پروتز دندان انواع مختلفی دارد و همان دندان مصنوعی یا تعویض نمودن دندان است. روکش های ساده ای که برای دندان ها استفاده می‌شود و پروتز‌هایی که به صورت کامل برای دندان ها استفاده می‌شوند همگی جزو پروتز محسوب می‌شوند. پروتز در بخش‌های مختلفی از جمله بخشی از دندان، کل دندان و یا بخشی از استخوان فک انجام می‌شود.

پروتز از پوسیدگی، شکستگی و فرسایش سایر دندان ها که سالم هستند جلوگیری می‌کند در غیر این صورت ممکن است که بین دندان ها جابجایی صورت گیرد و یا کج شوند…

اگر قسمتی از دندان از بین برود یا بشکند دندانپزشک قسمت مورد نظر را قالبگیری می‌کند سپس یک قالب از جنس فلز یا چینی را در جای شکسته شده پس از باند کردن قرار می‌دهد.

 

انواع پروتز دندان

پروتز انواع مختلفی دارد که می‌توان ثابت، متحرک و ایمپلنت را نام برد. زمانی که دندان ضعیف شده باشد نیاز به یک روکش دارد که از آن حفاظت کند. این روکش‌ها همان پروتز ثابت دندان هستند اما گاهی از روکش برای زیبایی دندان استفاده می‌کنند. از دیگر پروتز های ثابت می‌توان بریج های دندانی را نام برد که در بین مردم مرسوم است و زمانی که بیمار تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشد، از این بریج‌ها استفاده می‌شود.

زمانی که دندانی را از دست می‌رود و نمی‌توان از پروتز ثابت دندانی استفاده کرد از پروتز محرک استفاده می‌شود.

یک نوع پروتز وجود دارد که پس از درآوردن سریع در جای خود قرار داده می‌شود و کسی متوجه پروتز در دهان نمی‌شود که به آن ها پروتز های فوری می‌گویند.

 

مزایای استفاده از پروتزهای دندانی چیست؟

اگر دندان های شما از دست رفته اند و وضعیت ظاهری نامناسبی را در چهره شما ایجاد کرده و در گاز گرفتن و صحبت کردن دچار  مشکل شده اید می‌توانید از پروتز استفاده کنید که با توجه به شکل و وضعیت دهان سفارش داده می‌شود.

 

معایب ستفاده از پروتزهای دندانی چیست؟

دشواری جویدن برخی غذاها: پس از انجام پروتز می‌توان به راحتی غذای دلخواه خود را خورد اما در خوردن غذاهای سفت و یا چسبنده تا مدتی دقت شود.

راحتی و تناسب دندان: در ابتدای کار زمانی که این پروتز در دهان قرار می‌گیرد ممکن است بیمار احساس ناراحتی کند اما پس از مدتی این ناراحتی از بین می‌رود.

مراقبت: پس از انجام پروتز باید مراقبت های لازم صورت گیرد. پس از درآوردن پروتز حتماً باید در جای خیس و آب نگهداری شود. حتماً باید روزی دو بار تمیز شوند.

صحبت کردن: در ابتدا که پروتز در دهان شما قرار گرفته ممکن است هنگام صحبت کردن کمی با مشکل مواجه شوید اما با گذشت زمان این مشکل حل می‌شود.

پروتز ها هرگز نمی‌توانند جای دندان های طبیعی را بگیرند و زمان می‌برد تا به آن ها عادت کنید. پس از انجام پروتز حتماً باید با دندانپزشک مورد نظر در رابطه با نحوه نگهداری و … مشورت کنید.

 

نظر خود را بنویسید به منظور کاهش خطاهای احتمالی در درمان سنتی راه‌حل‌های پیشرفته‌ای به کمک دندانپزشکی دیجیتال ارائه می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی در حوزه دندانپزشکی، دندانپزشکی دیجیتال کاربرد گسترده‌ای در درمان ها داشته و جایگزین مناسبی برای درمان سنتی است.

تماس با ما

آدرس: تهران، شهرک غرب (قدس) ‌بلوار فرحزادی، ابتدای خیابان شهید حافظی(ارغوان غربی) پلاک 16، طبقه زیرهمکف

تلفن: 45 - 43 42 35 22 - 021
ایمیل: info@drhoseyni.com

ساعات کار: شنبه تا چهارشنبه

صبح ها 12-9 و عصرها: 19-15

طراحی و پشتیبانی توسط نرم افزار دندانپزشکی ژنیک