استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال

  • خانه
  • -
  • عمومی
  • -
  • استفاده از پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال

در حوزه دندانپزشکی دیجیتال، دیگر تنها کیفیت مدنظر دندانپزشکان و بیماران نیست. بلکه دقت، سرعت عمل، کیفیت و زیبایی همگی در کنار هم به مهم‌ترین فاکتورهای مورد توجه تبدیل شده‌اند. ابزارها و تجهیزات بسیار زیادی هستند که توانسته‌اند جهت تحقق این خواسته‌های دندانپزشکان به کار بیایند. یکی از پرکاربردترین و ارزشمندترین این ابزارها پرینتر سه بعدی است.

پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی دستگاهی است که قادر خواهد بود تا یک طراحی سه بعدی (طراحی شده با استفاده از نرم‌افزارهای سه بعدی یا خروجی یک اسکنر سه بعدی) را به شی با متریال مورد نظر تبدیل کند. در ابتدا از پرینترهای سه بعدی فقط جهت ساخت مدل‌های اولیه استفاده می‌شد؛ اما با پیشرفت این تکنولوژی و قابلیت پرینت گرفتن با انواع متفاوت مواد اولیه ورودی، قابلیت ساخت محصول نهایی هم به این دستگاه‌ها اضافه شده است.

کوتاه کردن پروسه‌های قالب سازی به روش سنتی، صرفه جویی در مصرف مواد اولیه، ساخت مدل‌های پیچیده به راحت‌ترین شکل و قابلیت کار با استفاده از موارد اولیه بیولوژیکی و سلول‌های بنیادی از جمله مزایای بسیار ارزشمند این پرینترها است. تمامی این مزایا سبب شده‌اند تا از این دستگاه‌ها بتوان به طور گسترده در پزشکی و دندانپزشکی استفاده کرد. پس از ورود پرینترهای سه بعدی به حوزه دندانپزشکی دیجیتال، بسیاری از دندانپزشکان از آن استقبال کرده و با استفاده از این سیستم توانسته‌اند در کوتاه‌ترین زمان ممکن، بهترین نتیجه را برای بیماران خود داشته باشند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی دیجیتال

پرینتر سه بعدی این قابلیت را دارد تا با استفاده از رزین‌های مخصوص دندانپزشکی، قطعاتی را دقیقا شبیه به چیزی که مورد نیاز دندانپزشک است بسازد. در مطب دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی در سه حوزه متفاوت می‌توان از پرینترهای سه بعدی استفاده کرد.

 

استفاده در لابراتوار

زمانی که دندانپزشکی نیاز به ساخت روکش موقت برای بیمار خود دارد می‌تواند از روکش‌هایی که با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته شده‌اند استفاده کند. روکش‌های ساخته شده با استفاده از پرینتر بسیار دقیق‌تر و زیباتر هستند. این روکش‌ها می‌توانند در زمانی که به هر دلیلی ساخت روکش دائم بیشتر از حالت طبیعی طول بکشد مورد استفاده قرار گیرند تا بیمار در این فاصله زمانی دچار مشکل بی‌دندانی نشود. یکی دیگر از موارد استفاده از این روکش‌ها نیز هنگامی است که دندانپزشک نیاز دارد مطمئن شود که اندازه و شکل روکش دائم مناسب بیمار بوده و برای وی ایجاد ناراحتی نخواهد کرد. این مورد علی‌الخصوص در مورد افرادی که نیاز به جایگزینی یک ردیف کامل از دندان‌های خود دارند بسیار کارآمد خواهد بود.

 

استفاده در ساخت سرجیکال گاید

سرجیکال گاید یا همان راهنمای جراحی، شابلونی است که به عنوان راهنما برای مشخص کردن محل درست ایمپلنت در سریع‌ترین زمان ممکن در دهان بیمار استفاده می‌شود. شابلون‌هایی که با استفاده از پرینتر سه بعدی ساخته می‌شوند، بسیار دقیق‌تر از موارد سنتی خواهند بود.

 

ساخت مدل دندانپزشکی

در حالت سنتی، مدل دندان‌های بیمار که برای ساخت انواع روکش‌ها و گایدها مورد استفاده قرار می‌گیرد، با استفاده از قالب گیری از دهان بیمار و گچ ریزی انجام می‌شود. اما در دندانپزشکی دیجیتال، مدل دندان‌های بیمار با استفاده از اسکنر سه بعدی اسکن شده، در نرم‌افزارهای مخصوص ادیت شده و سپس توسط پرینتر سه بعدی ساخته می‌شود. تفاوت مدل ساخته شده با استفاده از پرینتر سه بعدی در برابر مدل‌های سنتی ساخته شده، در دقت بسیار بسیار بالای آن است که باعث می‌شود تا محصول نهایی نیز دقیق‌تر ساخته شده و برای بیمار ایجاد مشکل و ناراحتی نکند.

استفاده از پرینتر سه بعدی در لابراتوار دندانپزشکی

مزایا و معایب استفاده از پرینترهای سه بعدی

استفاده از پرینترهای سه بعدی در کنار تمام مزایایی که دارد، دارای محدودیت‌هایی هم هست. البته این محدودیت‌ها در حوزه دندانپزشکی تاثیر زیادی نخواهند داشت. اما بد نیست تا اشاره‌ای به تمامی مزایا و معایب استفاده از آن‌ها داشته باشیم.

  • محدودیت استفاده از مواد اولیه
  • محدودیت اندازه محصول نهایی
  • هزینه بسیار بالا برای تولید انبوه

+ دقت بسیار بسیار بالا

+ صرفه جویی در استفاده از مواد اولیه

+ سرعت ساخت بی‌ نظیر

+ کاهش فرایندهای ساخت و در نتیجه کاهش هزینه‌ها

+ افزایش آزادی در پیچیدگی طراحی‌ها

+ تولید ضایعات کمتر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید.

دکتر سید محمدرضا حسینی دانش آموخته دوره دوم راهنمایی مفید در سال 65 ، دوره دهم دبیرستان مفید در سال 69 و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 75 است. وی دارای سابقه خدمت به عنوان معاونت تجهیزات دندانپزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 84 و رئیس هیئت مدیره شرکت آتیه سلامت ایرانیان از سال 90 الی 93  است.

ویزیت آنلاین

برای رزرو نوبت ویزیت می توانید با ما تماس بگیرید .