لمینت دندان چیست

لمینت دندان چیست و معرفی بهترین روش‌های مراقبت از آن

سلامت دندان‌ها تاثیر بسیار زیادی در زیبایی چهره دارد. اگر می‌خواهید جذابیت دندان‌های شما دوچندان شود، لمینت دندان را به شما پیشنهاد می‌دهیم. در جواب سوال لمینت دندان چیست باید بگوییم لمینت دندان به‌صورت یک روکش است که به سفیدی و جذابیت دندان‌های شما کمک بسیار زیادی می‌کند. اگر می‌خواهید که از کیفیت این کار مطلع شوید یا معایب و عوارض آن را بدانید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

ما در این مقاله قصد داریم به سوالات شما پاسخ دهیم تا بتوانید یک انتخاب اصولی داشته باشید.

لمینت دندان چیست؟

برخی از مشکلات دندان‌ها نیاز به درمان زیبایی دارند. البته این کار بستگی به تشخیص دندانپزشک شما دارد. در صورتی که دچار شکستگی دندان، بدرنگی دندان، کجی و بدشکلی دندان، ترک‌خوردگی و… شدید، پیشنهاد می‌کنیم که برای درمان از لمینت استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا دندان‌هایی زیبا و سفید داشته باشید و از لبخند خود لذت ببرید.

در واقع لمینت روشی است که به شما کمک می‌کند تا دندان‌های شما نسبت به قبل خوش‌فرم‌تر، زیباتر و سفیدتر شود. برای این منظور، دندانپزشک از لمینت دندان استفاده می‌کند که یک پوشش برای سطح جلویی دندان شماست. از آنجایی که این پوشش تفاوتی با دندان‌های شما ندارد، در نتیجه این حس به دیگران منتقل می‌شود که دندان‌های خودتان است. در واقع لمینت با اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها، زیبایی را برای چهره شما به ارمغان می‌آورد.

لمینت، که با نام ونیر نیز شناخته می‌شود، به دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی تقسیم می‌شود. بعد از انجام این عمل بر روی دندان‌ها، دندان‌های شما فرم مرتبی به خود می‌گیرد. از طرف دیگر، سفیدی و درخشندگی این پوشش به گونه‌ای است که لبخند شما را زیباتر از قبل می‌کند. در نتیجه وقتی  صحبت می‌کنید، حس خوبی را به فرد مقابل منتقل می‌کنید.

البته قبل از انجام لمینت، پزشک متخصص شما را از نظر مشکلات اکلوزالی بررسی می‌کند. در صورتی که رشد فک‌های شما تمام شده باشد، به جای استفاده از ارتودنسی، استفاده از لمینت دندان به شما پیشنهاد می‌شود.

تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست؟

بیان تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی در لمینت دندان چیست باید بگوییم که همانطور که از نام لمینت سرامیکی مشخص است، این نوع لمینت از یک پوسته نازک سرامیکی تشکیل شده است که قطر آن به 5 الی 6 میلی‌متر می‌رسد. برای انجام روش لمینت دندان سرامیکی، روی دندان‌ها را یک لایه می‌تراشند تا قسمت‌های تیره از روی دندان از بین برود و دندان سطحی صاف و صیقلی به خود بگیرد. سپس، به کمک باندهای مخصوص روی دندان را می‌پوشانند.

اما برای لمینت کامپوزیتی نیاز به تراشیدن دندان نیست. در نتیجه یکی از معایب لمینت سرامیکی تراش خوردن سطح دندان‌ها است. برای انجام لمینت سرامیکی باید این پوشش را در لابراتوار بسازند. سپس، آن را بر روی دندان‌ها بچسبانند. اما در روش کامپوزیتی روکش در مطب دندانپزشک ساخته می‌شود و بر روی دندان قرار می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های مثبت لمینت سرامیکی، مقاومت و ثبات رنگ بالای آن نسبت به روش کامپوزیتی است. یعنی این نوع لمینت مقاومت بسیار بالایی نسبت به مواد غذایی رنگ‌دار دارد. در نتیجه بعد از انجام لمینت دندان ظاهر دندان شما نسبت به روش کامپوزیتی زیباتر می‌شود.

در روش سرامیکی، انعکاس نور از دندان‌های شما بیشتر است و جلوه زیبایی به چهره شما می‌بخشد. علاوه بر این، از آنجایی که سطح دندان‌ها صاف‌تر و صیقلی‌تر از روش کامپوزیتی است، در نتیجه دچار لک نخواهد شد.

به‌صورت کلی، لمینت سرامیکی از ماندگاری بالاتری برخوردار است. بعد از انجام لمینت سرامیکی، تا ده سال نیاز به درمان مجدد نخواهید داشت. اما در لمینت کامپوزیتی بعد از چهار تا پنج سال نیاز دارید تا برای درمان مجدد به دندانپزشکی مراجعه کنید. البته اگر مراقبت اصولی و درست بر روی دندان‌های خود داشته باشید، طول عمر لمینت شما بیشتر خواهد بود.

برتری‌های لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی باعث شده است تا قیمت این کار سه برابر نوع کامپوزیتی باشد.

بهترین کلینیک برای لمینت

لمینت سرامیکی بهتر است یا لمینت کامپوزیتی؟

اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیتی، در مقاله لمینت دندان چیست باید بگوییم که این موضوع بستگی به اولویت و وضعیت دندان‌های شما دارد. دندانپزشک براساس وضعیت دندان‌های شما تصمیم می‌گیرد که آیا نیاز به لمینت دندان دارید یا خیر. به‌عنوان مثال، اگر دندان‌های شما تنها نیاز به سفیدی داشته باشند، بلیچینگ نیاز شما را به خوبی برآورده می‌کند. اما ممکن است ضعیف بودن یا ناهمراستایی دندان‌های شما حتی با لمینت نیز درمان نشود.

بنابراین، برای انجام لمینت، برخی موارد مانند ضخامت مینا، مقاومت و استحکام دندان‌ها و… در روند درمان تاثیرگذار است. همچنین، بهتر است هدف خود را به‌صورت شفاف برای دندانپزشک مطرح کنید تا او بتواند شما را در این تصمیم‌گیری راهنمایی کند. اما به‌صورت کلی، زیبایی لمینت سرامیکی نسبت به کامپوزیتی بیشتر است. در نتیجه اگر به دنبال یک ترمیم طبیعی و زیبا هستید، پیشنهاد می‌کنیم که اول به لمینت سرامیکی فکر کنید.

همچنین، اگر مشکل ترمیم دندان‌های شما جدی باشد، مناسب‌ترین روش استفاده از لمینت سرامیکی است. در صورتی که مشکل جدی نداشته باشید، روش کامپوزیت برای شما بهتر است. همچنین، اگر قصد دارید تا تعداد بسیار زیادی از دندان‌های خود را لمینت کنید و از نظر هزینه در تنگنا هستید، مناسب‌ترین روش لمینت دندان برای شما لمینت کامپوزیتی است.

اگر نمی‌خواهید که زمان زیادی را برای زیبایی و ترمیم دندان‌های خود بگذارید، لمینت کامپوزیت یک گزینه‌ مناسب برای شما خواهد بود؛ چرا که می‌توانید ظرف یک جلسه دندان‌های‌تان را ترمیم کنید. اگر مقاومت و استحکام کار برای شما اهمیت دارد، لمینت سرامیکی برای شما مناسب است. این لمینت در برابر رنگ و لکه مقاومت بسیار بالایی دارد و مواد غذایی و سیگار باعث تغییر رنگ آن نمی‌شود.

طول عمر لمینت دندان‌ها

بهترین لمینت دندان بستگی به مهارت دندانپزشک دارد. هرقدر مهارت دندانپزشک در انجام کار بالاتر باشد، طول عمر لمینت بالاتر است. عدم مهارت دندانپزشک باعث می‌شود تا بعد از مدتی لمینت کنده یا شکسته شود. در چنین شرایطی، نیاز است تا دوباره برای درمان اقدام کنید. از آنجا که پروسه لمینت خسته‌کننده و آزاردهنده است، پیشنهاد می‌کنیم که بهترین کلینیک برای لمینت را انتخاب کنید.

عامل دیگر در طول عمر بیشتر لمینت، تغییرات گرما و سرما است؛ چرا که این تغییرات می‌تواند باعث آسیب رساندن به لمینت دندان شوند و بعد از مدتی لمینت کنده شود. انتخاب دندانپزشک متخصص ماهر در کنار رعایت بهداشت و مراقبت از لمینت کمک می‌کند تا طول عمر لمینت دندان‌های شما افزایش یابد. طول عمر لمینت سرامیکی ده سال و طول عمر لمینت کامپوزیتی پنج سال است.

مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

اگر دندان‌های خود را لمینت کردید، باید مانند دندان‌های معمولی از آن مراقبت کنید. برای این منظور، حتما باید هر شب مسواک و نخ دندان بکشید. همچنین رعایت بهداشت دهان و دندان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نتیجه اگر نسبت به این موضوع تنبلی می‌کنید، به هیچ عنوان سراغ درمان لمینت نروید.

بعد از انجام لمینت، خوردن مواد غذایی سفت را به حداقل برسانید؛ چرا که این موضوع باعث لب‌پر شدن یا شکستگی دندان‌های شما می‌شود. همچنین، اگر از روش لمینت کامپوزیتی استفاده کرده‌اید، توجه به این نکته ضروری است که خوردن مواد غذایی رنگی می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود. البته این میزان تغییر رنگ بستگی به پالیش دندان شما دارد.

پیشنهاد می‌کنیم که بعد از لمینت دندان، هر چند ماه یک بار دندان‌های خود را مجددا پالیش کنید. این روش مانند جرم‌گیری و برساژ برای دندان‌های معمولی است که کمک می‌کند تا رنگ دندان‌های شما به حالت طبیعی برگردد.

عوارض لمینت دندان‌ چیست؟

اگرچه این روش مزیت بسیاری برای افراد دارد، اما قبل از انجام آن باید از معایب آن آگاه باشید تا بتوانید تصمیم‌گیری بهتری نسبت به این روش داشته باشید. از جمله معایب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

التهاب لثه

یکی از مسائل مهم و جدی در لمینت کامپوزیتی، خونریزی لثه در ناحیه کامپوزیتی است. اگر کامپوزیت در مجاورت لثه به‌خوبی قرار نگیرد یا دچار پله یا ناصافی باشد، لثه شما درگیر پلاک میکروبی می‌شود. این موضوع خود باعث شروع یک نوع بیماری لثه می‌شود.

بوی بد دهان

اگر لمینت دندان شما به‌خوبی انجام نشود، دچار مشکلاتی مانند بوی بد دهان خواهید شد.در صورتی که مراقبت از لمینت دندان به صورت اصولی و درست انجام بگیرد، دیگر درگیر مشکلات این چنینی نخواهید شد. به این دلیل که لمینت ارتباط مستقیم با لثه و دندان‌های شما دارد. در نتیجه عدم رسیدگی به دندان‌ها، مشکلات قبلی مانند پوسیدگی دندان، مشکلات لثه و… را چندین برابر می‌کند.

کلینیک‌های دندانپزشکی، انواع لمینت دندان‌ها را به‌صورت صحیح و اصولی انجام می‌دهند. اما ممکن است گاهی دندان‌های شما جوری لمینت شود که امکان کشیدن نخ دندان برای شما وجود نداشته باشد. مثلا ممکن است لمینت خیلی کیپ شده باشد یا اضافات کامپوزیت باعث ریشه‌ریشه شدن نخ دندان شود. همین موضوع باعث بدبویی دهان می‌شود.

تراش دندان

در لمینت کامپوزیتی نیاز به تراش دندان‌ها نیست. اما به دلیل مشکلات این نوع لمینت بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که از لمینت سرامیکی استفاده کنند، که در این نوع لمینت، دندان‌های شما باید در حدود نیم میلی‌متر تراشیده شوند.

لمینت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

  • اگر میان دندان‌های‌تان فاصله دارید. در صورتی که بین دندان‌های‌تان فاصله وجود داشته باشد، دندانپزشک ابتدا دندان‌های شما را بررسی می‌کند، سپس نسبت به نوع درمان تصمیم‌گیری می‌کند. چرا که ممکن است فقط یک طرف دندان شما نیاز به اضافه کردن کامپوزیت داشته باشد.
  • اگر دندان‌های نامرتب دارید. در صورتی که دندان‌های نامنظمی داشته باشید، دندانپزشک بعد از بررسی، یکی از درمان‌های لمینت کامپوزیتی یا ارتودنسی را برای‌تان انتخاب می‌کند. البته اگر بی‌نظمی شدید باشد و نیاز به تراش دندان وجود داشته باشد، باید از لمینت سرامیکی استفاده کنید. در چنین شرایطی، به جای درمان طولانی‌مدت ارتودنسی، بعد از چند جلسه لبخندی زیبا خواهید داشت.
  • اگر دندان‌های سیاهی دارید. معمولا سیاهی دندان جزو مواردی است که مانع از انجام عمل لمینت می‌شود. در چنین شرایطی، اگر مشکل با لمینت قابل حل نبود، باید از روکش استفاده کنید.
  • اگر ناهنجاری فک دارید. اگر ناهنجاری فک در حد جزئی باشد، می‌توانید اقدام به لمینت دندان کنید. در غیر این صورت، اگر ناهنجاری فکی شما شدید باشد، معمولا به ارتودنسی یا ارتوسرجری نیاز دارید.
  • اگر دندان‌های شکسته و لب‌پَر شده دارید. در صورتی که دندان شکسته دارید که با روکش قابل درمان نیست، دندانپزشک از یکی از روش‌های لمینت استفاده می‌‌کند. البته میزان شکستگی دندان و درگیری عصب نیز در تصمیم‌گیری در این باره بسیار اهمیت دارد.
  • اگر فک پایین شما شرایط مناسب داشته باشد. در صورتی که شرایط فکی شما برای لمینت مناسب باشد، می‌توانید از این روش برای درمان مشکل خود استفاده کنید.

آیا امکان برداشتن لمینت دندان وجود دارد؟

از آنجا که برای بسیاری افراد سوال است که آیا می‌توانند لمینت را بردارند ما در مطلب لمینت دندان چیست به این مورد نیز پرداخته‌ایم. در لمینت کامپوزیتی دندان‌های شما تراش نمی‌خورد، در نتیجه شما می‌توانید به‌راحتی آن را بردارید؛ اما در لمینت سرامیکی به دلیل تراش دندان باید حتما لمینت جدید جایگزین آن کنید. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از انجام لمینت دندان نسبت به این موضوع خوب فکر کنید. همچنین، گاهی تراشیدن بیش از اندازه دندان باعث می‌شود که لمینت بیفتد.

بهترین لمینت دندان

قیمت لمینت دندان

در آخر مطلب لمینت دندان چیست به قیمت لمینت پرداخته‌ایم. معمولا میزان مواد، نوع مواد به‌کاررفته و تغییرات مورد نظر در هزینه‌ نهایی کار تاثیرگذار است. علاوه بر این، تجربه و تخصص دندانپزشک نیز می‌تواند عاملی بر افزایش هزینه این کار باشد. از طرف دیگر، از آنجا که لمینت دندان‌ها جزو کارهای زیبایی به حساب می‌آید، در نتیجه هیچ بیمه‌ای به آن تعلق نمی‌گیرد.

انجام این عمل در بهترین کلینیک دندانپزشکی دیجیتال می‌تواند بر روی قیمت تاثیرگذار باشد. این کلینیک‌ها تمام کارهای مربوط به لمینت را به‌صورت کاملا تخصصی و حرفه‌ای انجام می‌دهند. البته برخی از این مراکز سعی کرده‌اند تا با مناسب‌ترین قیمت، بهترین خدمات دندانپزشکی را به بیماران خود ارائه دهند.

 انجام لمینت دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر محمدرضا حسینی یک لبخند زیبا را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

سخن نهایی درباره لمینت دندان چیست

اگر به دنبال داشتن دندان‌های زیبا، خوش‌فرم و سفید هستید، لمینت دندان می‌تواند تمام انتظارات شما را برآورده کند. البته قبل از انجام این عمل پیشنهاد می‌کنیم که حتما با یک دندانپزشک متخصص مشورت کنید. اگر شما هم تجربه این اقدام زیبایی را دارید، می‌توانید نظر خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

دندانپزشکی دیجیتال چیست و چه خدماتی دارد

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *