دکتر حسینی » 7 مورد از علائم عفونت ایمپلنت
علائم عفونت ایمپلنت

7 مورد از علائم عفونت ایمپلنت

این روزها ایمپلنت‌های دندانی دارای نرخ موفقیت چشمگیر بیش از 95 درصد هستند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که یک درمان مادام العمر باشند. اما این بدان معنا نیست که مشکلی برای ایمپلنت‌ها پیش نمی‌آید. یکی از مشکلاتی که ایمپلنت‌ها با آن درگیر هستند عفونت است. علائم عفونت ایمپلنت چگونه است؟ مهم‌ترین راه پیشگیری از عفونت ایمپلنت چیست؟ بیایید پاسخ این سوالات را بررسی کنیم.

عفونت ایمپلنت دندان

به جرات می‌توان گفت ایمپلنت دندان بهترین جایگزین برای دندان ازدست‌رفته است و جای تعجب نیست که ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های واقعی نیاز به مراقبت داشته باشند. درست است که ایمپلنت‌ دچار پوسیدگی نمی‌شود؛ اما می‌تواند مانند دندان‌های طبیعی عفونی شود.
دهان انسان محیطی گرم و مناسب برای رشد و زندگی انواع مختلف میکروب‌ها و باکتری‌ها است و بعضی از باکتری‌ها از هر موقعیتی که به آن‌ها اجازه رشد بدون کنترل را بدهد، سوءاستفاده می‌کنند. به عبارت دیگر، عفونت در این وضعیت می‌تواند یک مسئله جدی باشد؛ اما لزوما به این معنی نیست که ایمپلنت از دست خواهد رفت.

علائم عفونت ایمپلنت چگونه است؟

اگرچه عفونت ایمپلنت دندانی کم‌خطر است؛ اما خوب است که بدانید باید مراقب چه چیزی باشید. برخی از علائم عفونت ایمپلنت دندان که ممکن است نشان‌دهنده این خطر باشند عبارت‌اند از:

1. درد هنگام جویدن

بعضی از ناراحتی‌ها و دردها، بعد از جراحی در هر روش دندانپزشکی یک واکنش تهاجمی و طبیعی بدن است. به‌طور معمول، متخصصان دندانپزشکی داروهای مسکن بدون نسخه را تجویز می‌کنند که می‌تواند اثربخش باشد. اگر درد چند روز طول بکشد و در جویدن بیمار اختلال ایجاد کند، وجود عفونت در ایمپلنت دندان دور از ذهن نیست.

2. احساس گرما یا تب

علل بیشتر تب‌ها در بدن انسان عفونت است؛ زیرا بدن بیمار سعی می‌کند با افزایش دمای طبیعی بدن، علت عفونت یعنی باکتری‌ها یا ویروس‌ها را از بین ببرد. زیرا بقای میکروب‌ها در دمای بالا دشوارتر است. اگر تب یا داغی نقطه کاشت ایمپلنت با دارو کاهش نیابد، این نیز می‌تواند یکی از علائم عفونت ایمپلنت باشد.

3. احساس شل شدن ایمپلنت دندان

معمولا ایمپلنت‌های دندانی مستقیما در استخوان فک بیمار پیچ می‌شودن و هرگز نباید شل شوند. پس از کاشت ایمپلنت، آن‌ها باید تا پایان عمر مانند دندان طبیعی، ثابت باقی بمانند. اگر بیمار احساس شل شدن در ایمپلنت خود کند یا احساس کند ممکن است بیرون بیفتند، ینشانگر این است که حتما مشکلی پیش آمده. بنابراین، امکان دارد یکی از علائم عفونت ایمپلنت دندان باشد.

4. نفس بد بو یا بوی بد دهان

اگر بیمار مدتی بعد از جراحی دندان‌های خود را مرتب مسواک می‌زند و بوی بد دهان او از بین نمی‌رود، ممکن است دلیلش این باشد که باکتری‌ها و مواد زائد در دهان او تجمع پیدا کرده‌اند. حتی این امر می‌تواند باعث طعم بد دهان شود.

5. لثه‌ قرمز و متورم

یکی از علائم اصلی عفونت ایمپلنت دندان، لثه‌ قرمز و متورم است. در حالی که کمی تورم در اطراف محل ایمپلنت طبیعی است، باید پس از چند روز اول کاهش یابد. اگر تورم و التهاب همچنان ادامه داشت، ممکن است پرچم قرمز عفونت باشد.

 راه پیشگیری از عفونت ایمپلنت چیست

6. خونریزی یا ترشح چرک

هر زمان که عفونتی وجود داشته باشد، بدن به‌طور طبیعی واکنش نشان می‌دهد. یعنی گلبول‌های قرمز و سفید خون برای از بین بردن باکتر‌ی‌ها و ویروس‌ها به آن ناحیه هجوم می‌آورند. اگر عفونتی در لثه‌ها وجود داشته باشد، ممکن است بیمار شاهد خونریزی و ترشح چرک به داخل دهان خود باشد.

7. تحلیل لثه

یکی دیگر از علائم عفونت ایمپلنت دندان، پس‌روی لثه در اطراف ایمپلنت کاشته‌شده است و در موارد حادتر، لثه دندان‌های مجاور ایمپلنت نیز دچار تحلیل و پس‌روی می‌شوند.

علل عفونت ایمپلنت دندان

در بروز عفونت ایمپلنت دندان، همیشه یک علت یکسان وجود ندارد و اغلب عوامل متعددی با هم ترکیب می‌شوند تا مشکلی را ایجاد کنند. افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند دیابت و پریودنتیت (بیماری التهابی که بافت لثه اطراف دندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد) در معرض خطر بیشتری هستند و بهبودی آن‌ها روند کندتری دارد.

هر چه مدت زمان بیشتری برای بهبودی طول بکشد، فرصت‌های بیشتری برای ایجاد عفونت وجود دارد. بنابراین، اگر این افراد هر یک از علائم عفونت ایمپلنت گفته‌شده را داشته باشند، قبل از وقت تعیین‌شده خود، باید به دندانپزشک مراجعه کنند تا اقدامات لازم سریع‌تر انجام شود.

بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد

یکی دیگر از علل احتمالی عفونت ایمپلنت، «پری ایمپلنتیت» است. پری ایمپلنتیت یک بیماری عفونی است که باعث التهاب اطراف لثه و استخوان ایمپلنت می‌شود و می‌تواند در صورت عدم مراقبت مناسب ایمپلنت رخ دهد. در برخی موارد، تکنیک جراحی ضعیف مقصر است. به همین دلیل است که درمان نزد متخصص دندانپزشک باتجربه و با سابقه چشمگیر در انواع روش‌های ایمپلنت دندان مانند بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد بسیار مهم است. دندانپزشکی دیجیتال دکتر حسینی با داشتن بهترین و مجهزترین امکانات دندانپزشکی و با تکیه بر سابقه درخشان در ارائه خدمات ایمپلنت  پیشگام است.

مهم‌ترین راه پیشگیری از عفونت ایمپلنت چیست؟

انتخاب متخصص دندانپزشک مجرب و ماهر بسیار مهم و ضروری بوده و اصلی‌ترین راه پیشگیری از عفونت ایمپلنت است؛ زیرا یک متخصص با دانش کافی و تبحر بالای خود شرایط را به‌درستی می‌سنجد، از بهترین برند و مرغوب‌ترین مواد استفاده می‌کند و کاشت ایمپلنت را در صحیح‌ترین نقطه انجام می‌دهد. بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در تهران با استفاده از فناوری روز دنیا در دندانپزشکی، برترین نتیجه‌های درمانی را برای بیماران خود رقم زده است.

همچنین، انتخاب یک متخصص کارآزموده مانند بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد در دندانپزشکی دیجیتال در تهران باعث می‌شود که بیمار یک دوره درمانی و روند بهبودی امنی را پشت سر بگذارد. زیرا در طول مراجعه‌های مرتب به مطب دندانپزشکی، در صورت بروز هریک از علائم عفونت دندان، دندانپزشک متخصص آن را زودتر تشخیص می‌دهد و قبل از بروز مشکل آن رفع می‌کند.

سخن پایانی درباره علائم عفونت ایمپلنت

بهترین راه برای درمان عفونت‌ ایمپلنت دندان در وهله اول جلوگیری از بروز آن است. بیمار پس از جراحی باید دستورالعمل‌های دندانپزشک متخصص را به‌طور کامل اجرا کند و بهداشت دهان و دندان را به‌درستی رعایت نماید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب و معاینه‌های منظم دندانپزشکی بسیار ضروری است. اگر فرد مستعد عفونت است، ممکن است به معاینه‌های مکرر نیاز داشته باشد. بهترین دندانپزشک در غرب تهران باکیفیت‌ترین خدمات قبل و بعد از درمان را ارائه می‌دهد.

آیا به درمان ایمپلنت دندان فکر می‌کنید؟ اگر چنین است، وقتی به بهترین دکتر ایمپلنت سعادت آباد مراجعه می‌کنید، نیازی به نگرانی بیش از حد در مورد عفونت‌ ایمپلنت نیست. در دندانپزشکی دیجیتال در تهران، راه‌حل‌های برتر ایمپلنت دندانی را به کار می‌گیریم که به شما این امکان را می‌دهد که زیباتر لبخند بزنید، صحبت کنید و راحت‌تر غذا بخورید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *