جراحی لثه برای کامپوزیت

علت جراحی لثه برای کامپوزیت

کمتر کسی در دنیا وجود دارد که خواهان یک لبخند زیبا نباشد. جراحی لثه برای کامپوزیت در برخی از بیماران یکی از راه‌های اصلاح طرح لبخند است. جراحی لثه در تخصص دندانپزشکی برای اهداف مختلفی صورت می‌گیرد؛ اما این نوع از جراحی بیشتر درمان زیبایی محسوب می‌شود. اگر برای بهبود ظاهر لبخند خود نیاز به جراحی لثه دارید، توصیه می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید.

درباره کامپوزیت دندان

یکی از انواع لمینت، کامپوزیت‌ها هستند. کامپوزیت نوعی درمان ترمیمی برای دندان‌های آسیب‌دیده و نوعی ترمیم زیبایی برای دندان‌های سالم است. افراد این روش را برای اصلاح شرایط نامطلوب زیبایی دندان خود مانند تغییر رنگ، بی‌نظمی خفیف تا متوسط، بدفرمی دندان‌ها و دندان‌های لب‌پر شده، ترک خورده و شکسته انتخاب می‌کنند.

کامپوزیت یک پوسته بسیار ظریف و نازک از جنس رزین کامپوزیت است که به جلوی دندان فرد می‌چسبد تا دندان فرم مناسب و زیبایی داشته باشد و از آن در برابر آسیب بیشتر محافظت می‌کند. کامپوزیت می‌تواند هم‌رنگ، هم‌اندازه و فرمی مشابه دندان‌های طبیعی افراد را داشته باشد. یکی از اقداماتی که قبل از اتصال کامپوزیت به دندان و به تشخیص پزشک انجام می‌گیرد، جراحی لثه برای کامپوزیت است.

جراحی لثه برای کامپوزیت

یکی از درمان‌های تخصصی در دندانپزشکی، جراحی لثه برای کامپوزیت می‌باشد. یکی از مواردی که برای به دست آوردن یک لبخند جذاب از اهمیت بالایی برخوردار است، نمای متناسب و زیبای لثه در اطراف دندان‌ها است. این جراحی بسته به شرایط دهان و دندان بیمار به دو شیوه صورت می‌گیرد:

1. به منظور درمان تحلیل لثه

2. به منظور درمان لبخند لثه‌ ای

ایمپلنت دندان

درمان تحلیل لثه

تحلیل لثه در افراد هنگامی بروز می‌کند که بافت صورتی لثه از اطراف دندان‌ها به عقب کشیده می‌شود و این خود می‌تواند یک خطر جدی تهدیدکننده سلامتی دهان و دندان باشد. عقب ‌رفتن لثه‌ها نیز می‌تواند اعتماد به نفس افراد را کاهش داده و خطر حساسیت و پوسیدگی دندان‌ها را افزایش دهد. خوشبختانه، با جراحی لثه برای کامپوزیت، می‌توان با یک تیر دو نشان زد؛ به این معنی که هم زیبایی لبخند را به دست آورد و هم خطر عفونت، پوسیدگی یا از دست دادن دندان را از بین برد.

علل تحلیل لثه

شایع‌ترین علت تحلیل رفتن لثه، بیماری پریودنتال ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. با این حال، حتی افرادی که بهداشت دهان و دندان خوبی دارند، ممکن است به دلیل التهاب یا عوامل ارثی، مانند دندان‌های کج، شلوغ، نامرتب یا لثه‌های نازک، دچار تحلیل لثه شوند.

فرسایش و پارگی لثه به دلیل افزایش سن، مسواک زدن بیش از حد محکم با مسواک سفت یکی دیگر از علل شایع آن است. مصرف تنباکو، نوسانات هورمونی و آسیب‌های ناشی از زدن پیرسینگ در بافت دهان نیز می‌تواند در این امر نقش داشته باشد.

تحلیل لثه

لبخند لثه‌ای چیست؟

از آنجا که فرم دندان‌های انسان مانند اثر انگشت منحصربه‌ فرد بوده، فرم لثه و حالت لبخند هر فرد نیز با دیگری متفاوت است. برخی از افراد لثه‌های کوتاه و برخی دیگر لثه‌های بلندی دارند. یکی از عوامل زیبایی لبخند حدود خط لثه است. به همین دلایل هنگام لبخند زدن برخی از افراد مقدار بیشتری از لثه آن‌ها نمایان می‌شود و این امر برای آن‌ها چندان خوشایند نیست.

جراحی لثه برای کامپوزیت یکی از نخستین گام‌هایی است که این دسته افراد باید بردارند؛ زیرا زمانی کامپوزیت دندان جلوه زیبایی دارد که هنگام خندیدن نه‌تنها دندان‌ها صاف، منظم و سفید به نظر برسند؛ بلکه خط لثه متناسب با دندان‌ها باشد.

اصول اولیه جراحی لثه برای کامپوزیت

همان‌طور که گفته شد، اگرچه معمولا جراحی لثه برای کامپوزیت (بیشتر در لبخند لثه‌ای) یک نیاز پزشکی و درمانی نیست؛ اما می‌تواند عیوب قابل مشاهده لثه‌های فرد را اصلاح کند. برخی از افراد از ظاهر لثه خود راضی نیستند. لثه‌ ممکن است خیلی بالا یا خیلی پایین روی دندان‌ها باشند.

لثه‌ ناموزون می‌تواند باعث شود که دندان‌ها به‌طور غیرطبیعی بزرگ یا کوچک به نظر برسند و بر لبخند افراد تاثیر بگذارند. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی دیجیتال در تهران می‌تواند از روش جراحی لثه برای کامپوزیت استفاده کند تا لثه‌ بیمار را صاف کرده و آن را خیلی طبیعی و جذاب شکل دهد.

دندانپزشکی دیجیتال در تهران

دکتر حسینی، بهترین دندانپزشک در غرب تهران با استفاده از علم دیجیتال، به بیمار یک نمای کلی از آنچه باید از عمل جراحی لثه و طرح لبخند خود انتظار داشته باشد، ارائه می‌دهد. همچنین، او نظر و خواسته‌های فرد را نیز اعمال می‌کند. بیمار می‌تواند در این زمان سوالات خود را بپرسد و نگرانی‌های خود را برطرف کرده و نتیجه نهایی را قبل از هرگونه اقدامی ببیند.

دندانپزشک متخصص به فرد نشان می‌دهد که لثه‌های او پس از انجام جراحی لثه برای کامپوزیت دقیقا چه شکلی خواهد بود. پس از توافق بیمار، با توجه به صلاحدید دندانپزشک درمان شروع می‌شود. ابتدا بیمار با مواد بی‌حس‌کننده موضعی بی‌حس دریافت می‌کند. دندانپزشک متخصص با استفاده از لیزر یا چاقوی جراحی لثه، بافت اضافی را در مشکل لبخند لثه‌ای برش می‌دهد. در موارد تحلیل لثه نیز از شیوه پیوند لثه استفاده می‌کند.

آنچه باید از درمان تحلیل لثه دانست

پس از جراحی لثه برای کامپوزیت

پس از یک دوره بهبودی، بیمارانی که قصد دارند کامپوزیت دندان را دریافت کنند، برای انجام این روش دوباره به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. البته در بعضی مواقع، فرایند کامپوزیت ممکن است مستقیما پس از جراحی لثه انجام شود و بیماران کمی درد و ناراحتی در لثه احساس کنند که بیمار تا چند روز می‌تواند طبق دستور پزشک مسکن و غذاهای نرم مصرف کند.

توصیه می‌شود تا بیمار چند روز اول بعد از جراحی برای کامپوزیت، از فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین دوری کند. بعد از گذشت مدتی کوتاه چند هفته‌ای پس از جراحی، بیمار می‌تواند مجددا برای بررسی پیشرفت و سلامت بیمار به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.

سخن پایانی درباره جراحی لثه برای کامپوزیت

با کمک کامپوزیت دندانی می‌توانید ظاهری را که دنبالش بوده‌اید به دست آورید. این درمان می‌تواند مزایای زیادی برای دندان‌های شما داشته باشد و به جز اصلاح طرح لبخند، مشکل درمانی شما را نیز رفع کند که جراحی لثه برای کامپوزیت یکی از این موارد است. شما می‌توانید با مراجعه به دندانپزشکی دیجیتال در تهران قبل از هر اقدامی مثل انجام جراحی و کامپوزیت دندان، نتیجه نهایی را ببینید و بعد تصمیم بگیرید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *