عوامل موثر در موفقیت ایمپلنت دندان

  • خانه
  • -
  • ایمپلنت
  • -
  • عوامل موثر در موفقیت ایمپلنت دندان

جایگزینی دندان‌های از دست رفته به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از جدیدترین و طبیعی‌ترین روش‌ها، جراحی ایمپلنت دندان نام دارد. ایمپلنت در واقع نوعی ریشه مصنوعی است که طی جراحی در استخوان فک کاشته می‌شود. هدف از این کار، ایجاد مکان مناسب برای اتصال تاج دندان است.

مطالعات مقطعی نشان می‌دهد درمان ایمپلنت در بیماران بسیار قابل ‌اعتماد و ایمن هست. مزایای طولانی‌ مدت موفقیت کاشت ایمپلنت عبارت‌اند از :

  • راه ‌حلی طولانی ‌مدت برای جایگزینی دندان افرادی که دندان‌های خود را از دست داده‌اند.
  • بهبود قابل توجه کیفیت زندگی و رفاه حال بیماران
  • جلوگیری از تحلیل استخوان فک

منظور از یک جراحی ایمپلنت موفق چیست؟

موفقیت زمانی معنا پیدا می‌کند که وقتی بازبینی دوباره ایمپلنت توسط جراح اتفاق افتاد، بعد از آنالیز، درد و تحلیل استخوان و یا عوارضی مانند پری ایمپلنت وجود نداشته باشد تا بیمار بتواند در صورت انجام مراقبت‌های کافی حداقل ۲۰سال از آن استفاده کند. به طور کلی و طی تحقیقات انجام شده، میزان موفقیت جراحی ایمپلنت پس از ۱۵سال بیش از ۹۰درصد است.

مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان

یکی از اقدامات کلیدی برای موفقیت آمیز بودن ایمپلنت دندان، انجام مراقبت‌های لازم پس از جراحی است. در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم:

رعایت بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت دهان و دندان برای افراد تحت جراحی ایمپلنت از اهمیت بسیاری برخوردار است. در صورت عدم رعایت بهداشت، میکروب و پلاک در اطراف ایمپلنت تجمع یافته و موجب تحلیل استخوان فک و لثه می‌شود.

عفونت نیز یکی دیگر از تبعات بهداشت ضعیف دهان است که در نهایت تضعیف اتصال بین پایه ایمپلنت و استخوان فک را در پی دارد.

 

معاینه منظم توسط دندانپزشک بعد از ایمپلنت دندان

معاینه منظم توسط دندانپزشک یکی دیگر از مراقبت‌های بسیار مهم بعد از جراحی ایمپلنت است. اولین مراجعه به دندانپزشک حدود سه هفته بعد از جراحی انجام می‌شود. مراجعات بعدی نیز بر اساس نوع درمان و شرایط بیمار برنامه‌ریزی شده و صورت می‌گیرند. در صورت انجام پیوند استخوان مراجعه بعدی برای کاشت پایه ایمپلنت ۳ الی ۴ ماه بعد است. اما در صورت عدم نیاز به پیوند استخوان و استفاده از تکنیک ایمپلنت دیجیتال، دندانپزشک قادر خواهد بود تا در همان جلسه کار کاشت پایه‌های ایمپلنت را انجام دهد.

عوامل موثر در موفقیت ایمپلنت دندان

 

تکنیک جراحی

 چگونگی انجام کاشت ایمپلنت توسط دندانپزشک یک عامل کلیدی دیگر در موفقیت‌ آمیز بودن نتیجه عمل است. هنگامی که به دندانپزشک مراجعه می‌کنید تا کاشت ایمپلنت را برای شما انجام دهد، مطمئن شوید که آناتومی لثه و فک شما را به خوبی بررسی کند تا بتواند طرح درمانی مناسبی را جهت رسیدن به بهترین نتیجه ممکن، ارائه کند. مطالعه‌ای که به مدت ۵ سال بر روی بیماران متقاضی ایمپلنت در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شد، نشان داده است که انتخاب درست بیمار و طرح درمان به همراه استفاده از پروتز مناسب و رعایت اصول جراحی درصد موفقیت عمل را بالا می‌برد. همچنین در مطالعه‌ای که توسط سونال ریکار و همکارانش در سال ۲۰۱۷ انجام گرفت، نشان داده شد طول و قطر ایمپلنت علاوه بر سن، کیفیت استخوان و ناحیه ایمپلنت بیمار بر میزان موفقیت عمل تأثیر بسیار زیادی دارد.

ساختار استخوانی

 داشتن استخوان‌های سالم و محکم یک نیاز اساسی برای انجام عمل جراحی ایمپلنت است. در جلسه ارزیابی اولیه، میزان تراکم و استحکام استخوان فک شما بررسی می‌شود. میزان ثبات ایمپلنت دندانی به توانایی استخوان فک جهت اتصال به ایمپلنت تیتانیومی بستگی دارد. تأخیر در انجام عمل ایمپلنت به جهت ترس و هزینه، کار اشتباهی است. زیرا هر چه زمان بیشتری بگذرد، استخوان فک شما بیشتر تحلیل رفته و شانس پذیرش ایمپلنت توسط آن کاهش می‌یابد. اگر مشخص شود که کیفیت استخوان‌های شما برای حمایت از ایمپلنت دندان کافی نیست، روش‌های مختلفی برای پیوند استخوان وجود دارد که احتمال استخوان‌سازی را افزایش می‌دهند و امکان قرار دادن ایمپلنت را برای شما فراهم می‌کند.

مصرف آنتی بیوتیک

یکی از مراقبت‌های بعد از جراحی ایمپلنت دندان استفاده منظم از آنتی ­بیوتیک‌های تجویزی پزشک است. این کار برای جلوگیری از تشکیل عفونت در محل جراحی انجام می‌شود. البته در صورت بروز هرگونه واکنش به دارو (از قبیل تاثیرات پوستی و…) باید وضعیت را با دندانپزشک خود در میان بگذارید. در صورت عدم مصرف آنتی بیوتیک و ایجاد عفونت، کاشتت ایمپلنت با شکست مواجه خواهد شد.

عدم مصرف دخانیات

استعمال سیگار روند طبیعی درمان و بهبودی محل جراحی را با اختلال روبرو می‌کند. از عوارض مصرف سیگار بعد از جراحی می توان به عفونت و شکست پیوند استخوان اشاره کرد.

مسواک زدن

مسواک زدن یکی از مهم‌ترین مراقبت‌هایی است که می‌توان برای موفقیت کاشت ایمپلنت انجام داد. بعد از ۲۴ ساعت از جراحی بیمار می‌تواند اقدام به مسواک زدن کند. همچنین ضدعفونی کردن دهان با استفاده از آب نمک (یک لیوان آب و یک چهارم قاشق چای خوری نمک) مفید است. البته معمولا تا ۱۴ روز پس از انجام جراحی شستشوی دهان با دهانشویه یا پراکسید هیدروژن ممنوع خواهد بود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین از طریق سایت اقدام به دریافت نوبت نمایید.