ویزیت آنلاین

ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی روشی مؤثر برای افزایش زیبایی دندان ‌ها و از بین بردن فاصله‌ نامتناسب و شکل نامتقارن آن ها است. ارتودنسی با ایجاد فشاری دائمی باعث می شود که دندان ها به مرور زمان از محل خود جابه‌جا شوند و نواقص ظاهری آن ها برطرف شود. امروزه نوع جدید از ارتودنسی تحت عنوان ارتودنسی دیجیتال پا به عرصه گذاشته است که نتایج بهتری را برای افراد به دنبال دارد.

در روش قدیمی برای انجام ارتودنسی لازم بود که ابتدا از دهان بیمار و دندان ها یک قالب به وسیله مواد مختلف تهیه شود. سپس دندانپزشک بر اساس این قالب، ارتدونسی را انجام می داد. این روش ضعف هایی داشت که ممکن بود نتیجه کار را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله این ضعف ها می‌توان به عدم تحمل بعضی از بیماران طی پروسه قالب گیری اشاره کرد.

ارتودنسی دیجیتال چیست
ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی دیجیتال چیست

امروزه نوع جدید از ارتودنسی تحت عنوان ارتودنسی دیجیتال پا به عرصه گذاشته است که نتایج بهتری را برای افراد به دنبال دارد. در روش قدیمی برای انجام ارتودنسی لازم بود که ابتدا از دهان بیمار و دندان ها یک قالب به وسیله مواد مختلف تهیه شود. سپس دندانپزشک بر اساس این قالب، ارتدونسی را انجام می داد. این روش ضعف هایی داشت که ممکن بود نتیجه کار را تحت تأثیر قرار دهد. از جمله این ضعف ها می‌توان به عدم تحمل بعضی از بیماران طی پروسه قالب گیری اشاره کرد.

پروسه قالب گیری ممکن بود کمی طولانی شود. در چنین حالتی بعضی از بیماران نمی توانستند برای مدتی طولانی دهان خود را بی حرکت نگه دارند که این موضوع باعث اشکالاتی در کار می شد. البته بزرگترین ضعف روش قدیمی ارتودنسی، غیرقابل پیشبینی بودن نتیجه کار بود. به نحوی که به شکل دقیق دندانپزشک نمی توانست پیشبینی کند که ظاهر دندان ها و تغییرات صورت بیمار به چه فرمی خواهد بود.

ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی دیجیتال تمامی این ضعف ها را برطرف کرده است. طی این روش، ابتدا با استفاده از اسکنرهای سه بعدی که درون دهان بیمار قرار می گیرد، تمامی سطح دهان و دندان ها به شکل سه بعدی، اسکن می شود. در مرحله بعد اطلاعات مربوطه بر روی نمایشگر متصل به کامپیوتر نمایش داده خواهد شد. بدین ترتیب با استفاده از نرم افزارهای شبیه ساز سه بعدی، دندانپزشک می تواند به شکلی کاملاً دقیق، تغییرات ایجاد شده را پیشبینی کرده و ارتودنسی را به شکلی بسیار دقیق و موفق انجام دهد.

انواع ارتودنسی دیجیتال

در حالت کلی ارتودنسی خود به دو دسته ارتودنسی ثابت و متحرک تقسیم می‌شود. این تقسیم بندی در رابطه با ارتودنسی دیجیتال نیز صدق می‌کند. البته در ارتودنسی دیجیتال برای کسب نتیجه بهتر علاوه بر اسکنر از ابزارهای مختلفی مانند اشعه AcceleDent، لیزر، دوربین های داخل دهانی و دستگاه TAD نیز استفاده می‌شود. در ادامه هر ابزار و نحوه عملکرد آن ها را بیشتر توضیح خواهیم داد.

اسکنر Lythos Intraoral: بسیاری از افراد نمی توانند از روش های قالب گیری سنتی استفاده کنند. این تکنولوژی کمک می کند تا پلاک های مورد نیاز با بهتر روند از قالب گیری به دست بیایند.

اسکنر Lythos Intraoral

اشعه AcceleDent: افراد زیادی تمایل دارند تا مدت زمان درمان خود را کوتاه تر کنند. امروزه استفاده از اشعه AcceleDent می تواند تا حدود 50 درصد سرعت حرکت دندان ها را افزایش دهد.

AcceleDent

TAD: این دستگاه در شرایطی که ابزار های معمول ارتودنسی نمی توانند کارایی موثری داشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. از موارد کاربرد آن می توانیم به بستن فضاهای ایمپلنت، تنظیم دندان های آسیا با شیوه هایی راحت تر و … اشاره کنیم.

TAD

لیزر: امروزه لیزر در تمامی خدمان دندانپزشکی مزیت ها و کاربرد های موثر خود را نشان داده است. در برخی از مواقع با قرارگیری بافت نرم لثه روی دندان هایی که در حال رشد می باشند، قرار گرفتن براکت های ارتودنسی با مشکل رو به رو می شود. لیزر می تواند این بافت را به راحتی جدا کرده و کمک کند که در جای مناسبی قرار بگیرد. همچنین لیزر می تواند ظاهر لثه را بهبود بخشیده و از تورم، خونریزی و عفونت در حین درمان جلوگیری کند.

Laser

Insignia: طراحی لبخند سفارشی یا Insignia با قرار گرفتن در سطح بسیار بالایی از مهندسی و استفاده از اسکن های دیجیتال سه بعدی می تواند برنامه ریزی بسیار دقیقی از درمان را ارائه دهد. این سیستم با به کار گیری بهترین تکنولوژی های ساخت و رایانه ای از جمله CAD/CAM موجب افزایش موفقیت و رضایت درمان شده است.

Insignia Monitors 2014

براکت های دیمون: شاید نام این براکت ها را شنیده باشید. امروزه استفاده از روش ارتودنسی دیمون محبوبیت بسیاری در بین بیماران ارتودنسی پیدا کرده است. ارتودنسی دیمون فشار و اصطکاک کمتری ایجاد کرده و می تواند مدت زمان درمان را نیز کاهش دهد. این براکت ها با داشتن سیستم خودکار و پیشرفته برای باز و بسته شدن، تعداد مراجعات به کلینیک ارتودنسی را کاهش داده و نتیجه بسیار موثرتر و بهتری از درمان را ارائه دهند.

براکت دیمونذ

دوربین های داخل دهانی: این دوربین های کوچک با قرار گرفتن در داخل دهان، به دندانپزشک کمک می کنند که بتواند از تمامی زاوایا، دهان و دندان بیمار را بررسی کند. با استفاده از این دوربین ها ارتودنسی را با کیفیت و دقت بیشتری انجام می دهند. بدین ترتیب توانایی پیشبینی تغییرات نیز برای دندانپزشک راحت‌تر می شود.

Camera

مراقبت های ارتودنسی دیجیتال

برای به دست آوردن بهترین نتیجه و همچنین جلوگیری از بروز هر نوع مشکلی، باید مراقبت های بعد از انجام ارتودنسی دیجیتال را جدی گرفته و کاملاً رعایت کنید. اگر بیماری خاصی مانند دیابت دارید یا به نوع خاصی از غذاها حساسیت دارید، بهتر است حتماً این موضوع را به دندانپزشک خود اطلاع دهید. در ادامه مراقبت های لازم را ذکر خواهیم کرد.

 • مراجعه به کلینیک در صورت آسیب به ارتودنسی: در صورتی که هر نوع آسیبی به قسمت های مختلف ارتودنسی وارد شد، باید بلافاصله و در کمترین زمان ممکن به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا اصلاحات لازم انجام شود.
 • استفاده از محافظ دهان: اگر محل کار شما یا ورزشی که انجام می دهید، به گونه‌ای است که احتمال ضربه و آسیب به دهان وجود دارد، حتماً از محافظ دهان استفاده کنید. چرا که ممکن است در اثر ضربه، آسیبی جدی به پلاک ها وارد شود.
 • مراقبت مناسب از ارتودنسی های متحرک: اگر از ارتودنسی های متحرک استفاده می کنید، مطمئن شوید که آن ها را در محل مناسب نگهداری می کنید تا هیچ آسیبی به پلاک ها وارد نشود. هرگز آن ها را در محلی که امکان ضربه به پلاک ها وجود دارد، قرار ندهید.
 • رعایت محدودیت های غذایی: پس از انجام ارتودنسی دیجیتال باید از رژیم غذایی خاصی استفاده کنید. خوردن غذاهای سفت و سخت، باعث آسیب به براکت های ارتودنسی خواهد شد. این موضوع علاوه بر افزایش مدت زمان درمان شما، باعث ایجاد هزینه های اضافی نیز خواهد شد.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: مهمترین کاری که باید در این زمینه انجام دهید، رعایت بهداشت دهان و دندان است. بدین ترتیب از ایجاد هرگونه التهاب جلوگیری خواهد شد. اگر از ارتودنسی های ثابت استفاده می کنید، از دندانپزشک خود بخواهید که نحوه صحیح نخ کشیدن دندان ها و مسواک کردن آن ها را برایتان توضیح دهد.
ارتودنسی دیجیتال دکتر حسینی
ارتودنسی دیجیتال دکتر حسینی

مزایای ارتودنسی دیجیتال

استفاده از تکنولوژی دیجیتال در ارتودنسی می تواند مزیت های بسیاری به همراه داشته باشد که در ادامه به آن ها اشاره شده است:

 • درمان دقیق تر با قابلیت پیش بینی نتایج
 • ارائه سطح بالاتر از کیفیت درمان
 • اجرای سریع تر روند درمانی
 • کاهش تعداد خطاهای روند درمانی و به دست آمدن نتایج صحیح تری از درمان
 • طول درمان کوتاه تر و راحتی بیمار در تعداد مراجعات
 • قابل تکرار بودن استاندارد های کیفی در روند درمانی
 • وجود کنترل بیشتر روی هزینه ها و درمان
 • صرفه جویی در وقت و هزینه های نهایی

مراحل ارتودنسی دیجیتال

برای اینکه بیشتر با روند درمانی ارتودنسی دیجیتال آشنا شوید، در ادامه به طور دقیق تری به شرح جزئیات می پردازیم:

 1. مشاوره اولیه: در اولین جلسه مشاوره با متخصص ارتودنسی صورت گرفته که تمامی شرایط و موارد مهم برای بیمار مطرح می گردد.
 2. اسکن سه بعدی: در ابتدای شروع ارتودنسی دیجیتال، به کمک اسکن سه بعدی از دندان ها و لثه بیمار اسکن گرفته می شود. این اسکن کمک می کند تا آنالیز دقیقی از شرایط دهان و دندان بیمار به دست بیاید. نیاز به کشیدن و یا نکشیدن دندان، وجود فضای اضافی در دهان و یا کمبود فضا به خوبی با این اسکنر قابل بررسی و تشخیص می باشند. به همین دلیل بیمار نیز قادر به دیدن شرایط دندانی خود قبل از کشیدن دندانی می باشد.
 3. آنالیز استخوان به کمک عکس های دو و سه بعدی: عکس های دو بعدی و سه بعدی می توانند برای آنالیز استخوان ها نیز موثر باشند و موقعیت دندان ها نسبت به فکین را مشخص نمایند.
 4. مدل سه بعدی: بعد از اتمام تمام مراحل قبلی، متخصص ارتودنسی در کامپیوتر به بررسی های دقیق تری پرداخته و موقعیت دندان ها و لثه را بازسازی می کند تا مدل سه بعدی از نتیجه بعد از درمان به وجود بیاید.
 5. ارائه مدل سه بعدی: در نهایت این نرم افزار فیلمی کوتاه از تغییرات بیمار ارائه کرده تا بیمار بتوانید شرایط و موقعیت دندان ها و فکین خود را بعد از اتمام درمان مشاهده کند. همچنین باید بدانید که با کمک این نرم افزار ها طول درمان تا حدودی قابل پیش بینی می باشد.
 6. انتخاب روش درمانی مناسب: بعد از تمامی این شرایط، مناسب ترین نوع درمان انتخاب شده و بیمار با توجه به نوع و شدت ناهنجاری خود تحت درمان ارتودنسی ثابت و یا متحرک قرار می گیرد.
 7. استفاده از ریتینر: بعد از گذراندن طول درمان، در انتها لازم است تا برای تثبیت موقعیت به دست آمده از دندان ها با نظر ارتودنتیست از ریتینر یا نگهدارنده ارتودنسی استفاده شود.

ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست

ارتودنسی دیجیتال قبل
ایمپنلت دیجیتال قبل
ارتودنسی دیجیتال بعد
ایمپنلت دیجیتال بعد

فیلم ارتودنسی دیجیتال

همانطور که در بالاتر توضیح دادیم ارتودنسی دیجیتال بصورت سه بعدی و از طریق اسکن دهان و دندان توسط کامپیوتر های پیشرفته انجام می شود که در این بخش فیلم ارتودنسی دیجیتالی را برای شما قرار دادیم تا بصورت کامل نحوه کار طراحی ارتودنسی دیجیتال و اسکن دندان را مشاهده نمایید.

ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست

هزینه ارتودنسی دیجیتال

ارتودنسی دیجیتال امکان ارائه درمانی با کیفیت بالا را فراهم کرده و باعث می شود که روند درمان با سرعت بسیار بیشتری انجام شود. از طرف دیگر بیمار نیز در طی انجام مراحل مختلف راحت تر بوده و احتمال خطا تا حد زیادی کاهش پیدا می کند. از مهمترین مزایای این روش، قابل کنترل بودن میزان هزینه درمان است.

در حالت کلی هزینه ارتودنسی دندان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر کند. به همین دلیل امکان ارائه قیمت ثابتی برای این کار وجود ندارد. عواملی مانند ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی، جنس ارتودنسی (سرامیکی، فلزی، نامرئی)، وضعیت فک و تعداد فک‌هایی که نیاز به ارتودنسی دارند، از جمله عواملی است که می تواند قیمت ارتودنسی دیجیتال را تحت تأثیر قرار دهد.

ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست

کلام آخر

ارتودنسی دیجیتال توانسته است بسیاری از نقص های روش قدیمی ارتودنسی را بر طرف کند. با این حال مهمترین مسئله در این رابطه، انجام آن توسط دندانپزشکی با سابقه و پر تجربه است. در صورت عدم انجام این روش به شکلی صحیح، به هیچ عنوان نتیجه دلخواه حاصل نخواهد شد و تمامی وقت و هزینه بیمار هدر می رود.

کلینیک دکتر حسینی با بیش از ۲۰ سال سابقه و تجربه در زمینه ارائه خدمات دندانپزشکی فعالیت می‌ کند. این مرکز توانسته است با بهره گیری از تجهیزاتی پیشرفته و علم روز دنیا، با کیفیت ترین خدمات را در اختیار مراجعین محترم قرار دهد. ما بهترین و دقیق ترین مدل های سه بعدی را از نتایج پیش رو به شما نشان خواهیم داد تا اطمینان حاصل کنید که تمامی مراحل به همان صورت که لازم است، انجام می شود. پزشکان و کادر مجرب ما در کنار شما هستند تا با خیالی آسوده مراحل درمان را طی کنید. اطمینان داشته باشید که لبخندی زیبا بار دیگر بر لب هایتان جاری خواهد شد.

ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست ارتودنسی دیجیتال چیست

سوالات پرتکرار

ارتودنسی دیجیتال به چه نرم افزار ها و سخت افزار هایی نیازمند می باشد؟

به طور کلی کامپیوتر و اینترنت تنها مواردی هستند که به راحتی می توانند این مزیت ها را در درمان دیجیتال ایجاد کند. افرادی که تمایل دارند تا مدرن تر باشند، قالب گیری از دندان ها را با کمک اسکنر های سه بعدی انجام می دهند. شاید در مراحل ابتدایی و به خصوص با وجود یک لابراتور کوچک، نیازی به پرینتر های سه بعدی وجود نداشته باشد، اما در نهایت وجود تمام این تکنولوژی ها می توانند به روند درمان کمک 

شبیه سازی حرکات دندانی چه مزیت هایی دارد؟

با استفاده از این سیستم این امکان وجود دارد که نتیجه درمان قبل از آغاز به کار قابل پیشبینی و مشاهده باشد. بدین ترتیب در وقت و مواد مصرفی صرفه جویی شده و بیمار همکاری بهتری با ارتودنتیست از خود نشان خواهد داد.

ارتودنسی دیجیتال چیست؟

همانطور که از نامش مشخص است، ارتودنسی دیجیتال به وسیله فناوری دیجیتال صورت میگیرد. در ارتودنسی دیجیتال، توسط دوربین از داخل دهان اسکن گرفته شده و تصویر سه بعدی دندان ها  وارد نرم افزار می شود. پس از آن وضعیت دندان ها آنالیز شده و روند درمان به صورت دقیق مشخص می شود.

چگونه متوجه شویم به ارتودنسی نیاز داریم؟

بهترین راهکار پیش روی شما مراجعه به یک متخصص ارتودنسی و دریافت مشاوره است. برای تشخیص نرمال بودن رشد دندان ها معمولا بین پنج تا هشت سالگی بهترین سن است. این روزهای بیشتر نوجوان ها از ارتودنسی استفاده می کنند اما باید بدانید که برای رفع همه انحراف های دندانی نیازی به ارتودنسی ندارید. مواردی چون :  کج بودن دندان و بهم ریختگی آن ها، وجود فاصله میان دندان ها و انواع اختلالات در بایت و فک نیاز به ارتودنسی دارند . این موارد را نیز فقط متخصص ارتودنسی  یا دندانپزشک می تواند تایید کند که آیا به ارتودنسی نیاز دارید یا خیر.

تفاوت ارتودنسی سنتی با دیجیتال در چیست؟

به طور کلی روند درمان ارتودنسی دیجیتالی شبیه ارتودنسی سنتی است. تفاوت این دو در روش های تشخیص و معاینه دندان ها است. با استفاده از روش های دیجیتالی، مدت زمان درمان کمتر می‌شود و بیمار از همان ابتدا در جریان روند و برنامه های درمان قرار می‌گیرد. و از آنجایی که نتیجه درمان از ابتدا مشخص می‌شود، آرامش خاطر بیشتری برای بیمار ایجاد می کند که در روند درمان تاثیر بسزایی دارد. 

هزینه ارتودنسی دیجیتال (نامرئی) چه قدر است؟

در حالت کلی هزینه ارتودنسی دندان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی تغییر کند. به همین دلیل امکان ارائه قیمت ثابتی برای این کار وجود ندارد. عواملی مانند ثابت یا متحرک بودن ارتودنسی، جنس ارتودنسی (سرامیکی، فلزی، نامرئی)، وضعیت فک و تعداد فک‌هایی که نیاز به ارتودنسی دارند، از جمله عواملی است که می تواند قیمت ارتودنسی دیجیتال را تحت تأثیر قرار دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *