ایمپلنت دندان بدون جراحی

آیا ایمپلنت دندان بدون جراحی امکان دارد؟

اگر شما هم جزو افرادی هستید که نسبت به جراحی ایمپلنت دندان ترس و واهمه دارید و شاید بخواهید بدانید که جراحی ایمپلنت چیست، ایمپلنت دندان بدون جراحی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. این روش با بهره‌مندی از تکنولوژی‌های جدید دندانپزشکی، بدون جراحی و عوارض، کاشت دندان را برای شما انجام می‌دهد. اگر شما هم می‌خواهید با ایمپلنت بدون جراحی و مزایای آن آشنا شوید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

ایمپلنت دندان بدون جراحی چیست؟

دلایل مختلفی از جمله بیماری، حادثه، زمین خوردن، مصرف دارو و… باعث می‌شوند تا فرد برخی از دندان‌های خود را از دست بدهد. نداشتن دندان، علاوه بر ایجاد مشکل در غذا خوردن، باعث از دست رفتن زیبایی چهره فرد نیز می‌شود. این موضوع گاهی آنقدر آزاردهنده است که فرد از حاضر شدن در جمع خودداری می‌کند. اگر شما هم با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می‌کنید، جای هیچ نگرانی وجود ندارد، چرا که امروزه تکنولوژی به کمک دندانپزشکی آمده است تا کارهای زیبایی و سلامتی مربوط به دندان‌ها آسان‌تر از قبل انجام شود.

 یکی از بهترین روش‌ها برای پر کردن جای خالی دندان‌های از دست رفته، استفاده از ایمپلنت دندانی است. به خصوص روش‌ جدید ایمپلنت دندان بدون جراحی باعث شده است تا علاوه بر کاهش پروسه درمانی، میزان درد و خونریزی در طول درمان کاهش پیدا کند. در این روش از جدیدترین تکنولوژی جهت کاشت دندان استفاده شده است.

در ایمپلنت بدون جراحی برخلاف روش معمولی، میزان خونریزی بسیار کم است. چرا که در این روش دیگر بافت لثه جهت رسیدن به استخوان فک برش داده نمی‌شود. در نتیجه با کمترین درد و خونریزی کار ایمپلنت دندان انجام می‌گیرد. از جمله روش‌های مختلف برای کاشت دندان بدون جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ایمپلنت به کمک پانچ

این روش درمانی به ایمپلنت فوری یا ایمپلنت فلپلس نیز شناخته می‌شود. در ایمپلنت پانچی ابتدا دندانپزشک با بی‌حسی موضعی دهان و لثه شما را جهت انجام مراحل درمان بی‌حس می‌کند. سپس بدون برش لثه، به کمک دستگاهی مخصوص به نام پانچ، سوراخی جهت قرار دادن پایه ایمپلنت ایجاد می‌کند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، سوراخ کردن لثه در این مرحله بدون درد و خونریزی است.

بنابراین اگر از خونریزی لثه در جراحی‌ دندانپزشکی می‌ترسید، ایمپلنت دندان بدون جراحی یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای شما است. این روش، مدت زمان بهبودی را کاهش می‌دهد. چرا که برخلاف روش ایمپلنت معمولی، پایه ایمپلنت زودتر با استخوان فک جوش می‌خورد. علاوه بر این، آسیب کمتری به بافت دهانی شما وارد می‌کند. در نتیجه باعث می‌شود تا روند بهبودی در این روش سریع‌تر اتفاق بیفتد.

این روش مناسب افرادی است که شرایط استخوان و لثه آنها مناسب باشد و استخوان فک از استحکام و ضخامت کافی برخوردار باشد. همچنین اگر ریشه دندان بیمار سالم باشد، دندانپزشک می‌تواند بدون جراحی به کمک ایمپلنت جای خالی دندان‌های بیمار را پر کند. در غیر این صورت اگر لثه یا استخوان فک بیمار دچار تحلیل شده باشد، امکان کاشت دندان به روش ایمپلنت وجود ندارد.

2- ایمپلنت لیزری یا دیجیتالی

در این روش، دندانپزشک ابتدا از ساختار دندان‌ها، فک و لثه شما عکس‌برداری می‌کند. سپس با مشاهده تصویر سه بعدی وضعیت دهان و دندان شما، محل کاشت دندان را مشخص می‌کند. در این روش از ایمپلنت دندان بدون جراحی از لیزر برای ایجاد حفره استفاده می‌شود.

مهارت دندانپزشک در موفقیت این روش کاشت دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به این دلیل که دندانپزشک باید بتواند بهترین محل مناسب را برای استفاده از اشعه لیزر تشخیص دهد. از آنجایی که در ایمپلنت دیجیتالی از اشعه لیزر استفاده می‌شود، در نتیجه میزان جراحت آن بسیار کم است. در نتیجه کمترین آسیب را به بافت‌های کناری وارد می‌کند.

شرایط لازم برای ایمپلنت دندان بدون جراحی

شرایط لازم برای انجام ایمپلنت بدون جراحی

اگر قصد کاشت دندان به روش ایمپلنت را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید. چرا که او می‌تواند با انجام سی تی اسکن مربوط به فک و لثه در مورد درمان ایمپلنت به صورت معمولی یا بدون جراحی برای شما تصمیم‌گیری کند. در صورتی که وضعیت دندان و لثه شما دو شرط زیر را دارا باشد، می‌توانید ایمپلنت را بدون جراحی انجام دهید:

 • بافت استخوانی سخت و محکم: مهم‌ترین شرط برای کاشت ایمپلنت به روش پانچ، داشتن تراکم استخوانی بالا است؛ بنابراین دندانپزشک برای انجام ایمپلنت دندان بدون جراحی ابتدا از دهان و دندان شما اسکن می‌گیرد تا از استحکام استخوان فک شما مطمئن شود. در صورت تحلیل استخوان، امکان اجرای این روش کاشت دندان برای شما وجود ندارد.

به این دلیل که ابتدا باید پیوند استخوان روی فک شما انجام بگیرد. سپس برای کاشت دندان از روش ایمپلنت معمولی یعنی همراه با جراحی استفاده کنید.

 • کیفیت بافت لثه: دندانپزشک بعد از اطمینان از استحکام استخوان فک، لثه شما را معاینه می‌کند. در صورتی که بافت لثه مقاومت کافی برای انجام ایمپلنت بدون جراحی را نداشته باشد، باید ترمیم بافت لثه انجام دهید. در چنین شرایطی به دلیل کیفیت پایین بافت لثه امکان ایمپلنت بدون جراحی برای شما وجود ندارد.

ایمپلنت بدون جراحی مناسب چه کسانی است؟

عدم نیاز به برش و بخیه لثه در ایمپلنت بدون جراحی، باعث شده است تا این روش کاشت دندان طرفداران بسیار زیادی داشته باشد. اما همه‌ی افراد شرایط لازم برای انجام ایمپلنت دندان بدون جراحی را ندارند. دندانپزشک ابتدا باید شرایط دهان و دندان بیمار را بررسی کند. سپس با توجه به میزان تراکم استخوان فک، وضعیت بافت لثه و سایر شرایط مناسب‌ترین روش درمان ایمپلنت را برای بیمار مشخص کند.

به صورت کلی روش ایمپلنت بدون جراحی را برای افراد زیر پیشنهاد می‌دهیم:

 • افراد سیگاری
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد مبتلا به فشار خون و بیماری‌های قلبی
 • افرادی که ارتفاع استخوان فک آنها برای جراحی مناسب نیست
 • افرادی که ترس از جراحی و خونریزی لثه دارند

توجه به این نکته ضروری است که پایین آمدن حفره سینوس در افرادی که مدت زمان زیادی از کشیده شدن دندان آنها می‌گذرد، دور از انتظار نیست. در چنین شرایطی فرد نمی‌تواند بدون جراحی کار کاشت دندان خود را انجام دهد؛ بنابراین دندانپزشک ابتدا باید کف حفره سینوس را طی یک عمل جراحی بالا بیاورد.

مراحل انجام ایمپلنت بدون جراحی

برای انجام کاشت دندان بدون جراحی مراحل درمانی زیر باید با دقت بالایی انجام بگیرد:

 • مشاوره با متخصص دندانپزشک: اگر قصد انجام ایمپلنت دندان بدون جراحی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا با یک ایمپلنتولوژیست صحبت کنید. متخصص دندانپزشک ابتدا با انجام اسکن و معاینات بالینی از دهان و دندان شما، بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می‌کند. چرا که گاهی ممکن است بافت لثه و تراکم استخوانی فک شما شرایط لازم برای این درمان را نداشته باشد.
 • تهیه مدل از بافت سخت و نرم بیماری: در این مرحله دندانپزشک جهت کسب اطلاعات بیشتر از بافت سخت دهان شما، از یک اسکن سه بعدی یا همان CBCT استفاده می‌کند. بعد از تهیه فایل‌های مورد نیاز از بافت سخت و نرم، موقعیت ایمپلنت و زاویه دقیق آن را مشخص می‌کند. در صورتی که وضعیت دهان و دندان شما در شرایط مناسبی باشد، کار ایمپلنت بدون جراحی را روی دندان‌های شما شروع می‌کند.
 • ایجاد سوراخ در بافت لثه: همانطور که از نام این مرحله مشخص است، دندانپزشک بدون هیچگونه برش لثه، کار ایمپلنت را شروع می‌کند. در این مرحله از ایمپلنت دندان بدون جراحی دندانپزشک از یک دریل مخصوص یا لیزر جهت ایجاد سوراخ بر بافت لثه استفاده می‌کند. ایجاد این سوراخ روی لثه به دلیل قرارگیری ایمپلنت درون آن است. بعد از انجام این مرحله باید بین 3 تا 6 ماه صبر کنید تا پایه با استخوان فک جوش بخورد.
 • قرار دادن تاج دائمی: بعد از جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک، نوبت به قرار دادن تاج دائمی روی دندان می‌رسد. در این مرحله دندانپزشک کار نهایی دندان‌های شما را انجام می‌دهد.

مزایا انجام ایمپلنت بدون جراحی

ایمپلنت بدون جراحی نسبت به ایمپلنت معمولی مزیت‌های بسیار زیادی را برای فرد بیمار به دنبال دارد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش کاشت، دیگر نیازی به برش لثه نیست. در نتیجه میزان آسیب به بافت لثه به حداقل می‌رسد. علاوه بر این، زمان بهبودی و طول درمان شما نسبت به روش معمولی کاهش پیدا می‌کند. همچنین عوارض بعد از جراحی مانند درد و تورم از بین می‌رود.
 • میزان خونریزی در ایمپلنت دندان بدون جراحی بسیار کم است. در نتیجه اگر داروهای خاص مانند داروهای ضد انعقادی مصرف می‌کنید، دیگر نیاز به قطع این دارو نخواهید داشت.
 • از آنجایی که میزان خونریزی در این روش بسیار کم است، در نتیجه ایمپلنت بدون جراحی برای کسانی که نسبت به خونریزی بعد از جراحی ترس دارند، یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب است.
 • پروسه درمان ایمپلنت بدون جراحی نسبت به ایمپلنت معمولی بسیار کوتاه‌تر است.
 • در این روش به جای برش لثه، مقداری از بافت لثه را سوراخ می‌کنند. در نتیجه دیگر نیازی به بخیه و کشیدن بخیه نیست.
 • درصد موفقیت جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک در این روش بسیار بالا است. این ویژگی باعث میشود تا موفقیت کاشت دندان بدون جراحی افزایش پیدا کند.
 • مدت زمان بهبودی در روش ایمپلنت بدون جراحی بسیار کوتاه است. در نتیجه دیگر نیازی نیست تا برای ترمیم دندان‌ها، منتظر بمانید.
مزایا انجام ایمپلنت دندان بدون جراحی

معایب ایمپلنت بدون جراحی

با وجود مزیت‌های ایمپلنت دندان بدون جراحی این روش معایبی نیز دارد. از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان استفاده از این روش در همه شرایط وجود ندارد. در صورت سالم بودن دندان‌های کناری، بیمار می‌تواند از این روش درمانی برای کاشت دندان‌های خود استفاده کند.
 • عدم مهارت دندانپزشک باعث می‌شود تا دیواره استخوان فک دچار آسیب شود.
 • در صورت وجود مشکل در استخوان و بافت لثه، امکان پیوند وجود ندارد.
 • هزینه این روش نسبت به ایمپلنت معمولی بالاتر است.

مراقبت‌های بعد از ایمپلنت بدون جراحی

رعایت برخی از نکات باعث می‌شود تا کاشت ایمپلنت بدون جراحی با مشکل روبرو نشود. از جمله مراقبت‌ها و نکات بسیار مهم بعد از انجام ایمپلنت بدون جراحی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برخلاف ایمپلنت معمولی، امکان بروز التهاب در این روش بسیار پایین است. اما به هر حال بهتر است یک روز بعد از این جراحی از کمپرس یخ به مدت 15 دقیقه استفاده کنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم که برای از بین رفتن درد و تورم ایمپلنت دندان بدون جراحی بعد از 48 ساعت از کمپرس گرم استفاده کنید.
 • بهتر است تا بهبودی کامل از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید. خوردن غذاهای نرم کمک می‌کند تا دندان‌های شما دچار آسیب نشوند.
 • بهتر است برای خوردن مایعات در این مدت از نی استفاده کنید.
 • تا 5 روز قبل و بعد از ایمپلنت از کشیدن سیگار و قلیان جدا خودداری کنید.
 • رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از ایمپلنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بهتر است 5 روز بعد از ایمپلنت از مسواک زدن دندان‌ها خودداری کنید. در این مدت می‌توانید از دهانشویه کلر هگزیدین جهت تمیز نگه داشتن دهان خود استفاده کنید.
 • توصیه‌های گفته شده دندانپزشک خود را به طور کامل انجام دهید و در صورت مشاهده هر گونه مشکل حتما با او تماس بگیرید.

قیمت ایمپلنت بدون جراحی

تجهیزات، مهارت دندانپزشک، تعداد دندان‌های تحت درمان، جنس و برند مواد استفاده شده و… می‌توانند بر قیمت ایمپلنت بدون جراحی تاثیرگذار باشند. از طرفی دیگر فرایند مربوط به قالب‌گیری، طراحی، تولید پروتز و… با سرعت بسیار بالایی انجام می‌گیرد؛ در نتیجه همین سرعت بالا می‌تواند باعث بالا رفتن قیمت ایمپلنت دندان بدون جراحی نسبت به ایمپلنت معمولی شود. به طور معمول قیمت ایمپلنت بدون جراحی 30 درصد بیشتر از ایمپلنت معمولی است.

بهترین مرکز ایمپلنت بدون جراحی در تهران

اگر شما هم برای کاشت دندان‌های از دست رفته خود به دنبال بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد هستید، کلینیک تخصصی دکتر حسینی را به شما پیشنهاد می‌دهیم. ایمپلنت دندان در این کلینیک به روش نوین و پیشرفته و بدون درد و خونریزی انجام می‌شود. این کلینیک با بهره‌مندی از دستگاه‌های پیشرفته می‌تواند بدون انجام جراحی، ایمپلنت دندان را برای شما انجام دهد.

اگر هنوز روش مناسب درمان خود را انتخاب نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم که سری به این کلینیک بزنید تا با مشورت با دندانپزشک، درمان مناسب دندان‌های شما انتخاب شود.

کلام آخر درباره ایمپلنت دندان بدون جراحی

ما در این مقاله در رابطه با ایمپلنت بدون جراحی صحبت کردیم. این روش درمانی به عنوان یکی از جدیدترین روش‌ها جهت کاشت دندان به شمار می‌آید که علاوه بر بهتر کردن کیفیت زندگی بیمار، استحکام دندان‌ها را بهبود می‌بخشد. اگر شما هم تجربه ایمپلنت دندان بدون جراحی را داشته‌اید، می‌توانید زیر همین پست نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *