دکتر حسینی » لمینت دیجیتال

لمینت دیجیتالی دندان و قیمت سال 1402

لبخند زیبا می تواند هر فردی را تحت تأثیر قرار دهد. برای داشتن این لبخند باید دندان های زیبا و یکدست داشته باشید. مواردی مانند لب پریدگی، شکستگی، زردی و سیاهی دندان می توانند جلوه نامناسبی به دهان شما دهد. انجام لمینت دندان و استفاده از لمینت دیجیتال یک راه حل کلیدی برای این مشکل است. لمینت در اصل یک روکش نازک است که بر روی دندان قرار می گیرد و می تواند نواقص دندان را بپوشاند.
لمینت دندان قبلا به طور سنتی تهیه می شد ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی، به صورت دیجیتالی تهیه می شود. مزایای لمینت دیجیتالی دندان به قدری است که به سرعت جای روش سنتی را پر کرده و امروزه کمتر کسی از روش قدیمی استفاده می کند. این فرایند دندانپزشکی با استفاده از تصویربرداری و اسکن دهان، لمینت را با دقتی در حد میکرون تهیه می کند.
بدیهی است که در این حالت میزان خطا به حداقل می رسد و موفقیت کار افرایش می یابد. در این روش پس از اسکن دهان توسط میلینگ یا پرینترهای سه بعدی، لمینت طراحی می شود. رنگ این لمینت نیز بسیار مهم است و بایستی با توجه به رنگ سایر دندان ها انتخاب شود تا جلوه مناسبی داشته باشد.

هزینه لمینت دیجیتال

جهت انجام خدمات لمینت دیجیتال با ما تماس بگیرید.

انواع لمینیت دیجیتال

لمینت دیجیتال ممکن است به صورت سرامیکی و یا کامپوزیتی باشد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. در لمینت کامپوزیتی مینای دندان تراشیده نمی شود و در یک جلسه قابل انجام است؛ در صورتی که در لمینت سرامیکی مینای دندان تراشیده می شود و به چندین جلسه برای تهیه و نصب نیاز دارید. این روش دوام بسیار بالایی دارد و دیگر دندان بدون لمینت سرامیکی کاربردی ندارد. لمینت سرامیکی ممکن است دارای انواع مختلفی نظیر لمینت سرامیکی زیرکونیا، سرامیکی EMAX  و کریستالی یا فلدسپات باشد.

  1. لمینت زیرکونیا دوام و استحکام بالا و زیبایی کمتر دارد. این نوع لمینت برای دندان های تحت فشار مناسب است.
  2. لمینت سرامیکی EMAX استحکام بسیار بالایی در برابر ضربات و شکستگی ها دارد. این لمینت شفافیت طاهری بیشتری دارد که به آن ظاهر بسیار زیبایی می بخشد.
  3. لمینت های فلدسپات نیز نوعی لمینت با ظاهری زیبا و طبیعی هستند که برای تغییرات جزئی استفاده می شوند. این نوع از لمینت برای تقویت استحکام دندان ها مناسب است.
  4. لمینت لومینیرز نیز نوعی لمینت با ضخامت بسیار نازک حدود 0.3 میلی متر است که ظاهری زیبا و درخشان دارد. این نوع از لمینت می تواند عیب های ظاهری دندان را از بین برده و زیبایی را به لبخند شما بازگرداند.

قیمت لمینت دیجیتال بنابر نوع آن متفاوت است. انتخاب بهترین نوع لمینت به تجویز دندانپزشک وابسته است.

جلسات لمینت دیجیتالی
قیمت لمینت دیجیتال

نگهداری از لمینت دیجیتال

یکی از کاربردهای لمینت رسیدن به لبخندی زیبا است. لذا پس از انجام لمینت، نگهداری از آن نیز اهمیت زیادی دارد. یکی از مهم ترین نکات در نگهداری از لمینت، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است. در این حالت اگرچه روکش دندان یکسره شما را پوشانده ولی بهداشت و سلامت لثه و دهان شما بسیار مهم می باشد. افزون بر این رژیم غذایی بسیار حائز اهمیت است. لمینت اغلب دچار تغییر رنگ نمی شود؛ ولی مصرف بی رویه موادی مانند چای و قهوه می توانند باعث تغییر رنگ آن شوند.
پس از از انجام لمینت دیجیتال سعی کنید از خوردن و یا گاز زدن اجسام سفت جدا خودداری کنید؛ زیرا ممکن است سبب شکستگی لمینت شود. اگر به طور ناخودآگاه به هنگام خواب و یا عصبانیت دندان های خود را روی هم می فشارید، استفاده از محافظ دندان به شما پیشنهاد می شود. برای مسواک زدن دندان های لمینت اغلب خمیر دندان غیر سابنده به شما توصیه می شود که می توانید با مشورت دندان پزشک خود آن را تهیه کنید.
پیشنهاد می شود به هنگام انتخاب رنگ لمینت، رنگی نزدیک و مشابه به دندان های خود انتخاب کنید؛ زیرا لمینت ظاهری طبیعی دارد و در شرایطی که در رنگ درستی انتخاب شود، کاملا مشابه دندان های شماست. افزون بر موارد ذکر شده برای نگهداری از لمینت دیجیتال باید از ورزش های سنگین مانند کاراته که احتمال ضربه خوردن به دهان وجود دارد خودداری کنید. از مصرف دخانیات پرهیز کنید، هر شش ماه چکاپ انجام دهید و از ساییدن لمینت خود به دندان های دیگر خودداری کنید.

لمینت دیجیتالی

چند جلسه برای نصب لمینت دیجیتالی مورد نیاز است؟

به طور کلی ترمیم دندان با استفاده از لمینت دیجیتال در سه مرحله انجام می شود:

  1. تهیه اسکن دیجیتالی و سه بعدی
  2. طراحی دیجیتالی لمینت
  3. ساختن لمینت

اولین گام برای انجام لمینت، نصب طراحی و ساخت آن است. این کار در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول، با استفاده از اسکن سه بعدی دهان، نمونه اولیه لمینت به طور مجازی طراحی می شود. سپس در مرحله دوم تغییرات احتمالی بر روی نمونه اولیه اعمال شده و ساخت آن آغاز می شود. در جلسه اول با استفاده از تجهیزات سه بعدی، عکسبرداری و طراحی قاب برای فک بالا و پایین انجام می شود. نکته مهم این است که در این جلسه مینای دندان تراشیده نخواهد شد.
با گذشت 3 تا 5 روز لمینت موردن ظر ساخته می شود که متناسب با خطوط چهره، استخوان فک و ساختار گوش است. همه این موارد با استفاده از سیستم CAD/CAM به طور دقیق اندازه گیری می شوند تا لمینت کاملا با ساختار چهره و دندان های طبیعی شما سازگار باشد.
در جلسه بعد، قالب سیلیکونی بدون تراشیدن مینای دندان به طور امتحانی بر روی دندان بیمار قرار بگیرد. این کار در مدت 1 تا 5 دقیقه می تواند شبیه سازی مناسبی از شرایط انجام دهد که با استفاده از آن در محیط دیجیتالی، طراحی لبخند به بیمار نشان داده می شود.
این قالب، به راحتی توسط دندانپزشک از روی دندان جدا می شود. در صورتی که فقط یک یا دو دندان شما به لمینت نیاز داشته باشد می توان از این جلسه امتحانی صرف نظر کرد. بدین ترتیب طی دو جلسه با فاصله 3 تا 5 روز می توان 1 یا 2 لمینت دیجیتال را نصب کرد.

هزینه لمینت دیجیتالی

عوامل مختلفی در هزینه نهایی این نوع لمینت تاثیر می گذارند. یکی از این موارد، جنس و کیفیت موادی است که لمینت با آن ساخته می شود. هرچه لمینت باکیفیت تر و مقاوم تر باشد، قیمت بالاتری دارد. قطر لمینت نیز می تواند بر قیمت نهایی تاثیر بگذارد. لابراتوری که مواد مورد نیاز برای ساخت لمینت در آنجا با هم مخلوط می شود، عامل دیگری است که بر قیمت تمام شده لمینت موثر است. هرچه لمینت دندان ظاهری شبیه تر به دندان طبیعی داشته باشد، قیمت بالاتری نیز خواهد داشت.

انواع لمینت دیجیتالی

 تخصص دندانپزشک نیز می تواند بر هزینه ها تاثیر بگذارد؛ چراکه به دنبال افزایش میزان دانش و مهارت دندانپزشک نتیجه کار بهتر خواهد بود. عامل مهم دیگری که می تواند هزینه ها را افزایش دهد، تعداد دندان هایی است که می خواهید آن ها را لمینت کنید (تعداد واحدهای لمینت). قرارداد نداشتن کلینیک دندانپزشکی با بیمه های درمانی پایه و تکمیلی نیز می تواند هزینه لمینت هر دندان را افزایش دهد.
همچنین از آنجایی که این نوع لمینت جدیدتر است، نسبت به سایر انواع لمینت دارای هزینه بالاتری است. با این حال، مزایای انجام لمینت با استفاده از تجهیزات دیجیتالی در مقایسه با هزینه آن بسیار قابل توجه است. از مهم ترین مزایای آن می توان به عدم تراشیدن مینای دندان، افزایش استحکام دندان های طبیعی، افزایش سازگاری مواد، ترمیم دندان های شکسته، طراحی لبخند منحصر به فرد و دقت بالای آن اشاره کرد.

نگهداری لمینت دیجیتال

لمینت دیجیتالی در کلینیک دندانپزشکی دکتر حسینی

از آنجایی که ترمیم دندان های آسیب دیده و سایر مشکلات دهان و دندان با زیبایی افراد ارتباط مستقیم دارد، مراجعه به کلینیک های تخصصی بسیار مهم است. کلینیک دکتر حسینی با برخورداری از تجهیزات به روز و دیجیتال، بسیاری از خدمات دندانپزشکی مثل لمینت دیجیتال، ایمپلنت دیجیتال، بیلیچینگ، ارتودنسی دیجیتال، پروتز متحرک و طراحی لبخند دیجیتال را انجام می دهد.
دیجیتالی شدن کارهای دندانپزشکی انجام این فرایندها را با سهولت، سرعت و دقت بیشتری پیش می برد و رسیدن به نتیجه دلخواه را نیز تسهیل می کند. تجربه، مهارت و دانش بسیار بالای دکتر حسینی در زمینه لمینت دندان این کلینیک را به گزینه ای مناسب برای افرادی تبدیل کرده است که می خواهند دندان های خود را به صورت دیجیتالی ترمیم کنند.