دندان را مورد بررسی قرار دهد. این موضوع کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند جراحی دندان را با حداقل برش انجام دهد. در واقع در کاشت دیجیتال دندانپزشک می‌تواند با کوچک‌ترین برش نسبت به جراحی سنتی، کاشت ایمپلنت را انجام دهد.

ایمپلنت دیجیتال قبل
ایمپلنت دیجیتال قبل
ایمپلنت دیجیتال بعد
ایمپلنت دیجیتال بعد

تصویر برداری و رادیوگرافی‌های دیجیتال

یکی از جدیدترین روش‌های تصویربرداری از دندان، تصویربرداری‌های دیجیتال است. این روش تصویربرداری برخلاف روش تصویربرداری ساده، نقص‌های دندانی را به‌خوبی نشان می‌دهد. در نتیجه، دندانپزشک می‌تواند متناسب با نوع تصویر، درمان مناسب را برای شما تشخیص دهد. چرا که اولین گام برای یک درمان موفق، تشخیص دقیق عیب و نقص دندانی است.

استفاده از تصویربرداری دیجیتال در دندانپزشکی کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند با استفاده از تجهیزات به‌روز، تصویربرداری‌های داخل دهانی و خارج دهانی را انجام دهد. این موضوع کمک می‌کند تا دندانپزشک بتواند نقص‌های دندانی را بهتر تشخیص دهد. رادیوگرافی دندانی از طریق اشعه ایکس داخلی کمک می‌کند تا جزئیات دندان‌ها جهت بررسی پوسیدگی، مشکلات در حال پیشرفت دندان، سلامت دندان و استخوان بهتر مشخص شود.

تصویر برداری و رادیوگرافی‌های دیجیتال
تصویر برداری و رادیوگرافی‌های دیجیتال

به کمک اشعه ایکس خارج دهانی می‌توان دندان‌های به هم چسبیده و تحت فشار، جزئیات داخلی دندان‌ها، شرایط رشد فک، شناسایی مشکلات استخوان‌های صورت و… را بهتر شناسایی کرد. از جمله مزایای استفاده از تصویربرداری دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن ضریب خطای پایین در رادیولوژی دیجیتال نسبت به رادیولوژی سنتی
 • کاهش دوز اشعه و حذف دفعات تکرار تصویربرداری
 • ایجاد تصویر بسیار مطلوب از دندان‌ها با دقت و کیفیت بالاتر
 • داشتن سیستم ذخیره و آرشیو تصاویر به همراه سایر مشخصات بیمار
 • امکان تصویربرداری رنگی با تزریق مایعی به بیمار
 • دسترسی سریع به تصویر گرفته شده
 • امکان تغییر سایز عکس جهت نمایش بهتر
 • کاهش هزینه

امروزه بسیاری از لابراتوارهای دندانپزشکی سعی کرده‌اند تا آزمایشگاه‌های خود را به این فناوری مجهز کنند تا بتوانند درمان مشکلات بیماران خود را به بهترین حالت ممکن برآورده کنند. از جمله کاربردهای این فناوری در دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • روش مستقیم: در این روش از یک سنسور الکترونیکی برای ضبط تصاویر استفاده می‌شود. محل نصب این سنسور داخل دهان است.
 • روش غیرمستقیم: در این روش برای دیدن اشعه ایکس دندانپزشکی سنتی از یک اسکنر فیلم استفاده می‌شود.
 • روش نیمه غیرمستقیم: برای تبدیل اشعه ایکس دندان به فیلم از ترکیب سنسور و اسکنر استفاده می‌شود.

لیزر دندان

یکی از جدیدترین ابزارها و روش‌های درمانی در دندانپزشکی استفاده از لیزر است. لیزر به دلیل دقت بیشتر در مراحل درمان، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. لیزر در واقع یک نور است که به کمک آن می‌توان خدمات متنوع دندانپزشکی از کاهش درد تا جراحی را انجام داد.

از آنجایی که درمان با لیزر می‌تواند باعث کاهش درد، خونریزی و مدت زمان بهبودی شود، در نتیجه بیشتر پزشکان ترجیح می‌دهند که از آن برای درمان‌های دندانپزشکی استفاده کنند. همین موضوع باعث شده است تا درمان‌های دندانپزشکی با لیزر در ایران نیز طرفداران بسیار زیادی داشته باشد.

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

لیزر دندان به‌عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی دیجیتال کاربردهای بسیار زیادی دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

طراحی لبخند دیجیتال

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که دندان‌های نامرتبی دارید و به دلیل شکل و فرم نامناسب دندان‌ها نمی‌توانید بخندید، طرح لبخند دیجیتال را به شما پیشنهاد می‌کنیم. به کمک این عمل دندان‌های شما زیبا و یکدست به نظر می‌رسند.

طرح لبخند دیجیتال به‌عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی دیجیتال به حساب می‌آید. در این روش ابتدا از دندان‌های شما قالبی تهیه می‌شود. سپس، بر روی این نمونه گچی، دندان‌های مرتب و یکدست به بلندی دندان‌های اصلی شما گذاشته می‌شود. قبل از تحویل لمینت نهایی، یک نمونه مشابه با دندان‌های شما ساخته می‌شود تا در صورت نیاز تغییرات مدنظر خود را بر روی آن اعمال کنید. بعد از تایید شکل و فرم دندان، سایر مراحل لمینت سرامیکی انجام می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های خوب طراحی لبخند دیجیتال این است که شما می‌توانید قبل از شروع درمان، نتیجه نهایی کار را ببینید؛ چرا که در این روش از فناوری دیجیتال و نرم‌افزارهای خاص استفاده می‌شود. بنابراین، شما می‌توانید بعد از دیدن نتیجه، نظرات خودتان را با دندانپزشک در میان بگذارید و در صورت نیاز دندانپزشک تغییراتی را بر روی مدل نهایی اعمال کند.

توموگرافی کامپیوتری

این روش یک نوع سی تی اسکن دندانی است که با ویژگی‌های مثبت خود، طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. در بسیاری از جراحی‌های دندانپزشکی مانند ایمپلنت، عصب‌کشی، کشیدن دندان عقل و… از این تکنولوژی استفاده می‌شود. استفاده از این نوع تکنولوژی مزایای بسیار زیادی برای مشکلات مربوط به دهان و دندان دارد. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تشخیص بهتر مشکلات دندانی
 • کاهش هزینه‌های دندانپزشکی
 • کاهش مضرات ناشی از تشعشعات عکسبرداری
 • در اختیار قرار دادن گزینه‌های مختلف درمانی جهت تصمیم‌گیری راحت‌تر
درمان ایمپلنت قبل
درمان ایمپلنت قبل
درمان ایمپلنت بعد
درمان ایمپلنت بعد

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

مزایای دندانپزشکی دیجیتال

روش‌های سنتی نسبت به روش‌های جدید دندانپزشکی مشکلات و خطاهای بسیار زیادی دارند؛ بنابراین، نقاط قوت دندانپزشکی نوع دیجیتال باعث شده است تا بیشتر دندانپزشکان از این روش درمانی برای رفع مشکلات دهان و دندان بیماران استفاده کنند. از جمله مزایای این نوع خدمات دندانپزشکی دیجیتال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دقیق‌تر کردن روند درمان بیماران
 • به حداقل رساندن میزان خطا
 • امکان پیش‌بینی نتایج برای بیماران
 • بالا بردن کیفیت روند درمان
 • افزایش میزان رضایت بیماران
 • کاهش درد در بیماران و تسریع بهبودی
 • کاهش هزینه‌های درمان دندانپزشکی
 • ماندگاری درمان
 • افزایش سرعت و صرفه‌جویی در زمان
 • کاهش اضطراب ناشی از درمان‌های دندانپزشکی
 • کاهش دوره درمان

دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست دندانپزشکی دیجیتال چیست

نقاط ضعف و محدودیت‌های دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال خود برای رفع مشکلات حوزه‌ی دندانپزشکی ایجاد شده و لذا نمی‌توان مشکلات زیادی را برای آن مطرح نمود اما مواردی وجود دارد که بیشتر به عنوان محدودیت از آن‌ها یاد می‌شود. بارزترین محدودیت دندانپزشکی دیجیتال، هزینه‌های بالای آن است. عموماً خدمات این حوزه دارای هزینه‌های نسبتاً بالاتری است و همین مورد سبب می‌شود که بیماران تمایل چندانی به استفاده از آن نداشته باشند. البته این هزینه‌ها با توجه به دقت بالای نتایج آن، سریعاً جبران می‌شود اما با این وجود بسیاری از مردم همچنان از آن امتناع می‌کنند.

سخن نهایی

دندانپزشکی دیجیتال را می‌توان مثال بارزی از نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی دانست. به طور کلی منظور از دندانپزشکی دیجیتال، استفاده از تجهیزات و فناوری‌های دیجیتال برای پروسه‌های درمان دهان و دندان است که شامل حوزه‌های بسیار زیادی می‌شود. استفاده از لیزرها، عکس‌های رادیولوژی و تصویر برداری‌های دیجیتال، ایمپلنت دیجیتال، طراحی لبخند، تکنولوژی CAD/CAM و… تنها گوشه‌ای از این موارد است.

این تکنولوژی‌ها سبب شده‌اند تا دقت و کیفیت پروسه درمانی افزایش یابد و هزینه و دوره درمان هم کاهش یابد. ترکیب این دو مورد سبب رضایت حداکثری بیماران شده است. البته هزینه‌های بالای درمان موجب شده تا میزان مشخصی از بیماران به سمت آن نروند. در مقابل برخی از دندانپزشکان و تکنسین‌ها نیز زمان لازم به یادگیری این شیوه‌ها اختصاص نمی‌دهند و همین مورد باعث شده تا میزانِ نفوذ دندانپزشکی دیجیتال، اندکی کاهش یابد.

در ایران نیز بسیاری از دندانپزشکان به سمت تکنولوژی‌های دندانپزشکی رفته‌اند و سعی کرده‌اند تا با این روش جدید بتوانند مشکلات روش‌های سنتی را به حداقل برسانند. اگر شما هم دوست دارید تا بدانید دندانپزشکی دیجیتال چیست، خواندن این مقاله به شما کمک می‌کند تا به جواب سوال خود برسید. درصورتی که تجربه‌ای در استفاده از دندانپزشکی دیجیتال در درمان مشکلات دهان و دندان خود دارید، می‌توانید زیر همین پست نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات پرتکرار

دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

در دندانپزشکی دیجیتال، عموماً از ابزارها و فناوری‌هایی استفاده می‌شود که به کمک کامپیوتر هدایت می‌شوند و لذا دقت آن‌ها بسیار بیشتر از نمونه‌های فعلی است. از طرفی استفاده از این فناوری‌ها امکان پیش بینی رویه‌ی درمانی را فراهم می‌کند و می‌تواند نتایج را قبل از شروع فرآیند درمان به ما نشان دهد. همین موضوع سبب شده تا این شیوه به محبوبیت بسیار زیادی برسد.

قالب‌گیری در دندانپزشکی دیجیتال چگونه است؟

با استفاده از دستگاه مخصوص دیجیتالی از داخل دهان و دندان شما عکس و فیلم‌هایی گرفته می‌شود. با استفاده از این عکس و فیلم‌ها می‌توان اندازه دقیق از دندان به دست آورد و قالب‌گیری را انجام داد.

آیا درد خدمات دندانپزشکی دیجیتال کمتر است؟

با استفاده از دستگاه مخصوص دیجیتالی از داخل دهان و دندان شما عکس و فیلم‌هایی گرفته می‌شود. با استفاده از این عکس و فیلم‌ها می‌توان اندازه دقیق از دندان به دست آورد و قالب‌گیری را انجام داد.

آیا ایمپلنت دیجیتال برای همه قابل انجام است؟

اغلب افرادی که درون دهان خود به اندازه کافی استخوان فک ندارند و یا به مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان مبتلا هستند نمی‌توانند از ایمپلنت دیجیتال استفاده کنند.

چرا ایمپلنت دیجیتال محبوبیت بیشتری دارد؟

با استفاده از فناوری‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان‌های فک بیمار بررسی می‌شود و پس از آن براساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می‌شود. این موضوع سبب می‌شود تا ایمپلنت جای‌گذاری شده از هر لحاظ بهینه و مناسب باشد و به همین جهت بیشترین بازدهی را برای بیماران خواهد داشت.

دندانپزشکی دیجیتال چه مزیتی نسبت به روش های سنتی دارد؟

فناوری‌ها دیجیتال سبب می‌شود تا فرآیند درمان بیماران با دقت بسیار بیشتری همراه باشد. از طرفی این فناوری‌ها میزان خطا را به حداقل می‌رسانند و امکان پیش بینی نتایج (در برخی از موارد) را فراهم می‌کنند. این فاکتورها منجر به بهبود کیفیت پروسه درمانی شده و رضایت بیماران را افزایش می‌دهد.

انواع خدمات دندانپزشکی دیجیتال چیست؟

شناسایی پوسیدگی دندان، طراحی و کاشت ایمپلنت ، طراحی لبخند، کامپوزیت دندان، تکنولوژي CAD/CAM و …

8 دیدگاه دربارهٔ «دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد؟»

 1. سلام دکتر لثه هام خیلی تحلیل رفته میخام ایمپلنت دیجیتال انجام بدم لطفا راهنمایی بفرمائید

  1. سلام وقت بخیر. لطفا برای ما عکس OPG و یک عکس از ظاهر دندانتان ارسال کنید تا بهتر بتوانیم راهنماییتون کنیم .
   شماره جهت ارسال عکس : 09384353233

 2. من این مقاله رو خوندم و واقعا برام جالبه که میشه دندونپزشکی رفت و درد نکشید خیلی عالیه

 3. ُسمیرا حاجیان

  سلام دکتر من پایه ایمپلنت رو پیش پزشکی انجام دادم اما چون از کارشون راضی نبودم برای تاج دندون نرفتم. الان تقریبا ۸ ماه گذشته میتونم برای تاج و روکش به مطب شما بیام؟

  1. سلام خدمت شما . لطفا برای ما عکس opg ارسال کنید تا وضعیت استخوان را بسنجیم و اگر ضخامت استخوان خوب بود بله امکان جایگذاری روکش وجود دارد .

 4. سلام همسر من ۴تا دندون کاشت با ایمپلنت سنتی حدودا ۶ماه رفت و اومد و میگه جونم در اومد الان با ایمپلنت دیجیتال دکتر حسینی چندروز طول میکشه دندون بکاریم و اینکه هزینه اش چقدره؟

  1. سلام خدمت شما . اولین قدم برای ایمپانت دیجیتال اینکه شما برای ما عکس opg ارسال کنید تا ما تراکم استخوان شما رو بسنجیم . لطفا برای اطلاع از هزینه ها با کلینیک تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *