بریج یا ایمپلنت

بریج یا ایمپلنت دندان کدام بهتر است؟

اگر دندانی را از دست داده‌اید، اصلا نباید جای خالی آن را به حال خود رها کنید.با رها کردن جای خالی دندان نه‌تنها زیبایی لبخند یا دندان‌های‌تان را از دست می‌دهید؛ بلکه وجود فضای خالی بین دندان‌ها باعث جابجایی تدریجی آن‌ها و در نتیجه به‌هم‌ریختگی دندان‌ها می‌شود. برای پر کردن این جاهای خالی سه انتخاب دارید: پروتز متحرک، بریج یا ایمپلنت دندان. پروتز‌های متحرک همان دندان مصنوعی‌ها هستند. بریج و ایمپلنت پرطرفدارترین روش جایگزین دندان بخصوص بین جوانان و میانسالان است. اینکه بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت در ادامه برای‌تان مشخص خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم تمام تفاوت‌ بریج دندان و ایمپلنت و همچنین مزایا و معایب هر یک را به طور کامل بررسی کنیم. پس، برای اینکه در ذهن‌تان به سوال بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟ پاسخ دهید، با ما همراه باشید.

جای خالی دندان از‌دست‌رفته چه ضرری دارد؟

وقتی دندانی از بین 32 دندان از بین برود، بین دندان‌های مجاور آن فضای خالی ایجاد می‌شود. این فضای خالی برای دندان‌های مجاور و همچنین همتای دندان ازدست‌رفته در فک مقابل، مضر است. به این صورت که دندان‌های مجاور به‌تدریج تحت فشار جویدن جابجا شده و به سمت فضای خالی، داخل دهان یا بیرون متمایل می‌شوند. این اتفاق علاوه بر اینکه دندان‌ها را از ردیف خارج می‌کند، بر جویدن و صحبت کردن نیز تاثیر می‌گذارد.

از طرفی، دندان‌ها در اثر کج شدن و خم شدن، نقش مهم‌شان در جویدن غذا را از دست ‌می‌دهند و احتمال تجمع مواد غذایی لای آن‌ها بالا می‌رود و همین امر باعث پوسیدگی آن‌ها می‌شود.

علاوه بر دندان‌های مجاور، فضای خالی به دندان همتای دندان از دست رفته در فک مقابل، این اجازه را می‌دهد که بیش از حد رشد کند که به آن اکستروژن می‌گویند.

برای جلوگیری از این مشکلات، بهتر از بعد از کشیدن دندان حتما به فکر جایگزین آن باشید. بریج یا ایمپلنت هر کدام را که انتخاب کنید، با پر کردن جای دندان ازدست‌رفته، علاوه بر برگرداندن کارآیی و ظاهر دندان طبیعی، از جابجایی دندان‌ها به سمت فضای خالی جلوگیری می‌کند.

بریج‌های دندانی

بریج‌ها معمولاً از موادی مانند چینی یا پلاستیک ساخته می‌شوند تا با رنگ طبیعی دندان مطابقت داشته باشند. با بریج می‌توان جای خالی یک یا چند دندان را پوشاند. بریج‌ها به طور کلی نتایج خوبی دارند؛ به‌ویژه در صورتی که بریج از مواد سرامیکی ساخته شده باشد، ظاهر بسیار خوبی خواهد داشت.

اما نکته منفی در مورد بریج دندان این است که بریج باید به دندان‌های اطراف فضای خالی متصل شود. برای انجام این کار، باید اندازه دندان‌های مجاور که به‌عنوان لنگر (اباتمنت) عمل می‌کنند، کاهش یابد. این بدان معنی است که مواد طبیعی دندان سالم باید قربانی شوند. برای این کار دندان‌های مجاور را می‌تراشند تا مواد متصل‌کننده را به‌خوبی روی آن‌ها اعمال کنند. این کار باعث می‌شود ساختار دندان پایدارتر شود.

معرفی مراحل بریج دندان و بررسی مزایای بریج دندان

ایمپلنت

چسباندن بریج دندان به دندان‌های مجاور تنها گزینه نیست. یکی از راه‌های موثر برای قرار دادن بریج، کاشت ایمپلنت است. ایمپلنت‌ها از جنس آلیاژ تیتانیوم هستند و کاملا با بدن انسان سازگارند. این ریشه‌های تیتانیومی، با پیچ در استخوان فک شما نصب می‌شوند تا یک تاج یا بریج را در جای خود نگه دارند. آن‌ها محکم به استخوان فک می‌چسبند و دقیقا مانند ریشه دندان واقعی عمل می‌کنند. سپس، یک تاج دندان مصنوعی روی ایمپلنت پیچ می‌شود. به این ترتیب، پروتز دندان به طور دائم به استخوان زنده متصل می‌شود.

موضوع «بریج یا ایمپلنت؟» به این معنی نیست که گزینه دیگری وجود دارد؛ بلکه می‌توان این دو را ترکیب کرد. وقتی ایمپلنت در فضای خالی کاشت می‌شود، می‌تواند پایه‌ای برای دو دندان باشد و در این صورت دیگر نیازی به تراش دندان‌های مجاور نخواهد بود.

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت چیست

بریج یک پروتز ثابت است که در صورت کشیدن دندان برای پر کردن جای خالی آن استفاده می‌شود. بریج به دندان‌های مجاور سالم متصل می‌شود که برای اتصال بریج باید تراش داده شوند.

اما ایمپلنت اساساً نوعی ریشه مصنوعی برای دندان هستند که داخل استخوان فک کاشت می‌شوند. بعد از کاشت ایمپلنت می‌توان انواع مختلفی از پروتزهای دندان را روی آن‌ها سوار کرد. برای مثال، اگر یک یا دو دندان‌تان را از دست داده باشید، با کاشت ایمپلنت می‌توانید، دندانی بسیار مشابه به دندان واقعی‌تان داشته باشید. ایمپلنت‌ها پایه‌ای برای تاج مصنوعی دندان، پروتزهای جزئی یا بریج‌های دندان هستند.

بریج یا ایمپلنت؟ کدام یک در درازمدت مشکل ایجاد می‌کند؟

تراش دندان‌های مجاور، که برای نصب بریج دندان رایج است، می‌تواند در درازمدت تأثیر نامطلوبی داشته باشد. این دندان‌ها که به‌عنوان پایه هستند در اثر تراش ضعیف می‌شوند. در نتیجه، بیشتر مستعد ابتلا پوسیدگی و دیگر بیماری‌های دندان هستند.

از طرفی، چون قرار است این دندان‌ها فشار وارد بر دندان ازدست‌رفته را نیز تحمل کنند، طول عمرشان به مراتب کمتر خواهد شد. در مقایسه با ایمپلنت، بریج‌ها یک عیب دیگر نیز دارند. بریج فقط شکاف را پر می‌کند؛ ولی جایگزین ریشه دندان ازدست ‌فته نمی‌شود. این اتفاق به‌تدریج باعث فرسایش استخوان می‌شود. ایمپلنت در استخوان فک گیر می‌کند و جایگزین ریشه طبیعی دندان می‌شود. این کار به حفظ استخوان فک در طولانی‌مدت کمک می‌کند.

تفاوت بریج دندان و ایمپلنت (بررسی مزایا و معایب آن‌ها)

در ادامه می‌خواهیم درباره تفاوت بریج و ایمپلنت و بیان مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

برای اینکه بهتر بتوانید جایگزین مناسب دندان ازدست‌رفته‌تان را انتخاب کنید، بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در تهران توصیه می‌کند که مزایا و معایب هر دو را بررسی کنید. در این میان، هزینه و محل دندان ازدست‌رفته نیز باید در نظر گرفته شود.

مزایای ایمپلنت

 • ایجاد پایه بسیار محکم برای پروتزهای دندانی
 • نتایج عالی از نظر زیبایی
 • کمک به حفظ استخوان نگهدارنده و جلوگیری از تحیل رفت آن
 • کمک به جلوگیری از تحلیل استخوان و پریودنتیت (بیماری لثه)
 • دوام طولانی
 • 15 سال یا بیشتر دوام می‌آورد
 •  ظاهر طبیعی‌اش را طولانی‌تر از بریج‌ها حفظ می‌کند
 •  به دندان‌های سالم اطراف ایمپلنت آسیب نمی‌رساند

ایمپلنت دندان چیست و چه مزایایی دارد؟

معایب ایمپلنت دندان

 • هزینه بالایی دارد
 • در برخی مواقع فرآیند جوش خوردن ایمپلنت و استخوان می‌تواند تا 6 ماه طول بکشد
 • روشی تهاجمی است و نیاز به جراحی دارد

مزایای بریج دندان

 • هزینه کمتری دارد
 • نیازی به پیوند استخوان یا جراحی تهاجمی ندارد
 • معمولاً با 2 بار مراجعه به دندانپزشک انجام می‌شود

معایب بریج دندان

 • باید هر 5 تا 7 سال یک بار تعویض شود (اگرچه می‌تواند بیش از 10 سال دوام بیاورد)
 • با گذر زمان ظاهر طبیعی خود را از دست می‌دهد
 • پوسیدگی دندان در دندان‌های اطراف بریج بیشتر از ایمپلنت است
 • در صورت رعایت نکردن بهداشت می‌تواند به دندان‌های سالم اطراف دندان ازدست‌رفته آسیب برساند
تفاوت بریح دندان و ایمپلنت

در نهایت بریج دندان بهتر است یا ایمپلنت؟

بهتر است در مورد روش جایگزین دندان ازدست‌رفته حتما با دندانپزشک‌تان صحبت کنید. بهترین گزینه به بودجه شما، تعداد دندان‌های ازدست‌رفته و سلامت کلی شما بستگی دارد.

عوامل موثر در انتخاب بریج یا ایمپلنت

هزینه

احتمالا بیمه بریج دندانی را پوشش خواهد داد.

اگر بیمه ندارید، باید گفت که هزینه بریج از ایمپلنت خیلی کمتر است.

تعداد دندان‌های ازدست‌رفته

اگر بیش از 1 دندان متوالی خود را از دست داده‌اید، بریج دندان گزینه بهتری نسبت به ایمپلنت است. برای هر دندان ازدست‌رفته باید یک ایمپلنت جداگانه به استخوان فک شما متصل شود که منجر به جراحی و هزینه بیشتر است.

سلامت کلی

ایمپلنت نیاز به جراحی دارد؛ بنابراین، برای افرادی که مشکلات پزشکی خاصی مانند دیابت یا لوسمی دارند، مناسب نیست. زیرا این بیماری‌ها روند بهبودی را کند می‌کنند. از طرفی، استخوان فک باید به اندازه کافی سالم باشد تا از ایمپلنت پشتیبانی کند.

زمان

فرایند کاشت ایمپلنت دندان ممکن است ماه‌ها طول بکشد؛ در حالی که بریج دندان را می‌توان در 2 جلسه مراجعه به دندانپزشک نصب کرد.

آیا مجبوریم بریج یا ایمپلنت را انتخاب کنیم؟ یا گزینه دیگری هم وجود دارد؟

خیر، مجبور نیستید یکی از این دو مورد را انتخاب کنید. پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی نیز برای پر کردن فضای خالی بین دندان‌ها مناسب است. پروتزهای جزئی تقریبا شبیه دندان‌های طبیعی هستند و به دندان‌های سالم تکیه داده می‌شوند تا در جای خود باقی بمانند. زمانی که دندان‌های اطراف فضای خالی به اندازه کافی قوی نباشند که بریج را نگه دارند، دندانپزشک ممکن است پروتز مصنوعی را توصیه کند. آن‌ها معمولاً ارزان‌تر از بریج یا ایمپلنت هستند؛ اما معمولاً راحت یا ماندگارتر نیستند و باید روزانه تمیز شوند.

سخن پایانی درباره استفاده از بریج یا ایمپلنت

در نهایت تصمیم‌ گیری در مورد روش جایگزین، پس از اطمینان از وضعیت دندانی شما گرفته می‌شود. دکتر حسینی با کمال میل شما را معاینه و راهنمایی خواهند کرد. برای تعیین وقت، لطفا از طریق تلفن یا ایمیل با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *