انواع لمینت دندان

هر آنچه از لمینت و انواع لمینت دندان باید بدانیم!

یکی از محبوب‌ترین و موثرترین روش‌های درمانی در دندانپزشکی زیبایی انواع لمینت دندان هستند. لمینت دندان چیست؟ انواع مدل لمینت دندان کدام است؟ انواع رنگ لمینت دندان بر چه اساسی انتخاب می‌شود؟ این مقاله برای پاسخگویی به تمام سوالات شما تهیه شده است. پس، با ما تا انتها همراه باشید.

لمینت چیست؟

لمینت دندان یا ونیرها پوشش بسیار نازک و درعین حال بسیار محکمی هستند که روی دندان افراد قرار می‌گیرند تا دندان‌ها را زیباتر، خوشرنگ‌تر و مرتب‌تر نشان دهند. ونیرها بیشتر در دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارد و با اصلاح شکل و رنگ دندان‌ها، لبخندی زیبا به ارمغان می‌آورد. این پوسته نازک از جنس‌ها و به روش‌های مختلفی ساخته و پرداخته می‌شود.حال می‌دانیم که لمینت چیست و می‌توانیم انواع آن را معرفی کنیم.

انواع لمینت دندان

در مقاله انواع لمینت دندان باید گفت لمینت‌های دندان به‌طور کلی به دو دسته لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی تقسیم بندی می‌شوند که در زمینه جنس و نحوه‌ی ساخت و اجرا و همین طور به لحاظ دوام و استحکام و حتی از نظر ظاهری با هم تفاوت‌های متعددی دارند. بهترین دکتر برای اصلاح طرح لبخند مناسب‌ترین روش ممکن را برای مراجعان خود در نظر می‌گیرد تا از لبخندی دلنشین و دلچسب بهره‌مند شوند.

الف. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت با استفاده از مواد رزین، که از مواد آلی و غیرآلی تشکیل شده است، تهیه می‌شود. کامپوزیت از مواد ترمیم‌کننده همرنگ دندان ساخته می‌شود و در صورت شکستن به‌راحتی قابل ترمیم است. 2 نوع ونیر کامپوزیت وجود دارد: ونیر کامپوزیت مستقیم و ونیر کامپوزیت غیرمستقیم.

 • ونیر کامپوزیت‌های مستقیم از جنس رزین هستند که در مطب، دندانپزشک کامپوزیت را به شکل خمیر درآورده و بدون اینکه دندان را تراش دهد مستقیم روی دندان فرد می‌گذارد و آن را فرم می‌دهد، این لمینت با پرتو نور آبی بر سطح دندان محکم می‌شود.
 • ونیر کامپوزیت‌های غیرمستقیم به روشی مشابه لمینت سرامیکی، در آزمایشگاهی خارج از مطب دندانپزشکی ساخته می‌شوند و در جلسه دوم روی دندان فرد قرار می‌گیرند. ونیر کامپوزیت غیرمستقیم دوام بیشتری نسبت به ونیر کامپوزیت مستقیم دارند؛ اما باز دوام لمینت سرامیکی بیشتر است.

مزایای لمینت کامپوزیت

 1. بافت صاف و یکدست دارد
 2. در صورت ترک‌خوردگی، لب‌پر شدن و شکستگی به‌راحتی تعمیر می‌شود
 3. پنج تا هفت سال دوام دارد
 4. اغلب در 1 جلسه دندانپزشکی انجام می‌پذیرد
 5. نسبت به لمینت سرامیکی کم‌هزینه‌تر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

معایب لمینت کامپوزیت

 1.  مستعد تغییر رنگ است
 2.  دوام کمتری در مقایسه با لمینت‌های سرامیکی دارد
 3. مقاومت کمتری در برابر ضربه و فشار دارد.

ب. لمینت سرامیکی

لمینت‌های سرامیکی پوسته نازکی از جنس پرسلین (چینی) همرنگ دندان ساخته می‌شوند. جدا از ظاهر طبیعی دندان، این لمینت‌های سرامیکی می‌توانند فشار گاز گرفتن را تا حدی مهار کنند. از این رو، لمینت‌های پرسلین به‌عنوان یک لمینت قوی و بادوام شناخته می‌شوند. علاوه بر آن، سازگار بیشتری با بدن دارند. بنابراین، لمینت سرامیکی واکنش‌های آلرژیک با بافت‌های اطراف خود ایجاد نمی‌کند. شایان ذکر است که لمینت کامپوزیتی با عنوان کامپوزیت و لمینت سرامیکی با عنوان لمینت بین اغلب مردم شناخته شده است.

دندانپزشک برای قرار دادن لمینت سرامیکی باید ابتدا دندان بیمار را حدود 0.2 تا 0.5 میلی‌متر تراش ‌دهد. از دندان بیمار قالب بگیرد و بعد، قالب به آزمایشگاه دندانپزشکی می‌فرستد. لمینت‌ها بین 2 تا 3 هفته (یا بسته به تعداد واحدهای لمینت) تا 1 ماه بعد از ساخت و آماده‌سازی مجدد به دندانپزشکی ارسال می‌شود. در جلسه دوم واحدهای لمینت روی دندان قرار می‌گیرند و با مواد مخصوص در جای خود محکم می‌شوند.

مزایای لمینت سرامیکی

 1. در برابر لکه مقاوم بوده و رنگ‌پذیر نیست
 2. بافت دندان‌مانند دارد
 3. ماندگاری آن بین 8 تا 15 سال است
 4. مقاوم است و احتمال آسیب دیدن آن کمتر است
 5. به بافت لثه آسیب نمی‌رساند.

معایب لمینت سرامیکی

 1. بسیار گران است
 2. نیاز به تراش مینای دندان دارد
 3. اگر آسیب ببیند، تعمیر نمی‌شود؛ بلکه تعویض می‌شود.
انواع مدل لمینت دندان

انواع مدل لمینت دندان

در مقاله انواع لمینت دندان به معزفی انواع مدل لمینت دندان می‌پردازیم که عبارتند از:

1. لمینت کد کم “ CAD-CAM

در این نوع از لمینت، از فناوری دیجیتال برای بررسی قالب دندان بیمار استفاده می‌شود. ابتدا با سیستم کد کم از تمام دندان‌های بیمار اسکن گرفته می‌شود. بعد، در رایانه به‌صورت مجازی طراحی دلخواه بیمار پیاده‌سازی ‌شده و در ادامه، فایل آن برای ساخت به یک دستگاه مخصوص تراش انتقال می‌یابد. این شیوه به کوتاه‌ترین زمان با بالاترین دقت در بهترین دندانپزشکی دیجیتال در تهران انجام می‌پذیرد.

2. لمینت ای‌مکسE.Max”

لمینت سرامیکی ای‌مکس از جنس لیتیوم دی سیلیکات تهیه شده است. این لمینت در آزمایشگاه به روش ریخته‌گری ساخته و پرداخته می‌شود؛ یعنی لیتیوم دی سیلیکات را ذوب می‌کنند و در قالبی که دندانپزشکی فرستاده، می‌ریزند تا سرد شود و کاملا به فرم دندان بیمار درآید. لمینت ای‌مکس زیبایی و درخشندگی خوبی دارد؛ اما از نظر استحکام از مقاومت کمتری برخوردار است.

3. لمینت زیرکونیا “Zirconia

از دیگر انواع لمینت دندان لمینت زیرکونیا لمینت زیرکونیا از مواد اکسید زیرکونیم و خمیر سرامیک به شکل لایه‌لایه درون قالب دندان ریخته شده و داخل کوره پخته می‌شود. مزیت شاخص آن دوام و مقاومت فوق‌العاده آن در برابر دما و فشار است. اگرچه در مقایسه با سایر لمینت‌ها از شفافیت کمتری برخوردار است.

4. لمینت فلدسپاتیک “Feldspathic porcelain

جنس لمینت سرامیکی نوع فلدسپاتیک بر پایه شیشه ساخته می‌شود. یکی از شیوه‌های محبوب، پرزحمت و طبیعتا گران‌قیمت است. این لمینت از سازگاری، دوام، مقاومت بالایی برخوردار است. اما به مروز زمان بعد از سال‌ها از شفافیت آن کاسته می‌شود.

مراحل لمینت دندان همراه با معرفی انواع لمینت

5. لمینت پرسرا “Procera

لمینت پرسرا از دو لایه آلومینیوم اکسید و فلدسپاتیک تهیه می‌شود. اجرای این لمینت نیازمند مهارت بالا توسط دندانپزشک متخصص است و به دلیل ضخامت زیاد آن در مقایسه با سایر انواع لمینت دندان، این روزها دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

6. لمینت لومینیرز “Lumineers

لمینت لومینیرز یکی از نوین‌ترین انواع لمینت دندان است که بسیار به دندان طبیعی شبیه است. لومینیرز بسیار نازک‌تر از سایر انواع لمینت دندان است؛ به طوری که می‌توان آن‌ها را بدون هیچ‌گونه تراشی روی دندان استفاده کرد. از این رو، شاید بتوان لومینیرز را «لمینت‌ بی‌مقدمه» نامید. این نوع از لمینت‌ها در عین ظرافت و نازکی از مقاومت و استحکام بالایی در مقابل ضربه و فشار برخوردارند. از آنجایی که لمینت لومینیرز نیاز چندانی به تراش ندارد، مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته‌ است.

این نوع لمینت برگشت‌پذیر است؛ یعنی در صورت خواست افراد می‌توان آن را از روی دندان حذف کرد؛ اما به دلیل نازکی به‌خوبی لمینت‌های سرامیکی سنتی، بدرنگی را پوشش نمی‌دهد. بنابراین، برای دندان‌هایی با شدت بدرنگی بالا و پوسیدگی، اثربخش نیست. لمینت لومینیرز در انحصار یکی از شرکت‌های آمریکا است و بعد از قالب‌گیری باید یکی از نمایندگی‌های انحصاری خارج از کشور این شرکت ارسال شود. به همین دلیل چندان مقرون‌به‌صرفه نیست.

7. لمینت بریلیانس “Brilliance

لمینت بریلیانس در حقیقت نسل بعدی لمینت نوع لومينيرز است. این نوع لمینت دندانی نیز با وجود نازکی و ظرافت بالا، بسیار مقاوم است. بریلیانس با اینکه نیاز به تراشیدن دندان ندارد، به دلیل ظرافت هوشمندانه خود هیچ‌گونه برجستگی نامتعارف و غیرطبیعی بر رویه دندان ایجاد نمی‌کند.

لمینت بریلیانس در مقایسه با نسل قبلی خود یعنی لمینت لومینیرز از شفافیت و درخشندگی بیشتری برخوردار است. به جرات می‌توان گفت بریلیانس طبیعی‌ترین و مقاوم‌ترین نوع لمینت در میان انواع لمینت‌های دندان است و کاملا شبیه دندان طبیعی دیده می‌شود. اما این لمینت نیز در انحصار شرکت آمریکایی است و مانند لمینت لومينيرز، قالب دندان را باید به خارج از کشور ارسال کرد.

8. لمینت آی پی اس ونیر “IPS Veneer

این نوع از لمینت دندانی در حقیقت یک لمینت ازپیش‌ساخته است. لمینت آی پی اس ونیر قبل از اینکه بر سطح دندان بیمار قرار گیرد، تراش می‌خورد تا مطابق طول و عرض و ارتفاع دندان بیمار تنظیم شود. بعد از تنظیم، با مواد مخصوص بر سطح بیرونی دندان محکم چسبیده می‌شود. یکی از مزایای این نوع لمینت این است که در 1 جلسه با زمان کمتر انجام می‌پذیرد؛ اما این لمینت در مقابل دیگر انواع لمینت دندان از کیفیت و شفافیت کمتری برخوردار است.

9. لمینت ایمپرس “IPS Empress

لمینت ایمپرس از دو لایه ساخته می‌شود. یک لایه سرامیک فشرده و یک لایه دیگر شیشه، تا بتواند جلوه‌های طبیعی و زیبای یک دندان واقعی را داشته باشد. این لمینت به ساختار طبیعی دندان شباهت زیادی دارد و از مقاومت بالایی برخوردار است.

  10. لمینت سرکCerek

لمینت سرامیکی از مدل سرک توسط دستگاه سرک ساخته می‌شود. این نوع لمینت از جمله لمینت‌هایی است که انجام آن ‌راحت است و زمان‌بر نیست. به همین دلیل، یکی از انواع لمینت دندان پرطرفدار است. اما به دلیل اینکه از سرامیک تک‌رنگ تهیه می‌شود، آن سایه‌ها و جلوه دندان طبیعی را ندارد. همچنین، به مرور زمان دچار تحلیل و فرسودگی نیز خواهد شد.

از مزایای لمینت سرک، ساخته شدن آن در دستگاه خاص است که بعد از انجام اسکن کامل از دندان‌های بیمار انجام می‌شود. اغلب لمینت‌ها در 1 جلسه قالب گرفته شده و قالب به آزمایشگاه مخصوص دندانپزشکی ارسال می‌شود. این فرایند حدود 3 تا 4 هفته زمان‌بر است. اما این نوع از لمینت در 1 روز اسکن، طراحی و ساخته شده و آماده نصب می‌شود. بهترین دندانپزشک در غرب تهران قبل از هر اقدام برای درمان زیبایی، تمام اطلاعات و آگاهی لازم را در اختیار افراد می‌گذارد تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند.

انواع رنگ لمینت دندان

لمینت‌های دندان درمانی محبوب و خلاقانه از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی هستند که برای بهبود ظاهر کلی دندان‌ها و لبخند طراحی شده‌اند. رنگ لمینت باید بر اساس شرایط مختص هر فرد انتخاب شود و یک رنگ و سایه خاص در همه افراد جلوه و نتیجه یکسان ندارد. برخلاف تصور رایج، فقط یک رنگ و سایه سفید وجود ندارد. هنگام انتخاب رنگ مناسب برای لمینت، تنوع زیادی وجود دارد.

 • رنگ چشم: رنگ لمینت بهتر است سفیدتر از سفیدی چشمان فرد نباشد.
 • رنگ پوست: رنگ لمینت باید با رنگ پوست تناسب داشته باشد؛ مثلا افراد با پوست روشن‌تر باید از سایه‌های سفیدتر موجود انتخاب کنند و افراد با رنگ پوست تیره‌تر باید سایه‌های طبیعی‌تر دندان را انتخاب کنند؛ زیرا سایه‌های سفیدتر غیرطبیعی به نظر می‌رسند.
 • سلایق افراد: برخی ترجیح می‌دهند لبه‌های لمینت‌شان طیف خاکستری داشته باشد؛ زیرا دندان‌های واقعی در مرکز مات‌تر و به سمت لبه‌های خود شفاف هستند.

نکته حائز اهمیت این است که همیشه لمینت‌ها یا کامپوزیت‌ها فقط آن نمای برفی و سفیدی را که در تبلیغات فضای مجازی دیده می‌شود، ندارند. طیف وسیعی از رنگ‌ها وجود دارد که می‌تواند از رنگ طبیعی دندان فرد باشد تا رنگ‌های سفید فانتزی موجود در تبلیغات فضای مجازی.

کامپوزیت ونیر چیست و مناسب چه کسانی است؟

دلایل استفاده از انواع لمینت دندان

استفاده از لمینت دندان صرفا برای درمان زیبایی نیست، لمینت‌ها برای اصلاح برخی از مشکلات زیبایی یا ساختاری دندان به کار می‌روند؛ از جمله:

 • تراشه و ترک دندان
 • ناهماهنگی‌ها و بی‌نظمی‌های جزئی
 • دندان‌های بدشکل یا کج
 • فاصله‌های ناخواسته بین دندان‌ها
 • تغییر رنگ دندان

درمان‌های دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت‌ها، روکش‌ها، ایمپلنت‌های دندانی و سفید کردن دندان‌ها مزایای بسیاری از جمله سلامت دهان و دندان، بهبود عزت نفس و لبخندی زیبا را به بیماران ارائه می‌دهند. لمینت‌های دندان با اصلاح رنگ، شکل و حتی ظاهر یک دندان طبیعی مشکل‌ساز، لبخندی بی‌عیب و نقص را برای شما تضمین می‌کنند. با مراجعه به بهترین دکتر ایمپلنت دیجیتال در تهران می‌توان از مزایای گسترده درمان‌های زیبایی بهره برد.

بهترین دندانپزشک در غرب تهران

حقیقت امر این است هر نوع از انواع لمینت دندان فواید و مزایای خود را دارد که مطابق شرایط دندان هر بیمار و تشخیص دندانپزشک متخصص انتخاب می‌شوند. بهترین متخصص ارتودنسی سعادت آباد با درک اهمیت دندان‌های زیبا و سالم، طیف گسترده‌ای از خدمات دندانپزشکی زیبایی، از جمله روکش‌ها، سفید کردن دندان‌ها، ارتودنسی، ایمپلنت‌ها و اینویزیلاین را ارائه می‌‌دهد تا مراجعان بتوانند از داشتن لبخندی زیبا و درخشان لذت ببرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *