طول عمر بریج دندان چقدر است؟

افراد برای افزایش زیبایی دندان‌های خود و همچنین حفظ دندان‌های طبیعی از بریج دندان استفاده می‌کنند. انواع بریج دندان ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند که توسط دندانپزشک و متناسب با وضعیت بیمار انتخاب می‌شوند. طول عمر بریج دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، رعایت بهداشت دهان و دندان است. در این مقاله می‌خواهیم در مورد بریج دندان صحبت کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بریج دندان چیست؟

بریج یا پل دندان باعث پر کردن شکاف میان دندان‌ها می‌شود. بریج دندان به‌صورت معمول از تاج‌های دو طرف دندان کشیده شده و در جای ثابت قرار می‌گیرد. زمانی که دندان‌ها به دلایل مختلف از بین بروند، استفاده از بریج دندان می‌تواند ضمن افزایش زیبایی چهره، باعث حفظ دندان‌های طبیعی باقیمانده شود. شایع‌ترین دلایل پوسیدگی و از بین رفتن دندان‌ها، بیماری‌های لثه و آسیب‌دیدگی‌های مرتبط با دهان هستند.

برای استفاده از بریج دندان، به دندان‌های سالم در دو طرف محل نصب بریج نیاز است. دندانپزشک با مشاهده وضعیت بیمار، می‌تواند بهترین نوع بریج را انتخاب کند. عمر بریج دندان متفاوت است و به‌صورت معمول 10 سال قابل استفاده است.

انواع بریج دندان

چند نوع بریج دندان وجود دارد که مورد استفاده دندانپزشکان قرار می‌گیرد. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1.     بریج دندان معمولی

بریج دندان معمولی یکی از انواع بریج است که به تاج‌های پایه متصل و به دندان‌های مجاور وصل می‌شود. دندانپزشک در ساده‌ترین حالت برای استفاده از بریج دندان، این مدل را انتخاب می‌کند.

2.     بریج دندان کانتی لور

زمانی که تنها یک دندان طبیعی وجود داشته باشد، دندانپزشک از مدل کانتی لور استفاده می‌کند. استفاده از این بریج باعث می‌شود تا وزن دندان جایگزین، بر روی دندان‌های مجاور قرار بگیرد.

3.     بریج متکی به ایمپلنت

این مدل بسیار شبیه به مدل معمولی است؛ اما به جای تکیه بر روی دندان‌های مجاور، بر ایمپلنت تکیه می‌کند. ایمپلنت داخل فک قرار گرفته و بریج دندان در بخش بالایی لثه به ایمپلنت متصل می‌شود. طول عمر بریج دندان متکی به ایمپلنت از سایر مدل‌های معرفی‌شده بیشتر است.

4.     بریج متصل‌شده مریلند

بریج متصل‌شده مریلند نسبت به سایر مدل‌ها دارای طول عمر کمتری است. برای نصب این بریج نیاز به یک چارچوب فلزی وجود دارد که توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود.

برای افراد مهم است که بریج انتخاب‌شده دارای استحکام کافی باشد و به دندان‌های طبیعی شباهت زیادی داشته باشد. نیاز متقاضیان و تشخیص دندانپزشک در انتخاب نهایی نوع بریج تعیین‌کننده است.

طول عمر بریج دندان چقدر است؟

به‌طور متوسط طول عمر انواع بریج دندان به حدود 10 سال می‌رسد. در برخی از موارد بریج‌های دندانی به دلیل عدم رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان دوام زیادی ندارند. متقاضیان بعد از نصب بریج دندان، اگر در جهت حفظ آن قدم بردارند، می‌توانند تا حدود 10 سال از آن استفاده کنند. رعایت کردن بهداشت دهان و دندان مقرون‌به‌صرفه‌تر از هزینه برای خرید بریج دندان‌ است. دو موضوع مهم در بررسی میزان طول عمر بریج دندان وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شود:

  • موضوع اول مرتبط با غذاهایی است که فرد می‌خورد. برخی از غذاهای سفت به مرور زمان باعث خراب شدن بریج دندان می‌شوند. بریج دندان، خرد کردن و جویدن غذا را به‌خوبی انجام می‌دهد؛ اما گاز گرفتن برخی از خوراکی‌ها مانند نبات‌های سفت باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. کسانی که دارای بریج دندان هستند بهتر است از مواد غذایی چسبنده استفاده نکنند.
  • موضوع دوم مرتبط با خراب شدن دندان‌های کناری بریج دندان است. در صورتی که دندان‌های کناری بریج دندان به دلایل مختلف خراب شوند، اتصالات بریج دچار آسیب شده که این امر باعث کاهش طول عمر انواع بریج دندان خواهد شد.

افزایش طول عمر بریج دندان چگونه امکان‌پذیر است؟

افزایش طول عمر بریج با رعایت کردن برخی از نکات کلیدی قابل انجام است. در ادامه، به مهم‌ترین اقداماتی که باعث افزایش طول عمر بریج می‌شوند اشاره خواهیم داشت:

·       استفاده از مسواک و نخ دندان

بریج به خودی خود مسواک زدن به دندان و لثه را دشوار می‌کند؛ بنابراین، در هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باید وسواس بیشتری به خرج دهید. گیر کردن مواد غذایی درون بریج باعث پوسیدگی دندان‌های کناری خواهد شد. تمیز کردن حرفه‌ای دندان در طول روز باعث افزایش طول عمر بریج خواهد شد. اگر این کار را نکنید، دندان‎‌های شما پوسیده خواهند شد که برای رفع آن نیاز به کمک دندانپزشک خواهید داشت.

عمر بریج دندان حدود 10 سال است که اگر با مراقبت اصولی همراه شود، می‌تواند دوام بیشتری داشته باشد. توصیه‌های بهترین دندانپزشک در غرب تهران به شما کمک خواهد کرد تا بعد از قرار دادن بریج دندان بتوانید طول عمر بریج را افزایش دهید. انتخاب بهترین دندانپزشک و بهترین کلینیک باعث می‌شود تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

·       عدم استفاده از دندان به‌عنوان ابزار

دندان‌ها برای جویدن غذا ساخته شده‌اند؛ پس، بهتر است از دندان‌های خود به‌عنوان ابزار استفاده نکنید. بسیاری از مردم از دندان‌های خود برای باز کردن بسته‌بندی‌های مختلف استفاده می‌کنند که این امر باعث ایجاد فشار مضاعف بر روی دندان‌ها خواهد شد. کسانی که بریج دندانی دارند، باید از ایجاد فشار غیرطبیعی بر روی دندان‌های خود خودداری کنند.

·       جلوگیری از دندان قروچه

دندان قروچه یکی از عوامل نابودی بریج دندان‌هاست. با استفاده از یک محافظ دهان می‌توان به‌آسانی از ساییده شدن دندان‌ها به یکدیگر در هنگام خوابیدن جلوگیری کرد. در صورتی که بخواهید طول عمر بریج دندان را افزایش دهید، بهتر است به دنبال یک راهکار اصولی برای درمان دندان قروچه باشید.

سخن پایانی

بریج دندان دارای انواع مختلف است و به‌عنوان یک راه جایگزین برای دندان‌های ازدست رفته محسوب می‌شود. طول عمر بریج دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به وضعیت دندان‌های بیمار، نوع بریج انتخاب‌شده، رعایت بهداشت دهان و دندان و. .. اشاره کرد. بریج دندان با پر کردن فضای خالی به بهبود فرایند جویدن غذا کمک می‌کند. کسانی که به دنبال جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌رفته خود هستند و می‌خواهند لبخند زیبایی داشته باشند، بهتر است از میان دندانپزشکان مختلف، به دنبال انتخاب باتجربه‌ترین دندانپزشک باشند تا به نتایج رضایت‌بخشی دست پیدا کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *