به آنچه جایگزین عضوی در بدن می‌شود، پروتز گویند و این امر در دندان ها نیز وجود دارد. در اصطلاح عمومی به پروتز دندان، دندان مصنوعی اطلاق می‌‌شود. روکش های دندان، دست دندان های کامل یا پارسیل متحرک که برای جایگزینی تعدادی از دندان ها یا تمام دندان ها استفاده می‌شود، لمینیت ها، روکش های اینله و انله که برای ترمیم قسمتی ازدندان استفاده می‌شوند و …. جزو پروتزهای دندانی هستند و در موارد مختلفی کاربرد دارند.
زمانی که دندانی از دست می‌رود علاوه بر ایجاد ظاهر نامناسب، در جویدن و صحبت کردن هم مشکلاتی برای بیمار ایجاد می‌شود . استفاده از پروتزها این مشکلات را برطرف خواهد کرد.

پروتزها انواع مختلفی دارند. پروتزهای ثابت شامل روکش های تک واحدی و بریج ، پروتزهای متحرک شامل پارسیل، دست دندان کامل و اوردنچر که در مطلب مربوط به انواع پروتز های دندان در خصوص آن صحبت خواهیم کرد.

در دندانپزشکی سنتی برای ساخت پروتزها، در مرحله قالب‌گیری دندان‌های بیمار، می‌بایست از خمیرهای سیلیکونی استفاده می‌گردید و سپس این قالب توسط گچ‌های مخصوص ریخته می‌شد. این عمل می‌توانست هم برای برخی بیماران ناخوشایند باشد و هم درصد خطا را بالا برد.
در دندانپزشکی نوین، تکنولوژی پروتز دندان دیجیتال برای دندانپزشکان امکان تسریع در روند درمان و افزایش دقت عمل را فراهم نموده است. در روش ساخت پروتز دندان دیجیتال اسکنرهای داخل دهانی جایگزین قالب گیری سنتی شده و پس از ارسال اطلاعات اسکن شده به نرم افزار و اعمال طرح درمان مورد نیاز ، این اطلاعات به لابراتوار ارسال و توسط ابزاری چون پرینتر های سه بعدی و دستگاههای سی ان سی مخصوص پروتز جدید با دقتی بسیار بالا تولید می‌گردد.

مرکز دندانپزشکی دیجیتال دکتر سید محمد رضا حسینی به عنوان یکی از مدرن ترین دندانپزشکی های دیجیتال تهران با بهره گیری از تجربه بالا و جدید ترین روش های درمان های دندانپزشکی به همراه استفاده از به روز ترین تجهیزات دندانپزشکی دیجیتال، آماده ارائه پیشرفته ترین خدمات پروتز دندان دیجیتال به عموم هموطنان عزیز است.